Pieniądze dla żony i szwagra min. Radziwiłła. Z 16 mln dotacji przyznanej przez samego ministra

Nim Konstanty Radziwiłł został ministrem zdrowia przez lata kierował Naczelną Izbą Lekarską. O lekarskim samorządzie nie zapomniał. Jak informuje "Newsweek", przekazał NIL 16 mln zł z kasy ministerstwa. 34 tysiące trafiły do bliskich ministra. Żona i szwagier odpowiadają za przebudowę w siedzibie izby. Wg min. Radziwiłła te zarzuty "to bzdury".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Objęcie przez Konstantego Radziwiłła fotela ministra zdrowia to fantastyczny czas dla Naczelnej Izby Lekarskiej. Jedną z pierwszych decyzji nowego ministra było przekazanie samorządowi lekarskiemu 16 milionów złotych dotacji.

Radziwiłł nie zapomniał też o ludziach z lekarskiego samorządu, którym przez lata sam kierował. Jak wylicza "Newsweek" byli pracownicy NIL to dziś - między innymi - dyrektor departamentu prawnego oraz rzecznik resortu.

Pieniądze dla żony ministra

Według ustaleń tygodnika, z milionów przekazanych przez resort zdrowia kilkadziesiąt tysięcy trafiło do bliskich ministra Radziwiłła.

Chodzi o przebudowę pomieszczeń siedziby Naczelnej Izby Lekarskiej, za którą odpowiedzialna jest "mało znana firma OAK Projekt".

"W Izbie mówi się jednak, ze przebudowę w rzeczywistości ma projektować nie OAK, ale Joanna Radziwiłł, żona ministra" - informuje "Newsweek". Tygodnik powołuje się m.in. na nagrania z posiedzenia prezydium lekarskiego samorządu, podczas którego o zaangażowaniu żony ministra mówi szef NIL - Maciej Hamankiewicz.

"Według pewnej anegdoty wyjdzie sytuacja, w której pani architekt przyjeżdża wraz z mężem, czyli ministrem zdrowia, układają krzesła i opatrzą, jak to fizycznie w tak małej sali poukładać. Między druga a trzecią w nocy minister z żoną układają krzesła na małej sali. Cha, cha, cha!" - zaśmiewał się szef izby.

Wg "Newsweeka" to nie pierwszy przypadek kiedy Joanna Radziwiłł pracowała dla NIL. Pierwsze zlecenia pojawiły się w 2007 roku.

Pani ministrowa wspiera brata

Rzecznik resortu zdrowia, w odpowiedzi na pytania "Newsweeka", przekonywał, że "żona ministra nie otrzymała wynagrodzenia od Naczelnej Izby lekarskiej".

Joanna Radziwiłł "wspierać" miała brata, "którego praca polegała na projektowaniu aranżacji pomieszczeń NIL, już po objęciu przez Konstantego Radziwiłła stanowiska ministra zdrowia".

Minister bronił się przed zarzutami tygodnika jeszcze przed publikacją artykułu. "Są ludzie, którzy zaczynają chodzić wokół mojej rodziny. Węszą w sposób, który jest paskudny. To są bzdury. Nie mamy nic do ukrycia" - zapewniał w rozmowie z RMF FM.

Ale przyznał też, że żona-architekt "wykonała kilka razy jakieś zamówienie dla izb lekarskich".

Co ciekawe, jak sprawdził "Newsweek", żona ministra nie prowadzi biura, nie figuruje też na krajowej liście czynnych architektów.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (317)
Pieniądze dla żony i szwagra min. Radziwiłła. Z 16 mln dotacji przyznanej przez samego ministra
Zaloguj się
 • crueltruth

  Oceniono 108 razy 100

  TKM w pelnym rozkwicie. Prawda jest taka, ze dla pisdzielczych zdrajcow od dojnej zmiany sa dobrze platne posadki jak dwa stolki w radach nadzorczych dla oszusta madryckiego i pijaka rogackiego. Teraz nie szczedza naszych pieniedzy na drogie samochody i ich luksusowe wyposazenie. Osmiornczki tego clowna Skorskiego to przy dojnej zmianie pikus.

  Do tego jeszcze teraz ustawiony przetarg na luksusowe (bog jeden wie dlaczego im luksusowe potrzebne) auta w COI (Centralny Osrodek Informatyki). Wymagania takie by tylko skoda mogla wygrac. Pozostaje pytanie co za to ktos z rodziny krolika dostanie. Dlaczego sie ta jawna korupcja nie zajmiecie panstwo dziennikarze?

  Jak mowil "delfin" morawiecki pisuary dostaly w spadku po platformersach kwitnaca gospodarke a kaczysci juz zrujnowali Polakow niszczac zlotowke, a teraz jeszcze pisdy okradaja narod dodatkowo zeby finansowac ta swoja gadzinowa tube propagandowa łżeTVP. Zlodziejskie faszystowskie bydlo, nic wiecej.

 • smiki48

  Oceniono 69 razy 61

  a ja mam pytanie, na jakiej podstawie minister zdrowia przekazał 16 milionów zł?
  W Polsce mamy wiele izb i stowarzyszeń zawodowych, ale one nie dostają z budżetu dotacji, tylko utrzymują się z własnych składek. Co jak co ale lekarzy stać na utrzymanie swojej organizacji na bardzo wysokim poziomie. 100 tysięcy członków niech zapłaci tylko pół procenta zarobków czyli po tysiąc zl rocznie, to mamy 100 milionów zł. Budżet kilkukrotnie wyższy od partii politycznych.

 • eichel24

  Oceniono 69 razy 59

  Dopuścić Radziwiłłów do pieniędzy! to już historia pokazała ich pazerność!

 • ktos2014

  Oceniono 68 razy 58

  TKM bez żadnej żenady i odrobiny przyzwoitości są jak stonka

 • szaja25

  Oceniono 62 razy 56

  Pan Radziwiłł dba o swoich "pacjentów", A dwa dni temu w RMFce mówił jak to heroicznie broni służby zdrowia i pieniędzy podatników przed różnymi grupami "nacisku" ech, te nazwisko.

 • baaag

  Oceniono 62 razy 56

  Tera Kvrwa My!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX