Uroczystość 1050-lecia chrztu Polski "zbrukana" obecnością Paetza

Abp Juliusz Paetz weźmie udział w uroczystościach z okazji rocznicy chrztu Polski. - I to nie jako gość. Ja tutaj jestem u siebie - powiedział Paetz TVN24. Hierarcha, oskarżany w 2002 r. o molestowanie poznańskich kleryków, ma koncelebrować odbywającą się tam mszę.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Abp Juliusz Paetz jest biskupem seniorem, wszystko wskazuje więc na to, że będzie koncelebrować mszę. Rzecznik Kurii tego nie potwierdził ani temu nie zaprzeczył" - napisał portal epoznan.pl.

- Każdy kapłan, który nie jest suspendowany, może odprawiać mszę świętą - mówił ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski na antenie TVN24. Na pytanie, czy Paetz nie ma watykańskiego zakazu odprawiania mszy, odparł, że "w tej sytuacji jest taka sprawa, że w momencie kiedy ktoś może odprawiać mszę świętą, to odprawia mszę świętą".

"Niech piszą do Ojca Świętego"

TVN24 zapytał samego zainteresowanego, czy weźmie udział w obchodach. - A czemu nie? I to nie jako gość. Ja tutaj jestem u siebie - powiedział abp Paetz. Na pytanie o kontrowersje, jakie budzi jego obecność, odparł krótko: - Niech piszą do Ojca Świętego.

Jak Kościół poradził sobie ze sprawą abp. Paetza? - Raczej nie najlepiej. Arcybiskup podał się wprawdzie do dymisji, ale nigdy nie wyjaśniono zarzutów jakie mu postanowiono. W sumie oficjalnie nie wiadomo, czy jest winny czy nie. A brak tego dopowiedzenia jest bardzo zły - mówił ks.Tadeusz Isakowicz-Zaleski w wywiadzie dla "Głosu Wielkopolskiego". Jego zdaniem, takie zakończenie sprawy jest efektem "braku konsekwencji w działaniu" i "układów personalnych".

Na Giertycha spadną gromy od Rydzyka?

Do informacji odniósł się Maciej Giertych. "Wczoraj mój Tata (który na początku wieku jako poseł na Sejm RP z Poznania był bardzo zaangażowany w doprowadzenie do odwołania arcybiskupa poznańskiego Juliusza Paetza dokonanego przez św. Jana Pawla II) wysłał list do Abp. Gądeckiego" - napisał na Facebooku Roman Giertych.

"Dotarła do mnie wiadomość, że na uroczystości z okazji 1050-lecia Chrztu Polski w koncelebrze mają uczestniczyć biskupi seniorzy, wśród nich abp Juliusz Paetz. Publicznie zwracam się do Ekscelencji by do tego nie dopuścić. Nie pozwólmy, by tak ważna uroczystość została zbrukana obecnością wśród koncelebransów osoby bardzo źle się kojarzącej w odbiorze społecznym" - napisał Maciej Giertych. "Ciekawe, czy po tym liście, tak jak piętnaście lat temu, spadną na niego gromy od o. Rydzyka" - zastanawia się jego syn.

Wczoraj mój Tata (który na początku wieku jako poseł na Sejm RP z Poznania był bardzo zaangażowany w doprowadzenie do...

Opublikowany przez Roman Giertych - strona oficjalna na 11 kwietnia 2016


Oskarżenia pod adresem abp. Juliusza Paetza dotyczące seksualnego molestowania kleryków pojawiły się w 2002 roku. Ostatecznie duchowny im zaprzeczył, ale zrezygnował z pełnienia funkcji metropolity poznańskiego. Sprawa trafiła przed najwyższą kościelną instancję. Sprawujący wówczas władzę w Stolicy Apostolskiej Jan Paweł II zlecił szczegółowe zbadanie kwestii Paetza.

Po tym śledztwie Watykan wydał mu zakaz udzielania sakramentów święceń i bierzmowania, głoszenia kazań, konsekrowania kościołów i ołtarzy, a także przewodniczenia publicznym uroczystościom. Hierarcha do dziś mieszka na Ostrowie Tumskim i uczestniczy w uroczystościach kościelnych.

Msza św. dla uczczenia 1050-lecia chrztu Polski odbędzie się w piątek. Przewodzić będzie jej kardynał Pietro Parolin, legat papieski, homilię wygłosi przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. W mszy wezmą udział Episkopat Polski, przedstawiciele episkopatów Europy, prezydent Andrzej Duda i parlamentarzyści.

A TERAZ ZOBACZ: Wzruszający gest papieża Franciszka. Spełnił marzenie chorej dziewczynkiWięcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (49)
Uroczystość 1050-lecia chrztu Polski "zbrukana" obecnością Paetza
Zaloguj się
 • Michał Fuk

  Oceniono 7 razy 7

  Polscy katolicy jak zwykle tryskają homofobią jak jadem. Powinni się cieszyć, że Kościół nie jest zaściankowy, promuje gejów i transwestytów na eksponowanych stanowiskach. A że mobbing? No cóż, to już cienie pracy w korporacji.

 • zarliwa_katoliczka

  Oceniono 5 razy 5

  pis podjaL juz uchwale o wskrzeszeniu na ta okolicznosc biskupa wesoLowskiego.

 • rbik53

  Oceniono 7 razy 5

  .
  ...cały cymes polega na tym, żeby w czasie "robienia" kleryka mruczeć zdrowaśki....
  i wtedy wszystko jest po bożemu... jego świętobliwość Paetz znał ten trick - nauczył się go w Watykanie...

 • rot.leszek

  Oceniono 13 razy 5

  Proponuje tej uroczystosci zorganizowac w plenerze
  w formie przejazdu hierarchow i notabli koscielnych na platformach naczep ciezarowek , przy rytmicznym beat Sakral- Techno

 • abstrakcyjny2013

  Oceniono 4 razy 4

  no w koncu pec - jest TWARZĄ kościoła katolickiego.,

  .....w podobnym sensie jak niejaka Siwiec - jest była twarzą marki kremu do wybielania odbytu

 • safelogica

  Oceniono 4 razy 4

  "Uroczystość" nie jest zbrukana. To symbol prawdziwych i realnych dokonań oraz znaczenia Kościoła w Polsce. Rządzą nim dewianci i mają w nosie Polaków

 • anagl

  Oceniono 10 razy 4

  APEL o przybycie na rozprawę sądową.

  APELUJĘ, a właściwie BARDZO PROSZĘ wszystkich Polaków, którym nie jest obojętna wszechwładza kleru katolickiego o zainteresowanie się procederem, jakiego dopuszcza się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie i Naczelny Sąd Administracyjny w sprawach dotyczących obywatel - Kościół katolicki.
  Będę uczestnikiem posiedzenia sądu ze skargi proboszcza mojej parafii chrztu na decyzję GIODO, nakazującą mu zamieścić w księdze chrztu adnotację o moim nienależeniu do Krk i tym samym zaprzestania dalszego przetwarzania moich danych osobowych.

  Wraz z kilkusetosobową grupą śmiałków od roku 2011 usiłujemy dowieść, że organy państwa wraz z wymiarem sprawiedliwości bezpodstawnie omijając zapisy obowiązującego prawa powszechnego, a wręcz łamiąc je, dają przyzwolenie zarządcom Krk do manipulowania ilością wiernych.
  Wykaz łamanych przepisów:
  - Konstytucja RP
  - Ustawa o ochronie danych osobowych
  - Ustawa o stosunku Państwa do Kościoła
  - Ustawa o gwarancjach wolności sumienia i wyznania
  - Kodeks cywilny
  - Europejska konwencja praw człowieka
  Wywołująca wrażenie w Rocznikach statystycznych GUS liczba 95% wiernych, publikowana na podstawie zmanipulowanych danych źródłowych ISKK, zawiera wszystkich ochrzczonych, bez uwzględnienia konwertytów, osób od lat nie mających żadnych związków z tą organizacją, Polaków mieszkających za granicą i apostatów (osoby, które poddały się procedurze kościelnej w celu wystąpienia z niego, ale w istocie pozostały nadal katolikami z tym, że nieświadomie dokonały ekskomuniki na własne życzenie).

  Ten zakłamany stan rzeczy, niestety, ma katastrofalny wpływ na funkcjonowanie naszego kraju w wielu obszarach życia z powodu uzurpatorskiego wpływu kleru na tworzenie prawa polskiego, indoktrynację dzieci i młodzieży, przejmowania nieruchomości państwowych i samorządowych, wyłudzanie z budżetu państwa oraz samorządów miliardów złotych rocznie na rzecz kleru, finansowanie uroczystości religijnych przez spółki skarbu państwa itp.
  Znaczna część społeczeństwa polskiego dostrzega ten ogromny problem, jednakże nie rozumie jego przyczyn. Na ogół Polacy sądzą, że wystarczy nie chodzić do kościoła i nie przyjmować księdza po kolędzie, a rozwiąże się on sam, podczas, gdy kler uzyskuje swoją władzę i bizantyjskie bogactwo z powodu zmanipulowanej, wysokiej ilości tzw. wiernych.

  Bardzo Państwa proszę o jak najliczniejsze przybycie na w/w rozprawę, dając w ten sposób swój wyraz niezgody na dalsze orzekanie sądu polskiego na podstawie Kodeksu kanonicznego.
  Dane o posiedzeniu sądu: Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, ul. Jasna 2/4, Sala F
  Data rozprawy: 15 kwietnia bieżącego roku. Godzina: 9:20 Sygnatura akt: II SA/Wa 1335/15.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX