"Gdy rząd kluczy, by nie dać zgody Sopotowi na przyjęcie sierot z Aleppo, Kościół milczy"

"Co się stało z moim Kościołem?" - pyta na blogu Jarosław Makowski. I "parafrazując Emila Ciorana" odpowiada "Jakież to widowisko uwznioślające i poniżające - cały Kościół, który w nic już nie wierzy".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Do refleksji nad kondycją polskiego Kościoła skłoniły Makowskiego trzy sytuacje.

Słynna. wulgarna wypowiedź abp Sławoja Leszeka Głódźa pod adresem dziennikarzy. Gdański metropolita powiedział "Spier....j" do fotoreportera, który chciał mu zrobić zdjęcie, po uroczystościach ingresem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego w Krakowie.

Oddanie państwowej spółce Energa Opatrzności Bożej.

I zachowania Kościoła wobec sporu dotyczącego pomocy sierotom z Aleppo. Dyskusja wybuchła za sprawą prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego. Gdy rząd kluczy, by nie dać zgody Sopotowi na przyjęcie dziesięciorga sierot z Aleppo, Kościół milczy. Milczy w chwili, gdy duża część opinii społecznej, wyraziła oburzenie odmową rządu, dostrzegając w tej decyzji przejawy absolutnej hipokryzji i cynizmu. Jak wiemy, politycy PiS nie otwierają ust, jeśli nas nie zapewniają, że są pobożnymi katolikami" - pisze Makowski na blogu.

"Ostanie słowo chciałbym oddać rumuńskiemu myślicielowi. Parafrazując Emila Ciorana, można powiedzieć: 'Jakież to widowisko uwznioślające i poniżające - cały Kościół, który w nic już nie wierzy' - podsumowuje teolog i filozof, były prezes Instytutu Obywatelskiego.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (38)
"Gdy rząd kluczy, by nie dać zgody Sopotowi na przyjęcie sierot z Aleppo, Kościół milczy"
Zaloguj się
 • jezierskiadam

  Oceniono 13 razy 7

  Niech wszyscy pamiętają, że to Jezus za pośrednictwem epidiaskopu i kleru namówił Polaków do głosowania na PiS.
  - Trzeba to stale przypominać. - JAK MANTRĘ !!!

 • pn-ski

  Oceniono 9 razy 5

  Kościół woli młodsze sierotki..najlepsze, zdaniem przewodniczącego episkopatu, to takie dziecko, co "szuka miłości. Lgnie, szuka. I zagubi się samo, i jeszcze drugiego człowieka w to wciąga". Palce lizać.

 • marudna.maruda

  Oceniono 9 razy 5

  "Oddanie państwowej spółce Energa Opatrzności Bożej. "- to już nawet śmieszne nie jest. Jezus ukoronowany na króla Polski jakoś nie przejmuje rządów i nie robi porządku w szeregach zwłaszcza tych, ktorzy mienią sie jego przedstawicielami na Ziemi. Chyba nie traktuje tego jako zaszczytu.
  Biskupi nie zabierają głosu w sprawie sierot z Aleppo, bo palace biskupie rozległe, jeszcze kto im zechce sierotkę nieochrzczoną zameldować i co wtedy? Nie wszyscy biskupi gustują w dzieciach, a i płeć ma znaczenie... Przede wszystkim nie zabierają głosu, bo nie chcą zamykać źródła, z ktorego kasa płynie do kk. Urażony prezes może kranik zamknąć, a potrzeby episkopatu i ojca biznesmena rosną.

 • eski57

  Oceniono 8 razy 4

  - TAKA jest wspólnota interesów .......

 • kopandol

  Oceniono 3 razy 3

  A sqrwiały, skretyniały narodek ciągle biega co niedziela do tacy i kupuje sobie zmartwychwstanie i życie wieczne , amen za 5 zeta.

 • jkk59slezsko

  Oceniono 2 razy 2

  Wyznawcy grzechów głównych z epidiaskopu w dudzie mają wiarę, którą mają głosić.Siedząc na miliardach, pilnują kasy i nie w głowie im los jakichś sierot.

 • r.maszkowski

  Oceniono 5 razy 1

  To wszystko zagadnie zagadnienia moralnie obojętne. Liczy się władza i dojna zmiana. Tymczasem lud coraz rzadziej wierzy, że zasady moralne potrzebują wsparcia ze strony religii, a coraz bardziej - że trzeba się zdać na siebie. Liczba zwolenników autonomii moralnej skoczyła z 57 do 69% (2013-2016), podczas gdy w 2005 r. było ich 46%. Że o moralności decydują „prawa Boże” uważało 27% (2005), teraz uważa 15% (2016).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX