Tusk wg Baczyńskiego: Nieformalny i symboliczny prezydent na wychodźstwie

Jerzy Baczyński typuje, że mimo sprzeciwu PiS, Donald Tusk na druga kadencję zostanie szefem Radu Europejskiej. "Nie zgłaszałby swojej kandydatury na drugą kadencję, gdyby nie był pewien wystarczającego poparcia" - pisze szef "Polityki".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Druga kadencja dla Tuska we władzach UE to nie jest scenariusz, o którym marzy PiS. Politycy partii rządzącej, z prezesem na czele, wielokrotnie ostro wypowiadali się na temat byłego premiera. Pojawiły się nawet insynuacje, że siądzie na ławie oskarżonych. Kadencja Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej kończy się w maju.

"Odnowienie mandatu Tuska oznacza wotum nieufności wobec polskich władz, jednoznacznie i w pojedynkę wypowiadających się przeciw przedłużeniu mandatu rodaka (tu chyba cudzysłów) we władzach Unii. Donald Tusk pozostanie więc zapewne najważniejszym przedstawicielem Polski w Europie; nieformalnym i symbolicznym prezydentem na wychodźstwie tamtej, dobrze pamiętanej Polski "eurosukcesu i euroentuzjazmu". Ludzie PiS będą to musieli jakoś przełknąć" - pisze szef "Polityki" w najnowszym wydaniu tygodnika.

I sugeruje, że odpowiedzią PiS na sukces Tuska może być "zwiększona dawka propagandowych środków oszałamiających".

Jeszcze nie czas

Ewentualne pozostanie Donalda Tuska w Brukseli to, zdaniem Baczyńskiego, nie tylko prestiż dla Polski. Wg publicysty, obecnie w kraju "nikt, nawet większość jego dawnych towarzyszy partyjnych, na niego nie czeka". Bo do wyborów parlamentarnych i - co ważniejsze - prezydenckich jest jeszcze sporo czasu.

"Oczywiście Tusk wydaje się naturalnym kandydatem opozycji w wyborach prezydenckich 2020 r. Natomiast jest bezwzględnie potrzebny jako, choćby pośredni i dyskretny, przedstawiciel polskiej i środkowoeuropejskiej racji stanu" w dzisiejszej Europie.

Jak ocenia Jerzy Baczyński, druga kadencja Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej to "powiew optymizmu"; dowód, że unijna większość "jeszcze nie machnęła ręką na nas i nasz 'region Międzymorza'", "że szwy nie zostały sprute"."Zmierzamy w stronę miękkiego totalitaryzmu" - ostrzega prof. Andrzej Zoll>>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (150)
Tusk wg Baczyńskiego: Nieformalny i symboliczny prezydent na wychodźstwie
Zaloguj się
 • paseo

  Oceniono 39 razy 17

  pisowskie kundle z wypranymi móżdżkami jak zawsze w akcji.Jak widać,lubicie być niewolnikami

 • krokodylek77

  Oceniono 39 razy 17

  Ale was ten Tusk boli,co? W 10 min 6 negatywnych komentarzy za 1,5 zl.Jesli by umieszczac 10 artukulow dziennie na temat Tuska,to pis ,by zbankrutowal w ciagu pol roku :).A tak na powaznie:modlcie sie pisiorki ,zeby Tusk pozostal w Brukseli,bo jak wroci,to ogarnie ten bajzel zwany opozycja i taficie tam gdzie wasze miejsce:kilku do pierdla,kilku do wariatkowa,a reszta na smietnik

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 32 razy 16

  Tusk to bodajże ostatni symbol normalnej Polski w Europie... dobrze by było żeby został tam gdzie jest bo inaczej będą nas mieli za kompletnych "Edków" co to się najedli przy europejskim stole a teraz, wstali, pierdli i chcą się ulotnić z przyjęcia

 • dyskootantka

  Oceniono 27 razy 13

  Myślę, że finalnie nawet PiS poprze Tuska. Oni tylko chcieliby go przeczołgać, żeby przyjechał i ich prosił. Ale po pierwsze Tusk tego nie zrobi, a po drugie dla Kaczyńskiego wygodniejsze byłoby, gdyby Tusk był z daleka od tego co tu się dzieje. Bo Tusk jest jedyną osobą zdolną skrzyknąć tych, którym się nie podoba to, co PiS robi. I byłby zdolny wygrać z nimi, kogokolwiek by nie wystawili na kandydata.

 • kalinowski11

  Oceniono 27 razy 11

  Ale trole ujadają... jak ich ten Tusk gniecie... wasz ukochany jaro nawet szatniarzem w unii nie zostanie ??????

 • newpatric

  Oceniono 31 razy 11

  PISem w Europie nikt się nie przejmuje, ani jego głosami sprzeciwu, pisowcy są traktowani jak zadżumieni więc ich brak poparcia jest wręcz dobrą rekomendacją dla Tuska. :)

  Będzie miał druga kadencję w kieszeni, choć pisowscy zdrajcy będą pod nim ryli.

 • artur-borubar

  Oceniono 19 razy 9

  A coś już wiadomo o dowodach na wybuch w powietrzu lub o rozpyleniu sztucznej mgły?

 • jojo148

  Oceniono 29 razy 9

  Właśnie brak poparcia PiS-u jest NAJWIĘKSZYM POPARCIEM kandydatury Tuska na drugą kadencję!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX