"Czuje się Pan Polakiem gorszego sortu?" Stasiuk: powiem szczerze, mam to w dupie

Pisarz Andrzej Stasiuk w najnowszym "Newsweeku" mówi o Polsce, polskości, Kościele i Kaczyńskim.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Andrzej Stasiuk o Polsce, polskości, Kościele i Kaczyńskim mówi w najnowszym "Newsweeku". Czym jest Polska? - Historią? Geografią? Językiem? Kulturą? To, co nam te hominidy z telewizora próbują wmówić, że Polska jest taka, sraka, owaka? Nie wiadomo, co ona jest. Wszyscy o niej mówią, ale nikt jej nie widział, bo każdy ma swoją wizję i próbuje ją narzucić innym. Mówię im wszystkim: To ja jestem Polska. I co mi zrobicie? Od 56 lat jestem Polską. Moja tożsamość, wszystko, co zrobiłem i co jeszcze zrobię, co spieprzyłem i co mi się udało - przecież to jest Polska. Jestem w tej przestrzeni, mówię po polsku i obowiązki mam polskie, od których, jak od wszystkich obowiązków, chce się uciec - mówi Stasiuk.

Czy czuje się Polakiem gorszego sortu? - Powiem pani szczerze: mam to w dupie - odpowiada pisarz.

Jego zdaniem to ci, którzy nie mają silnego zakorzenionego poczucia polskości, muszą nieustannie o niej trąbić. - My nie do końca wiemy, kim jesteśmy. Między Wschodem i Zachodem, między Germianią a Słowiańszczyzną. Wciśnięci w strasznie niewygodny zakamarek kontynentu, w dodatku peryferyjny. Francuz nie zastanawia się nad swoją francuskością - stwierdza.

Stasiuk ma też swoje wyjaśnienie tego, że PiS pisze na nowo historię, chce tworzyć własnych bohaterów. - Ma prawo do swojego czasu. Nie możemy im tego odmawiać, tym 19 procentom, którzy na PiS głosowali. Trzeba im dać szansę, żeby nie eksplodowali i kurwica ich nie zadusiła - odpowiada pisarz.

Ostro o Kościele

Wiele gorzkich słów pada pod adresem Kościoła, który uwikłany w niejasne relacje z PiS. - Biskupi są ślepi. Czasy ich kompletnie przerosły. Wobec potwornych wyzwań współczesności, wobec wędrówek ludzi, przesuwu kapitału, postępu technologii, polski Kościół potrafi odklepywać tylko XIX-wieczne litanie.

I dalej: polskim Kościołem rządzi pragnienie władzy i seksualne obsesje starych facetów. Opętanie dupą i brzuchem. Boże, ekskomunikują mnie za to, co mówię i odbiorą legitymację prasową "Tygodnika Powszechnego", ale przecież to widać gołym okiem.

Cały wywiad w najnowszym "Newsweeku">>Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (137)
"Czuje się Pan Polakiem gorszego sortu?" Stasiuk: powiem szczerze, mam to w dupie
Zaloguj się
 • orlecki

  Oceniono 85 razy 71

  Bardzo trafna diagnoza "polskości" i kościoła katolickiego w Polsce.

 • terlichujski

  Oceniono 72 razy 64

  Brawo, Panie Stasiuk!

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 54 razy 42

  Trafna konkluzja ale z tym XIX wiecznym odklepywaniem bym polemizował. Bardziej pasuje tu okres przedkopernikanski

 • eddiepolo25

  Oceniono 54 razy 36

  10 : 0 dla Stasiuka.
  Owacje.

 • elzbietttta

  Oceniono 47 razy 33

  Sądząc po jadzie, jaki sącza tu niektórzy oraz minusowaniu przychylnych Stasiukowi komentarzy, możne wysunać konkluzję, że Stasiuk trafił celnie w miękkie podbrzusze wszelkiej maści zakomleksionych i niedorobionych "patryjotów".

 • oloros11

  Oceniono 31 razy 21

  Panie Stasiuk - kosciol to juz dzisja tylko przedsiebiorstwo = i ono reaguje logiczie - nie dopusci nigdy do dalszej europeizacji Polski bo na koncu tego procesu jest sytuacja i pozycja jaka ekosciol ma w Francji - i Pan sadzi ze te przedsiebiorstwo zwana koscilo polski bedzie siedzialo bezczynnie - nigdy do tego nie dopusci predzeej zrobia to co w 1792/4
  co do Polski - pisze z daleka - to lepiej widac - Polska elita krawaila 200 lat - na koncu zostala wyrznieta - i nie dokonala sie tzw korekta poleczna - po prostu nie powstyala nowa elita a pozostyal przypadkowy zestaw glownie chlopski co kosciol znakomicie wykorzystuje i podobnie jak wielu {Polakow mam dokladnie w d..e co obecny zestaw agentow pis mowi o Polsce - jednak jedno jest szczegolnie nieznoscne bo bardzo przypomina faszyzm - otoz patriotyzm to jest uczicie - miejsca narodzenia i tylko i az tyle a to co robia fasztsci roznych masci i kosciol - to robia z patriotyzmyu ideologie - po tym mozna w ogole poznac faz=szystow

 • olo1950

  Oceniono 36 razy 20

  ja też mam to wszystko w dupie, a szczególnie pis i kościół katolicki, ich biskupów i księży i tą zasraną hołotę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX