Czy nowe byty są coś winne istniejącym partiom? "Możemy powołać nową reprezentację. Hartmanowie i Millerowie polskiej polityki muszą się do tego przyzwyczaić"

"Dlaczego Hartman, z konsekwencją godną lepszej sprawy, upiera się, że nowy byt polityczny jest coś winien istniejącym partiom? Gdybyśmy uważali, że warto pracować na sukces SLD, zapisalibyśmy się do tej formacji, zamiast wkładać ogromny wysiłek w zbudowanie nowej" - działacze Razem odpowiadają prof. Janowi Hartmanowi.
Zdaniem Jana Hartmana, który popełnił emocjonalną notkę pt. "Drogie Razem", nazwa partii, do której należymy, zobowiązuje nas do tego, żeby iść do wyborów razem z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Wyjaśnię może, dlaczego się na nią zdecydowaliśmy: "Razem" odwołuje się do jednej z niewielu lewicowych wartości, które nie zostały zawłaszczone przez prawicę. Sprawiedliwość kojarzy się z PiS-em i pukaniem służb o poranku, bezpieczeństwo - z państwem policyjnym, "wolność" - z niestabilnym rynkiem pracy, a "Solidarność" jest zajęta przez związek zawodowy i swoją legendarną poprzedniczkę. Chcieliśmy więc nawiązać do wspólnoty. Wspólnoty pracujących, wspólnoty lokatorów, wspólnoty obywateli. Dlaczego ktokolwiek uważa, że zobowiązuje nas to do bratania się z Sojuszem Lewicy Demokratycznej i wchodzenia w "szerokie porozumienie", w którym mielibyśmy pełnić rolę listka figowego? Do bratania się z partią, która wprowadziła liniowy podatek dla przedsiębiorców, umożliwiła eksmisje na bruk, wplątała Polskę w nielegalną i kosztowną wojnę w Iraku, łamała prawa człowieka za przywiezione w plastikowych torbach dolary?

Koalicja z SLD po porażce ich kandydatki

Porozumień, podobnych do tworzonego obecnie, było w historii Sojuszu wiele - był LiD, była "Lewica Razem" - kto dziś pamięta, jakie ugrupowania, poza dominującym SLD, brały w nich udział? Jak na tym układzie wyszli Zieloni? Jak skończyła Unia Pracy? Co z bywania przystawką wyniosła Polska Partia Socjalistyczna? Doświadczenie uczy, że umowy z SLD to droga donikąd.

O ile można zrozumieć wchodzenie w koalicję z Sojuszem w roku 2001, o tyle w roku 2015 jest to całkowicie absurdalne. Kandydatka SLD w ostatnich wyborach zdobyła 2 proc. głosów. Według Hartmana, kierownictwo SLD byłoby zadowolone, gdyby do Sejmu dostało się "kilkoro" posłów z Razem - patrząc na wyniki sondaży, SLD powinno skakać ze szczęścia, jeśli w ogóle przekroczy próg wyborczy.

Inna polityka jest możliwa

Dlaczego Hartman, z konsekwencją godną lepszej sprawy, upiera się, że nowy byt polityczny jest coś winien istniejącym partiom? Gdybyśmy uważali, że warto pracować na sukces SLD, zapisalibyśmy się do tej formacji, zamiast wkładać ogromny wysiłek w zbudowanie nowej. Która, swoją drogą, jest wyjątkowo otwarta na współpracę - jedną z pierwszych uchwał było zaproszenie na listy wyborcze osób z Zielonych, Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, PPS, Partii Kobiet i niezrzeszonych działaczy i działaczek.

Nie jest prawdą, że nie dopuszczamy osób starszych od nas czy z nieodpowiednim: życiorysem - przykładem może być właśnie Adam Jaśkow, znany krakowski działacz społeczny, który ma "w życiorysie" członkostwo w SLD i - jak widać - nikt w Razem go za to nie sekuje. W Razem jest miejsce dla ludzi, którzy swoimi działaniami nie kompromitowali słowa lewica - ale to nie oznacza, że w pakiecie z Michałem Syską czy Pauliną Piechną-Więckiewicz kupimy Leszka Millera i Włodzimierza Czarzastego.

Naprawdę wierzymy, że inna polityka jest możliwa. Dlatego nie będziemy kolejnym kołem ratunkowym dla SLD-owskiego aparatu.

Łączą wartości, nie osoba lidera

Janusz Palikot, którego partię firmował niegdyś Jan Hartman, właśnie odchodzi w polityczny niebyt. Dzieje się tak dlatego, że nie podnosił postulatów ekonomicznych i socjalnych, z walki o świeckie państwo zrobił kabaret, a targetowanie elektoratu doprowadził do absurdu. Ludzi, którzy na niego głosowali, nie łączyło wiele poza przywiązaniem do znanej z telewizora twarzy.

Razem wybrało inną drogę, prezentujemy spójną wizję.

Odmowa udziału w jałowych kulturowych wojenkach to nie "lekki oportunizm i konserwatyzm", jak sugeruje prof. Hartman. Deklaracja programowa Razem nie pozostawia wątpliwości co do naszego stanowiska w kwestiach emancypacyjnych.

Łączą nas wspólne wartości, nie osoba lidera. Demokrację traktujemy poważnie, dlatego zaczynamy od siebie - partią zarządzają ciała kolegialne, demokratycznie wybrane i, w przeciwieństwie do Leszka Millera czy Donalda Tuska, odwoływalne. Rozumiemy, że Hartman może uważać, że jest to taktyka błędna. Wątpimy jednak w to, czy jego dotychczasowy dorobek polityczny daje mu mandat do pouczania innych.

"Nie jesteśmy dziećmi SLD"

Trudno zrozumieć, dlaczego politycy tzw. lewicy parlamentarnej traktują Razem jak niesforne dziecko, na co wskazują nieustanne odwołania do wieku jej członków i członkiń partii, coraz bardziej nieprzyjemne próby zdyscyplinowania urwisa. Nie jesteśmy dziećmi SLD ani Twojego Ruchu, mamy swój program, wizję i przekonania. Z komentarzy Hartmana i innych wynika, że już samo założenie nowego, samodzielnego bytu politycznego to arogancja i "plucie na wyciągniętą dłoń".

Demokracja polega między innymi na tym, że możemy powołać nową reprezentację, jeśli dotychczasowa nam nie odpowiada. Hartmanowie i Millerowie polskiej polityki muszą się do tego przyzwyczaić.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (64)
Czy nowe byty są coś winne istniejącym partiom? "Możemy powołać nową reprezentację. Hartmanowie i Millerowie polskiej polityki muszą się do tego przyzwyczaić"
Zaloguj się
 • white_lake

  Oceniono 228 razy 202

  brawo, tak trzymać, to nie wy wynaleźliście lewicowe wartości, panie Hartman, ani Palikot, ani Miller z Kwaśniewskim, i nie macie copyrightu, starzy wyjadacze potrafią funkcjonować w taki sposób, do jakiego się przez lata przyzwyczaili
  a tu czas na NOWE!
  Razem ma mój głos

 • haji

  Oceniono 139 razy 121

  Brawo, wreszcie mam na kogo głosować.

 • pimpao

  Oceniono 126 razy 108

  Wszystko, tylko nie SLD. Ta formacja powinna zniknąć. Po wyjęciu z niej kilkunastu wartościowych, głównie kobiet, takich jak Piekarska czy Piechna-Więckiewicz.

 • andy18m

  Oceniono 100 razy 84

  Mają cojones!

 • granmagienia

  Oceniono 82 razy 68

  Mała poprawka: owszem, torturowali za dolary, ale nie w plastikowych workach, lecz kartonowych pudlach. Część tych dolarów była za złamanie polskiej konstytucji m.in. zakazującej porywania i przetrzymywania ludzi bez sądu. Moim zdaniem akceptacja złamania konstytucji oznacza, że SLDowskie towarzystwo jest psychicznie przygotowane na złamanie KAŻDEJ umowy społecznej (przecież mniej ważnej niż ustawa najwyższa) za lapówkę w dolarach. Jeśli Razem się w coś takiego wpisze, to będę ich ciąć tak samo, jak SLD A Hartman? No coż. Jest filozofem, więc trudno, by tego nie wiedział. Obawiam się, że zaczadził się zapachem kartonowych pudeł...

 • getz54

  Oceniono 67 razy 49

  Kochani, tylko sterylnośc moze was uratowac. Ludzie z SLD pociągną was na dno zaczym dopłyniecie do tej wymarzonej Zielonej Wyspy. Pod koniec roku zaczną spływac z Brukseli ogromne pieniądze wynegocjowane przez Donalda Tuska, łatwo będzie spełniac złozone w wyborach obietnice. Ludzie z SLD na tej kasie juz sie nie uwłaszczą, nie pozwólcie im na to. Oni to robili przez ponad 50 lat. Traktowali to państwo jak zasób surowców wtórnych do wykorzystania, chapali nawet po 1989r. A pan profesor Hartman jak to profesor i jak to filozof, błądzi w chmurach.

 • Oceniono 48 razy 30

  Zgadzam się w zupełności z tekstem, jedna uwaga techniczna: wpis wygląda jak oficjalne stanowisko partii Razem, nie ma natomiast nigdzie odniesienia do niego przez redakcję Tok.fm. Uważam ten serwis za jeden z bardziej obiektywnych, dlatego przestrzegam przed przemianą w "tubę Razem" (co zaszkodziłoby i serwisowi i partii Razem, której kibicuję)

 • mmadal

  Oceniono 33 razy 27

  Brawo, jestem z Wami.I mam 60 lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX