Ikonowicz: Kaczyński dokonał przewrotu kopernikańskiego, którego sam pewnie nie jest świadomy

- Ludzie przekonali się, że nie ma czegoś takiego jak "nie stać nas". I będą chcieli więcej - mówi w "Tygodniku Powszechnym" Piotr Ikonowicz.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Rządy liberałów doprowadziły do tego, że aspiracje społeczne były jak aspiracje radzieckich weteranów: Nie ma wojny i jest chcleb, więc jest dobrze. A rozwiązania socjalne PiS sprawiają, że te aspiracje będą rosły. By za nimi nadążyć , PiS będzie musiał sięgać głębiej do kieszeni. Inaczej mówiąc: będą musieli stać się prawdziwymi socjalistami, którymi nigdy nie zostaną - mówi w wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego" Piotr Ikonowicz, szef partii Ruch Sprawiedliwości Społecznej, zaangażowany m.in. w ruch lokatorski, b. działacz opozycji demokratycznej i poseł.

- Kaczyński dokonał swoistego przewrotu kopernikańskiego, którego sam pewnie nie jest świadomy. Ludzie się dowiedzieli: to nieprawda, że "nas nie stać". Teraz zaczną wierzyć, że skoro nas stać, to może stać nas na jeszcze więcej. Poza tym nastroje społeczne zmieniają się falami. Jest flauta, podczas której nie są się zorganizować ludzi nawet na okazję podwyższenia wieku emerytalnego, i jest burza, w trakcie której ci sami ludzie chca coś razem zrobić. To szansa dla lewicy - mówi w obszernym wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego" Ikonowicz.DOSTĘP PREMIUM