Stankiewicz: Bezpieczeństwo a karuzela personalna w służbach

Rząd zapewnia, że Polska jest bezpieczna i szykuje ustawę antyterrorystyczną. Ale wg Andrzeja Stankiewicza, same przepisy to za mało. A zmiany dokonane przez PiS w służbach niekoniecznie zasługują na dobrą ocenę. Wystarczy przypomnieć, że policja od lutego nie ma komendanta głównego.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Sytuacja w innych służbach też pozostawia wiele do życzenia.

"Na czele ABW, tak znacząco wzmocnionej nowymi przepisami antyterrorystycznymi, stanął teoretyk, profesor prawa. Nie ma doświadczenia w kontrwywiadzie i zwalczaniu terroryzmu, czyli czołowych zadaniach tej największej w Polsce specsłużby. Strażą Graniczną kieruje oficer niskiej rangi, bez doświadczenia w dużych operacjach. O sytuacji w BOR nie ma nawet co wspominać, to stajnia Augiasza" - wylicza w "Rzeczpospolitej" Andrzej Stankiewicz.

Wg publicysty, obrazu dopełniają nienajlepsze relacje między ministrem spraw wewnętrznych Mariuszem Błaszczakiem a koordynatorem specsłużb Mariuszem Kamińskim.

"Najgorsze jest to, że politycy nawet w kwestiach bezpieczeństwa nie potrafią zawrzeć doraźnego rozejmu. Oferta współpracy złożona przez liderów Platformy po zamachu w Brukseli została przez PiS zignorowana" - przypomina publicysta "Rz".

Projekt ustawy antyterrorystycznej zakłada m.in.: czasowe zamknięcie granic, zatrzymywania na 14 dni osób podejrzewanych o zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa za zgodą sądu, ale przed postawieniem zarzutów. Przy kupnie telefonicznej karty pre-paid trzeba będzie się wylegitymować.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
Stankiewicz: Bezpieczeństwo a karuzela personalna w służbach
Zaloguj się
 • pimpao

  Oceniono 10 razy 6

  Nam nie potrzeba terrorystów, mamy swoich polityków i oni załatwiają zamachy poprzez podległych sobie nieudaczników. Na szczęście głównie na siebie samych.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 10 razy 6

  Odciąć policji "głowę" i odstawić na bok. To niepewny ideowo element. Niech się zajmą co najwyżej ruchem drogowym. Gwardia Narodowa (modlitewna i przepełniona patriotyczną wiernością)... Będzie fundamentem... b e z p i e c z e ń s t w a... PIS-u w szczególności... (Analogie z SA, czy z SS będą ścigane jako działalność antypolska)...Amen.

 • jezierskiadam

  Oceniono 7 razy 5

  W sytuacji, gdy Kaczyński powołuje przestępców na kierowników służb, istnieje możliwość, że służby zaczną konspirować przeciwko swoim "szefom"..

 • lubiedobrze

  Oceniono 5 razy 3

  Bardziej się boję Macierewicza na czele WP niż terrorystów.

 • klara551

  Oceniono 2 razy 2

  Taaa a w 1939 władze zapewniały,że nie oddadzą nawet guzika i wyszło jak wyszło.Taa za Gierka byliśmy ponoć 10 gospodarką świata a wyszło,że i owszem ale w produkcji nocników na eksport. Prezespan wielkim wodzem jest a po cholerę mu stołeczek podstawiany przez stołkowego? Obietnice rządu są taką samą gwarancją ja kto że przyszła zima będzie śnieżna i mroźna, a w nie nieodległym już lecie co noc będzie padał deszcz a dnie będą pogodne.

 • kurnaolekczarnybolek

  0

  Są ''mariusze tuningu'',są mariusze służb...

 • admcanarisfanclubpoland

  Oceniono 2 razy 0

  Nie jest problemem karuzela personalna a pociotki i plecaki z metra ciete...
  Widzial ktos z was ostatnio policjanta ktory ma 1.80 wzrostu i jest slusznej postury ciala?!

 • lolantypopulista

  Oceniono 2 razy -2

  ale zestaw gestapo na focie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX