To afera lekowa mogła pogrążyć Bartosza Arłukowicza. "To może okazać się sporym skandalem"

Nie związek z taśmami, ale afera lekowa mogła pogrążyć Bartosza Arłukowicza. Tak przynajmniej uważa senator Włodzimierz Cimoszewicz. Jego zdaniem za decyzją Ewy Kopacz stoją informacje o nieprawidłowościach w resorcie ujawnione przez TOK FM.
Minister zdrowia jest jedną z osób zdymisjonowanych przez Ewę Kopacz. Jako oficjalny powód, premier podała związek z aferą taśmową. O tym samym zapewniła też rzeczniczka rządu. Jednak zdaniem senatora Włodzimierza Cimoszewicza, co innego może być powodem rezygnacji Bartosza Arłukowicza. Mianowicie: afera lekowa, ujawniana i opisywana konsekwentnie przez TOK FM.

"To może się okazać sporym skandalem"

- W Ministerstwie Zdrowia podejmowano najprawdopodobniej niewłaściwe decyzje dotyczące rozumienia interpretacji przepisów, co umożliwiło eksport polskich leków na dużą skalę za granicę. To może okazać się pewnego dnia sporym skandalem - zauważa Cimoszewicz.

A chodzi o to, że Ministerstwo Zdrowia wydawało niezgodne z prawem interpretacje, przez które hurtownicy wywieźli z kraju leki warte miliony złotych. Reporter TOK FM dotarł do opinii biura analiz sejmowych, które nie pozostawia suchej nitki na kontrowersyjnych opiniach resortu.Zdaniem byłego premiera, Ewa Kopacz przestraszyła się możliwości wybuchu kolejnej afery i postanowiła działać tym razem profilaktycznie. Cimoszewicz podkreśla, że inaczej dymisji ministra zdrowia nie potrafi sobie wytłumaczyć. - Wiadomo, że pan Arłukowicz najpewniej nie ma żadnego związku z aferą podsłuchową, przynajmniej w tym zakresie, w jakim to do tej pory ujawniono.

Afera lekowa

Ponad miesiąc temu dotarliśmy do opinii wydawanych przez wysokich rangą urzędników ministerstwa. Dzięki nim hurtownicy mogli wyprowadzać leki z kraju nie stosując przepisów ustawy refundacyjnej. W ten sposób zarabiali miliony złotych.

Pisma podpisywał dyrektor i wicedyrektorzy departamentu lekowego resortu zdrowia. Artur Fałek, Wojciech Giermaziak i Grzegorz Bartolik zezwalali hurtowniom farmaceutycznym nie przestrzegać przy wywozie leków narzuconej ustawowo 5-procentowej marży. Dzięki temu wyprowadzanie leków z kraju było wielokrotnie bardziej opłacalne, niż sprzedawanie ich do aptek w Polsce. Wielu przedsiębiorców dzięki tym opiniom ministerstwa zarobiło krocie.

Po tym jak upubliczniliśmy nasze ustalenia, poseł Tomasz Latos z PiS poprosił o wykładnię przepisów Biuro Analiz Sejmowych. Opina jest jednoznaczna i nie pozostawia wątpliwości, jak interpretować przepisy. Polskie hurtownie powinny przestrzegać marży, także wywożąc leki - wynika z podsumowania opinii.

Latos zapowiada, że będzie chciał od ministerstwa kolejnych wyjaśnień i nie wyklucza, że skieruje sprawę do prokuratury. Dodajmy, że ministerstwo do dziś ani nam, ani farmaceutom nie podało podstawy prawnej swoich decyzji.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (132)
To afera lekowa mogła pogrążyć Bartosza Arłukowicza. "To może okazać się sporym skandalem"
Zaloguj się
 • krzysztof-s-live

  Oceniono 208 razy 170

  Czy PO nad czymś jeszcze panuje? czy pan Arłukowicz odpowie za swoją nieudolność?

 • notremak

  Oceniono 78 razy 76

  Nie "polskich leków", ale LEKÓW Z POLSKI!
  Cenicie dobre dziennikarstwo, prawda?
  Ale przede wszystkim pozostali bezkarni (?): bezpośrednio odpowiedzialny wiceminister i jeszcze bardziej bezpośrednio odpowiedzialni dwaj dyrektorzy (czy wice)...

 • korcia2000

  Oceniono 64 razy 50

  Uważam, że Arłukowicz już dawno powinien był opuścić swój fotel. Nie tylko z powodu afery lekowej ale przede wszystkim w związku z nieudolnym zarządzaniem opieką zdrowotną ii tolerowaniem korupcji i nieprawidłowości w resorcie.

 • krukpl

  Oceniono 76 razy 48

  przecież wczoraj czy przedwczoraj na antenie radia wytłuczono o co biega z tymi lekami z tego co usłyszałem to chodzi o cała ustawę refundacyjną która ponoć jest zła fakt o którym opozycja z jakiś względów milczy widać uważają ją za dobrą ,aż do czasu gdy media zaczną o tym mówić wtedy stanie się "cyrografem szatańskim "

  Arłukowicz swoje grzeszki ma i w sumie dobrze ,że odszedł ale moim zdaniem nie on jedyny z min zdrowia powinien odejść

 • socrates11

  Oceniono 67 razy 39

  A co Tomasz Lis na temat tych wydarzeń, nic nie pisał?

 • kpinkara

  Oceniono 39 razy 37

  NO właśnie. Wczoraj znowu bezskutecznie szukałam leku p/astmowego po aptekach. Brak w hurtowniach. Żeby osobę odpowiedzialną za to najjaśniejszy szlag trafił!

 • ciemnyludd

  Oceniono 146 razy 36

  Odkąd Jarosław zawija sreberka...Jeszcze od czasów gdy PODKŁADAŁ ŚWINIE SWOJEMU SZEFOWI WAŁĘSE... Ze wszystkiego potrafił zrobić "skandai"... Z przypadkowego rozbicia samolotu za które ponosi sam część winy...Aż po "zegarki" Nowaka... Zapominając o skandalu ministra Lipca, (nawet siedział za defraudację kasy na ministerialnym stanowisku) o skandalu Lipińskiego nagranego przez posłankę Beger z próbą korupcji, O skandalu spółki Srebrna, Telegraf, a ostatnio SKOKI... No i nie chodzi tam oczywiście o uszczuplenie dochodów państwa o podatek z niewykazanej wartości zegarków Nowaka, czy skali kosztów "ośmiorniczek" w knajpie, nawet z najlepszym winem, nadzianej mikrofonami (nie wiadomo oczywiście przez kogo)... MISTRZA MAMY ŚWIATOWEGO...w politycznych krętactwach, w opluskwianiu przeciwników oraz nade wszystko W OBRACANIU KOTA OGONEM...Amen

 • Andrzej Jankowski

  Oceniono 44 razy 34

  jezeli minister zdrowi mowi nam przez caly czas ze to firmy farmalcetyczne i apteki sprzedawaly leki na rynek zachodni a tu okazuje sie ze decyzje o sprzedazy lekow do krajow zachodnich podjal minister arlukowicz to moim zdaniem to pachnie lewa forsa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX