"Faszystowskie elementy już występują w naszym życiu publicznym. Mamy do czynienia z rewolucją"

"Konstytucja jest zagrożona, lekceważona, łamana, a więc sytuacja nie jest wesoła" - ocenia prof. Andrzej Zoll w rozmowie z dziennikiem "Polska The Times". Były prezes TK jest zaniepokojony działaniami PiS. Ale jeszcze bardziej martwi go, że taką politykę popiera duża część Polaków.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zdaniem prof. Andrzeja Zolla, za sprawą Prawa i Sprawiedliwości, tegoroczne święto 3 Maja będzie wyjątkowo smutne. Według byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego i rzecznika praw obywatelskich, mamy do czynienia z rewolucją.

"Prawo i Sprawiedliwość nie otrzymało mandatu na zmianę konstytucji, ale lekceważy konstytucję, stanowi się prawo sprzeczne z konstytucją, paraliżuje się działanie Trybunału Konstytucyjnego. To leży w strategii PiS" - mówił w rozmowie z gazetą "Polska The Times".

Jak ocenia prof. Zoll, w propagandzie PiS przekreśla się dorobek całej III RP. "Chce się na nowo budować legendę tworzenia państwa sprawiedliwości społecznej, ale to mocno pachnie brunatnym kolorem i tego należy się obawiać. A jeśli nie brunatnym, to może czarnym, może bardziej faszyzmem, do nazizmu daleko, ale faszystowskie elementy już występują w naszym życiu publicznym" - uważa były prezes TK.

Naiwność

Wg prof. Zolla, nie sam PiS jest dziś największym problemem. "Problemem jest to, że blisko 40 proc. ludzi te popiera" - zmiany wprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość.

"Te wszystkie osoby nie zdają sobie z tego sprawy, jak bardzo osłabiamy naszą pozycje zagraniczną, a Polska potrzebuje takiego mocnego wsparcia i UE dawała nam do tej pory takie mocne wsparcie. Za przyczyną samych Polaków straciliśmy bardzo dobrą pozycję na świecie" - ocenia.

"Jakoś tak bardzo naiwnie podchodzimy do rzeczywistości" - mówi były prezes TK, przypominając, że mamy spore tradycje w podejmowaniu zaskakujących decyzji.

Jedną z pierwszych było duże poparcie dla nieznanego Stanisława Tymińskiego, który znalazł się w II turze pierwszych wyborów prezydenckich po 1989 roku.

Prezydent? "Wielkie rozczarowanie"

Prof. Andrzej Zoll nie widzi zbyt wielu szans, na rozwiązanie kryzysu wokół trybunału. Nie spodziewa się, że pozytywną rolę odegra w tym prezydent. Bo dla prawnika postawa Andrzeja Dudy to "wielkie rozczarowanie".

"Prawnik, dobrze wykształcony, młody człowiek, który ma karierę polityczną przed sobą i mógł odegrać w Polsce historyczną rolę. Rzeczywiście, to określenie, że zachowuje się jak marionetka w rękach innej osoby, oddaje w bardzo dużym stopniu rzeczywistość" - stwierdził w rozmowie z "Polską The Times".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (197)
"Faszystowskie elementy już występują w naszym życiu publicznym. Mamy do czynienia z rewolucją"
Zaloguj się
 • kowalska-kowalska

  Oceniono 71 razy 45

  Zgadzam się z oceną kaczyzmu przedstawioną przez Andrzeja Zolla.
  Żałuję, że istnieje powszechna obawa używania słowa faszyzm w próbie zrozumienia kaczyzmu.

  Andrzej Zoll mówi, że bardzo naiwnie podchodzimy do rzeczywistości i z tym też się zgadzam.

  Niestety, Andrzej Zoll jest obarczony grzechem inkwizycyjnym, który wynika bezpośrednio - oględnie rzecz ujmując - z naiwnego pojmowania przez niego rzeczywistości. Posługiwanie się urojeniami religijnymi w tworzeniu prawa jest nie tylko skrajną naiwnością, ale i - co gorsze - robieniem ludziom wody z mózgu i - co jeszcze gorsze - budowaniem dyktatury religijnej, która wsadza do kryminału tych ludzi, którzy nie chcą się podporządkować zideologizowanym urojeniom religijnym obrobionym przez legislatywę. Nie chcą się podporządkować bo uważają urojenia religijne za absurd.

  Istna walka Andrzeja Zolla o przerobienie pojęcia „dziecko poczęte” w kategorię prawną, jak i i jego udział w orzekaniu TK w sprawach dot. roli religii w państwie w dużym stopniu wpływały na odbieranie ludziom rozumu. Mało tego, otwierały drogę do mordowania kobiet w ciąży.

  Niech więc teraz Andrzej Zoll nie dziwi się, że polskie społeczeństwo jest głupie. Ma w tym swój udział.

  Poza tym, jest oczywistą oczywistością, że pićsetki plus dają kaczyzmowi co najmniej 5 mln głosów. I tego nie zmieni nic. I żeby się wszystko waliło i paliło, to pićsetki plus będą wierne. Na tym się zaczyna i kończy geniusz Kaczyńskiego.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 44 razy 26

  Do Małpy z Paryża... Sowieci i PRL miały Podstawowe Organizacje Partyjne w... n a j m n i e j s z y m..."zakładzie pracy"... PIS nie potrzebuje... Oni mają...K o ś c i ó ł... Który "wszystko ludowi wyjaśni".. A do tego zapewni Życie Wieczne. Amen.

 • endrju1521

  Oceniono 34 razy 20

  Jak ocenia prof. Zoll, w propagandzie PiS przekreśla się dorobek całej III RP. "Chce się na nowo budować legendę tworzenia państwa sprawiedliwości społecznej, ale to mocno pachnie brunatnym kolorem i tego należy się obawiać. A jeśli nie brunatnym, to może czarnym, może bardziej faszyzmem, do nazizmu daleko, ale faszystowskie elementy już występują w naszym życiu publicznym" - uważa były prezes TK.

  ============================

  Ja już w listopadzie ub.r. pisałem, że w 2015 roku,

  władzę w Polsce przejęły faszystowskie szumowiny,

  że gdy opanują już sądy i trybunały, ze zwykłymi ludźmi

  zrobią to, co faszyści ustawami norymberskimi zrobili z Żydami.

  Jakoś wtedy nikt z elity politycznej tego nie zauważał...

 • repres1

  Oceniono 19 razy 17

  Panie Profesorze, chciał Pan mieć pobożne państwo, to Pan je ma. Zaskoczony? Ja jakoś nie jestem zaskoczony.
  Jeśli nie wykształciliśmy w obywatelach prawdziwej obywatelskości, nie ma się co dziwić, że obywatelskość rozumieją jako wiarę w wodza, którego lud wynosi do władzy i którego ten lud jest wyznawcą.

 • earthboundmisfit

  Oceniono 22 razy 16

  Niestety. Nie chciałbym pisać, że wszyscy jesteśmy wrednym narodem, ale na pewno dla wielu wystarczy, że zjawi się jakiś typ z teczką i oświadczy, że ma kwity na rząd i juz mu przyklaskują. To był fenomen Tymińskiego i ten model jest dokładnie powtarzany przez Kacyzńskiego. Mnóstwo pomówień, oszczerstw, niedopowiedzeń, a dowodów i konkretów zero. (chciałem powiedzieć "konkretów ziobro").

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 31 razy 15

  Smutna i niestety trafna diagnoza. 40% polskiego spoleczenstwa to analfabeci nie zdający sobie sprawy czym to sie skończy. I ci analfabeci za to zapłacą straszna cenę.

 • tegepe

  Oceniono 39 razy 15

  Polska psim swędem, albo dokładniej za poręczeniem kilku prozachodnich polskch polityków i ich przyjaciół dostała się do UE, mimo że Polacy od zawsze mieli mentalność wschodniaczków, ludzi zawistnych, zacofanych, nietolerancyjnych, sterowalnych przez kościół kat. Teraz wychodzi szydło (nomen omen) z worka i lepiej już nie będzie. Chyba że za rok, dwa wszystko zacznie się walić, ludzie obudzą się z ręką w nocniku, ale na jakąkolwiek naprawę będzie już za późno, bo w tym kraju nie ma prawdziwej, a nie takiej POwsko-SLDowskiej elity, która by wytyczyła kierunki naprawy i potrafiła przekonać do niej otumanione przez PiSS i kościół kat. społeczeństwo.

 • bodo9

  Oceniono 18 razy 14

  Polacy to idioci, zawsze tak było jest i będzie, niestety,
  dlatego mamy dyktaturę ciemniaków i psychopatę,
  który ma radochę demolując państwo i gromadę
  debili, którzy oczekują profitów za klakę.
  A Polskę mają ci "patryjoci" w t/zw prezydencie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX