"Zła rewolucja albo naprawdę dobra zmiana. Rewolucja narzędziem zemsty, prowadzącym do niszczenia państwa"

"Polskie państwo jest piękniejsze i lepsze niż kiedykolwiek, ale - to także prawda - przez miliony Polaków jest traktowane jako obce, wrogie lub przynajmniej nieprzyjazne" - pisze Tomasz Lis w "Newsweeku". Wg dziennikarza, zmiana tego nastawienia to najważniejsze wyzwanie dla władzy. "Problem w tym, że ulepszać państwo można w sensowny sposób wyłącznie w obecnych ramach prawnych", dlatego Lis ostrzega przed rewolucją.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

 Zdaniem Tomasza Lis, po wyborach czeka nas "referendum nad całym dziełem ostatniego ćwierćwiecza". Bo około połowy Polaków chce zmiany nie tylko władzy, ale też "charakteru państwa". Oni dzisiejszej Polski "nie lubią albo wręcz nienawidzą".

"Polskie państwo jest piękniejsze i lepsze niż kiedykolwiek, ale - to także prawda - przez miliony Polaków jest traktowane jako obce, wrogie lub przynajmniej nieprzyjazne. Zmiana tego nastawienia pozostanie dla państwa i władzy zadaniem najważniejszym, niezależnie od tego, kto wygra wybory" - uważa Tomasz Lis.

Problemy zaczynają się, gdy zaczniemy szukać pomysłu na zmianę takiego nastawienia. Według redaktora naczelnego "Newsweeka", "ulepszać państwo można w sensowny sposób wyłącznie w obecnych ramach prawnych".

"Rewolucja zaś może być wyłącznie narzędziem zemsty i musi prowadzić do niszczenia państwa pod pozorem jego naprawy. Wizja radykalno-populistycznej rewolucji musi budzi wielkie obawy. Zła rewolucja albo naprawdę dobra zmiana. Oto właściwy wybór. Wyroki już za moment. Konsekwencje na długie lata" - podsumował Tomasz Lis w ostatnim przedwyborczym felietonie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (63)
"Zła rewolucja albo naprawdę dobra zmiana. Rewolucja narzędziem zemsty, prowadzącym do niszczenia państwa"
Zaloguj się
 • ciemnyluddd

  Oceniono 25 razy 7

  Naród już nie może się doczekać rządów KACZYŃSKIEGO, PAWŁOWIUCZ, ORAZ BISKUPA HOSERA...Amen.

 • kptk

  Oceniono 19 razy 5

  Polska szła zielonym wzgórzem, z pięknymi widokami, ale społeczeństwo uznało że chce zmiany - zepchnęli Polskę w dół do rzeki pisiego szamba, i musimy ją przejść. Wejść po kolana, potem po pas i po szyję. Niektórzy się utopią. A potem jeżeli nie wszyscy to może może , Polska się jeszcze odrodzi. Na razie przed nami wojna domowa, wojna z Europą i z Rosją naraz... To zatrzęsie bytem państwowym. Historycznie należy się cieszyć że III RP przetrwała dłużej niż II RP. Jako społeczeństwo osiągnęliśmy znowu kroczek więcej. IV Wolska Warcholska to już będzie upadek. szybki upadek.

 • normal2015

  Oceniono 21 razy 5

  PO i PIS wykształciły dziwaczny podział sceny politycznej w Polsce. PIS zajął skrajne obszary: radykalny, katolicki światopogląd i socjalistyczne podejście do ekonomii. PO z kolei, to umiarkowany, katolicki światopogląd i liberalno-socjalne podejście do ekonomii. Z dwojga złego lepiej jednak chyba mieć kompromis aborcyjny, in vitro, ustawę anyprzemocową i próby zmniejszenia roli KK w państwie oraz rozsądek w gospodarce niż państwo wyznaniowe (pieniądze dla kleru, religia na maturze, biskupi w Senacie, nie ma uroczystości państwowej bez biskupa, itd.) zmierzające z gospodarką w stronę południowej Europy. Dodatkowo jednak ta 'rewolucyjna zmiana' PIS-u realizowana przez Kaczyńskiego (66 lat) i Macierewicza (67), to równiez pomniki L. Kaczyńskiego na każdym większym placyku, dalsze absurdalne działania w sprawie 'zamachu smoleńskiego' przez 'urzędnika nie państwowego' i zapewne powrót do produkowania przestępców na drodze testów korupcyjnych. Zdecydowanie lepiej jest w dalszym ciągu wybierać mniejsze zło.

 • 1theguru1

  Oceniono 16 razy 4

  po 25 będziemy mówić płaczliwym tonem:

  Polsko, Ojczyzno moja!
  ty jesteś jak zdrowie;
  Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie,

  Kto cię stracił !!!

  albo :

  Ślachetna Polsko, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz.

 • endrju1521

  Oceniono 12 razy 4

  Symbioza tronu i ołtarza powinna być konstytucyjnie zabroniona.

 • uszatek_2

  Oceniono 11 razy 3

  ... " Rewolucja (może być..) narzędziem zemsty, prowadzącym do niszczenia państwa " ....Nie jestem wielbicielem pańskich dziennikarskich talentów, ale w tym względzie muszę się niestety zgodzić z pańska opinią...

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 6 razy 2

  "Problem w tym, że ulepszać państwo można w sensowny sposób wyłącznie w obecnych ramach prawnych", dlatego Lis ostrzega przed rewolucją.

  Dlaczego jednak miałby to być problem a nie dobrodziejstwo i dlaczego zamiast państwo ulepszać było ono regularnie psute aż pozostało państwo teoretyczne - chÓj, dupa i kamieni kupa?
  I jakie są zasługi pana Lisa w tym, że zamiast państwa mamy to wymieniłem powyżej? Co proponuje oprócz tego, że ci którzy to państwo zgnoili mieliby być najlepszymi do jego naprawy?
  Z jednej strony zdegenerowana, skorumpowana i niekompetentna władza obiecuje złotymi ustami 'redaktora Lisa', że się zmieni i teraz już będzie uczciwa i kompetentna. Z drugiej opozycja - PiS, KORWIN, ZLew, KUKIZ - która powstała ze sprzeciwu wobec tego patogennego systemu, obiecująca, że tę władzę pogonią wreszcie w cholerę. Moim zdaniem jedna z tych obietnic jest zdecydowanie bardziej wiarygodna.

 • getz54

  Oceniono 3 razy 1

  Młodzi wyborcy, sprawcy niezłego zamieszania przy urnie w ostatnim czasie i stary, zacofany,niereformowalny Kaczyński ze swoimi jakobinami. Dwie wizje państwa nie do pogodzenia ze sobą. To prawda, ze to państwo przez młodych ludzi, ale nie tylko, jest odbierane jako obce, wrogie, nieprzyjazne. To państwo sobie uczciwie na taką opinię zapracowało. Poprzez pracę swoich urzędów, mnozenie zakazów, nakazów, zaostrzania kar, bezmyślnego tworzenia słuzb, ograniczanie wolności osobistej. I najwazniejsze, braku poszanowania prawa. Powszechna niesprawiedliwośc, ustanawianie grup uprzywilejowanych wobec działań sądów i prokuratur, to boli, bardzo boli. Z drugiej strony jest Kaczyński, tchórz, którego zabrakło w walce o wolnośc tego kraju w latach 70-tych i 80-tych. Teraz probuje wymazac Lecha Wałęsę, Tadeusza Mazowieckiego, Jacka Kuronia, Adama Michnika i wielu innych wspaniałych ludzi. Pisze nową historię tamtych czasów ze swoim bratem w roli głównej. A dla siebie jednocześnie tez szykuje miejsce w historii tego kraju. Poniewaz nie było go w tamtym wspaniałym dla tego kraju okresie, szykuje nową rewolucję, nową IV RP, której będzie jedynym twórcą i architektem. Z nikim nie podzieli się sławą. Kaczyński ma wizję Polski podobną do tej jaką miał w stosunku do całego świata Adolf Hitler, czy Józef Stalin. Ta rewolucja musi pociągnąc za sobą ofiary, po efekcie ,,Smoleńska,, to mile widziane przez Kaczyńskiego. Nikt nie zarzuci mu ze tylko pomniki brata stawia, będą inni bohaterowie równiez. Mozemy jednak powstrzymac tego psychopatę, nie zagłosowac na niego i jego jakobinów. Wyzbyc się chęci zemsty, tak po chrześcijańsku zapomniec o nienawiści i wziąc się do roboty, do zmuszania urzędów państwowych do usługowego charakteru pracy, do poszanowania prawa, do tego co waszym zdaniem poprawi wam jakoisc zycia w tym kraju i zatrzyma przy was wasze dzieci i wnuki. Od czegoś trzeba zacząc.

 • solussolius

  Oceniono 7 razy 1

  Niezorientowanym przypominam, że chodzi o niszczenie czeciejerpe, WSI-owego wyrobu państwopodobnego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX