"PiS-em powoduje zwyczajna zaciekłość, która czasami odbiera wręcz rozum" - ocenia Tusk

"Ta komisja jest wycelowana we mnie, jej inicjatorzy nawet tego nie ukrywają. Ale niezależnie od ich intencji wyniki tej konfrontacji nie będzie dla nich pozytywny. Zawsze czułem się dobrze w otwartych debatach, kiedy można stanąć twarzą w twarz z oponentem" - mówi Donald Tusk w rozmowie z "Polityką". Wg byłego premiera, PiS nie wygra kolejnych wyborów.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Nie będę trzymał kciuków za niepowodzenia gospodarcze PiS. PiS może przegrać niezależnie od koniunktury, bo wciąż posiada niezwykłą zdolność zrażania do siebie. Zwycięstwo czy przegrana tak naprawdę zależy od kondycji opozycji, od tego, czy się pozbiera" - ocenia Donald Tusk.

Szef Rady Europejskiej kilkakrotnie w rozmowie z "Polityką" powtórzył, że to opozycja musi się "ogarnąć", a nie szukać "dróg na skróty".

"Miło mi się słucha opowieści o "powrocie na białym koniu", ale to iluzja. Tu trzeba kilku lat bardzo ciężkiej pracy wielu ludzi" - podkreślił Tusk.

PiS rzuciło rękawicę

Były premier podjął już za to decyzję w sprawie sejmowej komisji śledczej ws. afery Amber Gold. Zadeklarował, że przyjedzie na przesłuchanie.

Bo to, że zostanie wezwany to pewnik. Zapowiedziała to już posłanka PiS Małgorzata Wassermann, która ma kierować pracami komisji.

"Nie ma wątpliwości, że ta komisja jest wycelowana we mnie, jej inicjatorzy nawet tego nie ukrywają. Ale niezależnie od ich intencji wyniki tej konfrontacji nie będzie dla nich pozytywny. Zawsze czułem się dobrze w otwartych debatach, kiedy można stanąć twarzą w twarz z oponentem. Niech się boją ci którzy wzywają, bo jestem pewien swoich racji" - deklaruje Donald Tusk.

"Nasz człowiek" w Brukseli

Sprawa Amber Gold to nie jedyny front walki PiS z Tuskiem. Rządzący często powtarzają, że nie zdecydowali, czy poprą kandydaturę byłego premiera na drugą kadencję, na stanowisku szefa Rady Europejskiej.

"PiS-em powoduje zwyczajna zaciekłość, która czasami odbiera wręcz rozum. Na pewno dla PiS moja rola w Brukseli jest bardzo poważnym kłopotem. Polacy są wyczuleni na punkcie międzynarodowej reputacji i PiS bardzo trudno (chociaż starają się, muszę powiedzieć) będzie wytłumaczyć rodakom, że w naszym interesie jest pozbawić Polskę jedynego dzisiaj istotnego stanowiska na scenie międzynarodowej" - uważa Donald Tusk.

I przypomina, że przedłużenie kadencji nie zależy od decyzji PiS, bo w głosowaniu nad kandydaturami biorą udział wszystkie kraje UE. Sprzeciw Prawa i Sprawiedliwości nie musi więc oznaczać, że były premier nie będzie ponownie przewodniczącym Rady Europejskiej.

"Nierozgarnięta Platforma" i "przenikliwy PiS"

Zdaniem Tuska, pełnia władzy, jaką dysponuje PiS, nie musi oznaczać, że partia Jarosława Kaczyńskiego rozgości się u władzy na dłużej. Bo jak podkreślił w rozmowie z "Polityką", w historii mamy już doświadczenie z prawdziwie nieograniczoną władza Prawa i Sprawiedliwości.

"Kiedy przegrywali wybory w 2007 r. mieli władzę nad prokuraturą i ją wykorzystywali w kampanii wyborczej. Mieli władzę nad mediami publicznymi, która bezwzględnie wykorzystywali. I przegrali" - przypomina były premier. - Ja nie mam zdolności profetycznych, choć mam intuicję, że PiS nie będzie rządził drugą kadencję - dodał.

Donald Tusk uważa, że w sukcesie wyborczym PiS nie musi pomóc rozdawnictwo pieniędzy. Bo jak stwierdził, dla Polaków nie tylko portfel się liczy.

"Idea rozdawania pieniędzy nie jest niczym nowym, ona jest tak stara jak demokracja, a nawet starsza. Dla ludzi odbierających 500 zł na dziecko, to jest naprawdę bardzo duży prezent, zmieniający ludziom życie. Ale to nie jest kwestia, że ta nierozgarnięta Platforma nie wpadła na ten pomysł, a przenikliwy PiS wpadł. To jest pytanie, kto dobrze kalkulował, na co stać nasz kraj" - mówi pytany o pomysły socjalne Prawa i Sprawiedliwości.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (357)
"PiS-em powoduje zwyczajna zaciekłość, która czasami odbiera wręcz rozum" - ocenia Tusk
Zaloguj się
 • zbigniew8888

  Oceniono 120 razy 86

  Donald Tusk to jest Liga mistrzów i sól w oku "pisowej Okręgówki"

  Szkoda, że Tusk nie powołał komisji ds. SKOK-ów, kiedy mógł to zrobić, i szkoda, że Kopacz wycofała się w ostatniej chwili przed postawieniem Ziobry przed TK. Teraz w Platformie widzą, że bycie dżentelmenem przy takim przeciwniku jak PIS było błędem. Z PISem należy rozmawiać jego językiem i mam nadzieję, że po wyborach polityków PIS-u rozliczą w ten sam sposób , jak PIS potraktował swoich przeciwników. OKO za OKO, ząb za ząb

 • single_malt

  Oceniono 84 razy 62

  PIS przegra wybory jesli frekwencja bedzie na poziomie 70%.
  Szanse ze na wybory pojda ludzie opozycji ktorzy dotychczas (z lenistwa) nie glosowali sa bardzo duze
  PIS nie ma juz znaczacej rezerwy wyborczej do zmobilizowania.

 • zelalem

  Oceniono 71 razy 53

  Obrady komisji będzie transmitować TVPis, TV Republika lub TV Trwam.
  Lekką wprawkę zrobili już z wypowiedzią Obamy.
  Teraz usłyszymy, jak Tusk się przyznaje do wszystkiego, a zwłaszcza do winy za złą pogodę w Europie!

 • myciel66

  Oceniono 64 razy 40

  Panie Premierze. Bardzo brakuje Pana rozsądku w debacie, jeżeli można to nazwać debatą, jaka ma miejsce w naszym kraju. wraz z zdobyciem władzy przez PiS przestrzeń publiczna została zdominowana przez zakompleksionych, kłamliwych, niemoralnych ludzików, którzy groźbą, korupcją wyborczą, machlojkami, kłamstwem próbują podporządkować sobie opinię publiczną. Kloaka werbalna jaka wylewa się z łam przechwyconych mediów budzi estetyczne obrzydzenie. Pana wypowiedź to powrót do kultury słowa, racjonalności i estetyki. a jak pisał Brodski estetyka dominuje nad etyką. Nawet gdyby Kaczor miał rację, a nie ma jej nawet w 10%, to estetyka przeważy w jego odrzuceniu przez polskie społeczeństwo. Na pewno pogorszą się wskaźniki gospodarcze, już to robią spada giełda, osłabia się pieniądz, bo rozdawnictwo to nie jest metoda na budowę zdrowej gospodarki. Życzę Panie Premierze powodzenia w działalności politycznej i trzymam kciuki za pomoc w szybkim odsunięciu pisowskich oszołomów od władzy.

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 49 razy 35

  No pislamskie kundelki a teraz Rzućta sie i szcekajta i ujadajta. Tylko do tego sie nadajecie z tym karykaturalnym kurduplem poszcekujacym jak ostatnia łajza z drabinki.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 52 razy 30

  nie wiem czy ktoś w opozycji jeszcze cokolwiek rozumie - Tusk mówi i ważną rzecz (bo to on akurat mówi) i banał zarazem...

  czyli że to OPOZYCJA ma się wykazac, bo PIS sam się wykazuje (negatywnie)

  ale niestety co ta opozycja robi?

  ruchy pozorowane? są na wakacjach?

  a lewica to już chyba w ogóle gdzieś wyemigrowała

 • kajetan907

  Oceniono 40 razy 24

  Bolszewicy będą próbować obsmarować Tuska gównem z Amber gold i obawiam się że ciemnota za pińcet to kupi.

 • ryyys

  Oceniono 36 razy 24

  Mówienie o jakichkolwiek właściwościach PiSu nie ma sensu, bo właściwości ma wyłącznie ich właściciel, czyli Przedwczorajszy. A PiS, to kupa jego błaznów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX