Legalizacja marihuany w Polsce - jaki jest stan na dzisiaj?

W Urugwaju zalegalizowano produkcję i sprzedaż marihuany, a w cztery stanach w USA można uprawiać i posiadać konopie w celach rekreacyjnych. Czy należy spodziewać się takich zmian w polskim prawie?
Na konferencji w CBOS czerwcu 2015 podano, że wśród przebadanych 1400 tysięcy Polaków i Polek powyżej 15. roku życia 16 proc. osób zażywało kiedykolwiek w życiu marihuanę lub haszysz. Mimo tych statystyk w lutym 2015 roku wiceminister zdrowia Piotr Warczyński zapewnił podczas przemówienia w Sejmie, że rząd nie planuje podejmować ani rozważać decyzji dotyczącej legalizacji narkotyków, w tym marihuany, i ich reglamentowanej sprzedaży. Legalizacja marihuany w Polsce raczej nie nastąpi zbyt szybko.

Jednak w ostatnich latach zrobiono spory krok w kierunku liberalizacji polityki narkotykowej. W 2013 przyjęto nowelizację Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która m.in. dała prokuratorowi prawo do umorzenia postępowania wobec osoby, która posiada nieduże ilości nielegalnych substancji psychoaktywnych na własny użytek. Wcześniej ustawa pozwalała na karę do aż trzech lat więzienia za posiadanie nawet najmniejszej ilości narkotyków. - Chodziło o oddzielenie przestępców od ludzi, którzy incydentalnie sięgnęli po narkotyk albo biorą go, ponieważ są uzależnieni. I to się udaje. Z wdrażaniem nowych przepisów nie jest źle - powiedział Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii rok po wprowadzeniu nowelizacji.

"Niewielka ilość marihuany" - tzn. ile?

Mimo optymizmu Jabłońskiego problematyczne okazało się zdefiniowanie tego, co oznacza "niewielka ilość narkotyku". Stąd Polska Sieć Polityki Narkotykowej zaproponowała prokuratorom dookreślenie pojęcia. Prokuratura Generalna jednak nie odpowiedziała na odezwę PSPN. Kierownik Katedry Kryminologii UJ, Krzysztof Krajewski, przygotował swoje propozycje określenia "nieznacznej ilości" dla kilkudziesięciu narkotyków. W przypadku marihuany byłoby to 10 g suchej masy. Kryminolog wzorował się głównie na przepisach wprowadzonych w Czechach.

Jedyna na świecie taka definicja marihuany

Kontrowersje wywołała też zmiana dotyczące definicji samej marihuany. Według zmienionego pod koniec kwietnia 2015 prawa za narkotyk uważa się "każdą naziemną część rośliny konopi (pojedynczą lub w mieszaninie), z wyłączeniem nasion". Jednocześnie za substancję psychoaktywną uważa się tylko susz z powyżej 0,20% THC. Poprawka została wprowadzona, ponieważ poprzednia definicja "rodziła wiele wątpliwości natury interpretacyjnej", jak napisano w uzasadnieniu. Jak zauważył Michał Kabaciński z Twojego Ruchu - Będziemy jednym państwem na świecie, które kara za np. łodygi konopi - stwierdził. Zmiana była częścią nowelizacji Ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, w której zmieniono jeszcze 30 innych zapisów.

Legalizacja marihuany w Polsce

Za to coraz więcej mówi się o legalizacji medycznej marihuany. Patryk Jaki ze ZP zapowiedział złożenie projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który zakłada, że jeśli lekarz prowadzący w przypadku konkretnego pacjenta stwierdzi, że potrzebuje terapii substancjami zawierającymi olej konopny to ma prawo wystawić receptę na taki preparat. Leczenie miałby dotyczyć osób cierpiących na m.in. stwardnienie rozsiane, miażdżycę, nowotwory, alzheimera czy AIDS. Lekarz, który pierwszy zastosował tą terapię, Josh Stanley, tak mówił o działaniu marihuany medycznej na pacjentkę z padaczką "Gazecie Wyborczej": - Po podaniu leku Charlotte na naszych oczach się przebudziła. Po trzech latach terapii dziewczynka nie potrzebuje już wózka inwalidzkiego ani rurek do karmienia, samodzielnie mówi, śmieje się, wyraża swoje potrzeby, a ataki zmniejszyły się o mniej więcej 99 proc - tłumaczył.

Według obecnych przepisów, jeżeli lekarz chce zastosować marihuanę medyczną, musi uzyskać zezwolenie konsultanta wojewódzkiego zajmującego się daną specjalizacją medyczną, a potem ministra zdrowia. Receptę na preparat wysyła się do apteki za granicą, a koszta związane z terapią pacjent pokrywa z własnej kieszeni.

Obowiązujący Krajowy Program Przeciwdziałania Narkomanii został opracowany na lata 2011-2016. Ma na celu ograniczenie używania narkotyków oraz rozwiązywanie związanych z nim problemów społecznych i zdrowotnych. Program działa poprzez kampanie edukacyjne, programy profilaktyczne, szkolenia, konferencje czy działania wspierające zmniejszenie marginalizacji osób uzależnionych.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (20)
Legalizacja marihuany w Polsce - jaki jest stan na dzisiaj?
Zaloguj się
 • raab2

  Oceniono 22 razy 18

  Gdyby marihuana była częścią kadzidła to nie było by problemu z jej zalegalizowaniem, łącznie z przyznaniem wieczystego, nieopodatkowanego monopolu na tę roślinę i jej przetworów dla kk ...

 • pimpao

  Oceniono 17 razy 17

  Obecna ustawa i to jak ją wykorzystujemy, to jeden z wielu polskich idiotyzmów. Bardzo kosztownych idiotyzmów.Nie ma żadnych logicznych przesłanek, aby karać użytkowników. Za to jest wiele aby tego nie robić. Nie znam nikogo, kto zajmuje się narkotykami, uzależnionymi lub jest naukowcem badającym te substancje i ich wpływ na człowieka, kto nie jest za depenalizacją. Pomijam ludzi z PiS, to osobna jednostka chorobowa. Ale to, że Tusk i Miller są stanowczo przeciw, pokazuje w jakim intelektualnym dole tkwią obaj panowie. Jaką są konserwą i populistami.

 • pawelek332

  Oceniono 14 razy 12

  taak pis u wrot a wy o marysi marzycie ......ciemnogrod wraca he he

 • Oceniono 1 raz 1

  Zalegalizujcie moze wtedy zniknie dilerka i inne narkotyki. na to nie wpadliscie? pozdro. patrzycie tylko na siebie i z czego bedzie zysk a w ludzi macie wyje*ane. gdzie ta sprawiedliwosc? kazdy zyje swoim zyciem i kazdy wie co chce w nim robic a wasze prawo to osrac mogą i tak robia to co chca. Macie w ogole cos w tych glowach? nie wydaje mi sie. dla was tylko zysk sie liczy a nie panstwo czy ludzie. traktujecie nas jak psy ktorym albo dacie jesc albo nie. nie wnikacie czego inni chca. tylko na siebie patrzycie. sprawiedliwosc po sku...*synie. brak slow

 • zioner87

  0

  Marihuana powinna być zalegalizowana przede wszystkim z tego powodu że nie dodawano by wtedy do niej syfu, ilu narkomanów miałoby z tego powodu łatwiejsze życie? Pomyślcie o tym że dilerzy dodają do niej środki trujące takie jak chemiczny eter które mogą powodować wiele chorób. Czysta marihuana jako roślina szkodziłaby znacznie mniej, niektórzy nawet mogliby ją tylko wąchać.

 • kateszczotka

  0

  Marihuana powinna być zlegalizowana. Jeśli ktoś będzie chciał ja kupić to i tak to zrobi. Tym bardziej , że nie brakuje sklepów internetowych gdzie można ją kupić, chociażby www.green-seeds.pl

 • 0

  ogarnijcie sie... nie zalegalizujecie to w niczym wam to nie pomoze i tak kto bedzie chcial bedzie palil bo dostep do tego zawsze jest.. wiec nic to nie zmieni ze tego nie zrobicie.. zastanowcie sie nie bedzie wtedy dilerki moze ludzie odpuszcza inne narkotyki. zacznijcie myslec glowa a nie zyskami bo tylko na to patrzycie i to to wam chodzi a ludzi macie daleko w dupie patrzycie tylko na siebie. gdzie ta sprawiedliwosc mongoly? LEGALIZE!!!

 • Marzena M

  0

  Znajomemu grozi utrata prawo jazdy na 10 lat ! Bo parę dni temu uderzył do niego jakiś koleś na parkingu i wezwał policję. Nie wiem jak to się stało, ale kolega miał testy na THC które dały wynik pozytywny.Miał naprawdę śladowe ilości. Najlepsze jest to że kolega ostatni raz zapalił jakiś tydzień przed badaniem, w domu. Ale dla wymiaru sprawiedliwości to bez różnicy. To prawo jest chore !!! Teraz "trzeźwemu" człowiekowi zabiorą prawo jazdy!

 • Marzena M

  0

  Znajomemu grozi utrata prawo jazdy na 10 lat ! Bo parę dni temu uderzył do niego jakiś koleś na parkingu i wezwał policję. Nie wiem jak to się stało, ale kolega miał testy na THC które dały wynik pozytywny.Miał naprawdę śladowe ilości. Najlepsze jest to że kolega ostatni raz zapalił jakiś tydzień przed badaniem, w domu. Ale dla wymiaru sprawiedliwości to bez różnicy. To prawo jest chore !!! Teraz "trzeźwemu" człowiekowi zabiorą prawo jazdy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX