"Teraz decyduje się, czy będziemy mieli Kaczyńskiego na dwa lata, czy na lat 20"

Wg Sławomira Sierakowskiego, jeśli gospodarka nie uniesie sztandarowych programów PiS - 500 zł na dziecko i mieszkaniowego - to "władza PiS zbankrutuje w ciągu dwóch lat". Oczywiście prócz gospodarki odejściu PiS "pomoże" geopolityka i samo Prawo i Sprawiedliwość, które "codziennie z zadowoleniem i premedytacją robi rzeczy dla siebie szkodliwe".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak ocenia Sierakowski w rozmowie z "Newsweekiem", w przypadku polityków PiS "poczucie apartheidu godnościowego wyłączyło instynkt samozachowawczy". Dlatego mamy co krok, afery w rodzaju "dobrej zmiany" w stadninach, albo wycinkę Puszczy Białowieskiej, albo - jak przypomina założyciel "Krytyki Politycznej" - "prezydenta Dudę wymieniającego myśli na Twitterze z "Ruchadłem Leśnym" albo kimś, kto się przedstawia jako "Seba, który sra do chleba"?"

"Czy to może pomóc tej władzy? Nie" - odpowiada Sławomir Sierakowski.

"TKM do sześcianu"

Zdaniem publicysty, rządzący nie mają co liczyć na to, że wyborcy nie dostrzegą błędów. Sierakowski uważa, że najbardziej ich "zniesmaczy to, w jak ostentacyjny sposób PiS buduje swoje państwo z patologii III RP podnoszonych do rangi prawa".

"Żeby uwłaszczyć spółki skarbu państwa, likwiduje się konkursy w służbie cywilnej. Żeby walczyć z brakiem pluralizmu w mediach publicznych, tworzy media rządowe i nachalne poza granice śmieszności. To nie jest robienie z nas idiotów. To jest robienie idiotów z siebie" - mówi publicysta w rozmowie z "Newsweekiem".

"Fanatyk"

Partii rządzącej nie pomoże też sam Jarosław Kaczyński, który podbija atmosferę np. obrażając uczestników manifestacji organizowanych przez KOD.

"Każdy wie, że najskuteczniejsza broń w sferze publicznej to ignorowanie, przemilczanie. Wejście w spór z KOD wynosi ten ruch do roli głównego przeciwnika Kaczyńskiego. Mobilizuje rozbitą opozycję do zorganizowania się" - ocenia Sierakowski.

Dlaczego więc tak doświadczony polityk jak prezes PiS popełnia takie błędy? "Bo Kaczyński nie jest politykiem racjonalnym tylko fanatykiem. Dla fanatyka pragmatyzm to dowód słabości. Fanatyk nie potrafi utrzymać emocji na wodzy" - tłumaczy twórca "Krytyki Politycznej".

ZOBACZ TEŻ: książka o przywódcy PiS-u "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (107)
"Teraz decyduje się, czy będziemy mieli Kaczyńskiego na dwa lata, czy na lat 20"
Zaloguj się
 • lubiedobrze

  Oceniono 50 razy 34

  Kaczyński jest największym wrogiem Kaczyńskiego. Jednego już się pozbył.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 18 razy 16

  Nawet Ciepły Jaro jest śmiertelny...

 • nord-ost

  Oceniono 13 razy 11

  Jeśli wyborcy przy w sumie nieźle funkcjonującej gospodarce w latach rządów PO uwierzyli w brednie PiSu to są w stanie uwierzyć we wszystko. Jest to zatem jedynie kwestia propagandy. I niestety niestałości naszego elektoratu najdalej za dwie kadencje wytną PiS niezależnie od wyników gospodarki bo "za długo jaż rządzą".
  Ale czego się spodziewać po społeczeństwie którego przedstawiciele czytają średni 1 książkę rocznie? Wiedza i wyrobienie polityczne nie biorą się same z siebie i z youtube czy facebooka.

 • seeba-5

  Oceniono 20 razy 10

  Zgodzę się z panem Sierakowskim tylko w jednym, że Kaczyński to fanatyk nie umiejący trzymać emocji na wodzy, co jakiś czas wybucha jakąś brednią czy obelgą. Tylko że ludzi panie Sierakowski gó... to obchodzi. Póki ta władza daje koryto (a będzie je dawać za wszelką cenę) to może robić co jej się żywnie podoba. Nikt się tym nie przejmie i głowy zawracać sobie nie będzie. Przypomnijcie sobie PRL. Jak będzie koryto, to władza może zamykać, prześladować a nawet mordować. zwykły mały człowieczek ma to w dupie, ponieważ miska jest w miarę pełna (może być w niej byle ochłap, byle był) . Jak się nie wychylasz, żyjesz w miarę spokojnie.

 • pyrazgzikiem

  Oceniono 11 razy 9

  Szary obywatel ocenia władzę nie po tym, czy ma wolność mediów i czy może swobodnie demonstrować publicznie swoje poglądy (w tym krytykować władzę). Szary obywatel woli "w klatce przysmaki" . I jeśli zacznie mu się żyć gorzej, to wówczas odpowiednio to zademonstruje w głosowaniu. Na razie ma 500+ i dużo frazesów o pogonieniu złodziei ale za chwilę zorientuje się, że te 500+ dostanie ale wcześniej mu zabierają 900,- ...złodzieje z rządu!

 • ks.pedofil

  Oceniono 24 razy 8

  Pomarzyc mozna. Gospodarka i finanse nie wytrzymaja. Wlasnie skonczyly sie subwencje EU dla Polski. Nie ma mechanizmu napedzajacego gospodarke. I nie bedzie. Chceliscie powrotu komuny to odczujecie niedlugo jej skutki. Woda w kranie byla za ciepla? Teraz za zimna zaplacicie jak za jakuzi. Zadne 20 lat. Kaczynski zdechnie a mlode wilki z PC sie pozagryzaja. Bardzo szybko. Jak widzisz morderco brata kaczynski czas umierac. Zrob toz godnoscia gdzies w jakims kanale sciekowym. Jak mowi pismo proch do prochu gowno do gowna.

 • zieniewicz1

  Oceniono 24 razy 8

  Jarosław Kaczyński w pewnym stopniu nienawidzi Polski - tej, która odebrała mu władzę w 2007 r. w wyniku przyśpieszonych wyborów, przez 8 lat głosowała na PO i jest mentalnie odpowiedzialna za śmierć ukochanego brata. To Polska lemingów, pop kulturowa, którą trzeba latami przekształcać i urabiać metodami inżynierii społeczne (stąd walka PiS o TK, media narodowe, inwigilacja obywateli, presja na kulturę, super ministerstwo dla Ziobry). Kaczyński chce ukarać Polskę która zabiła mu brata a wywyższyć Polskę, która z czcią i nadzieją wspiera jego osobistą rządzę władzę. Nie należy Kaczyńskiego demonizować. Dwa czynniki które pracują dla PIS to frustracja materialna Polaków (lęki socjalne), oraz strach przez zagrożeniami (Rosja, banderowcy, islamizacja, banksterzy).
  Czynniki, które na krótką metę będę kształtowały sytuację w Polsce: rosnące zadłużenie Polski i Polaków (programy 500+ muszą do tego doprowadzić), eskalowanie wojny polsko-polskiej, Brexit, Trump, skutki wojen i konfliktów, które składają się na obserwowaną III WŚ,
  skutki zmian klimatycznych (susze, powodzie), podziały w UE, które już obecnie są faktem (czekamy już tylko na ciąg dalszy), implozja Rosji, nacjonalizm turecki, terroryzm, wybory we Francji i Niemczech.

 • adamofsky

  Oceniono 36 razy 8

  Hejka hejterzy.. do roboty. Tu ktoś mówi mądre rzeczy, a wy co? Śpicie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX