"To zamach stanu. Jak w Rosji, jak na Białorusi". Stępień o nocnych zmianach w Trybunale Konstytucyjnym

- To zamach stanu. Prof. Zoll mówi o końcu państwa prawa. Na jedno wychodzi - mówił w Poranku Radia TOK FM Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Sejm odwołał wczoraj pięciu sędziów TK wybranych w poprzedniej kadencji.
Prawo i Sprawiedliwość uchwaliło projekty uchwał o stwierdzeniu braku mocy prawnej wyboru pięciu członków Trybunału Konstytucyjnego, wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu. Cały wieczór w Sejmie trwała awantura. - Nie można odwołać sędziego uchwałą Sejmu. Zasady są te same. Może wygasnąć jego mandat, jego kadencja np. w wypadku śmierci, choroby czy złamania prawa, ale tam nie ma mowy o odwołaniu w drodze uchwały - wskazywał w Poranku Radia TOK FM Jerzy Stępień.

Dodał, że znajdzie się teraz pięciu sędziów, którzy zgodzą się być kandydatami do TK, bo nie brak kandydatów do zrobienia kariery.

Były prezes TK przekonywał w rozmowie z Janiną Paradowską, że uchwała Sejmu nie jest skuteczna, przez co w rezultacie w trybunale znajdzie się pięciu dodatkowych sędziów. - To będzie przeciągający się kryzys konstytucyjny. To nie jest coś nieznanego, takie kryzysy mamy na wschodzie Europy: na Białorusi, Ukrainie, Węgrzech, w Rosji. Wpisujemy się na listę tych państw - zaznaczył.

Krytykował też Kornela Morawieckiego, który mówił, że dobro narodu jest ponad prawem. - Tego rodzaju zdanie to jest kompromitująca teza. Przypomniało mi się, co mówił papież: Że demokracja, za którą nie stoją wartości może przerodzić się w totalitaryzm.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (398)
"To zamach stanu. Jak w Rosji, jak na Białorusi". Stępień o nocnych zmianach w Trybunale Konstytucyjnym
Zaloguj się
 • big_gadu

  Oceniono 73 razy 41

  Nocne głosowanie w sejmie to czarny dzień i hańba naszej demokracji !

  Radosna mina prezesa,
  jedynie z jego robotami i argumentami walczyły Nowoczesna i PSL,
  PO wyszła z sali - po co ?
  Zatem będzie głosowanie na ulicy - bo złoty poleci w dół !

 • 39marpik

  Oceniono 59 razy 33

  Społeczeństwo polskie musi zrozumieć, że konstytucją w Polsce jest Kaczyński i dokąd będzie miał władzę żadna inna konstytucja nie jest potrzebna.

 • makariusz

  Oceniono 58 razy 30

  Jeżeli ktokolwiek w swojej naiwności myślał że wygłodniały władzy Kaczyński i jego horda będzie zachowywał się przyzwoicie, lub teraz myśli że opamięta się jest w głębokim błędzie.

 • niezalany

  Oceniono 32 razy 18

  zapamiętajcie sobie - każdą butę i grzech trzeba będzie odpokutować, w ten czy inny sposób. dotyczy to zarówno platformy za dawniejsze grzechy, jak i pisowców za wczorajsze szarganie prawa...

 • boykotka

  Oceniono 41 razy 17

  PiS tak długo mówił o zamachu aż wreszcie sam go zrobił :(

 • kocurxtr

  Oceniono 31 razy 15

  pokonaliśmy komunę, pokonami i PiS
  tylko dzieci szkoda
  stracone pokolenia które będą musiały ZNOWU odbudowywać państwo...

  Polacy to zaiste debile... zamiast budować potęgę gospodarczą, co i rusz rozpierd.alają sobie państwo...

  czasy liberum veta i warchołów przez których doszło do rozbiorów - jak sie okazuje - wcale nie minęły ...

  zazdroszczę tym, którzy wyemigrowali i zyją sobie spokojnie - pracują, wychowują dzieci, jeżdżą na wakacje
  ja niestety nie mogę wyjechać z Polski

  przyjdzie znowu iść na barykady...

 • trzewikodziob

  Oceniono 29 razy 13

  Znajdź 10 różnic (za Wiki):
  "5 marca 1933 w wyborach do Reichstagu, Hitler doszedł do władzy w sposób legalny, gdy NSDAP, będące w koalicji z Niemiecką Narodową Partią Ludową (niem. Deutschnationale Volkspartei, DNVP), wygrało wybory parlamentarne z wynikiem 43,9% głosów (288 na 444 miejsc w parlamencie). 30 stycznia 1933 w południe ówczesny prezydent Rzeszy – Paul von Hindenburg powierzył Hitlerowi tekę kanclerza (premiera) Rzeszy. Następnie Hitler, dzięki rozporządzeniu prezydenta Rzeszy wydanym po pożarze budynku Reichstagu, zastraszając przeciwników politycznych i opozycję doprowadził do uchwalenia przez Reichstag (parlament niemiecki) Ustawy w Celu Pomocy Narodowi i Państwu w Potrzebie (niem. Gesetz zur Behebung der Not von Volk und Reich), zwanej w niemieckiej historiografii Ustawą o Pełnomocnictwach (de:Ermächtigungsgesetz). Zaowocowało to przejęciem pełnej władzy w ten sposób, że wspomnianą ustawą parlament przekazywał rządowi Rzeszy kierowanemu przez Hitlera swą moc ustawodawczą."

 • maura4

  Oceniono 34 razy 10

  Ja słyszałam pana Morawieckiego wczoraj w tvn24. Z tego co mówił wynikało, że nie ma nic przeciw łamaniu prawa w imię dobra narodu. Bronił posunięć PiS-u. Mówił, ze muszą. Pomyślałam, że to bardzo sympatyczny i kulturalny starszy pan, ale to dziadzio. Jeżeli ma wnuki, to na pewno fantastyczny. Nie do polityki, bo w tej swojej dobroci może narobić dużo złego wszystkim.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX