Dudzie grozi Trybunał Stanu? Stępień mocno: "Prezydent łamie prawo!". Poszło o sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent Duda nie chce przyjąć ślubowania pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych przez poprzedni Sejm. - Niewykonywanie ustaw rodzi sankcje w postaci uruchomienia procedury przed Trybunałem Stanu - podkreślił w TOK FM Jerzy Stępień, były prezes TK. Trudno jednak oczekiwać, by posłowie PiS przegłosowali ewentualny wniosek w tej sprawie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wczoraj prezydent Andrzej Duda oświadczył, że pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego zostało wybranych wbrew "zasadom demokratycznym". - Mieliśmy gwałtowną zmianę ustawy, mieliśmy wybieranie sędziów na siłę, w ostatnim dniu, mimo protestów ówczesnej opozycji, protestów moim zdaniem uzasadnionych - mówił. Dodał, że powstało wrażenie, jakby PO chciała "zdominować" trybunał, "wybierając swoich sędziów i zabezpieczając swoje interesy". Przyznał, że "ma problem" z przyjęciem ślubowania nowych sędziów.

Trybunał sparaliżowany?

- To łamanie prawa, uniemożliwienie rozpoczęcia kadencji sędziów jest paraliżowaniem pracy Trybunału Konstytucyjnego - grzmiał Jerzy Stępień w Poranku Radia TOK FM. Wskazywał, że prezydent wywiera jawny nacisk na sędziów. - Nie bądźcie tacy pewni, wszystko zależy od nas. Możemy nawet zmienić konstytucję i wyeliminować TK. Bo dlaczego nie? - mówił były prezes trybunału.

Stępień podkreślał, że "rzeczą prezydenta jest przyjąć ślubowania" i nie jest to czas na oceny prawa, które pozostaje w mocy. - Dopóki ustawa nie zostanie uchylona czy znowelizowana, ta ustawa obowiązuje. I trzeba ją wykonać - mówił Stępień, przypominając że za niewykonywanie prawa grozi Trybunał Stanu. Trudno jednak oczekiwać, by mające sejmową większość PiS przegłosowało ewentualny wniosek w tej sprawie.

PiS skargę składa, później wycofuje

O co poszło? W czerwcu Sejm przyjął nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Miała ona usprawnić pracę sędziów, umożliwiając im orzekanie w przyśpieszonym trybie. Równocześnie posłowie koalicji PO-PSL powołali pięciu nowych sędziów w miejsce tych, których kadencja kończyła się w 6 listopada i na początku grudnia. Prezydent wciąż nie odebrał od nich przysięgi, a byli sędziowie TK w liście otwartym napisali, że paraliżuje to pracę trybunału.

PiS ostro krytykowało poprawkę ustawy i powołanie nowych sędziów. I podważając konstytucyjność zmian... złożyło wniosek do TK o zbadanie zgodności ustawy o TK z ustawą zasadniczą. Teraz jednak, jak pisze "Gazeta Wyborcza", PiS wniosek wycofało. Dlaczego? Politycy partii Jarosława Kaczyńskiego sprawy nie komentują.

Prezydent Duda jednak nie ustępuje. Wskazuje choćby, że ustępujący Sejm wybrał następców sędziów, którzy odchodzą za miesiąc, podczas trwania kolejnej kadencji. Jerzy Stępień mówił jednak w Poranku Radia TOK FM, że nie można podważać zasadności wyborów trzech sędziów, których kadencja powinna rozpocząć się na początku listopada. Przypomniał też, że sam krytykował nowelizację ustawy o TK. Ale to nie powód, by blokować nominacje sędziów.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (558)
Dudzie grozi Trybunał Stanu? Stępień mocno: "Prezydent łamie prawo!". Poszło o sędziów Trybunału Konstytucyjnego
Zaloguj się
 • Jacek Zeman

  Oceniono 109 razy 87

  Dudzie nic nie grozi. Jezeli cos jest sprzeczne z prawem, czy konstytucja to nalezy natychmiast zmienic prawo. Slogan TKM musi miec uzasadnienie.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 118 razy 72

  Prawo jest jedno.. Prawo Boże... I niech pan Stępień nie zawraca prezydentowi głowy...JAKĄŚ KONSTYTUCJĄ...Zanim jej jeszcze nie zdążyliśmy... NA ZGODNOŚĆ Z PRAWEM BOŻYM ZMIENIĆ...

 • wol777

  Oceniono 70 razy 58

  Nie żartujcie .Prezydent Duda razem z Kaczyńskim i jego zakonem wymienią sędziów ,prokuratorów ,komendantów policji CBA , ABW.........etc . i kto niby miałby go skazać .Akt bezprawia już się zaczął i sięgnie najwyższych szczebli . Niestety tzw.demokraci dalej wierzą w dobre intencje tych ludzi .Naiwnych nigdy u nas nie brakowało .

 • dorik2

  Oceniono 59 razy 49

  Dudi, opanuj się! Tym numerem zniszczysz sobie reputację. Na drugą kadencję nie masz szans, PiS też nie będzie wiecznie rządzić. Wrócisz na uczelnię, byłemu preziowi nie wypada przecież zostać posłem, nie możesz liczyć na zagraniczne wykłady, chyba że na Węgrzech. Zachowuj się jak prawnik, nie jak żołnierz prezesa.

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 52 razy 40

  Pisobolszewicki łeb pana Dudy nie ogarnia wielu spraw związanych z funkcjonowaniem państwa. Jeszcze się przejedzie na swojej głupocie i katolickim kołtuństwie.

 • fortuna1972

  Oceniono 44 razy 36

  "Dudzie grozi Trybunał Stanu?"

  A juści. Tak samo grozi jemu, jak groził Ziobrze, Kaczyńskiemu czy innym kaczystowskim przestępcom. Trybunały mogą im skoczyć i nadmuchać, oni są, kuźwa, prawi i sprawiedliwi - czytaj: święte krowy. A tak w ogóle, to PiS-dzielce sprawią sobie własne trybunały ludowe i zobaczymy, panie Stępień, kto przed nimi wyląduje ;->

 • glos_z_przyszlosci

  Oceniono 42 razy 36

  Prezydent Duda chce upchnąć "swoich ludzi" do TK. Zresztą już takie numery były za czasów poprzedniego rządu PiS, więc nie wiem skąd to nagłe zdziwienie.

  Wybraliśmy sobie prezydenta z partii która ma głęboko gdzieś porządek konstytucyjny - to i są efekty.

  Moim zdaniem bardzo dobrze by było gdyby taki wniosek trafił do sejmu - owszem, zostałby odrzucony przez PiSowską sitwę, ale przynajmniej dałoby coś to ludziom do myślenia i nie można by było całej sprawy zamieść pod dywan, jak to PiS ma w tradycji.

  Szkoda, że tak niewiele osób pamięta poprzednie rządy PiSu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX