Młodzi wyborcy poparli PiS, Kukiza i Korwina. Zaskoczeni? Co powinniśmy sobie uświadomić [5 PUNKTÓW]

Dwie trzecie najmłodszych wyborców zagłosowało na PiS, Pawła Kukiza i partię KORWiN. PO i lewica praktycznie się dla nich nie liczyły. Czy czas porzucić mit o liberalnej młodzieży wspierającej PO? Prof. Czapiński przyznaje w rozmowie z Tokfm.pl, że zdecydowanie tak.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Ponad 26 proc. wyborców w wieku 18 do 29 lat zagłosowało na PiS. Kolejnych 20 proc. na ruch Pawła Kukiza, a 16 proc. na partię KORWiN. Oznacza to, że niemal dwie trzecie młodych wyborców wybrało, w dużym uproszczeniu, skrajnie konserwatywne partie. Gdzie podział się mit młodzieży tłumnie popierającej Platformę Obywatelską?

Zapytaliśmy o to prof. Janusza Czapińskiego, psychologa społecznego z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie, prowadzącego Diagnozę Społeczną. Co usłyszeliśmy?

1. Młodzi nigdy nie byli bastionem Platformy. - Raz jeden udało się Platformie zmobilizować. I to był wyjątek - podkreśla prof. Czapiński. Ma na myśli wcześniejsze wybory z 2007 r. rozpisane przez PiS, które wygrała Platforma.

2. Młodzi skręcają na prawo. - Coś się stało w ostatnich latach, można to nazwać rosnącą polaryzacją postaw wśród młodych. Zanika neutralny środek, rośnie grupa zdecydowanych liberałów i konserwatystów. I ta druga grupa rośnie znacznie szybciej. Postawy młodych przesunęły się znacznie w prawą stronę - wyjaśnia nasz rozmówca.

3. Podobnie jest z młodszymi. I z całym społeczeństwem. Prof. Czapiński wskazuje, że sondaże w szkołach pokazują podobne zapatrywania jeszcze młodszych ludzi. Tam także na czele są ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego, Pawła Kukiza i Janusza Korwin-Mikkego. Młodzi nie odstają zresztą poglądami od 50-latków. Młodzi są konserwatywni, bo w swej masie jest takie całe społeczeństwo.

4. Młodzi to elektorat protestu. Prof. Czapiński podkreśla, że młodzi zwyczajowo głosują nie tyle na konkretne programy, co przeciwko aktualnie rządzącym.

5. Silny lider uwiedzie młodych. Nie wyciągałbym z wyniku tegorocznych wyborów wniosku, że w ogóle nie ma liberalnej młodzieży. Ona jest, ale nie miała jednego, zachęcającego do głosowania lidera - kwituje nasz rozmówca.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (118)
Młodzi wyborcy poparli PiS, Kukiza i Korwina. Zaskoczeni? Co powinniśmy sobie uświadomić [5 PUNKTÓW]
Zaloguj się
 • jarizabalaga-3

  Oceniono 56 razy 26

  A może młodzi Polacy nie chcą genderów, islamistów. Nie chcą dzieci bez mam. Może chcą normalności i godności zwykłego człowieka. A nazywa się normalnie myślących"ciemnym ludem". Kiedy rządzący pytali czego pragnie młodzież. Nie dość, że jest biednie to jeszcze nie widać szans na zmianę. Okradziono starszych z OFE i podobnych rzeczy, a młodzi mają składać się na ich przyszłe emerytury. A pracy i tak nie ma.

 • galt.john

  Oceniono 38 razy 24

  Tydzien bez analizy prof Czplińskiego tygodniem straconym. Potrzeba jeszcze analizy prof. Markowskiego ;-)))

  A może tak:
  -Najmłodsi wyborcy po prostu nie pamietaja rządów PiS więc strategia oparta na straszeniu Kaczorem na nich nie działa? Kaczo rnie rządzi od 8 lat. Ile można zwalać wine za syf w tym kraju na faceta, który od 8 lat nie jest u władzy?
  Rabunek kasy z OFE to wina Kaczora?
  Afera informatyczna, WSI-pro civili, zdegenerowanie i korupcja ujawniona na "taśmach" to wina Kaczora?

  -Namłodsi wyborcy mają znajomych i rodziny w UK i wiedzą że:
  a) może nie byc podatku od kupna-sprzedaży - ale kiedy mówi o tym Korwin, to dla "ekspertów" jest "oszołomem"
  b) firme można zakładać w 2 godziny przez net a podatki płacic proste i w miarę niskie
  c) kwota wolna od podatku może pozwalac przeżyć
  d) policjant nie ma prawa wylegitymowac obywatela, chyba ż eobywatel jest podejrzany o konkretne przestępstwo - porównajcie to sobie z faktem takim, że Polacy sa najbardziej inwigilowanym narodem w Europie
  e) Polacy są najbardziej rozbrojonym narodem w Europie pod rządami czy to PiS czy PO
  f) Można uchwalić ustawę zakazującą deficytu, co właśnie zrobił Cameron w UK - kiedy Korwin to proponował 26 lat temu w Polsce, śmiechu było że hej
  g) Można pozwolic ludziom wycofac pieniądze z lokalnego ZUS i je samemu inwestować
  h) Może nie być komunistyczno-niewolniczego obowiązku meldunkowego i dowodów osobistych

  Może ci młodzi ludzie lubią swój kraj ale maja w kompletnej pogardzie skorumpowane, zdemoralizowane "elity" PO? Może mają w d...e "pedagogikę wstydu" serwowana przez magików z Czerskiej i Woronicza?

  Może dla nich wzorem jest Pilecki albo Inka a nie komunistyczny zbrodniarz Stefan Michnik?

  Może ci ludzie zaczęli czytać Rothbarda, Hayeka I Misesa i śmieją się z keynesistowsko-marksistowskich bzdur opowiadanych przez gadające głowy w pudełku zwanym telewizorem?

  A może ci ludzie jako obciach traktują gadki płynące zpropagandowego pudełka oglądanego przez ich rodziców i dziadków? Może sami wola czerpac wiedze z netu, bo podskórnie czują że ktoś chce ich wyślizgac bez mydła?

 • aaron.goldstein

  Oceniono 52 razy 20

  Prof. Czapliński jak i cały salon Gazety Wyborczej po raz kolejny podważa demokratyczny wybór Polaków.
  A przewagą Polski jest to, że w ogóle mamy jeszcze młodzież urodzoną w Polsce. W Niemczech młodzież jest w ponad 50% muzułmańska i procent ten rośnie z każdym przyjętym "uchodźcem".
  Bo "liberałowie" już dawno odrzucili rozmnażanie jako czynność właściwa dla homo sapiens. "Liberałowie" zresztą wyznają tylko "homo"

 • 66kropek

  Oceniono 12 razy 8

  Profesor Czapiński naprawdę mi imponuje! Facet , najpierw stwierdził, że około 70%
  ( dokładnie nie pamiętam) Polaków jest niesamowicie szczęśliwych a teraz wziął się za młodych wyborców i tutaj bardzo zaskakujący zwrot narracji: młodzi nie byli bastionem PO jak to nawet ci wykształceni z dużych ośrodków?!!! W dodatku doszedł do smutnego wniosku, ze młodzi są kretynami , którzy głosują zawsze przeciw nie patrząc przeciwko czemu. Czyli po prostu d...ch im się poprzewracało i się nudzą szczeniaki! Ot co!!

 • Black Swan

  Oceniono 29 razy 7

  a na kogo mieliby głosować? na te tłuste misie z PO bo tak "władcy" Polski sobie życzą?
  I od kiedy to PO jest partia liberalną? Same deklaracje nie wystarczą i trzeba taka postawę wesprzeć konkretnym działaniem a takim konkretnym działaniem właśnie PO pokazało Polakom, że z liberalizmem to oni nie maja nic wspólnego...
  Jedyne co młodych ludzi czekało za PO to "emigracja to szansa" albo "zmieńcie prace i weźcie kredyt" bo tłuste misie postubeckie udają, że nie potrafią zrozumieć realnych problemów, które zresztą sami wyprodukowali...

  Kierunek głosowania młodych ludzi pokazał dokładnie coś odwrotnego od tego co ten profesor zauważył; oni nie są radykalni tylko radykalnie racjonalni...
  I ten właśnie racjonalizm młodych ludzi boli polskie elity wolności bo oni wolą sytuację gdy wyborcy są prostymi debilami nie zdolnymi do samodzielnych decyzji... Macie następnym razem glosować na wskazane w mediach mainstreamowych "jedynki" to nie tylko profesor będzie z was dumny ale i w niemieckiej prasie napiszą o was fajne rzeczy...

 • kalj55

  Oceniono 19 razy 7

  Szanowny Panie Profesorze... już Marksiści mówili, że "byt określa świadomość". Moim zdaniem młodzież protestuje przeciwko traktowaniu jej jak półgłowków, przeciwko stworzonej przez PO rzeczywistości "emigracji i bezrobocia". Przygarnął ich p. Prezes bo wygodnie jest mu nimi manipulować - stwóżcie Państwo cele wszystkim, a sami się przekonacie ilu wśród nich będzie liberałów. Młodzież dostrzegła jakim "biciem piany" jest polityka państwa...

 • alfalfa

  Oceniono 7 razy 5

  Przecież to oczywiste - skoro cały praktycznie (nie sprawdzający się) mainstream jest bardziej lub mniej lewicowy to gdzie ma ta młodzież (i nie tylko) "skręcać"? Wyniki Kukiza w WB to pokazują. Pojechali i widzą, że on dotyka problemu. Pewnie, że nie najpiękniejszymi słowami, praktyką i zwyczajami - to naturszczyk. Ale jest dużo bliżej rzeczywistości niż dotychczasowi politycy i ich medialni funkcjonariusze.
  A.

 • jabbaryt

  Oceniono 19 razy 5

  wg mojej wiedzy Korwin to partia ultraliberalna, Kukiz zresztą też.
  Co do PIS to ma rzeczywiście konserwatywna retorykę, ale niejaki prof. Spiewak (ex PO) uczciwie przyznał, że rządy PISu 2005 -2007 były najbardziej liberalnymi rządami w całym 25 leciu. Ja tez jestem liberałem i wolnorynkowcem. Dlatego głosowałem na PIS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX