"Franciszek zawstydza katolików. Przepaść między Kościołem Franciszka a Kościołem znad Wisły"

Papież w Wielki Czwartek w ośrodku dla uchodźców obmył stopy 11 imigrantów. Nie wszyscy byli chrześcijanami. Co mówi gest Franciszka? "Papież pokazuje Kościół, który nie boi się otworzyć swoich drzwi na uchodźców i imigrantów. Poprzez swój gest pokazuje, czym jest prawdziwa tolerancja" - pisze na blogu Jarosław Makowski.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wśród osób, którym podczas mszy w podrzymskim ośrodku, papież obmył stopy byli katolicy z Nigerii, koptyjki z Egiptu, hinduista i muzułmanie.

"Papież powiedział: "Jesteśmy świadkami dwóch gestów: dziś zgromadziliśmy się razem - muzułmanie, hinduiści, katolicy, koptowie, ewangelicy - jako bracia, dzieci tego samego Boga, którzy chcą żyć w pokoju, a trzy dni temu w europejskim mieście ujrzeliśmy gesty wojny i zniszczenia, dokonane przez ludzi, którzy nie chcą żyć w pokoju". Jakby Franciszek nie chciał, by jego słowa przesłoniły jego gesty. Jakby chciał pokazać, także katolikom w Polsce, co znaczy autentyczne chrześcijaństwo" - ocenia Jarosław Makowski.

Zdaniem teologa i filozofa, swoim gestem papieża pokazuje czym jest tolerancja.

"Wystarczy poczytać to, co na Twitterze piszą rodzimi duchowni po atakach w Brukseli, by mieć poczucie przepaści między Kościołem Franciszka a Kościołem znad Wisły. Ten gest Franciszka, zawstydza tych wszystkich, którzy chcieliby w Kościele widzieć schronienie dla swoich rasistowskich, ksenofobicznych czy seksistowskich postaw" - uważa Makowski.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (112)
"Franciszek zawstydza katolików. Przepaść między Kościołem Franciszka a Kościołem znad Wisły"
Zaloguj się
 • ciemnyluddd

  Oceniono 28 razy 20

  Franciszek katolików "zawstydza"...Ale bez przesady... E p i d e m i c z n y... wybuch wstydu Polakom nie zagraża... To tłumaczy, dlaczego w najbardziej... k a t o l i c k i m... kraju Europy... Nie można spokojnie oddalić się od własnego roweru dalej niż na kilka metrów... Jeżeli jest drogi i dobrej marki...

 • andrzej.ablaze

  Oceniono 21 razy 17

  co tam jakiś tam papież Franciszek, my w Polsce mamy swoich papieży - ojca Rydzyka i świętego za życia niejakiego Tomasza Terlikowskiego - nie wspomnę już o Capi di tutti capi, gnomie żoliborskim, bo nawet we Włoszech, takiego nie mają. Mamy się czym szczycić w tej naszej Wolandii, oj mamy :(

 • twierdzaeuropa

  Oceniono 18 razy 16

  dla nas Polaków koscioł to rytuał narodowy a nie religia
  wierzymy w siebie i w Polsce jako przedmiot naszej dumy ze jestesmy jednorazowi

 • michal-wiktorczyk

  Oceniono 16 razy 14

  Polska jest krajem ludzi nie wierzacych ale praktykujacych.

 • lubiedobrze

  Oceniono 16 razy 12

  Polski kościół jest zakładnikiem swojego poparcia dla faszytowskiej partii politycznej.

 • malpa-z-paryza

  Oceniono 16 razy 10

  zastanawiam sie, ze w POlsce nie ma katolikow, wierzacych jak Kosciola....
  to tylko atrapa, fasada dla swej wygody aby zyc jako egoista.

 • roatomek

  Oceniono 11 razy 9

  dobrze że z tego kościoła wystąpiłem

 • getz54

  Oceniono 11 razy 9

  Przepaśc pomiędzy kościołem Franciszka a kościołem znad Wisły jest nie do pokonania, tak jak pomiędzy cywilizacją zachodnią a tą znad Wisły. Polski kościół do upadku moralnego doprowadzili wspólnie Wałęsa i Wojtyła. Wałęsa niczym powieściowy Frankenstein stworzył potwora, prałata Jankowskiego. Została przekroczona wtedy granica jakiegokolwiek wstydu. Polscy katolicy- patrioci, bezmyślnie sprzeciwią się Franciszkowi, bo według nich tylko JPII był najprawdziwszym, jedynym, najbardziej polskim papiezem i tylko jemu nalezy się dozgonna wiernośc, i zaden inny papiez nie ma prawa mówic nam co i jak mamy robic. Polski katolik-patriota nie ma bladego pojęcia o chrześcijaństwie, religii, wierze, podobnie jak polscy biskupi. W XXI wieku na piechotę dowloką się do Częstochowy, zeby pózniej PKP dojechac do Warszawy i na stadionie narodowym przezywac spotkanie z wioskowym szamanem Bashoborą. Wieczorem odmówią modlitwę, poproszą boga zeby sąsiadowi spłonęła stodoła, jego córka zaszła z murzynem w ciązę, a wuj Stefan zeby wreszcie znalazł pracę. Raz na 4 lata zagłosują na PiS, czyli prawdziwych Polaków i tak przezyją na gapę swoje nędzne zycie. Zdarza się.

 • nameja

  Oceniono 9 razy 7

  Nie mówcie mi teraz, że Pius XII był dobrym papieżem. W obliczu II wojny pewnie nabrał wody w usta i bał się cokolwiek powiedzieć. Nasi hierarchowie, pod wpływem kasy nie krytykują poczynań rządu, niszczących demokrację. Nie zająkną się ani o TK, ani o odebraniu niezależności prokuratorom, ani o inwigilacji, ani nawet jak zabronią zgromadzeń, to się nie odezwą. Dopóki będzie kasa. Nie odezwą się o imigrantach, bo Polakom się to nie spodoba, zresztą oni myślą tak, jak reszta. Ciekawe, co będzie, gdy wprowadzą stan wojenny i zaczną strzelać do inaczej myślących, po której KK będzie stronie? Tak naprawdę oni WIEDZĄ, po której stronie stać powinni, ale tego nie robią. Gdyby było inaczej, już dawno słuchalibyśmy peanów na cześć rządu od Episkopatu. Ale nie słuchamy. Bo KK dobrze wie, tylko ma za dużo do stracenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX