Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana na 1050-lecie chrztu Polski

Pielgrzymi z Polski, USA, Kanady, Niemiec wezmą udział w sobotnich uroczystościach Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana. W mszy w sanktuarium w Łagiewnikach weźmie też udział prezydent Duda.
"Jubileuszowy Akt stanowi proklamację wyboru i przyjęcia Jezusa za Króla i Pana, poddania się Jezusowi, zawierzenia i poświęcenia Mu życia osobistego, rodzinnego i społecznego, i jako taki wyraża naszą wolę budowania królestwa Bożego" - tłumaczy w wywiadzie dla KAI bp Andrzej Czaja. Wskazał on także, że nie chodzi o kolejny akt liturgiczny, ale o głębokie zjednoczenie z Bogiem i uznanie go za swojego Pana postawą życia.

Uroczystości rozpoczną się o 10:00, skoncentrowanym wokół krzyża nabożeństwem o Bożym miłosierdziu. Uroczysta msza zacznie się dwie godziny później. Przewodniczyć jej będzie metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.

Zwieńczeniem będzie "adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie której arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wraz z wiernymi wypowie Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana", który zaczyna się od słów: "W Roku Jubileuszowym 1050-lecia Chrztu Polski, w roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, oto my, Polacy, stajemy przed Tobą, by uznać Twoje Panowanie, poddać się Twemu Prawu, zawierzyć i poświęcić Tobie naszą Ojczyznę i cały Naród". Łagiewnickie uroczystości będą transmitowane nie tylko przez telewizję i radio o. Rydzyka ale też przez Polskie Radio.

"Pod rządmi PiS staje się katolickim państwem narodu polskiego"

Publicysta "Polityki" Adam Szostkiewicz zwraca uwagę, że sobotnia msza nie jest jedynie uroczystością religijną. Przez obecność przedstawicieli władzy "akt religijny nabierze znaczenia aktu polityczno-państwowego".

Jak ocenia Szostkiewicz, przyczyni się to "do dalszych podziałów w społeczeństwie, które przecież nie składa się z samych katolików, ale na przykład też protestantów".

"Będzie to kolejnym przykładem, że Polska pod rządami PiS staje się katolickim państwem narodu polskiego, co jest sprzeczne z konstytucją, w której Polska jest zdefiniowana jako demokratyczne państwo prawne, w której państwo i Kościół są od siebie wzajemnie autonomiczne" - przypomina publicysta.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (68)
Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana na 1050-lecie chrztu Polski
Zaloguj się
 • passtorian

  Oceniono 32 razy 26

  Polskie pajacowanie - ciag dalszy.

 • passtorian

  Oceniono 23 razy 19

  Religijne pastuchy to najlepsi niewolnicy! Mozna im za zycia w dupe dawac uspakajajac ,ze po smierci beda w raju!

 • solussolius

  Oceniono 36 razy 12

  Nie jest to całkiem takie, jak trzeba, ale dobrze, że zostanie to w ogóle przeprowadzone.

 • westgreg

  Oceniono 13 razy 3

  Wielkie obruszenie na forum z powodu aktu przyjęcia... Gejom też będziecie hejtować ich paradę? Niech się ludzie bawią, jak potrafią. Każdy ma obowiązek na tym świecie do własnego szczęścia dążyć (i cudzego też, a przynajmniej tego cudzego nie naruszać).

 • kurnadziad

  Oceniono 1 raz 1

  Najgorsze jest to, ze takie pajacowate wywłoki powołują się na symbol człowieka, któy (choc niekoniecznie był postacią historyczną), miał bardzo dobrą mitologię. Dlatego zresztą jego wyznacy woleli uratować przez egzekucją prostaka i chama, bo był jednym z nich. A teraz występują w imię Jezusa. Zgroza!

 • kotmiki

  Oceniono 9 razy 1

  Patologia religijna niszczy i szkodzi Polsce od wieków

 • tegepe

  Oceniono 23 razy 1

  Fajne te fatałaszki. Chyba je zaprojektował jakiś gej, niekoniecznie w sutannie.

 • robertkiszka

  Oceniono 4 razy 0

  Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX