"Mit, że Polacy zawsze z papieżem wali się na naszych oczach". Dlaczego Polacy nie słuchają Franciszka?

"Jeśli przez kilkadziesiąt lat Jan Paweł II mówił nam "nie bójcie się", a my dziś niemal wszystko budujemy na lęku, to uwagi o tym, że nie słuchamy papieży, są jak najbardziej uprawnione" - uważa o. Maciej Biskup. Dominikanin, w rozmowie z "TP", ocenia, że Polacy nie chcą słyszeć słów papieża, które wydają się im "niezgodne z nasza wizją bezpieczeństwa".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zdaniem o. Biskupa, który jest przeorem zakonu dominikanów w Szczecinie, Franciszek pokazuje nam "wiarę człowieka wolnego".

"Ta czułość wiary nam jakoś zgrzyta. Przyzwyczailiśmy się do patosu i powinności. Jeśli ktoś jest tak wychowany, że wszystko ma być ułożone, to będzie miał problem z temperamentem Franciszka. On nam ukazuje inny sposób przeżywania wiary. Ten rodzaj wiary tak niepokoi część katolików, że gotowi są nawet podważać wybór Franciszka" - mówi w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym".

"Młodzi Polacy witają papieża". Dlaczego prokuratura nie interesuje się internetowym hejtem?

Dominikanin nie ma wątpliwości, że "mit 'Polacy zawsze z papieżem' wali się na naszych oczach".

Zapomnieliśmy o "nie lękajcie się"

Rzeczowa krytyka nie jest niczym złym. Tym bardziej, że historia daje wiele przykładów na to, że papieże byli krytykowani.

"Nawet św. Katarzyna ze Sieny krytykowała papieża. Jednak czym innym jest krytyka, a czym innym doszukiwanie się elementów podważających wybór Franciszka. Ale patrząc od strony teologicznego rozumienia papiestwa, musimy uwierzyć, że działa jeszcze Duch Święty, i że być może to on chce mieć na Stolicy Piotrowej takiego, a nie innego papieża w tym konkretnym momencie historii" - podkreśla o. Maciej Biskup.

Według dominikanina i dr teologii, mówiąc o niechęci do Franciszka warto przypomnieć sobie o pontyfikacie Jana Pawła II. "Jeśli przez kilkadziesiąt lat Jan Paweł II mówił nam "nie bójcie się", a my dziś niemal wszystko budujemy na lęku, to uwagi o tym, że nie słuchamy papieży, są jak najbardziej uprawnione" - stwierdził.

"Bojąc się imigrantów, w rzeczywistości boimy się siebie"

Dlaczego tak wielu Polaków "uwierają" słowa papieża Franciszka? "Przede wszystkim nie chcemy usłyszeć tego, co wydaje się niezgodne z naszą wizją bezpieczeństwa. Tylko że musimy zrozumieć, że wiara, którą wyznajemy, wcale nie jest opowieścią o bezpieczeństwie, komforcie i wygodzie. Niewielu z nas pamięta, że Rzym - uznawany za stolicę naszej chrześcijańskiej cywilizacji - jest zbudowany przez uchodźców i imigrantów" - tłumaczy dominikanin.

I przypomina, że Kościół katolicki ma w historii wielu papieży, którzy byli Syryjczykami.

"Bojąc się imigrantów, w rzeczywistości boimy się siebie" - ocenia o. Biskup w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym".

Jarosław Makowski apeluje do kościelnych hierarchów o potępienie "tępego nacjonalizmu i ksenofobii"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (56)
"Mit, że Polacy zawsze z papieżem wali się na naszych oczach". Dlaczego Polacy nie słuchają Franciszka?
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 26 razy 18

  Do polskiego prostego ludu trafił papież, który mówił w zrozumiałym języku. Po polsku. Bardzo polskie były wszystkie jego zachowania- choinka z Podhala na święta, góralu, czy ci nie żal przy każdej okazji, Barka.... Każdy następny papież jest obcy. Bo nawet na Anioł Pański po polsku nie pozdrawia. W dodatku brata się pospólstwem. A w naszej przaśnej mentalności jak w sukience, to pan pełną gębą, po ręcach całować, pokłony bić. Jak tu takiego szanować, jak go słuchać, skoro sami biskupi mają z tym problem. Bo wytyka drogie limuzyny, życie ponad stan, namawia do bycia sługą, nie panem. I jeszcze nakazuje martwić się o cudzoziemców! A przecież Jezus Polakiem był, i Polska tylko dla prawdziwych Polaków.

 • podjadam.lisom.kury

  Oceniono 14 razy 8

  a niby dlaczego mieliby słuchać jakiegoś tam franka. oni mają przecież ojca dyrektora.

 • w12121

  Oceniono 10 razy 6

  Jezus jako Żyd, uchodzca i lewak nie mial by szans na przezycie w narodowo-katolickiej Poslce....

 • eski57

  Oceniono 11 razy 5

  Papież Franciszek w porównaniu do poprzedników przestał udawać DOSTOJNOŚĆ świętego , dotychczasowe życie w skromności przeniósł do Watykanu , swoją posługę prowadzi na podobieństwo porządnego proboszcza i wyraźnie odcina się od przepychu , co nie spodobało się naszym - z wiadomych względów biskupom , którzy „pozbawili” GO świętości , no i polskiemu ludowi póki co , pewno trudno zrozumieć , żeby papież Franciszek mógł być O. świętym , skoro postępuje prostacko – jak NIEświęty , czego biskupi NIE zaprzeczają …. i Franciszek tolerowany jest jako papież .. bez O. święty ! Wygląda , że NIE zabiega się specjalnie o liczny udział w spotkaniu …., żeby papieżowi w głowie nie przewrócić …........

 • Piotr Kolec

  Oceniono 8 razy 4

  Twój wróg ci obiecuje
  Cudowne życie w niebie
  Im prędzej to zrozumiesz
  Tym lepiej dla ciebie…

 • rokko

  Oceniono 3 razy 3

  Ale Polacy zawsze byli z papieżem tylko na kremówkach. Encyklik nikt nie czytał. Również tych produkowanych przez JPII.

 • lolantypopulista

  Oceniono 5 razy 3

  w polsce panuje katolizm nie katolicyzm, niedlugo bedzie to kaczyzm i on bedzie papiezem wielkiej polskiej rzeszy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX