O. Wiśniewski ostro: w ciągu ostatnich 6 lat z ambon wygłoszono setki dzielących naród i niegodnych Kościoła kazań

O. Ludwik Wiśniewski pierwszy raz tak ostro o tym, że Kościół milczy, kiedy powinien grzmieć. A zabiera głos nie zawsze wtedy, kiedy powinien.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

O. Ludwik Wiśniewski, dominikanin, znany działacz opozycji antykomunistycznej w obszernym wywiadzie w "Tygodniku Powszechnym" mówi dobitnie o biernej postawie Kościoła wobec wydarzeń w kraju.

Jedno słowo "zdrada" rozdziera wspólnotę

Nazywa po imieniu mowę nienawiści, która sączy się z ust polityków, głównie partii obecnie rządzącej. - Przywykliśmy do nienawistnych słów i nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że oskarżenie o zdradę rozdziera wspólnotę rodzinną, a także wspólnotę narodową i kościelną - czytamy.

O. Wiśniewski jest zdania, że ciągłe używanie języka nienawiści, doprowadzi do tego, że wspólnota, którą jest nasz naród zaczynie pękać. - Między Polakami wyrosły mury tak wysokie, że czasem wydaje się, iż nie ma już jednego narodu, ale dwa, i to wrogie, pragnące się nawzajem zniszczyć - ubolewa zakonnik.

Zdaniem o. Wiśniewskiego najważniejsze czynniki, które przykładają się do umacniania muru między Polakami to eskalowanie konfliktu związanego z Trybunałem Konstytucyjnym, tworzenie absurdalnych tez na temat zamachu w Smoleńsku oraz niszczenie autorytetów. Kościół w tym konflikcie odgrywa istotną rolę.

Miesięcznice smoleńskie rozbijają naród

O. Wiśniewski ostro krytykuje między innymi wykorzystywanie katastrofy w Smoleńsku do celów politycznych. - Te miesięcznice wydają się prawdopodobnie uczestnikom ,,gorliwą modlitwą" oraz ,,krynicą prawdy i dobra", ale tak naprawdę - ośmielam się głośno powiedzieć - dzielą naród. Należałoby skończyć z wykorzystywaniem Eucharystii do celów politycznych, i to moralnie dwuznacznych, bo to jest naprawdę bałwochwalstwo - mówi Wiśniewski.

Krytykuje także zaangażowanie polityczne części duchownych: W ciągu sześciu lat wygłoszono z ambony setki dzielących naród i niegodnych Kościoła kazań - zauważa dominikanin. Przypomina, że głównym celem Kościoła jest jednoczenie ludzi oraz łączenie ich z Bogiem.

Kościół ma jednoczyć ludzi

O.Wiśniewski przypomina jak bardzo głos Kościoła jest nam obecnie potrzebny, przestrzegając, że "krok po kroku dokonuje się w Polsce sakralizacja władzy politycznej".

Jego zdaniem do podstawowych zadań biskupów należy przypominanie podstawowych zasad nauki społecznej Kościoła oraz nawoływanie do dialogu. - Ktoś musi powiedzieć, jak buduje się wspólnotę, na czym polega przebaczenie i pojednanie, czym jest prawdziwy patriotyzm. Ktoś musi powiedzieć, że wielkim grzechem jest dzielenie ludzi i niesprawiedliwe ich oskarżanie. Być może trzeba także powiedzieć, jakie są warunki prawdziwej demokracji - mówi w "TP" o. Wiśniewski.

PiS: pomazaniec

Zakonnik uważa, że jesteśmy świadkami tego, jak obecna władza "zawłaszcza" sobie Boga, by zyskać jak największe poparcie społeczne. - Władza polityczna, która uważa, że po jej stronie jest Pan Bóg, potrzebuje szerokiej, społecznej akceptacji ,,swojego wybraństwa". I takie zabiegi w Polsce widzimy - mówi Wiśniewski.

Cała rozmowa w najnowszym wydaniu "Tygodnika Powszechnego">>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (133)
O. Wiśniewski ostro: w ciągu ostatnich 6 lat z ambon wygłoszono setki dzielących naród i niegodnych Kościoła kazań
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 70 razy 58

  Kościół ma jednoczyć ludzi? No przecież jednoczy, ludzi lepszego sortu. Ojciec Wiśniewski to gorszy sort, więc oczywiste, że żadne z polskich kościelnych dostojników nie pochyli się nad jego uwagami.
  "obecna władza "zawłaszcza" sobie Boga, by zyskać jak największe poparcie społeczne"- a urzędnicy Pana Boga pozwalają na to zawłaszczanie, za sowitym wynagrodzeniem.

 • adamofsky

  Oceniono 54 razy 46

  Tygodnik Powszechny to "opozycyjna gazeta" i się nie liczy. Prawdziwe prawdy objawione czyta się we Frondzie.

 • sunzi15

  Oceniono 46 razy 40

  Sprzeniewierzanie sie przez Kosciol w Polsce
  zasadom wiary, nauce Chrystusowej
  a takze wskazaniom Papiezy
  i to NA KAZDYM KROKU
  jest tak oczywiste i tak drastyczne,
  ze uraga to ludzkiej przyzwoitosci.

  Taki KOSCIOL, Tacy duszpasterze
  i tacy wierni sa zakala spoleczenstwa
  i nieszczesciem dla Panstwa i Narodu Polskiego.

  Bierze na to czlowieka
  wychowanego w zasada wiary
  katolickiej OBRZYDZENIE.

 • esmeras

  Oceniono 33 razy 33

  Ale o co chodzi?

  Kościół katolicki pokazuje swoją prawdziwa twarz.

  Mnie to akurat obojętne, wolałbym uczciwe śledztwo w sprawie afer Komisji Majątkowej na (podobno) setki miliardów złotych wyłudzonych od Skarbu Państwa. Wyroki skazujące dla arcybiskupów tez by nie zaszkodziły, jak to w praworządnym państwie.

 • edza4

  Oceniono 39 razy 29

  Biedny staruszek dopiero teraz zauważył że kościoła w Polsce już dawno nie ma,tylko pozostały z niego sekty podlegające różnym popaprańcom,prowadzących pogoń za pieniądzem zostawiając wiernych samych sobie.Co kościół ,a może tak co parafia to inne obyczaje i to samo dotyczy kurii,co biskup to inna wiara,inne porządki i przyzwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej np.pedofilii,a już o wybrykach księży lepiej nie wspominać,gdzie na większości plebanii przybywa atrakcyjna "kucharka" mieszkając tam. Jak taki duchowny może być autorytetem dla tych,których rzekomo umoralnia,wiedząc że jego moralność z szamba się wywodzi. Ludzie,którzy uważają się za jakieś tam duchownych, zazwyczaj są kimś innym,niż do tego upoważnia tzw. powołanie cokolwiek to znaczy.Ponadto mam wrażenie ze kościół w Polsce nie podlega papieżowi,papież jedno mówi a oni robią zupełnie odwrotnie.Za kardynała Wyszyńskiego nie do pomyślenia byłoby żeby funkcjonował taki pan Rydzyk,wyłamany zupełnie spod rygorów wiary tworząc królestwo dla własnych celów.To ciągłe politykowanie z ambon dzieli ludzi i czyni kościół imperium zła.

 • ruter77

  Oceniono 26 razy 26

  Nasz kościół wkomponował się w sektę Smoleńską i podejrzewam że ludzie którzy w tym tkwią po śmierci zamiast przed oblicze Boga trafią przed oblicze Belzebuba.

 • klikon55

  Oceniono 29 razy 25

  KK miał piękną kartę w czasach Solidarności. Potem wszystko zaprzepaścił i jest największym przegranym zmian. Kasa to nie wszystko, bez wiernych kościół stanie się zbędny. Ta manifestacja wiary przez polityków pis w życiu publicznym jest tylko wyrazem ich koniunkturalizmu.

 • igo55rek

  Oceniono 23 razy 23

  Wymiana Pana Jezusa na pieniądze i władzę to mechanizm mający długą historię. Ale to, do jakiej perfekcji doprowadzili tę hańbę polscy duchowni na czele z Episkopatem jest niebywały. Wszyscy oni zapłacą za to stosowną cenę , ale ten ogrom zasianego przez nich zła jeszcze długo będzie się plenił po tym jak oni już będą skwierczeć w piekle

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX