"Newsweek": Duda pod emocjonalną presją Kaczyńskiego? Odniósł sukces, bo prezes usunął się w cień

Kto będzie bardziej samodzielnym politykiem: Beata Szydło czy Andrzej Duda? Dziennikarze "Newsweeka" stawiają na kandydatkę PiS na premiera. I analizują relacje łączące prezydenta elekta z Jarosławem Kaczyńskim.
"20 czerwca, konwencja PiS na Torwarze. Gdy na scenę wkracza prezes, zrywa się burza braw. Kiedy pojawia się Duda, sala wiwatuje, ale już nie tak głośno. Na widok Szydło oklaski są najsłabsze" - opisuje "Newsweek". - Nie była to żadna demonstracja niechęci, bo Szydło jest lubiana. Ona po prostu nie budzi emocji. Ludzie chyba jej nie doceniają, a w rzeczywistości to sprytna babka. Ma ambicje, ale umiejętnie je maskuje - ocenia rozmówca gazety. To właśnie dlatego działacze partii przypuszczają, że kandydatka na premiera może się okazać bardzo samodzielnym politykiem niż Duda.

Inaczej mają się układać relacje na linii prezydent elekt - Kaczyński. - Jarosław wywiera na Dudę emocjonalną presję. Powołuje się na pamięć o Lechu i oczekuje wdzięczności za szansę, jaką dała mu partia - mówi jeden z polityków partii. Inny opisuje sprzeczne emocje, które po wygranych wyborach prezydenckich miał odczuwać prezes: - Z jednej strony to wielka i mimo wszystko nieoczekiwana radość (...). A z drugiej to przeświadczenie, że sukces był możliwy dzięki temu, że on sam usunął się w cień.

"Newsweek" dodaje, że na razie prezydent elekt uzgadnia z Kaczyńskim nawet skład swojej kancelarii. Tygodnik podaje trzy przykłady wpływu prezesa PiS na wybory personalne dokonywane przez Dudę: chodzi o szefa Kancelarii Prezydenta, kandydata na szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego i sekretarza stanu do spraw prawnych w KP.

Całość czytaj w najnowszym "Newsweeku" >>>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (42)
"Newsweek": Duda pod emocjonalną presją Kaczyńskiego? Odniósł sukces, bo prezes usunął się w cień
Zaloguj się
 • Yurek Król

  Oceniono 50 razy 46

  Przecież to widać na milę. Kaczyński przewodniczył liturgii na wiecu w Częstochowie z Dudzie zostawił jakiś tam 'Ruchwałd'.

  Czekam teraz na meldunek o wykonaniu zadania.

 • kkryg

  Oceniono 44 razy 42

  ..."Kto będzie bardziej samodzielnym politykiem: Beata Szydło czy Andrzej Duda? " ... dziwne pytanie ... przecież wiadomo, że żadne z nich...

 • bihepi

  Oceniono 58 razy 42

  "..Duda(...) odniósł sukces, bo prezes usunął się w cień..."
  -----
  Jest to oczywista nieprawda.
  Pan D. jest samodzielnym, niezależnym politykiem wielkiego formatu,
  z własnym zapleczem politycznym.
  Oraz własnym think- tankiem.
  Przecież zawsze powtarza :
  "moje zdanie w tej sprawie jest zbieżne ze stanowiskiem ePISkopatu".

 • ciemnyluddd

  Oceniono 43 razy 33

  Jaroslaw "odpuscil" ALE NA RZECZ JESZCZE WIEKSZEJ MIERNOTY NIZ ON SAM.. Inna opcja u niego niemozliwa...

 • Anna Markowska

  Oceniono 29 razy 23

  Szydło z martwymi oczami i Duda z głupawym uśmieszkiem.Idealny duet! Syn Szydło w seminarium,Andrzej toruje mu drogę kościelną.Robią dobry interes!

 • arvelli_net

  Oceniono 28 razy 22

  ... pan mości (tfu!) prezes kaczyński bedzie musiał jeebnąć się na pół bo i dudzie podpowiadac i szydło w pionie trzymać a jak błaszczak z girzyńskim nie daj Bóg poczują odrobine wolności to i rokosz mogą prezesikowi walnąc. Trudne zadanie przed panem (tfu!) prezesikiem :)

 • 1theguru1

  Oceniono 22 razy 18

  D**a ledwo co wrócił z TOSKANII i już na mszy i już z ambony o WARTOŚCIACH mówi !
  Ile razy był na mszy podczas urlopu i czy już się wyspowiadał z TOSKAŃSKIEGO PRZEKRĘTU !?

  Mamy AFERĘ URLOPOWĄ D**y

 • ciemnyluddd

  Oceniono 18 razy 16

  Duda odniósł sukces...pod presją....Zidiociałych "wkurzonych" z KUKIZEM W TLE...

 • opv

  Oceniono 20 razy 16

  Jak patrzę na Dudę to widzę gościa ,który z psim oczekiwaniem w oczach stoi z zaaportowaną hostią i czeka na komendę "przynieś".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX