"Nacjonalistyczny rynsztok robi wrażenie, zwłaszcza w kościele. Ufam, że dla wielu katolików ks. Międlar będzie przestrogą"

Wg o. Józefa Puciłowskiego, biskupi powinni przygotować list pasterski nt. ksenofobii i nacjonalizmu. Bo problemu nie można bagatelizować. Tym bardziej, że radykalne hasła głoszą też duchowni, np. ks. Jacek Międlar. "On idzie drogą wykluczenia innych, a przecież Kościół z samej nazwy jest katolicki - czyli powszechny" - podkreśla dominikanin w rozmowie z "TP".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Ksiądz Międlar stał się praktycznie nadwornym duchownym radykalnych nacjonalistów. W pełni identyfikuje się z ideologią ONR. Za radykalne hasła głoszone podczas kazań był wielokrotnie karany przez Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Duchowny był przenoszony z parafii do parafii, nakładano też na niego zakaz wypowiedzi w mediach.

Pod koniec września ks. Międlar wystąpił z zakonu. Jak tłumaczą przełożeni duchownego, "to równoznaczne z odejściem z kapłaństwa". Podczas ostatniego programu Jana Pospieszalskiego, Międlar wystąpił bez koloratki.

Nacjonalizm "prokościelny i anty-Chrystusowy"

Dominikanin i historyk o. Józef Puciłowski nie ma żadnych wątpliwości, "nacjonalizm jest groźny dla Kościoła", mówi w wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego". Jak podkreśla, nacjonalizm "jest prokościelny i anty-Chrystusowy". A osoby wierzące powinny "nieustannie baczyć, czy to, co robią, jest zgodne z nauką Chrystusa".

"Ufam, że dla wielu katolików ks. Międlar będzie przestrogą. On idzie drogą wykluczenia innych, a przecież Kościół z samej nazwy jest katolicki - czyli powszechny. Takie wykluczanie jest niezgodne nie tylko z nauczaniem ostatnich papieży, ale w ogóle z Ewangelią. Ksenofobia nie ma nić wspólnego z wezwaniem 'idźcie, nauczajcie wszystkie narody'. Gdyby pierwsi uczniowie Jezusa myśleli ksenofobicznie, zostaliby w grajdołku palestyńskim i nigdy by stamtąd nie wyszli, bo cały świat był przeciwko nim, a była ich przecież tylko garstka. Dziwię się, że ktoś po skończeniu studiów teologicznych może gadać takie głupstwa" - stwierdza dominikanin w rozmowie z "TP".

Czas na list pasterski

Ostatnio sztandary ONR coraz częściej pojawiają się w kościołach. Tak jak w Białymstoku, gdzie wraz z ks. Międlarem narodowcy świętowali 82-lecie powstania Obozu Narodowo-Radykalnego.

"Wiem, że nacjonalistyczny rynsztok robi wrażenie, zwłaszcza w kościele. Jest kolorowo, butnie, głośno. Sądzę, że im właśnie o to chodzi - żebyśmy mieli wrażenie, że ich jest więcej, są silniejsi. Współczuje proboszczowi katedry, że nie wiedział, kim jest ks. Międlar - a powinien wiedzieć! Poza tym zawsze można wyprosić panów z chorągwiami, mówiąc 'Hola. hola to jest kościół'" - komentuje o. Puciłowski w rozmowie z "TP".

Zdaniem dominikanina, to co wydarzyło się w Białymstoku powinni "uważniej badać intencje mszalne i zaglądać w celebret duchownym proszącym o możliwość odprawienia mszy".

Jak ocenia, episkopat listem pasterskim powinien zareagować na działania nacjonalistów i ksenofobów. Według o. Puciłowskiego, powinien to być list "mądry, krótki - ale zdecydowanie piętnujący mieszanie nacjonalizmu z wiarą". I powinien zostać odczytany we wszystkich polskich parafiach i "wysłany do 'Naszego Dziennika' hołubiącego ruch radykalnie narodowy".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (169)
"Nacjonalistyczny rynsztok robi wrażenie, zwłaszcza w kościele. Ufam, że dla wielu katolików ks. Międlar będzie przestrogą"
Zaloguj się
 • gregra

  Oceniono 38 razy 12

  ja wymieniłbym w jednym szeregu "szowinistyczny pluralizm" lewactwa, jest w mojej ocenie jeszcze bardziej niebezpieczny i szkodliwy, poniewaz promowany bez zenady przez media - nie uczy myslenia tylko wprowadza pojecia prawomyślności - bo kto nie z nami ten przeciwko nam

 • foreks

  Oceniono 102 razy 12

  Zobaczymy kiedy Putin wejdzie z czolgami do PL, jak lewackie postepowe elity beda bronic kraju. Na wzor panienki Peszek udadza sie do Berlina z prosba o artystyczny azyl, beda sie odddawac tam roznym stanom swiadomosci, jak ta lewacka blogerka z Koszernej sprzed 2 lat i komentowac w internecie, ze nacjonalisci powinni poddac sie i wreczyc kwiatki niezwyciezonej Armii Czerwonej.

  Nie mam pojecia, dlaczego Michnik z Sorosem tak bardzo nienawidza Polski.

 • pytlarro

  Oceniono 64 razy 10

  na dzien dzisiejszy zagrozeniem dla Polski i Europy jest lewica. Wszyscy powinni powstac, i zniszczyc tego raka raz na zawsze, troche populacji stracimy, ale mala cena za kraj bez szechterow, sorosow itepe elementu

 • cyniczne_oko

  Oceniono 78 razy 8

  Szczujnia na narodowców to norma w Agorze. Mają oni za nic poprawność polityczną, nie chcą tolerować pasożytów "na holocaust" no to sa wrogami. I wszelkie chamskie chwyty są dozwolone byleby im dokopać. Pejsiki (potoczna nazwa pracowników Agory) już dawno zapomnieli o obiektywizmie i jedyne co potrafią to uprawiać propagandę.

 • adam-aga

  Oceniono 12 razy 4

  Kolejny pożyteczny idiota. Kościół jest powszechny ale dla ludzi wierzących w Boga a nie służących szatanowi. A ksiądz Międlar pomylił posługę kapłańską z aktywnością organizacyjną. Pomylił i odszedł. Szczęść Boże na drogę. A Puciłowski lepiej by milczał, wyglądałby przynajmniej w miarę mądrze.

 • dziennikarz12

  Oceniono 26 razy 4

  czy kazdy nowy polski rzad to nie rynsztok??????

 • badziewiak66

  Oceniono 1 raz 1

  Po cichu przechodzi w polskich mediach ten wspólny "scukes" koalicji PO i PiS. Może ludzie w końcu sie zorientują że są robieni w balona. Oczywiście w tym siedzi także Petru i jego Nowczesna. W sprawach trywialnych, światopoglądowych grają komedyjkę , kiedy przychodzi do obrony interesów zagranicznych korporacji i banków oraz światowej finansjery kosztem Polsk i Polaków działaja zgodnie jak nigdy. To nie PiS przepchnął tę uchwałę, obok PiS za uchwała głowala PO. Kaczyński ze Schetyną i Neumannem pod rękę. Rozprowadzili Polaków jak w USA. Role republikanów i demokratów przejęły PO i PiS. partią zapasową tego duetu jest Nowoczesna. Kiedy pisałem że tak jest to nikt tu na tym forum nie wierzył. Zagraniczne ośrodki władzy sponsorujące PiS, PO i Nowczesną za wszelką cenę nie chcą dopuścić Polaków w Polsce do władzy. Już szykują Zandberga jak królika z cylindra. Zandberg wychowal się w Danii , więc będzie jak Trocki z Nowego Jorku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX