Solidarni z Nadią Sawczenko. Sejm wzywa Rosję do uwolnienia lotniczki

Przez aklamację Sejm przyjął uchwałę ws. natychmiastowego uwolnienia z rosyjskiego więzienia ukraińskiej Nadii Sawczenko. Rosja więzi lotniczkę do września 2014 r. Od początku marca prowadzi głodówkę. Podczas ostatniego wystąpienia w sądzie Sawczenko zapowiedziała, że nie przerwie głodówki i... pokazała sędziom ?gest Kozakiewicza?.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Podczas odczytywania uchwały, część posłów - z PO i Kukiz'15 - trzymała plansze ze zdjęciem Ukrainki napisem: Solidarni z Nadią Sawczenko. Ukraińska lotniczka jest oskarżona o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy. Miało do tego dojść w czasie walk w Donbasie.

"Sejm Rzeczpospolitej Polskiej podkreśla, że poza podstawowymi zobowiązaniami międzynarodowymi, do przestrzegania których Rosję obliguje członkostwo w Organizacji Narodów Zjednoczonych, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz Radzie Europy, Federacja Rosyjska zobowiązała się także, jako sygnatariusz tzw. porozumień mińskich, do uwolnienia i wymiany wszystkich nielegalnie przetrzymywanych zakładników" - napisano w przyjętej przez posłów uchwale.

Sąd w Doniecku w obwodzie rostowskim 21 marca ma zacząć odczytywać wyrok w sprawie Nadii Sawczenko.

Ukraińska lotniczka, i deputowana do Wierchownej Rady, nie przyznaje się do zarzutów. Jak zapowiedziała dziś, podczas ostatniego wystąpienia w sądzie - nie będzie odwoływać się od wyroku. "Po wyroku kontynuuję głodówkę jeszcze przez dziesięć dni. Rosja ma więc dziesięć dni, żeby odesłać mnie na Ukrainę" - mówiła. I pokazała sędziom "gest Kozakiewicza".

"Solidarni z Nadią Sawczenko"

W akcji wsparcia dla Nadii Sawczenko wzięli dziś udział m.in. europosłowie z frakcji Europejskiej Partii Ludowej i pracownicy ambasady Ukrainy w Warszawie.

Do natychmiastowego uwolnienia Sawczenko wezwały dziś też władze Niemiec.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM