Nazwał Szydło "nędznym błaznem". Miało nie być śledztwa, ale prokuratura zmieniła zdanie

Śledztwo jednak będzie. "Jednak", bo pod koniec czerwca Prokuratura Rejonowa w Świdniku odmówiła jego wszczęcia ze względu na małą szkodliwość społeczną. A chodzi o wpis zamieszczony na Twitterze przez wieloletniego świdnickiego radnego, Jakuba Osinę. Zamieścił go pod wpisem Beaty Szydło w sprawie 500 plus.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wpis pojawił się ponad trzy miesiące temu na Twitterze. Jakub Osina, dziś członek zarządu powiatu świdnickiego pod wpisem premier Beaty Szydło napisał "@BeataSzydlo jesteś nędznym błaznem, który szkodzi Polsce".

Śledztwa miało nie być. Rzeczniczka prokuratury tłumaczyła nam wtedy, że niewątpliwie słowa były naganne, ale nie na tyle obraźliwe, by wszcząć postępowanie.

Jak ustaliliśmy, działacze PiS (to oni złożyli zawiadomienie do prokuratury) nie wnieśli zażalenia na decyzję o odmowie wszczęcia. Mimo to, śledztwo jednak będzie.

Skąd zmiana?

Decyzję śledczych ze Świdnika przeanalizowała Prokuratura Okręgowa w Lublinie i to ona uznała, że rozstrzygnięcie było przedwczesne. Potwierdził nam to zastępca prokuratora rejonowego w Świdniku, Jarosław Król. Jak mówi, decyzja o odmowie wszczęcia nie została uznana za błędną, ale za podjętą zbyt wcześnie. Stwierdzono bowiem, że na etapie tylko czynności sprawdzających nie można zdecydować, że była niska szkodliwość społeczna. Teraz, jak ustaliliśmy, kluczowa będzie opinia biegłego językoznawcy, który wypowie się na temat nazwania pani premier nędznym błaznem.

Sam radny Jakub Osina mówił reporterce TOK FM , że swojego wpisu absolutnie nie żałuje, choć nie był on zbyt elegancki. - To jest jednak tylko kwestia formy, natomiast przekaz taki, jaki zamieściłem, czyli, że ten rząd szkodzi Polsce - dalej w stu procentach podtrzymuję. I tak naprawdę, z każdym dniem przekonujemy się, jak bardzo - powiedział nam Osina.

Decyzja o wszczęciu śledztwa oznacza, że teoretycznie radnemu - za znieważenie funkcjonariusza publicznego - może grozić za wpis określona kara, w tym np. grzywna.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (228)
Nazwał Szydło "nędznym błaznem". Miało nie być śledztwa, ale prokuratura zmieniła zdanie
Zaloguj się
 • jjana14

  Oceniono 67 razy 53

  To i tak pieszczotliwe określenie. Ten babsztyl jest czymś znacznie gorszym!

 • ergosumek

  Oceniono 188 razy 52

  Prokurator, który uważa, że nazwanie premiera nędznym błaznem (!) nie jest naganne, powinien zostać przebadany medycznie.
  A sprawca, który swego wpisu nie żałuje, razem z nim.

 • szpung

  Oceniono 69 razy 51

  Obecnie w Europie jesli kogos mozna nazwac blaznem to jest nim Merkel plus caly sklad KE,co do prokuratury kochane pisiory zostawcie ten temat, zyskujecie punkty wlasnie za to iz ignorujecie wscieklizne soich oponentow, blazenada jest pochylanie sie nad tym nieszczesnym osina dla ktorego jedyna kara powinno byc totalne zlanie a maksymalna kara jowialne pogrozenie palcem.

 • lled

  Oceniono 50 razy 40

  Beata Szydlo jesteś nędznym błaznem, który szkodzi Polsce.

  dla mnie ona jest nedznym blaznem, to jest moja opinia o tej sekciarze.
  jak sie komus nie podoba moja opinia to niech leci do jarka kaczynskiego, a on dla mnie jest nedznym blaznem, zerem i konusem ktory spi z kotami.

  jest wolnosc slowa i kazdy ma prawo wyrazic swoja opinie, a ze sie komus nie podoba to niech spier.dalaja z zycia publicznego i klecza cicho w kosciele

 • janmikolaj1

  Oceniono 31 razy 27

  W Polsce powinien zostać opublikowany (i aktualizowany na bieżąco) rejestr obraźliwych i karalnych słów określeń dotyczących premiera, osobne rejestry na prezydenta, ministrów, senatorów, posłów, działaczy samorządowych, partyjnych, urzędników i ich żon, dzieci, bliższych i dalszych krewnych oraz osób z nimi skoligaconych. Inaczej daleko nie ujedziemy. Pozdrowienia z normalnej strony światła.

 • vasilij_konopkin

  Oceniono 34 razy 26

  Sledztwo pewnie odwolaja, bo a nuz sie nie da ukryc ze "Beata Szydlo jest nędznym błaznem, który szkodzi Polsce."

 • Robert Walczak

  Oceniono 30 razy 24

  W Turcji idzie się do więzienia za takie wpisy. Niestety zmierzamy w tym samym kierunku... Pani Szydło jeżeli ma Pani choć trochę wyobraźni, niech Pani wyda polecenie prokuratorom żeby dali sobie spokój z tym śledztwem... Nie szkoda czasu i pieniędzy z naszych podatków na płacenie biegłemu rzeczoznawcy, żeby analizował co oznaczają słowa "nędzny błazen"? Ośmieszacie się tylko.....

 • adamrw79

  Oceniono 29 razy 23

  Za PWN:
  nędzny
  1. «świadczący o nędzy, będący wynikiem ubóstwa»
  2. «wychudły, wynędzniały»
  3. «marny, tandetny»
  4. «mający niewystarczającą wartość»
  5. «bezwartościowy moralnie, podły»
  6. «stojący na niskim poziomie artystycznym, zawodowym»
  błazen
  1. «artysta cyrkowy występujący w roli komicznej»
  2. «człowiek ośmieszający się»
  3. «na dworach królewskich i wielkopańskich: osoba mająca zabawiać, rozweselać»

  Co tu jest obraźliwe ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX