PiS pomaga osobom LGBT. Przez przypadek? "Być może legislacyjny lapsus posłów PiS wcale nie był pomyłką..."

Dzięki nowelizacji PiS pacjent będzie miał teraz prawo do ujawnienia tajemnicy lekarskiej po śmierci osoby, z którą pozostawał "we wspólnym pożyciu". Agata Czarnacka uważa, że to "otwiera ważną furtkę", jeśli chodzi o osoby homoseksualne.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Prawdopodobnie w legislacyjnym pośpiechu PiS przyznało parom jednopłciowym jedno z uprawnień małżeńskich" - pisze na swoim blogu Agata Czarnacka, filozofka polityki.

O co chodzi? W "znowelizowanej ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta znalazł się zapis realizujący jeden z postulatów zwolenników związków partnerskich (lub małżeństw jednopłciowych)" - informuje blogerka. "Wprowadzono prawo do ujawnienia tajemnicy lekarskiej po śmierci osoby, z którą pozostawało się 'we wspólnym pożyciu' (zapis ten nie wyklucza par jednopłciowych)".

Odpowiedzialni za nowelizację posłowie PiS argumentowali, że "zakres tajemnicy lekarskiej [był] ujęty zbyt szeroko, uniemożliwiając często osobom najbliższym wobec zmarłego pacjenta dochodzenie roszczeń lub odpowiedzialności wobec osób, które mogły przyczynić się do śmierci pacjenta".

"Ważna furtka w stronę zmian społecznej świadomości"

Mówiąc krótko, "chodzi o możliwość zwolnienia lekarza z tajemnicy lekarskiej po śmierci partnera". W sytuacjach takich jak proces w sprawie błędu lekarskiego bądź dyskryminacji, pozwoli to na "upublicznienie danych lekarskich i pozyskanie uwagi oraz sympatii opinii publicznej".

To natomiast, "jak wynika z doświadczeń grup szczególnie narażonych na dyskryminację, w tym osób homoseksualnych, stanowi dodatkową gwarancję prawidłowości prowadzonego procesu, ale także otwiera ważną furtkę w stronę zmian społecznej świadomości" - uważa Czarnacka.

"Być może więc legislacyjny lapsus posłów PiS wcale nie był pomyłką i krok po kroku zmierzamy w stronę uporządkowania wymiaru seksualności i wprowadzania wartości rodzinnych także tam, gdzie na pierwszy rzut oka wydaje się to paradoksalne." - kończy Czarnacka.

Cały tekst tutaj.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (41)
PiS pomaga osobom LGBT. Przez przypadek? "Być może legislacyjny lapsus posłów PiS wcale nie był pomyłką..."
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 34 razy 30

  o to, o co walczył Palikot, teraz dzięki PiSowi staje się rzeczywistością!
  wiedziałem że Jarosław jest bardziej tęczowy niż na to wygląda:-)

 • eccehomo

  Oceniono 11 razy 9

  PiSd to ekonomicznie socjaliści, czyli specyficzni złodzieje w maskach filantropów. Wbrew większości w sprawach wartości to też żadna prawica, bo jest partią skrajnie feministyczną: mężczyzna na emeryturze ma być ok. 5 lat, kobieta ok. 20-tu, 500+, nawet w sferze symboli: całowanie łapek przez JarKacza i obrona potarganej pisówki przez Błaszcza.

 • je2bny

  Oceniono 7 razy 5

  >>>"Być może więc legislacyjny lapsus posłów PiS wcale nie był pomyłką i krok po kroku zmierzamy w stronę uporządkowania wymiaru seksualności i wprowadzania wartości rodzinnych także tam, gdzie na pierwszy rzut oka wydaje się to paradoksalne." - kończy Czarnacka.<<<

  To było, jak najbardziej zamierzone - mało jest w PiS takich związków jednopłciowych ?

  Ukrywają, ale innych by chcieli zgnoić tylko za, to że mają odwagę i ujawniają się - oni już mają kłamstwa zakodowane od chwili narodzin.

 • blahblah69

  Oceniono 6 razy 4

  To będą musieli ujawnić tajemnicę kotu.

 • w.zboralski

  Oceniono 10 razy 4

  Zapewne PiS podziękuje pani Czarneckiej za wychwycenie i upublicznienie tej oczywistej i karygodnej pomyłki obyczajowej i szybko dokonają odpowiedniej poprawki.

 • tolek398

  Oceniono 5 razy 3

  Nie od dziś, ani wczoraj widziałem oświadczenia w stylu "ja niżej podpisany upoważniam taką to, a taką osobę do informacji o moim stanie zdrowia i odbioru dokumentacji medycznej"
  I raczej nikt nie wnika, czy to ktoś z rodziny, czy sąsiadka, kochanek, czy żona kolegi z pracy :-)

 • smok61

  Oceniono 9 razy 3

  No nie wiem...
  A jak ta osoba udowodni , że była we wspólnym pożyciu?
  Wystarczy przysięga ?
  Obecnie jest tak, że osoba przyjmowana do szpitala, podpisuje oświadczenie kto może mieć wgląd do dokumentacji lekarskiej.
  Może to być syn, matka , albo sąsiadka...może to być również kochanek.
  Nie rozumiem o co chodzi ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX