Wyniki matur 2015: jedna czwarta absolwentów nie zdała, ale dobrze poszedł język polski

Maturzyści nie mogą się pochwalić wynikami z matematyki, jednak stanowcza większość z nich zdała język polski.
Maturę z matematyki zdało powyżej 30 proc. zaledwie 76 proc. uczniów - to ona zdecydowała o tylu niezdanych egzaminach. Według statystyk podanych przez CKE bez matury z matematyki egzamin dojrzałości zdałoby prawie 100 proc. maturzystów. Na szczęście większość absolwentów, którzy oblali egzamin może go napisać jeszcze w te wakacje. Natomiast na poprawienie wyniku za rok musi poczekać 7 proc. absolwentów.

W tym roku można było zdawać maturę w starej i nowej formie. Jak pokazują badania opublikowane przez CKE widać zauważalną różnicę między dwoma egzaminami - maturzystą lepiej poszła nowa matura.

Absolwenci dobrze poradzili sobie z językami obcymi. Angielski zaliczyło 93 proc. zdających. Najlepsze wyniki zanotowano z egzaminów z języka hiszpańskiego i włoskiego - zdawalność tych dwóch matur wniosła aż 99 proc.

Wiadomo też, że nie ma zbyt dużych różnic w wynikach matury między poszczególnymi województwami. Widać to po procentach zdanych matur w najlepszym woj. małopolskim (77 proc. zdanych matur) i najgorszym zachodniopomorskim (70 proc.).

- Kiedy rok temu ogłosiłam wyniki matur powiedziałam przyszłym maturzystom: uczcie się, ponieważ łatwo nie będzie. Wszyscy się tej matury nowej obawiali, ale drodzy maturzyści, daliście radę - komentowała wyniki na konferencji w Katowicach mister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.

DOSTĘP PREMIUM