Sikorski: Wszystkie przemówienia na Westerplatte były pokazywane na żywo w rosyjskiej telewizji

Gościem Dominiki Wielowieyskiej w ?Poranku Radia TOK FM? był Radosław Sikorski, szef MSZ
Dominika Wielowieyska: Opozycja i część publicystów twierdzi, że te obchody były jednak bardziej sukcesem Putina niż sukcesem Polski, że Putin zdominował je i być może zapłaciliśmy zbyt dużą cenę za zaproszenie Putina.

Radosław Sikorski: Absolutnie się nie zgadzam. Uważam, że zarówno w przekazie na zachód, jak i w przekazie na wschód osiągnęliśmy spory sukces. Proszę pamiętać, mam taką relację dosłownie z przed chwili z naszej placówki w Moskwie, że całość przemówień, wszystkie przemówienia na Westerplatte, były pokazywane na żywo w rosyjskiej telewizji.

Dominika Wielowieyska: Lecha Kaczyńskiego też?

Radosław Sikorski: Wszystkie przemówienia. Wydaje mi się, że to spory sukces, że Rosjanie usłyszeli co o genezie i skutkach II wojny światowej myślą, nie tylko nasz prezydent, nasz premier, ich prezydent, ale np. premier Ukrainy. To bardzo dobra lekcja historii, ale też przypomnieliśmy zachodowi, że to nie był jakiś prolog do wojny, jakiś incydent polsko-niemiecki i jakoby prawdziwa wojna zaczęła się dopiero na zachodzie, tylko to był naprawdę początek II wojny światowej. Uważam, że na obu kierunkach mamy spory sukces, zarówno w naszej narracji historycznej, jak i w bieżącej polityce.

DOSTĘP PREMIUM