Twórcy spektaklu "Neomonachomachia" przesłuchani. Obrazili uczucia religijne? Na scenie byli zakonnicy, śpiewali o mamonie

Policja pod nadzorem krakowskiej prokuratury zajmuje się sprawą "obrazy uczuć religijnych", do której miało dojść podczas spektaklu plenerowego "Neomonachomachia". Przesłuchano scenarzystę i reżysera spektaklu - pisze krakowska "Gazeta Wyborcza".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Policja pod nadzorem krakowskiej prokuratury zajmuje się sprawą "obrazy uczuć religijnych". Jak pisze "Gazeta Wyborcza Kraków" przesłuchano już scenarzystę spektaklu Bronisława Maja i reżysera Jerzego Zonia. Pytano ich m.in. o intencje, jakie mieli, tworząc widowisko.

Satyra na życie polityczne

Twórcy są zszokowani. - "Neomonachomachia" w sposób właściwy satyrze broni nadużywanych przez uczestników sceny politycznej wartości - tłumaczy Bronisław Maj. A Jerzy Zoń dodaje: - Trzeba nie mieć poczucia humoru, żeby tak odebrać spektakl. Nie o obrazę uczuć tu chodzi, ale o zbijanie politycznego kapitału - czytamy na krakow.wyborcza.pl.

Teatr KTO wystawił "Neomonachomachię" na Rynku Głównym w październiku. Był to jeden ze spektakli pokazywanych podczas Nocy Poezji. Przedstawienie nawiązuje do dzieła Ignacego Krasickiego "Monachomachia" (poemat heroikomiczny z XVIII w. z podtytułem "Wojna mnichów"), ale i "Konrada Wallenroda" Adama Mickiewicza. W założeniu miał być "parafrazą satyry na współczesne życie polityczne, religijne i obyczajowe".

Okrzyki: precz z komuną

Spektakl spodobał się większości publiczności. Ale nie wszystkim. Jak relacjonuje "Gazeta Wyborcza" pod koniec widowiska kilkunastoosobowa grupa widzów skandowała "Precz z komuną!, Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę" i "Dziękuję za eurosocjalizm!".

"Mamono, Ciebie uwielbiamy"

Sześć osób złożyło do prokuratury doniesienie ws. obrazy uczuć religijnych. Ich zdaniem "sprofanowano pieśni religijne i patriotyczne" - m.in. podstawiono pod melodię pieśni "My, Pierwsza Brygada" słowa: "Mamono - ciebie uwielbiamy. I władzę - w niej do kasy klucz. Ojczyznę w sztandarach mamy, a w sercu - mamony głód". Dodatkowo wskazano na "haniebne" wykorzystanie melodii "Boże, coś Polskę" oraz kropidła i habitu (aktorzy występowali w strojach zakonnych). W tańcu zakonników dopatrzono się ruchów kopulacyjnych.

Za "obrazę uczuć religijnych" grozi do trzech lat więzienia.

Cały tekst na stronie krakow.wyborcza.pl.Bronisław Maj i Paweł Rzewuski ("Fronda LUX") będą gośćmi Mikołaja Lizuta w programie "A teraz na poważnie". Audycja w czwartek po godz. 12.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (74)
Twórcy spektaklu "Neomonachomachia" przesłuchani. Obrazili uczucia religijne? Na scenie byli zakonnicy, śpiewali o mamonie
Zaloguj się
 • piszeconiemysle

  Oceniono 34 razy 32

  Katolicyzm od bolszewizmu różni się tylko niektórymi symbolami :-)

 • taroudant

  Oceniono 28 razy 26

  W Iranie już by nie żyli, w w Wolsce kto wie, może nawet wyroki będą w zawiasach. Kato-taliban z ludzką twarzą ! Albo raczej kaczym dziobem.

 • tadek-1

  Oceniono 27 razy 25

  Zakonnicy spiewali o mamonie. Co w tym zlego? Same zycie. Zlodziel z Torunia i pieniadze.

 • pimpao

  Oceniono 26 razy 24

  No ale przecież Krasicki był biskupem? Co na to epidiaskop?

  Swego czasu poseł Przymularczyk zadenuncjował Palikota do prokuratury, pod zarzutem obrazy Ducha Świętego. To podobny idiotyzm.

 • leming_13

  Oceniono 25 razy 23

  Uczucia religijne... co za świnie, opowiedzcie o uczuciach religijnych dzieciom gwalconym przez księży pedofilii

 • dokkk66

  Oceniono 24 razy 22

  Katofaszyzmobolszewizm wyzywa ludzi od bolszewków. Paranoja

 • caririnho

  Oceniono 22 razy 20

  tak abstrahując od tego idiotycznego bolszewizmu; czymże do cholery są te "uczucia religijne", czy jakiś psychoterapeuta jest to w stanie wyjaśnić / zdefiniować ?

 • mirekch60

  Oceniono 22 razy 20

  Bliżej nam do epoki średniowiecza niż do XXI w.pisowcy nam to zapewnią.

 • zarliwa_katoliczka

  Oceniono 19 razy 17

  o "" myckowych "" mówiło się : wyznanie handlowe ale katorydzykowi - wcale nie są pod tym względem gorsi . To kółko rybackie założone 2.000 lat temu
  ale jedno się nie zmieniło : ciągle lubią duże sumy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX