Passent: Merytorycznie przewagę miała Kopacz. Ale Szydło wyuczyła się roli, nie dała zapędzić w kozi róg

Zdaniem Daniela Passenta, w telewizyjne starcie Kopacz-Szydło skończyło się remisem. Jak ocenia publicysta "Polityki", w potyczce na argumenty lepsze wrażenie zrobiła szefowa rządu, która zaimponowała "aktywnością i odwagą". Ale nie tylko argumenty się liczą. "Ten napompowany entuzjazm pisowskiej młodzieżówki, wiwaty, wiec, masówka, nakręcony aktyw, entuzjazm - udawany czy autentyczny, ale był".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

 Według Paseenta, Beata Szydło "wyuczyła się swojej roli, nie dał się zapędzić w kozi róg".

Kandydatka PiS na premiera konsekwentnie trzymała się planu: "Powtarzała swój refren, że prezydent i premier razem, że afera taśmowa, nie dała się wciągnąć w uchodźców, w Unię Energetyczną, była wystarczająco agresywna". I trzeba docenić, że jak na debiutantkę w przedwyborczej telewizyjnej debacie "nie popełniła żadnych większych błędów".

Publicysta "Polityki" ocenił, że mimo wszystko merytorycznie lepiej wypadła "zaczepna" Ewa Kopacz.

Jednak wpływ na ocenę ma nie tylko to, jak wypadły obie liderki. Liczy się też to, co działo się w tle. A tutaj brylował PiS.

"Ten napompowany entuzjazm pisowskiej młodzieżówki, który towarzyszył Szydło przed i po debacie, te wiwaty, ten tłumek, to skandowanie, ten wiec, ta masówka, ten nakręcony aktyw, ten entuzjazm - udawany czy autentyczny, ale był. Na tym tle premier Kopacz, w otoczeniu kilku ochroniarzy i najbliższych, odpowiadała na parę pytań dziennikarzy, po czym zmęczona ekipa (jeszcze) rządząca udała się na upragniony spoczynek, zadowolona, że nie dała plamy. Pani premier wyraźnie się rozwinęła, dojrzała, imponuje aktywnością i odwagą, ale nec Hercules " - podsumował na blogu Daniel Passent.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (34)
Passent: Merytorycznie przewagę miała Kopacz. Ale Szydło wyuczyła się roli, nie dała zapędzić w kozi róg
Zaloguj się
 • maxim-sn

  Oceniono 6 razy 4

  Szydło jak pajac na patyku, machała rekami , powtarzała wyuczone teksty i nie odpowiadała na pytania. Żenada

 • pysio62

  Oceniono 10 razy 2

  Kopacz byla wyraznie lepsza od Szydlo, ktora od ciezkiego nokautu uratowaly tylko i wylacznie dziwne zasady tej "rozmowy".

 • Oceniono 10 razy 2

  Szydło jest dobra tylko na wiecach, podobnie jak prezes, ale dobre rządzenie na tym nie polega i jak wygląda polityka PIS już się przekonaliśmy.

 • normal2015

  Oceniono 12 razy 2

  Pani Szydło z dużym powodzeniem starała się nie odpowiadać na żadne pytania, ale niechcący raz powiedziała prawdę. Będzie realizowała program, który ma prezydent Duda, a więc istotnie PIS nam szykuje zmianę ustroju na prezydencki, a w wykonaniu PIS pewno autorytarny.

 • lazymer

  Oceniono 1 raz 1

  Wykształciuch się boi...Widzimy na co dzień z jaką trudnością jest przekonanie społeczeństwa do najprostszych prawd i logicznych wniosków. Jak trudno ludziom ogłupionym propagandą, zaślepionym pseudoargumentami przyjąć do świadomości fakty oczywiste, które burzą im dotychczasowe wyobrażenia. Czasem prawda jest okrutna, ale prawda nas wyzwoli. Dla człowieka przez lata ogłupianemu przez manipulatorów propagandowych, przyjęcie do świadomości brutalnych faktów może się wiązać z załamaniem światopoglądu, załamaniem całego dotychczasowego życia i wyznawanych przekonań. Jak trudne może być uświadomienie sobie własnej głupoty i odpowiedzialności za swoją ślepotę, przyjmowanie wygodnych prawd i konformistyczne zachowanie. To może być wielki szok jak w Matrixie. Dlatego tak trudno przebić się do świadomości Polaków z oczywistymi faktami dotyczącymi dziejów najnowszych, korupcji w Polsce, mafijnej działalności polityków czy chociażby katastrofy smoleńskiej. Łatwo usprawiedliwić samemu sobie pozycję w manipulownym tłumie, czy konformizm postaw tłumacząc, że przecież inni robią tak samo. Przyjęcie prawdy zmusiłoby do refleksji nad całym dotychczasowym życiem, przyznanie się do błędów i odpowiedzialności za popierane dotychczas zło. Czy nie lepiej pozostać w dotychczasowym świecie ułudy i pozornej normalności, a wszystko inne wyśmiewać jako teorie spiskowe i oszołomstwo jednym chórem z Gazetą Wyborczą? Teraz mamy wybór czy pozostać w "normalnym" świecie sukcesów PO, czy spróbować wyjść z tego Matrixa i dostrzec Polskę przesiąkniętą złem, korupcją, mafią, zbrodniami politycznymi, otoczoną wrogami, z historycznie uwarunkowaną strukturą władzy, przywilejami nepotycznych oligarchów, z bagnem zbrodni sięgających najwyższych stanowisk. Prawdziwy obraz Polski może szokować. Nie pozwólmy by strach przed prawdą paraliżował nas przy głosowaniu. Prawda nas wyzwoli. Nie znajduję jednak usprawiedliwienia dla bezdusznych manipulatorów trujących plugawym jęsykiem dusze Polaków i wysługujących się rządzącej mafii. Tych wszystkich Kuczyńskich, Dębskich, Śpiewaków, Niesiołowskich, Lisów, Olejników, Żakowskich, Pieronków, Sekielskich, Morozowskich, Kików, Urbanów, Maleszków, Michników których mowa niszczy i plugawi wszystko co dobre i szlachetne.

 • je-basia

  Oceniono 8 razy 0

  Panie Passent!
  Nie zawsze to co jest i to co jest masowo, jest dobre.
  Wspomniany przez Pana kontakt z wiecami, masówkami, etc... jest porównywalny z wdepnięciem w psie gó..., które także jest wszechobecne, ale nikt tego kontaktu nie pragnie i nie chce tolerować.

 • janboden49

  Oceniono 6 razy 0

  Pani Kopacz z łatwością mogła zdobyć przewagę i znokautować przeciwniczkę, przyznając się do błedów i wypaczeń PO, o których wszyscy wiedzą i powszechnie się mówi.
  czyli do najważniejszego: śe rząd pod kierownictwem PO zbyt mało zajmował sić społeczeństwem a zbyt wiele ukrywaniem faktu, że państwo łamie swoje własne prawa i cały czas usiłuje to ukryć, czwgo wynikiem jest fakt, że zajmuje się samym sobą, a nie sprawami wyborców. Czyli utrzymaniem się przy korycie. I to musi sią zmienić, nic innego. Taka krótka spowiedź nic by ją nie zabolała i świadczyłaby o dobrej woli. Niestet pani premier i jej doradcom zabrakło jaj, a szkoda, pytania bowiem były znane z góry. zmarnowali szanse.
  Oczywiście ten problem dotyczy też opozycji w takim samym, albo i większym wymiarze.

 • skandy5

  Oceniono 8 razy 0

  Załamuja mnie ochy nad tłumkiem palantów - dziś wiwatuje nad Szydło, kiedys obrzucała mięsem Komorowskiego.

  To tak jakbym się zachwycał szturmowcami SA - jacy zorganizowani, silni itd, itp.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX