"Będziemy krajem na uboczu, pogardzanym przez innych. Odczujemy tę naszą głupotę, egoizm"

"Kiedy wojna się skończy, Syryjczycy będą wdzięczni za pomoc, za to, co tam robimy. Przykro mi, że mojemu krajowi nie będą mieli za co dziękować, bo mój kraj nie zrobił nic" - mówi szefa PAH w rozmowie z "DGP". Janina Ochojska apeluje, by uchodźców nie traktować "jak dzikusów, którzy przyjeżdżają do nas kraść i gwałcić".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Przeważająca większość uchodźców to są ludzie tacy sami jak my, bez złych zamiarów, bez złych intencji. Nam nie grozi przyjazd fundamentalistów, nam grozi przyjazd normalnych ludzi, którzy szukają bezpieczeństwa dla siebie, a przede wszystkim dla swoich dzieci. Rozumiem lęk Polaków, ale wiem też, jakie ludzie mówią bzdury, nie widząc na oczy muzułmanina" - ocenia Ochojska w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej przyznaje, że wścieka się, gdy czyta o sobie, że namawia Polaków "do samobójstwa, że chce przyjąć terrorystów, przestępców, fundamentalistów".

Ochojska nie ma wątpliwości, że za postawę wobec kryzysu uchodźczego przyjdzie nam zapłacić. "To bronienie się rękami i nogami przed tzw. obcym, innym jest straszne. Będziemy krajem na uboczu, pogardzanym przez innych, ale jak stanie się coś, co będzie wymagało pomocy innych krajów europejskich, to zostaniemy sami" - uważa.

Na pytanie, czy przyjęłaby uchodźców do własnego domu, Janina Ochojska odpowiedziała: "Byłoby mi trudno ze względu na to, że mam niewiele miejsca i nie mogłabym zapewnić komuś odpowiedniej intymności. Gdybym miała większe mieszanie, to tak, oddałabym pokój, przyjęłabym uchodźców".

"Nie widzę możliwości, aby w tej chwili migranci do Polski przyjechali" - zapowiada premier Szydło>>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (366)
"Będziemy krajem na uboczu, pogardzanym przez innych. Odczujemy tę naszą głupotę, egoizm"
Zaloguj się
 • prawdziwy-bobo

  Oceniono 66 razy 24

  Izrael nie przyjął ani jednego syryjskiego uchodźcy i co? I nic. Nikt nie gardzi i nie odstawia na bok.

 • curious

  Oceniono 70 razy 22

  Szanowna Pani Ochojska,
  My się nie bronimy rękami i nogami przed wszystkimi obcymi. W Polsce przebywa legalnie lub nie milion Ukraińców i nikomu to nie przeszkadza. To nie są oczywiście uchodźcy lecz imigranci ekonomiczni, ale to bez różnicy. Wietnamczyków też jest sporo i też raczej nikomu nie przeszkadzają. Jestem pewien, że Polacy bez problemu przyjęliby Greków, Portugalczyków, Włochów, Skandynawów i wiele wiele innych nacji.
  Problem jest z MUZUŁMANAMI. Bo każdy kto ma oczy widzi czym jest islam. Islam to ZŁO, a jego wyznawcy to wyznawcy zła którym nie można zaufać nawet jeśli wydają się sympatyczni i mile się uśmiechają. Terroryści z Paryża czy Brukseli też byli młodzi, mili i uśmiechnięci.
  Niech więc Pani skończy z tanią agitką.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 55 razy 21

  IStotnie USA nie zamierzają przyjmować uchodźców i są krajem na uboczu pogardzanym przez wszystkich.

 • secateur

  Oceniono 52 razy 20

  Od razu widać, jakie ma Pani rozeznanie w tych sprawach. Osobiście znam Syryjczyka niby zasymilowanego z Polską (facet 30 lat temu zrobił doktorat na polskiej uczelni), mieszkającego w Polsce od czasu studiów i co? Ano on i jego kumple, których życie towarzyskie koncentruje się w stołecznej restauracji Ugarit nie marzą o niczym innym, tylko żeby pod szkołą żydowską w Warszawie wybuchła bomba. Na własne uszy to słyszałem.

  Życzę dużo pomyślności w obcowaniu z tym elementem bliskowschodnim, który teraz pcha się do Europy.

 • 66kropek

  Oceniono 36 razy 18

  Ochojska na przykład już odczuwa. Cała ta sprawa z muzułmanami poszła zupełnie w niedobrym dla niej kierunku, Kobieta tak radośnie z pół roku temu oznajmiła , że UE zapłaci 10.000 EU od głowy jednego i oczywiście cała ta kasa przejdzie prze organizacje typu PAH no i co? Bolec wszystko zgarną Turcy! Jak żyć?

 • rosswatowski

  Oceniono 39 razy 17

  nie rozumiem dlaczego zasługi na jednym polu, mają dawać mandat do wygadywania takich bzdur jak w powyższym artykule? hyhyhy pani Ochojska, USA nie pomogły Żydom w czasie IIwś i co? i nic! :)

 • jurakuz

  Oceniono 36 razy 16

  szczerze? g....mnie obchodzi co będzie sobie o mnie czy o nas mysleć społeczeństwo zachodniej Europy, całkowicie zdominowane, bezpłciowe, i już stracone.

 • dorbi

  Oceniono 22 razy 16

  Jesteśmy tak traktowani więc nie stracimy z wizerunku nic. Szybciej zyskamy za pokazanie determinacji i szczerości. Dlaczego mamy udawać kogoś innego? Dlaczego mamy ukrywać emocje i uczucia? W imię czego, że niby ktoś o nas źle pomyśli? Przychodzi taki moment Pani Janino, że chodząca empatia (czyli Pani) musi ustąpić w sytuacji zagrożenia naszego istnienia zwykłej fizycznej sile. Polacy i tak byli już tyle razy poniewierani, że wyczuwają nadchodzące zagrożenie intuicyjnie. Osobiście nie zgadzam się na islamizację Polski. Wystarczy nam jeden episkopat. Jak już tak bardzo ktoś chce u nas szukać swojego szczęście to niech kupi bilet na samolot i jak normalny człowiek z rodziną przyleci do naszego kraju i poprosi o azyl. Przecież ich na to stać! Wydają grube tysiące szmuglerom z Bałkanów zamiast legalnie kupić bilet. Niech mi Pani powie dlaczego tak robią??? Czy to nie dowód, że to inwazja? Goście są tu mile widziani ale nie kiedy wchodzą przez balkon i wyłamują drzwi rozwalając się z wrzaskiem na Twojej kanapie! Jeszcze wyrzucą z lodówki parówki i spalą krzyż co wisi nad drzwiami! Są granice skakania po naszych głowach!

 • jan nowak

  Oceniono 49 razy 15

  Pani Ochojska, na talerzu są cukierki, dużo cukierków. Ale jeden z tych cukierków jest z cyjankiem potasu. Jest Pani świadoma tego faktu, uprzedzono Panią. Czy z pełną świadomością sięgnie Pani po cukierek, może poda Pani ten talerz swym gościom, cynicznie zachwalając jakie to dobre cukierki? Analogicznie jest z wyznawcami islamu. Zaprosi Pani do swego domu uchodźców, wśród których jest ten jeden zatruty?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX