Zbrodnia w Rakowiskach: proces niejawny, ale tylko częściowo

Z częściowym wyłączeniem jawności będzie się toczył proces pary 18-latków, oskarżonych o brutalną zbrodnię w Rakowiskach na Lubelszczyźnie. Tak zdecydował sąd, po trzech wnioskach, które w tej sprawie zostały złożone. Oboje oskarżeni byli w sądzie, siedzieli za szklaną szybą - obok siebie, ale miedzy nimi siedział policjant. Dziewczyna miała ciemne okulary.
Wnioski o utajnienie procesu złożyli obrońcy oskarżonych (Kamil ma obrońcę z urzędu, Zuzanna - z wyboru), a także prokurator. Powołał się przy tym na stanowisko pokrzywdzonej w tej sprawie babci Kamila, a matki zamordowanej kobiety, która miała być dzisiaj jednym ze świadków, ale w sądzie się nie pojawiła. - O wyłączenie jawności zwróciła się do mnie wykonująca prawa zmarłych pokrzywdzonych matka pani Agnieszki - mówił prokurator.

Dlaczego wyłączono jawność? Uzasadnienie wniosków w tej sprawie - też tajne

Uzasadnienie wniosków o wyłączenie jawności zostało przedstawione sądowi bez udziału dziennikarzy. Wszyscy zostali wyproszeni z sali rozpraw, sąd dokładnie sprawdził, czy na sali nie zostały mikrofony lub kamery. Policjant wyniósł nawet ze środka plecak jednego z dziennikarzy. - Naszym zdaniem są ustawowe przesłanki do wyłączenia jawności. Nic więcej jednak nie mogę powiedzieć - stwierdził adwokat Tomasz Nowak, obrońca Zuzanny M.

Składanie wyjaśnień - bez udziału dziennikarzy

Sąd zgodził się na utajnienie procesu, ale tylko częściowe. - Na podstawie art. 360 paragraf 1 punkt 4 KPK sąd postanowił wyłączyć jawność rozprawy głównej z uwagi na ważny interes osób najbliższych ofiar przestępstwa - mówił sędzia Arkadiusz Śmiech. Jawność została wyłączona na czas składania wyjaśnień przez oskarżonych, a także na czas przesłuchania świadków w dniu dzisiejszym i na czas przesłuchania osób najbliższych dla oskarżonych.

Na dziś, na godzinę 12 wezwano m.in. parę studentów, którzy mieli pomagać Kamilowi i Zuzannie, choć początkowo nie byli niczego świadomi. Oni już wcześniej zostali skazani na kary więzienia w zawieszeniu i grzywny.

Oboje oskarżeni byli w sądzie, siedzieli za szybą, obok siebie, choć oddzielali ich policjanci, nie mieli ze sobą bezpośredniego kontaktu, nie było też widać, by tego kontaktu szukali. Kamil to bardzo młodo wyglądający chłopak, bardzo chudy, siedział z kamienną twarzą, blady. Nie ukrywał twarzy w przeciwieństwie do Zuzanny, która początkowo siedziała w ciemnych okularach, a potem gdy je zdjęła - zakrywała twarz rękami.

Do zbrodni doszło w grudniu w Rakowiskach. Młodzi ludzie zeznawali w śledztwie, że zabili, bo rodzice Kamila (funkcjonariusz Straży Granicznej i jego żona nauczycielka) nie godzili się na ich związek. Nastolatkowi przyznali się do winy, mówili, że inspirację czerpali m.in. z filmów. Kamil w trakcie jednego z ostatnich przesłuchań wyraził skruchę, powiedział, że żałuje. Z ust dziewczyny takie słowa nie padły.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
Zbrodnia w Rakowiskach: proces niejawny, ale tylko częściowo
Zaloguj się
 • naskalny

  Oceniono 9 razy 7

  Wyłączenie jawności nie pozwoli na kreowanie zbrodniarzy na bohaterów medialnych, tak postąpiono w Norwegii z Breivikiem.
  Dlaczego w oskarżeniu prokurator nie określił zbrodni ze szczególnym okrucieństwem? Czy szczegółowo zaplanowane makabryczne morderstwo z premedytacją, gdy dziewczyna po ugryzieniu ofiary postanowiła obciąć rękę dla zatarcia śladów nie jest taką zbrodnią? Wyrok będzie pewnie łagodny, z odwołaniami, a po odbyciu paru lat młodzi wyjdą na wolność za dobre sprawowanie, lub zły stan zdrowia.

 • wk-55

  Oceniono 11 razy 5

  Nie rozumiem dlaczego ten proces został utajniony. Jak tak dalej pójdzie to pewnie nawet nie dowiemy się nawet jakie zapadły wyroki. A już na pewno dlaczego tak niskie. Ja jako zwykły obywatel dopatruję się tu korupcji sądu i prokuratury.

 • glit64

  Oceniono 12 razy 4

  Sprawiedliwosc musi byc transparentna. Nie moze budzic domysłów ani watpliwosci. A juz na pewno w sprawie o morderstwo.

 • zbysio47

  Oceniono 5 razy 3

  Niech bedzie i utajniony ale wyrok powinien zapasc dzis natychmiast bo jakie tu mogaa byc okolicznosci lagodzace ?? nie rozumiem za mlodzi ?? a zabic umieli ?? czapa i tyle

 • tegepe

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego zasłaniacie twarze tych zbrodniarzy?

 • zorro318

  0

  Ktos kogos kryje, ktos gmatwa i mataczy, bo jak wytlumaczyc wyjatkowo lagodny wyrok dla wspolsprawcow i szantazystow - okreslanych jako "para studentow".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX