Donald Tusk ostrzega: Sytuacja przypomina 1968 rok. Rosja jest ważnym, ale nie najważniejszym zagrożeniem

Donald Tusk w rozmowie z ?Rz? mówi: Jest trochę taki nastrój... może nie rewolucji, ale powszechnego zniecierpliwienia. Kiedy ono przestaje mieć wymiar indywidualny, a staje się powszechne, to jest to wstęp do rewolucji. Szef Rady Europejskiej przestrzega przed sojuszem radykałów z lewej i prawej strony sceny politycznej. Ujawnia też kulisy szczytu ws. Grecji.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

 Przywódcy Grecji i Niemiec chcieli zerwania rozmów, bo nie zgadzali się, co do "proporcji wirtualnych przecież pieniędzy w przyszłym funduszu prywatyzacyjnym na inwestycje i na obsługę zadłużenia".

Dlaczego kanclerz Merkel i premier Cipras nie wyszli z sali? "Chyba coś bliskiego iluminacji nastąpiło. Jakby oboje zrozumieli: rzeczywiście jesteśmy już zbyt blisko kompromisu, żeby wychodzić z tego pokoju. Przecież praktycznie mamy porozumienia, został tylko jeden szczegół" - powiedział Donald Tusk w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Przewodniczący Rady Europejskiej jest zadowolony z porozumienia. I odpiera oskarżenia krytyków unijnej taktyki wobec Grecji. "Słyszę o upokorzeniu Ciprasa i że to on jest przegranym. Przecież to absurd. Premier Grecji wynegocjował 80 mld euro pomocy dla swojego kraju. I to na całkiem łagodnych warunkach" - uważa były polski premier.

Grecka lekcja z rewolucją w tle

Zdaniem Donalda Tuska, grecki kryzys i przepychanki wokół pomocy dla Aten, pokazały bardzo niebezpieczne zjawisko polityczne. Najlepiej widać to było podczas debaty w Parlamencie Europejskim po greckim referendum.

Jak ocenił szefa Rady Europejskiej, występujący w PE premier Grecji "używał w swoim przemówieniu nieco antyniemieckiej retoryki".

"A reakcja skrajnej lewicy i prawicy była entuzjastyczna. To wyglądało jak antyniemiecka demonstracja. Po raz pierwszy zobaczyłem, że radykałowie z tymi emocjami to jest prawie połowa izby. Największe wrażenie robi na mnie taktyczny sojusz tych obozów politycznych" - przyznał Tusk.

Według polskiego polityka, to bardzo niebezpieczny i ważny moment dla europejskiej wspólnoty. "Rosja jest ważnym, ale nie najważniejszym zagrożeniem. Najważniejsze jest, co czujemy my sami. Sytuacja przypomina 1968 roku w Europie. Jest trochę taki nastrój... może nie rewolucji, ale powszechnego zniecierpliwienia. Kiedy zniecierpliwienie przestaje mieć wymiar indywidualny. A staje się powszechne, to jest to wstęp do rewolucji".

Nastroje, o których mówił Donald Tusk w rozmowie z "Rz", zyskują poklask, bo sprzyja temu trudna sytuacja ekonomiczno-społeczna, "np. bezrobocie młodych".

"Dyskusja o Grecji zamienia się w protest przeciwko surowości fiskalnej., europejskim wartościom i przeciw Niemcom. Jako historyk wiem, że największe tragedie w Europie były poprzedzane sojuszem radykałów z różnych stron" - stwierdził przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (171)
Donald Tusk ostrzega: Sytuacja przypomina 1968 rok. Rosja jest ważnym, ale nie najważniejszym zagrożeniem
Zaloguj się
 • ciemnyluddd

  Oceniono 155 razy 95

  Coś w tym chyba jest... Pokolenie wrzepione w smartfony nie bardzo wie co się dzieje poza FACEBOOKIEM... Pozostaje więc:... My was wybierzemy a wy nam zrobicie...d o b r o b y t... A jak nie to..."NIE DOTRZYMALIŚCIE OBIETNIC, WY ZŁODZIEJE OSZUŚCI I KŁAMCY" !!!

 • adersytsrsfgdbchdhd

  Oceniono 78 razy 62

  Tuska ocenę sytuacji podzielam, też uważam, że narasta w Europie "sytuacja rewolucyjna". Uważam jednak, że rację mają ci, którzy uważają, że praprzyczyną tego - paradoksalnie - jest zwycięstwo kapitalizmu nad komunizmem. Dopóki istniała konkurencyjna ideologia i rywalizacja dwóch systemów, kapitalizm (a raczej kapitaliści) trzymał się w ryzach i ograniczał wyzysk pracowników chcąc zachować konkurencyjność i atrakcyjność wobec braku bezrobocia i rozbudowanych świadczeń socjalnych w krajach realnego socjalizmu. Kiedy to upadło, nastąpiła nieopanowana maksymalizacja zysków i niezdolność do samoograniczenia się kapitału (to już chyba znane z XIX w?) - a to z kolei skutkuje ograniczaniem liczby miejsc pracy, przekładającym się na narastające powszechne niezadowolenie społeczne.

 • wmc-33

  Oceniono 111 razy 51

  Tusk w sytuacjach kryzysowych sprawdza się idealnie. Szkoda, ze gorzej mu idzie w codziennej pracy, a le tak już jest, że są ludzie od czarnej roboty i od załatwiania spraw nie do załatwienia. Jedni i drudzy są niezbędni, także w polityce.

 • elrobertos

  Oceniono 28 razy 22

  Bez emocji, tak na spokojnie proszę porównać sobie format obu polityków i wyobrazić sobie proszę pana Jarosława Kaczyńskiego w roli prezesa UE.

 • gomelsky66

  Oceniono 23 razy 11

  Kowal przestał obnosić się ze swoją "miłością" do Ukrainy to teraz płacze za Grecją.Grcja oszukiwała Unię i wymyśliła sobie bardzo wygodne życie na jej koszt.Dzisiaj sytuacja Grecji to właśnie skutek jej kłamstw podawanych latami przez jej instytucje statystyczne i ekonomiczne.Ile może Grek mieć 13,14 i 15 pensji?? W naszym kraju Grecja to Śląsk z nierentownymi kopalniami i dopłatami do nich.Pieniądze są przejadane zamiast iść w stronę restrukturyzacji i modernizacji czy nowych technologii dla węgla.Na szczęście Szydło z Dudą mają patent na wszystko.Kaczyński w Cżęstochowie uzyskał zapewnienie że biskupy się o to pomodlą a to w naszej katolickiej podobno w 95% ojczyźnie musi wystarczyć.

 • jezierskiadam

  Oceniono 43 razy 11

  Ma rację !
  ... to nie jest jeszcze rok 68. Może jest 66.
  ... powinno być jeszcze "lato miłości", czyli lato 1967.
  Drugie pokolenie hipies właśnie dorasta. Będzie ono znacznie bardziej radykalne od nas. Tego nie da się uniknąć. Trzeba być przygotowanym.

 • eneasz7

  Oceniono 19 razy 9

  światowy kryzys gospodarczy (już go mamy) => rewolucja (już mamy arabską wiosnę, kolorowe rewolucje, euro majdan, moda na anty systemowość) => wojna światowa.

  Są nie rozwiązalne problemy: powszechnego długu, przeludnienie, starzejące się społeczeństwa, powszechnej biedy w wielu rejonach świata, nagminnego łamania praw człowieka, bezrobocie, ślepa pogoń za zyskiem (banksterzy, bańki) itd

  A przecież nie wymieniłem agresji rosyjskiej i ISIS. Rosja gromadzi tyle broni w Donbasie, że tylko czeka na dogodny moment by zdecydowaną inwazją odciąć Ukrainę od morza. ISIS nigdy nie odpuści Zachodowi. To są tylko niektóre problemy.

  UE mogą rozwalić sojusz radykałów i wewnętrzny dżihad w Europie.

  Zupełnie nie wierzę w reformy systemowe anty systemowców - różnych kukizów, tsiprasów, ruchów narodowych. Świat czeka naprawa poprzez reset depopulacyjnej wojny. Trzeba się starać ochronić Europę najlepiej i najdłużej jak się da. Nieuniknioną wojenną zagładę trzeba przenieść na Bliski Wschód, Azję i Rosję. Obym się mylił.

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 11 razy 7

  Do obsługi gigantycznych tworów biurokratycznych, a dokładniej mówiąc korpokrackich, najlepiej nadają się cyborgi.
  Angela wiedziała co robi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX