Uniwersytet Wrocławski. Nauczyciel prawa usunął fragmentu tekstu nowego sędziego TK

Studenci nie będą na ćwiczeniach pracować na tekście prof. Lecha Morawskiego, którego Sejm wybrał na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Nauczycie prawa z Uniwersytetu Wrocławskiego zastąpił go innym materiałem.
Dr Maciej Pichlak poinformował o swojej decyzji na 4 grudnia na stronie Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Dr Pichlak wykłada w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa.

Usunięty fragment lektury pochodzi z książki Lecha Morawskiego "Podstawy filozofii prawa". Zamiast tego chce, by studenci pracowali nad tekstem prof. Marka Safjana, byłego prezesa TK "Pomiędzy demokracją a władzą sędziów" z książki "Wyzwania dla państwa prawa".

Wykładowca w piśmie na stronie wydziału podaje dwie przyczyny swojej decyzji - merytoryczną i osobistą.

Po pierwsze, uważa, że w obecnej sytuacji warto poświęcić szerszą uwagę kwestiom sądownictwa konstytucyjnego, którym poświęcony jest tekst prof. Safjana.

Po drugie, "w związku z ostatnimi wydarzeniami wokół Trybunału Konstytucyjnego nie jestem w stanie z przekonaniem rekomendować studentom do lektury oraz pracować na tekście osoby bezpośrednio zaangażowanej w te zdarzenia". I dalej przyznaje, że decyzja nie była oczywista. "Wspomniany fragment książki L. Morawskiego to czysto merytorycznie ciekawa lektura. Są jednak rzeczy, do których przemóc się nie potrafię - a, jak sądzę, nawet nie powinienem" - pisze dr Pichlak.

Lech Morawski jest jednym z pięciu sędziów TK, których wybrał nowy Sejm. Wcześniej ich kandydatury zgłosił PiS.

O decyzji wrocławskiego akademika napisała "Gazeta Wyborcza".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (53)
Uniwersytet Wrocławski. Nauczyciel prawa usunął fragmentu tekstu nowego sędziego TK
Zaloguj się
 • wkaspr

  Oceniono 35 razy 33

  Pełny szacunek. Nie można gdy plują otwierać parasol i udawać , ze deszcz leci. Prawnik który uczestniczy w łamaniu prawa nie godzien uczyć młodych prawników.

 • azthebest

  Oceniono 30 razy 28

  Wyrazy uznania dla Profesora

 • tegepe

  Oceniono 27 razy 25

  Brawo panie doktorze!

 • janano

  Oceniono 21 razy 19

  "Ludzi dobrej woli jest więcej" - Czesław Niemen. Gratulacje Panie doktorze.

 • nebukadnezar

  Oceniono 20 razy 18

  A Piotrowicz /pzpr/ na to : "niemożliwe"

 • lucjank510722

  Oceniono 17 razy 15

  Bardzo słusznie łotrów trzeba piętnować, kolaboracja przeciw demokracji musi być postrzegana negatywnie, niech współpracownicy rodzącego się reżymu odczują niechęć środowisk, może to ich nieco otrzeźwi.

 • Beata Hanć

  Oceniono 16 razy 14

  Szacunek dla Dr Maciej Pichlak ma rację!!!!!!!!!!!!!

 • Jerzy Stromski

  Oceniono 16 razy 12

  Bravo. Powinno sie takim prawnikom, którzy stoją po stronie i sami stosują łamania prawa i niestosowania sie do wzroku Trybunału Konstytucyjnego, zabierac uprawnienia Prawnicze i zabraniac prowadzenia tego zawodu. Dotyczy to również preyzdenta Dudę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX