Kościół dogadał się z rządem? Bp Mendyk: Jak Bóg pozwoli, religia na maturze w 2021 r.

Bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, powiedział w Radiu Szczecin, że ?jak Pan Bóg pozwoli, to w 2021 r. mogłaby już być matura z religii?.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Jeśli na czas zostaną złożone odpowiednie dokumenty, to za pięć lat religia może być jednym z przedmiotów do wyboru na maturze - powiedział Radiu Szczecin biskup Marek Mendyk.

"Jak Bóg pozwoli, to 2021 r."

Bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, w wywiadzie dla Radia Szczecin wskazał na realną datę religii na maturze. - W związku z tym, że wymagany jest cały cykl edukacyjny, który uczeń musi przejść, więc od 2017 r. to będą cztery lata, bo podejrzewamy, że tyle będzie trwało liceum. Więc jak Pan Bóg pozwoli to w 2021 r. mogłaby już być matura z religii - tłumaczył bp Mendyk.

Minister daje zielone światło

Już w marcu minister edukacji Anna Zalewska mówiła w TOK FM, że jest zwolenniczką matury na religii. "To taki sam przedmiot jak inne" - powiedziała w rozmowie z Aleksandrą Pezdą. - Mnóstwo osób zdaje na uczelnie teologiczne. Każdy ma prawo wybrać jako nieobowiązkowy przedmiot na maturze, żeby startując na uczelnię pochwalić się nim - tłumaczyła minister edukacji.

Potem ze swoich słów się wycofywała - mówiła, że Episkopat nie złożył odpowiednich dokumentów.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza" pod koniec kwietnia odbyło się spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Poruszono podczas niej kwestię religii na maturze.

"To nie jest nauka"

Przeciwnicy wprowadzenia religii na listę przedmiotów maturalnych podkreślają, że religia (katolicka), to nie wiedza naukowa. Lepsze byłoby wprowadzenie religioznawstwa, ale o tym nie było dotąd mowy. Dodatkowo zwraca się uwagę, że resort edukacji nie ma wpływu na program katechezy, który opracowuje Kościół. Do rozwiązanie pozostaje też sprawa uczniów innych wyznań niż katolicyzm.Czy religia powinna być przedmiotem na maturze?

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (586)
Kościół dogadał się z rządem? Bp Mendyk: Jak Bóg pozwoli, religia na maturze w 2021 r.
Zaloguj się
 • goostuff

  Oceniono 130 razy 120

  Oj, coś mi się wydaje, że właśnie przegięli. I będzie efekt odwrotny od zamierzonego...
  A przy okazji: "Jak Bóg pozwoli, to 2021 r."?! To Jarek w międzyczasie został bogiem?

 • elinstal

  Oceniono 88 razy 82

  Rozumiem, że matura z religii będzie obowiązkowa? Nie wyobrażam sobie, żeby dawać ludziom zły wybór.
  P.S.
  Właśnie podjąłem decyzję. Moje dziecko jednak nie pójdzie do komunii.

 • napletekgandalfa

  Oceniono 76 razy 68

  Do tego czasu skończy się #ciemnogród i #zabobon a wy panowie w kieckach będziecie pobierać zasiłek dla bezrobotnych w Watykanie.
  HOWGH!

 • trzynasty

  Oceniono 71 razy 61

  Bóg nie pozwoli, ponieważ nie będzie już rządził PIS, mam nadzieję że przejdziemy do państwa w pełni świeckiego.

 • podjadam.lisom.kury

  Oceniono 68 razy 56

  ja pie*dolę,
  ziemia w polsce staje się coraz bardziej płaska. ta ziemia.

 • ursynow33

  Oceniono 64 razy 54

  "Zdaniem papieża Franciszka państwa wyznaniowe są „sprzeczne z historią”, a tylko laickie mogą gwarantować religii wolność."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX