Na kogo ma zagłosować lewicowy wyborca? Michalski wskazuje na różnice między Zjednoczoną Lewicą, Partią Razem i... PO

Co może zrobić lewicowy wyborca? - pyta dziś "Gazeta Wyborcza", przedstawiając alternatywy: Zjednoczoną Lewicę ("stara lewica"), Partię Razem ("nowa lewica") i Platformę Obywatelską (występującą jako "nie do końca lewica"). Cezary Michalski z Krytyki Politycznej w Poranku Radia TOK FM w kilku słowach przedstawił te trzy partie i ich lewicowość.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Partia Razem. - Chce być polską Syrizą albo Podemosem, albo nawet ,niestety, Die Linke, z elementami nostalgii, wiary w alternatywę dla kapitalizmu - mówił Michalski.

Zjednoczona Lewica. - Przy całym zużyciu liderów to trzecia droga, blairyzm i schroederyzm w wersji polskiej, akceptacja wolnego rynku - wskazywał publicysta.

Platforma Obywatelska. - Sięga skrzydłami od Piniora do Giertycha. Ale ma centrum z Kopacz, Grupińskim i Schetyną - podkreślał Michalski, wskazując, że wciskanie PO lewicowej etykietki wynika z nadmiernego prawicowego przechyłu polskiej sceny politycznej.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (56)
Na kogo ma zagłosować lewicowy wyborca? Michalski wskazuje na różnice między Zjednoczoną Lewicą, Partią Razem i... PO
Zaloguj się
 • tomtg123

  Oceniono 17 razy 5

  A gdzie PiS ? Przecież to też klasyczna lewica - nieodrodne dzieci Karola Marksa : od każdego wg jego możliwości, każdemu wg jego potrzeb. Co prawda PiS sam siebie określa prawicą (bezpodstawnie), ale nie dajmy się zmylić pozorom.
  Prawdziwy lewicowiec powinien rozważyć oddanie głosu na Jarosława Kaczyńskiego, to poważna lewicowa propozycja.

 • saammm

  Oceniono 4 razy 4

  PiS całymi garściami czerpie z PRL-u a w jego szeregach (jeszcze bardziej było to widoczne w rządzie Kaczyńskiego) jest wielu byłych PZPR-owców...Kaczyński w sporej części opiera się na byłych aparatczykach. I to mnie niepokoi. Pytanie- skąd ma taki sentyment do takich ludzi? Zwłaszcza że głosił bardzo anty-PZPR-owskie hasła! A tymczasem Kaczyński jest cudownym dzieckiem. Przedstawię jego cudowne życie w kategorii siedmiu cudów świata: (bestnickname)
  "1) Pierwszy cudowny przypadek w życiu Jarosława, to zawrotna kariera jego ojca Rajmunda. Tuż po wojnie żołnierzy AK rozstrzeliwano, osadzano w więzieniach, sadzano na nogach od stołka, torturowano, w najlepszym razie wykluczano z życia społecznego. Tymczasem Rajmund Kaczyński, żołnierz AK, tuż po wojnie dostaje od stalinowskiej władzy wypasiony apartament na Żoliborzu, jak na tamte czasy rzecz poza zasięgiem zwykłego obywatela, nawet szarego członka PZPR.
  2) Cud drugi- żołnierz AK, mąż sanitariuszki AK, dostaje posadę wykładowcy na Politechnice Warszawskiej i oboje żyją sobie z jednej pensji jak pączki w maśle. W tym czasie, gdy w Polsce rządzi Bierut, a właściwie Stalin rządzi Bierutem, posada dla Akowca na uczelni brzmi jak ponury żart, jednak rzecz miała miejsce
  3) Cud trzeci- rodzą się bliźniaki i jako dzieci akowskiego małżeństwa, na początku lat 60, kiedy większość dzieci akowców opłakuje swoich rodziców, albo czeka na ich powrót z więzienia, nasze orły zabawiają się w reżimowej TV.
  4) Cud czwarty- Jarosław Kaczyński jako jedyny działacz opozycji, z kręgu doradców Lecha Wałęsy nie zostaje internowany.
  5) Cud piaty- Jarosław Kaczyński odmawia (tak twierdzi) podpisania lojalki i jako jedyny opozycjonista, odmawiający władzy PRL, zostaje zwolniony do domu, co więcej nikt go nie nęka, w okresie 1982-1989.
  6) Cud szósty- Jarosław Kaczyński jako jedyny opozycjonista ma sfałszowaną teczkę i jako jedyny opozycjonista domagający się powszechnej lustracji ujawnia swoją teczkę dopiero po naciskach prasy.
  7) Cud siódmy- to cud zagadka. Jaki jest związek między ofiarowanym Rajmundowi Kaczyńskiemu przez PRL apartamentem na Żoliborzu, pracą w czasach stalinowskich na Politechnice Warszawskiej, karierą filmową bliźniaków i brakiem internowania Jarosława Kaczyńskiego w stanie wojennym?
  Kto wie? Czym aż tak bardzo mógł zaimponować władzy ludowej żołnierz AK Rajmund Kaczyński, że władza otoczyła jego samego, jego żonę z AK i dzieci szczególną troską? Opowieściami o wykańczaniu bolszewików? Kto wie, czym mógł zaimponować oficerowi SB Jarosław Kaczyński, że ten po odmowie podpisania lojalki wypuścił go wolno i nigdy już nie nękał? Być może postraszył esbeka lustracją, układem, oligarchią? Albo jeszcze wyższą instancją?
  Wiem że to bardzo karkołomna hipoteza, ale biorąc pod uwagę jak bardzo Kaczyńscy kładli kij w szprychy, jak bardzo mieszali w polskiej polityce- czy to może być jedynie przypadek?

 • imw

  Oceniono 12 razy 4

  Socjalista pobożny głosuje na PiS,
  socjalista antyklerykał na Partię Razem
  socjalista kawiorowy na Zjednoczoną Lewicę

 • endrju1521

  Oceniono 15 razy 3

  W tym dzikim i teoretycznym kraiku, nigdy nie będzie dobrze.

  Demokracja, to ściema ! ! !

  No bo co to za demokracja, skoro wybrańcy narodu

  nie są związani obietnicami wyborczymi ? ? ?

  Po wyborach, mogą z Suwerenem robić, co chcą ! ! ! !

  Uroczyście przysięgają dochować wierności konstytucji,

  pieją - tak mi dopomóż Bóg - a w rzeczywistości nie doczytali

  nawet do drugiego jej artykułu :

  Art. 1.

  Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli.

  Art. 2.

  Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.

  Rzeczpospolita jest tylko ich dobrem, a sprawiedliwość społeczna

  to chwyt marketingowy.

 • dar331

  Oceniono 2 razy 2

  Sądząc po planowanych kosztach spełnienia wyborczych obietnic, to najbardziej lewicowa partia to PiS;

 • mariuszdd

  Oceniono 5 razy 1

  Ja pie... ,Oni wyglądają jak wyciągnięci z czasów tuz przed upadkiem Gierka .
  Ubranie i fizjonomia ludzi partii PZPR

 • westgreg

  Oceniono 19 razy 1

  A PiS? Dlaczego w rozważaniach pana redaktora nie ma PiS? Poważne przeoczenie.

 • Stefan Kaciupa

  Oceniono 2 razy 0

  Lewicowiec z krwi i kości zostanie w domu, bo żadna z tych partii nie chce wytwarzać i sprawiedliwie dzielić lecz leżeć na pysku przed przedsiębiorcom i żebrać o łaskawość. Właśnie Syriza i Podemos też to robią. Blair nie jest lepszy. Lewicowiec nie ma zatem wyboru. Musi czekać.

 • Expert 325

  Oceniono 2 razy 0

  skrajna lewica i jawni kosmopolici to tylko na PO

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX