"Czy dojdzie do awantury sędziów o togi z biało-czerwonym żabotem i biurka?"

"Wbrew konstytucji - jest 18 sędziów - dziesięciu starych, trzech wybranych przez PO i pięciu przez PiS. I nie ma instytucji, która zgodnie z prawem mogłaby rozstrzygnąć ten spór. Czy dojdzie więc do awantury sędziów o togi z biało-czerwonym żabotem i biurka?" - pyta Michał Szułdrzyński z "Rz". 9 XII czeka nas kolejne orzeczenie TK w sprawie ustawy o trybunale.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

 Tym razem sędziowie zajmą się badaniem zgodności z konstytucją przygotowanej przez PiS nowelizacji ustawy o TK.

Wieczorne prezydenckie orędzie, w którym zabrakło miejsca na odniesienie się do wydanego kilka godzin wcześniej orzeczenia, pokazało, że rządzący nie zamierzają respektować postanowień TK.

"Dotychczas wyroki Trybunału Konstytucyjnego kończyły spory prawne i polityczne. Działo się to w myśl art. 189 ustawy zasadniczej, który głosi, że orzeczenia TK są ostateczne. Tym razem będzie jednak inaczej" - komentuje Michał Szułdrzyński.

Niekończący się chaos

Jasne orzeczenie trybunału nie rozwiązuje - w świetle politycznych decyzji - ani jednego problemu. Choćby tego, ilu sędziów trybunału mamy.

Politycy i zwolennicy PiS będą powtarzać, że do dziesięciu starach sędziów powinno dołączyć pięcioro wybranych w środę przez Sejm. Dla PO i Nowoczesnej, prócz dziesięciu starych mamy trzech wybranych przez poprzedni Sejm, od których prezydent Duda nie chce odebrać ślubowania.

"Faktycznie jednak wygląda na to, że dziś - wbrew konstytucji - jest 18 sędziów - dziesięciu starych, trzech wybranych przez PO i pięciu przez PiS. I nie ma instytucji, która zgodnie z prawem mogłaby rozstrzygnąć ten spór. Czy dojdzie więc do awantury sędziów o togi z biało-czerwonym żabotem i biurka?" - pyta Szułdrzyński. Przypomnijmy, czterech sędziów wybranych w środę i zaprzysiężonych w nocy przez prezydenta Duda stawili się w siedzibie TK już wczoraj rano.

Awantura o trybunał, to nie pierwszy "gorszący spór" w najnowszej historii Polski. Szułdrzyński przypomina słynny spór o krzesło, między Lechem Kaczyńskim i Donaldem Tuskiem. "Polska demokracja przetrwa pewnie i gorszące spory o krzesło w Trybunale Konstytucyjnym. Ale ani nasze państwo, ani nasza demokracja nie będą od tego lepsze" - podsumowuje publicysta "Rz".Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (48)
"Czy dojdzie do awantury sędziów o togi z biało-czerwonym żabotem i biurka?"
Zaloguj się
 • glit64

  Oceniono 20 razy 14

  Nie wiem, skąd w PiSie takie głębokie przekonanie o jakiejś wyjątowej mądrości, ba, wręcz geniuszu j.kaczyńskiego. Przecież to kompletny bęcwał bez wyobraźni. Nawet do konspiry onegdaj musiał wciągać go brat. Facet z kontenerem kompleksów i bez horyzontów. Klasyczny produkt drobnomieszczanskiej, PRLOwskiej mentalnosci..

 • Baa Caa

  Oceniono 13 razy 5

  Co zrobić z PIS-owymi sędziami Tk ? USUNĄĆ DYSCYPLINARNIE jeżeli mimo wyroku TK dalej będą się pchać na stołek , bo jest zachowanie niegodne urzędu sędziego trybunału !

  To jest jedyne rozwiązanie formalne by to ukrócić, bo inaczej będzie paraliż, a PiS będzie sobie twierdził że to są sędziwie.

  Art. 28 [Odpowiedzialność dyscyplinarna]
  1. Sędzia Trybunału odpowiada dyscyplinarnie przed Trybunałem za naruszenie przepisów prawa, uchybienie godności urzędu sędziego Trybunału lub inne nieetyczne zachowanie mogące podważać zaufanie do jego bezstronności lub niezawisłości.
  2. Sędzia Trybunału odpowiada dyscyplinarnie także za swoje postępowanie przed objęciem stanowiska, jeżeli uchybił obowiązkowi piastowanego urzędu państwowego lub okazał się niegodny urzędu sędziego Trybunału.
  3. Za wykroczenia sędzia Trybunału odpowiada tylko dyscyplinarnie.

  Art. 31 [Katalog kar dyscyplinarnych] Karami dyscyplinarnymi są:
  1) upomnienie;
  2) nagana;
  3) złożenie sędziego Trybunału z urzędu.

 • jowialski

  Oceniono 8 razy 4

  czy pis kiedykolwiek respektował wyroki sądowe. czy wykonał jakikolwiek wyrok sądu.
  To,że oni maja prawo w głębokim poważaniu wiadomo od lat.

 • kertog123

  Oceniono 9 razy 3

  postawić strażników na wejściu i nie wpuszczać PRLowskich PISlamistów - jedyne rozwiązanie. Bo że będa sie pchali na siłe to sprawa jasna To typowe zachowanie tego bydła. W sumie to przepraszam bydlątka za porównanie.

 • cracovia.figiel

  Oceniono 7 razy 3

  Tramwaj potrącił na przejściu dla pieszych przechodnia, w wyniku czego tramwaj doznał ogólnych obrażeń i został karetką przewieziony do szpitala.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX