• poniedziałek, 07 marca 2022
 • To był 12. dzień wojny w Ukrainie. Jednym z najważniejszych wydarzeń była trzecia runda negocjacji ukraińsko-rosyjskich. Jutro od godz. 7 GMT (8 czasu polskiego) mają zostać wprowadzone lokalne zawieszenia broni. Pentagon podał natomiast, że w inwazję na Ukrainę zaangażowanych jest już niemal 100%25 sił rosyjskich zgromadzonych przy granicy. Rosjanie mają też prowadzić rekrutację wśród syryjskich bojowników. Więcej w relacji poniżej.

  www.tokfm.pl
 • Rosyjski resort obrony zapowiedział lokalne zawieszenia broni na Ukrainie od godz. 7 GMT (godz. 8 czasu polskiego) we wtorek, aby umożliwić ewakuację ludności cywilnej przez korytarze humanitarne - podaje w poniedziałek wieczorem AFP. "Federacja Rosyjska zapowiada zawieszenie broni od godz. 10 czasu moskiewskiego", by ewakuować cywilów z Kijowa, Sumy, Charkowa, Mariupola i Czernihowa - ogłosiła komórka resortu odpowiedzialna za operacje humanitarne na Ukrainie. Dotąd nie ma reakcji strony ukraińskiej na komunikat ministerstwa obrony Rosji.

  Wcześniej w poniedziałek zakończyła się trzecia runda negocjacji ukraińsko-rosyjskich w Puszczy Białowieskiej; są niewielkie pozytywne postępy w sprawie tworzenia korytarzy humanitarnych - poinformował na Twitterze jeden z członków ukraińskiej delegacji, prezydencki doradca Mychajło Podolak.

  Według strony ukraińskiej wcześniejsze zawieszenia broni i próby ewakuacji np Mariupola kończyły się otwarciem ognia przez żołnierzy rosyjskich. Rosja chciała też, aby korytarze humanitarne prowadziły w większości na teren Rosji lub Białorusi.

  www.tokfm.pl
 • Nie jesteśmy przeciwko wysłaniu przez Polskę myśliwców na Ukrainę, ale na przeszkodzie stoją skomplikowane problemy logistyczne - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Dodała, że ostateczna decyzja w tej sprawie należy do Polski.

  "To jest suwerenna decyzja Polski; my w żadnym stopniu nie jesteśmy przeciwni, by Polska przekazała samoloty Ukrainie (...) ale istnieje wiele praktycznych problemów, w tym na przykład, w jaki sposób te samoloty miałyby zostać przekazane" - powiedziała Psaki podczas konferencji prasowej. Dodała, że skomplikowana jest też kwestia dostarczenia przez USA amerykańskich myśliwców dla Polski, by uzupełnić te braki. Zaznaczyła, że taki transfer uzbrojenia zwykle zajmuje nawet lata.

  www.tokfm.pl
 • Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba oświadczył w poniedziałek, że Ukraina chce bezpośrednich rozmów prezydentów Wołodymira Zełenskiego i Władimira Putina, gdyż Kijów wie, że to Putin jest w Moskwie decydentem. "Długo czekaliśmy na bezpośrednią rozmowę pomiędzy prezydentem Ukrainy i Władimirem Putinem, gdyż wszyscy rozumiemy, że to on, zwłaszcza teraz, podejmuje ostateczne decyzje" - powiedział Kułeba w wystąpieniu telewizyjnym.

  www.tokfm.pl
 • Rosyjskie siły nie poczyniły znaczących postępów w ostatnich dniach poza południem kraju i w rezultacie zintensyfikowały bombardowanie miast - powiedział w poniedziałek rzecznik Pentagonu John Kirby.

  www.tokfm.pl
 • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosi we wtorek przemówienie - nadawane zdalnie - do członków brytyjskiej Izby Gmin - poinformował w poniedziałek wieczorem jej spiker Lindsay Hoyle. Wystąpienia zagranicznych przywódców w Izbie Gmin zdarzają się rzadko.

  www.tokfm.pl
 • Siły ukraińskie zestrzeliły nad Kijowem w poniedziałek wieczorem dwa samoloty armii rosyjskiej - poinformował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny na Facebooku.

  www.tokfm.pl
 • Politycy obu partii w amerykańskim Kongresie - Demokratycznej i Republikańskiej, ogłosili w poniedziałek uzgodnienie założeń projektu ustawy, wprowadzającej embargo na rosyjską ropę i nakładającej dodatkowe cła w handlu z Rosją i Białorusią. Według mediów głosowanie w Izbie Reprezentantów może odbyć się we wtorek.

  www.tokfm.pl
 • www.tokfm.pl
 • Francuski tygodnik "L'Obs" podaje w poniedziałek, że wraz z zespołem niezależnych dziennikarzy zidentyfikował we Francji około 60 nieruchomości rosyjskich oligarchów, wartych co najmniej 350 mln euro. Część z nich może zostać zajęta w ramach sankcji UE.

  Nieruchomości, ulokowane głównie na Lazurowym Wybrzeżu i w Paryżu, należą do około 30 rosyjskich biznesmenów.

  www.tokfm.pl
 • Najnowsza informacja wywiadu obronnego Wielkiej Brytanii o sytuacji na Ukrainie.

  www.tokfm.pl
 • Samolot byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza odleciał w poniedziałek wieczorem z Mińska, gdzie wcześniej tego dnia przybył z Moskwy - podał w poniedziałek portal Ukrainska Prawda, powołując się na własne źródła.

  www.tokfm.pl
 • Ukraińscy uchodźcy na stacji kolejowej w Przemyślu.

  www.tokfm.pl
 • Rosja spodziewa się kolejnej rundy rozmów z Ukrainą w najbliższej przyszłości - oświadczył w poniedziałek jeden z rosyjskich negocjatorów, Leonid Słucki, cytowany przez agencję Reutera. - Nie podam jeszcze dokładnej daty. Zostanie ona ustalona, być może jutro - dodał.

  www.tokfm.pl
 • Prezydent USA Joe Biden oraz przywódcy Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii są zdeterminowani, by kontynuować zwiększanie kosztów nałożonych na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie - podał Biały Dom w komunikacie z wideokonferencji liderów.

  www.tokfm.pl
 • W rejonie Mikołajewa Rosjanie wycelowali w jednostkę wojskową, w której spali ukraińscy obrońcy. Są ofiary - podaje portal Ukraińska Prawda.

  www.tokfm.pl
 • W niedzielę z Charkowa ewakuowało się 40 tys. ludzi. Ukraina zaapelowała do Rosji o wypuszczenie cywilów z innych miast; doradca szefa MSW Wadym Denysenko powiedział, że na ewakuację czeka jeszcze 4 tys. cywilów z przedmieść Kijowa.

  - Rosja robi wszystko, aby przeszkodzić w tworzeniu (korytarzy) humanitarnych - dodał.

  www.tokfm.pl
 • Ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow powiedział w poniedziałek we Lwowie, że kraj w wyniku inwazji Rosji poniósł do tej pory straty w infrastrukturze w wysokości 10 mld dolarów.

  W telewizyjnej wypowiedzi podkreślił, że "większość zniszczonej infrastruktury będzie odbudowana za rok, a bardziej skomplikowane przypadki - za dwa lata.

  www.tokfm.pl
 • Brytyjski premier Boris Johnson uważa, że Europa nie może z dnia na dzień zrezygnować z używania rosyjskiej ropy i gazu, a odejście od nich powinno być skoordynowane przez wszystkie kraje.

  www.tokfm.pl
 • Wojna zmienia wszystko

  Wojna zmienia wszystko

  Wojna przynosi dramatyczne konsekwencje, można też podejrzewać, jakie problemy spowoduje w najbliższych miesiącach. I to prawda, że jako sąsiedzi napadniętej przez Rosję Ukrainy jesteśmy w Polsce najbardziej narażeni na te konsekwencje, ale negatywne konsekwencje decyzji Putina dotkną o wiele większej liczby państw - łącznie z afrykańskimi, bo Rosja i Ukraina to dwaj najwięksi eksporterzy... zboża na świecie. A zatem Europa lepiej poradzi sobie z brakiem gazu, niż z brakiem ropy z Rosji, a czy Afryka poradzi sobie z brakiem pszenicy?

  www.tokfm.pl
 • W położonym pod Kijowem ukraińskim mieście Wasylków prężnie działa oddolnie zorganizowana przez mieszkańców samoobrona - mówi w rozmowie z PAP jej przedstawiciel Siarhei Marchyk. Jej członkowie nie tylko przygotowują się do obrony miasta przed Rosjanami. Zajmują się również dostarczaniem jedzenia, pomocą medyczną i społeczną.

  www.tokfm.pl
 • Ogrzewany namiot z ciepłymi posiłkami oraz profesjonalny punkt pomocy medycznej dla uchodźców z Ukrainy - takie miejsca pojawią się jutro przed i w środku dworca centralnego w Warszawie. Taka infrastruktura ma stworzyć bezpieczne warunki dla osób uciekających przed wojną.

  Nawet 10 tysięcy uchodźców ma znaleźć schronienie w Nadarzynie pod Warszawą

  Nawet 10 tysięcy uchodźców ma znaleźć schronienie w Nadarzynie pod Warszawą

  Hala Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie pod Warszawą przygotowuje się na przyjęcie rekordowej liczby migrantów z Ukrainy. Tylko w ten weekend przybyło tam 3 tysiące osób. Docelowo będzie ich tam ponad trzykrotnie więcej.

  www.tokfm.pl
 • Jak opisuje w swojej analizie Ośrodek Studiów Wschodnich jedenasta doba rosyjskiej napaści na Ukrainę przyniosła dalszą eskalację walk. Strona ukraińska podkreśla przygotowania agresora do nowych ataków na Kijów, Charków, Czernihów i Mikołajów, pogłębianie przez Rosjan katastrofy humanitarnej i wykorzystanie terytorium Białorusi do kolejnych uderzeń rakietowo-powietrznych.

  www.tokfm.pl
 • UE rozpoczyna procedurę rozpatrzenia wniosków o akcesję Ukrainy, Mołdawii i Gruzji.

  UE rozpoczyna procedurę rozpatrzenia wniosków o akcesję Ukrainy, Mołdawii i Gruzji

  UE rozpoczyna procedurę rozpatrzenia wniosków o akcesję Ukrainy, Mołdawii i Gruzji

  Unia rozpoczęła w poniedziałek procedurę rozpatrzenia wniosków o akcesję Ukrainy, Mołdawii i Gruzji - poinformowała sprawująca obecnie prezydencję Rady UE Francja. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o przyjęcie jego kraju do Wspólnoty 28 lutego.

  www.tokfm.pl
 • Popieram utworzenie specjalnego trybunału, który miałby ukarać przywódców Federacji Rosyjskiej za agresję na Ukrainę - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

  www.tokfm.pl
 • "Nie próbujcie tam przemycić np. przepisów o bezkarności urzędników". Tusk o ustawie ws. pomocy Ukraińcom

  "Nie próbujcie tam przemycić np. przepisów o bezkarności urzędników". Tusk o ustawie ws. pomocy Ukraińcom

  - Pokażcie, co jest w projekcie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy i nie próbujcie tak, jak to było w czasie pandemii, w tej ustawie przemycić jakichś niezwiązanych z tą dramatyczną sytuacją przepisów - zaapelował szef PO Donald Tusk, zwracając się do rządzących.

  www.tokfm.pl
 • Rosjanie otrzymali rozkaz strzelania do ludności cywilnej Ukrainy - napisała w poniedziałek na Telegramie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

  Ukraińskie służby, podając informacje o rzekomych instrukcjach przekazanych Rosjanom, powołały się na zeznania pojmanego żołnierza rosyjskiej armii. "Pierwszego dnia wojny jego oddział otrzymał rozkaz okrążenia Charkowa i rozstrzelania próbujących uciec cywilów" - napisało SBU.

  www.tokfm.pl
 • Wykorzystajmy Dzień Kobiet, jedno z najważniejszych świąt w Rosji, by zwrócić się do wszystkich kobiet w Rosji z apelem o powstrzymanie toczącej się wojny. Niech wystąpią jako matki, żony i córki rosyjskich żołnierzy przeciwko dalszemu rozlewowi krwi - wezwała Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

  www.tokfm.pl
 • Broniący Mariupola żołnierze ukraińskiej piechoty morskiej i pułku Azow, zniszczyli w poniedziałek kompanię rosyjskich czołgów, sześć opancerzonych wozów bojowych i 40 agresorów - poinformował w poniedziałek na Facebooku sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy (OOS).

  www.tokfm.pl
 • Na Ukrainę wkroczyły już niemal wszystkie rosyjskie wojska zgromadzone wcześniej wokół kraju, a Rosja wystrzeliła ponad 625 rakiet - ocenił w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że są wskazówki świadczące, że Rosja prowadzi rekrutację wśród Syryjczyków.

  www.tokfm.pl
 • PILNE

  Zakończyła się trzecia runda negocjacji ukraińsko-rosyjskich w Puszczy Białowieskiej. Są niewielkie pozytywne postępy w sprawie tworzenia korytarzy humanitarnych - poinformował na Twitterze jeden z członków ukraińskiej delegacji, prezydencki doradca Mychajło Podolak.

  www.tokfm.pl
 • Sekretarz obrony USA Lloyd Austin zdecydował o wysłaniu kolejnych 500 żołnierzy z USA do Europy, w tym do Polski i Rumunii - podał w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Do Grecji została dodatkowo skierowana latająca cysterna KC-135. Przedstawiciel powiedział też, że USA wciąż prowadzą rozmowy w sprawie ewentualnego wysłania przez państwa UE - w tym Polskę - samolotów MiG-29 i innych postsowieckich maszyn do Ukrainy w zamian za myśliwce F-16, ale nie podjęto żadnych decyzji.

  www.tokfm.pl
 • Doradca szefa ukraińskiego MSW Antona Heraszczenki poinformował w poniedziałek, że w walkach z Rosjanami pod Mikołajowem zginął Wiktor Dudar, ukraiński reporter wojskowy - podaje agencja Interfax-Ukraina.

  www.tokfm.pl
 • Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę mołdawskie służby nie zaobserwowały wzrostu zagrożenia ze strony wojsk stacjonujących w prorosyjskim Naddniestrzu, ogłosiła w poniedziałek premier Mołdawii Natalia Gavrilita.

  www.tokfm.pl
 • Wymiana polskich MiG-29 na F-16? Mjr Fiszer: To nie takie proste, bo osłabiłoby nasz potencjał obronny na rok

  Wymiana polskich MiG-29 na F-16? Mjr Fiszer: To nie takie proste, bo osłabiłoby nasz potencjał obronny na rok

  Polska dostanie samoloty F-16 za poradzieckie MiG-29 przekazane Ukrainie? Nie wyklucza tego sekretarz stanu USA Antony Blinken. Jednak zdaniem majora Michała Fiszera to proste tylko teoretycznie. - Potrzebowaliśmy około roku, żeby przeszkolić 2 jednostki w Malborku i Mińsku Mazowieckim, by obsługiwały ten typ samolotu. To osłabiłoby nasz potencjał obronny na rok, co jest dość ryzykownym krokiem.

  www.tokfm.pl
 • www.tokfm.pl
 • Według federalnego ministra zdrowia Karla Lauterbacha Niemcy chcą odgrywać "centralną rolę" w zapewnianiu opieki zdrowotnej dla osób z Ukrainy. Niemcy przygotowują się do przyjęcia osób ciężko rannych i ciężko chorych, np. ukraińskich pacjentów cierpiących na raka - pisze w poniedziałek portal tygodnika "Zeit".

  www.tokfm.pl
 • W opublikowanym w poniedziałek na Facebooku nagraniu premier Morawiecki zwrócił się z apelem do liderów i obywateli Unii Europejskich ws. trwającego napływu uchodźców z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.

  - To największy kryzys migracyjny w Europie od II wojny światowej. Potrzebujemy działań systemowych i Polska je podejmuje. Razem, jako Wspólnota, musimy podjąć się pomocy dla uchodźców wojennych. Polska i inne kraje graniczące z Ukrainą już ten krok wykonały" - mówił premier.

  www.tokfm.pl
 • Oblężony od ośmiu dni Mariupol jest bez wody, prądu, ogrzewania i łączności - podała w poniedziałek agencja Ukrinform, cytując komunikat służb prasowych Gwardii Narodowej Ukrainy. "Już od trzech dni Mariupol czeka na 'zielony korytarz', jednak okupanci od razu wykorzystują go do własnych celów: rozpoczynają ostrzał, a potem przegrupowują swoje wojska, by zająć korzystniejsze pozycje" - głosi komunikat.

  www.tokfm.pl
 • Przyjmiemy wszystkie dzieci z Ukrainy, które chcą przyjść do polskich szkół - powiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Ukraińskie dzieci są w Polsce legalnie, a skoro są legalnie, to podlegają obowiązkowi edukacyjnemu. Muszą zatem zostać przyjęte do szkół bezpłatnie - dodał.

  www.tokfm.pl
 • Narodowa Policja Ukrainy pomaga w ewakuacji mieszkańców Charkowa.

  www.tokfm.pl
 • Rosyjski konwój przejechał przez wieś Perehrestywka w obwodzie sumskim, ostrzeliwując znajdujące się na jego drodze domy i szkołę - poinformował w poniedziałek na Telegramie szef administracji obwodu sumskiego Dmytro Żywycki.

  www.tokfm.pl
 • Wicepremier Ukrainy i minister ds. reintegracji terytoriów okupowanych Iryna Wereszczuk powiedziała w poniedziałek, że Moskwa odmawia zabierania ciał rosyjskich żołnierzy i oceniła, że Kreml stara się w ten sposób ukryć skalę strat po swej stronie - relacjonuje Interfax-Ukraina.

  www.tokfm.pl
 • Przeglądamy programy operacyjne z obecnej oraz przyszłej perspektywy finansowej. Zaproponowaliśmy KE rozwiązania umożliwiające wsparcie humanitarne dla uchodźców z Ukrainy w Polsce - poinformował w poniedziałek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

  www.tokfm.pl
 • Siły ukraińskie zdobyły rosyjski system przeciwlotniczy Pancyr-S1 - poinformował szef administracji położonego na południu kraju obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. Dodał, że to trzeci taki zestaw zdobyty od początku rosyjskiej inwazji, a uzbrojenie zostanie zniszczone.

  www.tokfm.pl
 • W Melitopolu, na południowym wschodzie Ukrainy, wojska rosyjskie przejęły wieżę telewizyjną i maszty łączności radiowej - poinformował mer miasta Iwan Fedorow.

  www.tokfm.pl
 • W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego zniszczono budynek firmy zbrojeniowej w Charkowie; jedna osoba została ranna - poinformowała w poniedziałek na Facebooku policja obwodu charkowskiego.

  www.tokfm.pl
 • Zachód "nie zadziałał wystarczająco wcześnie i zdecydowanie" w reakcji na gromadzenie się rosyjskich wojsk na granicy z Ukrainą - przyznała w poniedziałek szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss, ale dodała, że prezydent Rosji Władimir Putin nie docenił jedności Zachodu.

  - Musimy teraz wzmocnić NATO, a zwłaszcza jego wschodnią flankę. Już rozmieściliśmy więcej wojsk w Estonii, ale jest jeszcze więcej do zrobienia. Musimy poważnie podejść do kwestii wydatków na obronę w całym NATO" - podkreśliła minister spraw zagranicznych.

  www.tokfm.pl
 • Rzecznik Kremla Dymitrij Pieskow po raz kolejny zabrał głos w sprawie rosyjskich warunków zakończenia inwazji na Ukrainę.

  Jak przekazał w rozmowie z rosyjską agencją informacyjną TASS - Rosja jest gotowa do wycofania wojsk jeśli Ukraina spełni trzy żądania. Uzna rosyjskość Krymu, niepodległość tak zwanych Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych oraz zapewni w swojej konstytucji neutralność. To oznaczałoby, że Kijów zagwarantowałby, że nie wstąpi np. do NATO.

  www.tokfm.pl
 • Ponad 2 tys. zagranicznych studentów, którzy nie mogą opuścić miasta Sumy na północnym wschodzie Ukrainy ze względu na toczące się walki, są de facto zakładnikami Rosji - oceniła w poniedziałek wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, cytowana przez portal RBK.

  www.tokfm.pl
 • W położonym na zachodzie Ukrainy Lwowie przebywa ok. 200 tys. uchodźców, którzy uciekli tam ze wschodu kraju przed rosyjską inwazją - poinformował w poniedziałek mer Andrij Sadowy. Zaapelował o międzynarodową pomoc w przyjęciu kolejnej fali uciekinierów.

  www.tokfm.pl
 • We wsiach Mokrec i Zaworyczi przemieszcza się wojskowy sprzęt rosyjski. W miejscowości Peremoha Barysziwska trwają walki. W rejonie Wyszogrodu trwa ewakuacja ludności - głosi komunikat MSW.

  MSW poinformowało też o maruderach, którzy okradają domy prywatne w Browarach i rejonie fastiwskim.

  www.tokfm.pl
 • Sytuacja pod Kijowem jest trudna, panuje kryzys humanitarny - podało w poniedziałek MSW Ukrainy na swoim profilu w komunikatorze Telegram. "Trwają walki, obserwowany jest kryzys humanitarny. Podczas ostrzału Makarowa ucierpiała szkoła, przedszkole, piekarnia i domy mieszkalne" - głosi komunikat ministerstwa. "Nadzwyczaj trudna" jest sytuacja w Buczy, Irpieniu i Dmytrowce - miejscowościach w obwodzie kijowskim.

  www.tokfm.pl
 • Nastroje we Lwowie, mobilizacja mieszkańców. Relacjonuje Agnieszka Lichnerowicz.

  www.tokfm.pl
 • Brytyjska ambasador na Ukrainie Melinda Simmons wyjechała z tego kraju ze względu na pogarszającą się sytuację w kwestii bezpieczeństwa - poinformowała w poniedziałek minister spraw zagranicznych Liz Truss. Wcześniej brytyjska ambasada została tymczasowo przeniesiona z Kijowa do Lwowa.

  www.tokfm.pl
 • W wyniku rosyjskiego ostrzału budynku nieaktywnej już piekarni w Makarowie w obwodzie kijowskim zginęło co najmniej 13 cywilów - poinformowało w poniedziałek ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy. W momencie ataku w budynku znajdowało się 30 osób. Spod gruzów wydobyto dotąd 5 żywych osób.

  www.tokfm.pl
 • Ustanowiliśmy system europejski, który pozwala na bezpieczne i szybkie transportowanie pacjentów z Ukrainy wymagających pilnej terapii; w tym celu zabezpieczyliśmy ponad 10 000 łóżek szpitalnych - przekazała w poniedziałek komisarz UE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Stella Kyriakides.

  www.tokfm.pl
 • W okolicach miasta Pryłuki w obwodzie czernihowskim Ukrainy w niedzielę i poniedziałek toczyły się walki z oddziałami rosyjskimi - poinformowała lokalna administracja w poniedziałek. Dodano, że siły ukraińskie zniszczyły pojazdy wroga i obecnie kontrolują cały region.

  www.tokfm.pl
 • Rosja po raz kolejny udaremniła otwarcie korytarzy humanitarnych do ewakuacji ludności cywilnej z okrążonych miast w obwodach kijowskim, charkowskim, donieckim i chersońskim - poinformowało w poniedziałek ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych.

  Ukraińskie MSZ: Rosja po raz kolejny udaremniła otwarcie korytarzy humanitarnych

  Ukraińskie MSZ: Rosja po raz kolejny udaremniła otwarcie korytarzy humanitarnych

  Rosja po raz kolejny udaremniła otwarcie korytarzy humanitarnych do ewakuacji ludności cywilnej z okrążonych miast w obwodach kijowskim, charkowskim, donieckim i chersońskim - poinformowało w poniedziałek ukraińskie ministerstwo sprawa zagranicznych w komunikacie opublikowanym w serwisie Facebook.

  www.tokfm.pl
 • Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś przekonywał w poniedziałek unijnych ambasadorów, że jak najszybsze przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE byłoby namacalnym dowodem unijnego poparcia dla Kijowa - wynika ze źródeł PAP.

  www.tokfm.pl
 • Nie widzimy powodów, aby ułatwienia dla Ukraińców objęły też inne narodowości. W Polsce działa system, dzięki któremu cudzoziemcy mogą ubiegać się o pobyt stały lub ochronę. Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy jest szczególna - mówili szef MSWiA Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik.

  Uchodźcy o innym kolorze skóry czekają na pomoc. "Obojętność też jest dyskryminacją"

  Uchodźcy o innym kolorze skóry czekają na pomoc. "Obojętność też jest dyskryminacją"

  Ponad dwa tysiące ludzi czeka na pomoc w ośrodku recepcyjnym w Młynach (Podkarpacie) koło przejścia w Korczowej. Jak mówią nam trzy terapeutki, które były na miejscu, większość tych osób to nie Ukraińcy, ale osoby o ciemniejszej karnacji, które też uciekły przed wojną, a są traktowane w inny sposób.

  www.tokfm.pl
 • Lider Platformy Obywatelskiej podczas konferencji prasowej zwrócił uwagę, że Polska nadal ma zablokowane środki europejskie. - To, co dzisiaj wydaje się potrzebą chwili, to jak najszybsze odblokowanie przez PiS, przez rząd premiera Morawieckiego relacji z UE w odniesieniu do środków europejskich. Trzeba dzisiaj podjąć maksymalne starania o wszystkie te środki - powiedział Tusk.

  Wezwał przy tym do zakończenia "wojny", którą - jego zdaniem - PiS wypowiedział Unii Europejskiej.

  www.tokfm.pl
 • Prezydent Andrzej Duda poinformował, że złożył wniosek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zwołanie na piątek posiedzenia Zgromadzenia Narodowego dla uczczenia rocznicy wstąpienia Polski do NATO.

  www.tokfm.pl
 • Co jest teraz szczególnie potrzebne, jeśli chodzi o wsparcie z zagranicy? Agnieszka Lichnerowicz rozmawia z doradcą mera Lwowa

  www.tokfm.pl
 • Nad Wyszogrodem na północ od Kijowa zestrzelony został rosyjski śmigłowiec wojskowy - podały w poniedziałek wojska lądowe sił zbrojnych Ukrainy. Sztab generalny armii ukraińskiej ogłosił w poniedziałek, że orientacyjne rosyjskie straty sprzętowe wynoszą do tej pory 290 czołgów, 46 samolotów i 68 śmigłowców.

  www.tokfm.pl
 • Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak powiedział w poniedziałek, że Wołodymyr Zełenski nie opuści Kijowa, bo "to człowiek szalony, w dobrym sensie tego słowa". Jak dodał, Zełenski uważa, że powinien być "w sercu kraju".

  Doradca Zełenskiego był pytany o próby zamachu na prezydenta Ukrainy. Wyraził opinię, że "było ich znacznie więcej" niż dwa, o których pisały media brytyjskie. Zapewnił przy tym, że kontrwywiad "całkowicie kontroluje sytuację".

  www.tokfm.pl
 • W poniedziałek z podkijowskiego Irpienia ewakuowano 2 tys. osób, w tym 200 dzieci - podało ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy w komunikatorze Telegram.

  www.tokfm.pl
 • Podkreślamy nasze zobowiązanie na rzecz obrony państw bałtyckich i wschodniej flanki NATO - oświadczył w poniedziałek sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas konferencji prasowej w stolicy Łotwy, Rydze.

  www.tokfm.pl
 • Od momentu rozpoczęcia 24 lutego rosyjskiej inwazji na Ukrainę potwierdzono śmierć 406 cywilów, w tym 27 dzieci; 801 cywilów zostało rannych - poinformowało w poniedziałek w oświadczeniu Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).

  www.tokfm.pl
 • Siły rosyjskie znów atakują lotnisko międzynarodowe w położonym na południu Ukrainy Mikołajowie - przekazał w poniedziałek szef administracji obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. Wcześniej informował o odbiciu przez jednostki ukraińskie lotniska z rąk Rosjan.

  www.tokfm.pl
 • PILNE

  Za kilka minut ma rozpocząć się trzecia tura negocjacji ukraińsko-rosyjskich.

  www.tokfm.pl
 • Żołnierze sił zbrojnych Ukrainy w obwodzie sumskim wzięli w poniedziałek do niewoli 14 Rosjan, których przekazano policji. Poinformowała o tym agencja Interfax-Ukraina, powołując się na służby prasowe policji państwowej.

  www.tokfm.pl
 • Rząd w Berlinie wyraża zastrzeżenia wobec apeli o embargo na import rosyjskiej energii - informuje w poniedziałek dpa. Sceptycznie wobec embarga wypowiedziała się szefowa MSZ, a także federalni ministrowie gospodarki i finansów.

  www.tokfm.pl
 • W ramach Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiad wojskowy - GUR MO) została utworzona jednostka specjalna Legii Międzynarodowej - podała w poniedziałek służba na swoim profilu w serwisie Facebook.

  "Jednostka specjalna już wykonuje misje bojowe" - poinformował GUR.

  Jak dodał, chęć przystąpienia do Legii wyraziło do tej pory ponad 20 tys. ochotników i weteranów z 52 krajów świata.

  "Są to głównie doświadczeni żołnierze, którzy brali udział w wielu kampaniach pokojowych w różnych częściach świata" - zaznaczyła ukraińska służba wywiadu wojskowego.

  www.tokfm.pl
 • Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w poniedziałek w mailu przesłanym agencji Reutera, że od początku rosyjskiej inwazji doszło do dziewięciu ataków na placówki zdrowia na Ukrainie, w tym siedem uznano za "potwierdzone", dwa za bardzo prawdopodobne.

  WHO potwierdza 9 ataków na ukraińskie placówki ochrony zdrowia. ONZ podaje liczbę cywilnych ofiar na Ukrainie

  WHO potwierdza 9 ataków na ukraińskie placówki ochrony zdrowia. ONZ podaje liczbę cywilnych ofiar na Ukrainie

  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w poniedziałek w mailu przesłanym agencji Reutera, że od początku rosyjskiej inwazji doszło do dziewięciu ataków na placówki zdrowia na Ukrainie, w tym siedem uznano za "potwierdzone", dwa za bardzo prawdopodobne.

  www.tokfm.pl
 • Na Litwę przybędzie dodatkowo 400 amerykańskich żołnierzy - poinformował w poniedziałek w Wilnie sekretarz stanu USA Antony Blinken. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda oświadczył, że należy poważnie szykować się do obrony.

  www.tokfm.pl
 • Prezydent Francji Emmanuel Macron potępił w poniedziałek "cynizm moralny i polityczny" prezydenta Władimira Putina, który oferuje mieszkańcom kilku miast Ukrainy korytarze humanitarne, aby sprowadzić ich do Rosji.

  www.tokfm.pl
 • Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę kraj ten opuściło już ponad 1,7 mln uchodźców - poinformowało w poniedziałek biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Instytucja prognozuje, że liczba uciekających przed wojną zwiększy się i sięgnie nawet 4 mln osób.

  www.tokfm.pl
 • Przekroczenie granicy w okresie wojny da obywatelom Ukrainy prawo do legalnego pobytu w Polsce przez 18 miesięcy z możliwością przedłużenia. Ukraińcy otrzymają PESEL, który umożliwi im korzystanie z szeregu usług publicznych - mówił o założeniach specustawy szef MSWiA Mariusz Kamiński.

  40 zł dziennie dla osób goszczących uchodźców. Rząd przyjął projekt ustawy o pomocy Ukraińcom

  40 zł dziennie dla osób goszczących uchodźców. Rząd przyjął projekt ustawy o pomocy Ukraińcom

  Rząd przyjął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. - Specustawa gwarantuje wsparcie finansowe dla Polaków przyjmujących rodziny z Ukrainy: 40 złotych na dzień, czyli około 1 200 zł miesięcznie - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, będzie ono wypłacane przez dwa miesiące. Obywatele Ukrainy będą legalnie przebywać w Polsce 18 miesięcy.

  www.tokfm.pl
 • Rosyjski okręt wycofał się z okolic Odessy po tym, gdy został ostrzelany przez ukraińskich żołnierzy - poinformowała Marynarka Wojenna Ukrainy.

  www.tokfm.pl
 • Wskutek rosyjskich ataków na Ukrainie ponad 900 osiedli jest całkowicie pozbawionych dostępu do prądu i wody; zniszczono lub uszkodzono 202 szkoły, 34 szpitale i ponad 1500 budynków mieszkalnych - poinformował w poniedziałek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

  Rosjanie to "barbarzyńcy XXI wieku" - podkreślił w opublikowanym na Twitterze wpisie Podolak.

  "Rosyjska armia nie wie, jak walczyć przeciwko innym armiom. Ale jest bardzo dobra w zabijaniu cywilów" - napisał prezydencki doradca.

  www.tokfm.pl
 • Ministerstwo spraw wewnętrznych wie o 50 294 uchodźcach wojennych z Ukrainy, którzy do tej pory przybyli do Niemiec. Ponieważ jednak nie ma kontroli granicznych, rzeczywista liczba może być znacznie wyższa - poinformował rzecznik resortu. Większość uchodźców to kobiety i dzieci.

  www.tokfm.pl
 • "Rozmawiałem z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem" - poinformował na Twitterze ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. "Omówiliśmy zagrożenie dla obiektów jądrowych, ostrzał infrastruktury cywilnej i krytycznej. Musimy to powstrzymać. Podnieśliśmy też kwestię członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Naród Ukrainy na to zasługuje" - napisał też.

  www.tokfm.pl
 • W obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, 70 251 osób w 36 miejscowościach częściowo lub całkowicie jest pozbawionych energii elektrycznej w związku z działaniami wojennymi - poinformował na Facebooku szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

  Całkowicie pozbawione prądu są 22 miejscowości, a kolejne 14 częściowo - przekazał Hajdaj. Z tego powodu w niektórych miejscach występują problemy z zaopatrzeniem w wodę.

  www.tokfm.pl
 • Władze Mołdawii i Rumunii porozumiały się w kwestii usprawnienia przepływu ukraińskich uchodźców pomiędzy oboma krajami - poinformował rząd w Kiszyniowie. Umowa jest efektem niedzielnej rozmowy mołdawskiej premier Natalii Gavrility z szefem rządu Rumunii Nicolae Ciucą.

  www.tokfm.pl
 • Prezydent Andrzej Duda poinformował, że złożył wniosek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zwołanie na piątek posiedzenia Zgromadzenia Narodowego.

  www.tokfm.pl
 • Kilku pracowników Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) próbowało wydostać się w niedzielę z Mariupola wskazaną drogą ewakuacyjną, jednak okazało się, że została ona zaminowana - powiedział w rozmowie z BBC dyrektor operacyjny MKCK Dominik Stillhart.

  www.tokfm.pl
 • PILNE

  Rząd przyjął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

  www.tokfm.pl
 • Siły ukraińskie odbiły lotnisko międzynarodowe w Mikołajowie z rąk wojsk rosyjskich - poinformował w wystąpieniu telewizyjnym Witalij Kim, szef administracji obwodu mikołajowskiego, na południu Ukrainy. Jego wypowiedź przytacza agencja Reutera.

  - Drogi są otwarte, kontrolujemy mosty, można bezpiecznie opuszczać Mikołajów i inne miasta - powiedział Kim.

  www.tokfm.pl
 • W wyniku niedzielnego ostrzału supermarketu w Charkowie zginęły cztery osoby, a 15 zostało rannych - poinformowało na Telegramie biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

  Celem rosyjskiego ostrzału był supermarket "Chazar". Ofiary to ludzie, który stali w kolejce do niego. Prokuratura poinformowała, że wszczęła już postępowanie karne.

  Wojna w Ukrainie. Rosjanie ostrzelali supermarket w Charkowie. Nie żyją cztery osoby

  Wojna w Ukrainie. Rosjanie ostrzelali supermarket w Charkowie. Nie żyją cztery osoby

  W wyniku niedzielnego ostrzału supermarketu w Charkowie zginęły cztery osoby, a 15 zostało rannych - poinformowało w poniedziałek na Telegramie biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

  www.tokfm.pl
 • Rosyjskie czołgi zajmowały pozycje pomiędzy blokami mieszkalnymi na gęsto zaludnionym obszarze na zachód od Kijowa - ustaliła stacja CNN na podstawie danych geolokalizacyjnych nagrania, na którym widać ruchy rosyjskich pojazdów wojskowych.

  17-sekundowe nagranie wykonał najprawdopodobniej mieszkaniec jednego z bloków w miasteczku Irpień, skąd rosyjskie siły atakowały w niedzielę i poniedziałek w kierunku Kijowa, zabijając kilku cywili - podała CNN.

  Stacja zaznacza, że na nagraniu widać co najmniej pięć rosyjskich czołgów i ich załogi w odległości kilku metrów od wysokich bloków mieszkalnych.

  www.tokfm.pl
 • Komisja Europejska rozważa złagodzenie przepisów dotyczących pomocy państwa dla firm dotkniętych sankcjami nałożonymi przez UE na Rosję - poinformowała KE.

  KE ustanowiła precedens dwa lata temu, luzując niektóre przepisy dotyczące pomocy państwa dla firm dotkniętych pandemią koronawirusa, co umożliwiło poszczególnym państwom unijnym wpompowanie miliardów euro w swoje firmy.

  www.tokfm.pl
 • W oficjalnym poradniku rosyjskiego oficera znalazło się stwierdzenie, że "rosyjska armia jest ostatnim bastionem przeciwko szatańskiemu nowemu porządkowi światowemu" - podał na Twitterze szef portalu śledczego Bellingcat Christo Grozew.

  Grozew opublikował zdjęcia takiego dokumentu, przechwyconego przez ukraiński wywiad wojskowy. Jego zdaniem wygląda on na autentyczny.

  Poradnik rosyjskiego oficera informuje, że armia Rosji broni świat przed "szatańskim nowym porządkiem"

  Poradnik rosyjskiego oficera informuje, że armia Rosji broni świat przed "szatańskim nowym porządkiem"

  W oficjalnym poradniku rosyjskiego oficera znalazło się stwierdzenie, że "rosyjska armia jest ostatnim bastionem przeciwko szatańskiemu nowemu porządkowi światowemu" - podał na Twitterze szef portalu śledczego Bellingcat Christo Grozew.

  www.tokfm.pl
 • Jedna osoba zginęła, a siedem zostało rannych podczas ostrzelanego przez rosyjski żołnierzy proukraińskiego wiecu w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim - poinformowało biuro prasowe Prokuratury Generalnej Ukrainy.

  www.tokfm.pl
 • Putin rozpoczął wojnę z Ukrainą, a na jego celowniku znalazły się również Niemcy - pisze "Bild". Jak szacują eksperci, w Niemczech może działać obecnie od dwustu do nawet dwóch tysięcy rosyjskich agentów.

  "Widać zakres agresywnych rosyjskich działań wywiadowczych w całej Europie. Prawdopodobnie wiemy tylko o dziesięciu procentach ich poczynań" - pisze "Bild", powołując się na słowa Johna Sawersa, byłego szefa brytyjskiego wywiadu MI6.

  www.tokfm.pl
 • Według agencji ratingowej Moody's zagraniczni posiadacze obligacji prawdopodobnie odzyskają tylko część swoich inwestycji - poinformował Reuters.

  "Pierwszy raz od rewolucji bolszewickiej w 1917 r. pojawiło się 'widmo poważnego braku spłaty zagranicznych obligacji'" - stwierdził w swojej analizie Reuters.

  www.tokfm.pl
 • Im dłużej trwa wojna na Ukrainie, tym więcej problemów w Rosji może mieć prezydent tego kraju Władimir Putin - ocenia niemiecki ekspert ds. bezpieczeństwa Ekkehard Brose, cytowany przez agencję dpa.

  Brose, dyplomata i szef Federalnej Akademii Polityki Bezpieczeństwa (BAKS), ocenił działania Putina w rozmowie ze stacj? Tagesschau24. - Cel Putina, aby szybko włączyć Ukrainę do Rosji, nie został zrealizowany. Ta wojna to nie jest jego sukces, ludzie w Rosji to zauważą ? podkreśla Brose.

  www.tokfm.pl
 • Rosja w swojej agresji wobec Ukrainy świadomie wstąpiła na drogę zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości; stosuje taktykę spalonej ziemi, atakując ludzi i cele cywilne- oświadczył sekretarz ukraińskiej rady bezpieczeństwa Ołeksij Daniłow.

  www.tokfm.pl
 • Siły Zbrojne Ukrainy pokonały ogromną liczbę Rosjan, mających udać się do Kijowa - powiedział doradca ukraińskiego prezydenta Ołeksij Arestowycz. - Rosyjska armia nie jest silna, ale długa; zjemy ją powoli, jak salami - dodał.

  Między Charkowem a Sumami na wschodzie Ukrainy uformowała się ogromna grupa rosyjskich wojsk, która miała udać się do Kijowa; już jej nie ma - dodał Arestowycz, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

  www.tokfm.pl
 • Polska chce, aby w projekcie deklaracji szczytu UE w podparyskim Wersalu znalazły się zapisy dotyczące dalszego rozszerzenia sankcji wobec Rosji - informują źródła UE. Obecnie takich zapisów nie ma, podobnie jak sygnałów pozytywnej odpowiedzi na wniosek Ukrainy o członkostwo w UE.

  www.tokfm.pl
 • Jutro Komisja Europejska przedstawi propozycje, jak szybko pozbyć się uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych. A to oznacza, jak podano na Twitterze: dywersyfikację dostawców, przejście na LNG i gaz rurociągowy, wzmocnienie UE poprzez inwestycje w odnawialne źródła energii oraz poprawę efektywności energetycznej

  www.tokfm.pl
 • Kanał na komunikatorze Telegram, pomagający poszukiwać osób zaginionych podczas rosyjskiej inwazji, stworzono na Ukrainie - poinformował wicepremier i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow.

  Osoby, które chcą odnaleźć kogoś z bliskich, kto zaginał, powinny po wejściu na stronę https://t.me/poshuk_znyklyh podać jego imię, nazwisko i wiek, a także termin i okoliczności, w których po raz ostatni był z nim kontakt, oraz zostawić telefon kontaktowy.

  www.tokfm.pl
 • USA i inne kraje NATO wysłały Ukrainie już 17 tys. pocisków przeciwpancernych i 2 tys. pocisków przeciwlotniczych typu Stinger ? podała stacja CNN, powołując się na anonimowego urzędnika amerykańskiego.

  www.tokfm.pl
 • Przedstawiciel Ukrainy Anton Korynewycz zaapelował przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości ONZ w Hadze o pilne powstrzymanie rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz oskarżył siły rosyjskie o zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości. Strona rosyjska nie zjawiła się na rozprawie.

  Sędzia Joan Donoghue wyraziła ubolewanie z powodu nieobecności przedstawicieli Rosji, a Korynewycz ocenił, że "fakt, że miejsca strony rosyjskiej pozostają puste, mówi wiele".

  - Nie ma ich (Rosjan) tu, przed trybunałem, bo są na polu walki, prowadząc agresywną wojnę przeciw mojemu krajowi. Tak rozwiązują konflikty - podkreślił.

  www.tokfm.pl
 • Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z wysokim komisarzem Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców Filippo Grandim. Według zapowiedzi rozmowa dotyczyła pomocy dla osób, które przekroczyły granicę z powodu wojny w Ukrainie.

  We wcześniejszym komunikacie rzecznik rządu Piotr Müller zwrócił uwagę, że to kolejne już spotkanie szefa polskiego rządu w ramach prowadzonej szerokiej akcji dyplomatycznej dotyczącej sytuacji w Ukrainie.

  Jak dodał, Polska stała się wielkim hubem humanitarnym dla całej Ukrainy. - Codziennie przez granicę polsko-ukraińską przejeżdżają tiry z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). Pomagamy przekazując żywność, materiały opatrunkowe i lekarstwa. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przyjmuje pomoc zza granicy. Nasi sojusznicy dostarczają do Polski towary, dobra materialne dla Ukrainy - wskazał Müller.

  www.tokfm.pl
 • Trzecia tura rozmów ukraińsko-rosyjskich ma się rozpocząć o godz. 16 czasu wschodnioeuropejskiego (15 w Polsce) - podał na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy.

  www.tokfm.pl
 • "Czujemy wstyd, bo zamiast nas umierają Ukraińcy". Wojna Putina oczami Rosjanki, która mieszka w Polsce

  "Czujemy wstyd, bo zamiast nas umierają Ukraińcy". Wojna Putina oczami Rosjanki, która mieszka w Polsce

  - Jest mi z tą wojną bardzo źle. Od pierwszego jej dnia czuję wstyd - mówiła w TOK FM Anastazja Siergiejewna ze Stowarzyszenia Za Wolną Rosję. Przekonywała, że nie wszyscy w Rosji popierają politykę Władimira Putina. - Ludzie po prostu strasznie się boją wychodzić na ulice. Nie widzą żadnej siły, która mogłaby ich wesprzeć - argumentowała.

  www.tokfm.pl
 • PILNE

  Ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji, Dmytro Kułeba i Siergiej Ławrow, spotkają się w czwartek w tureckiej Antalyi - ogłosił szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu.

  Szef tureckiej dyplomacji dodał, że będzie obecny podczas spotkania Kułeby z Ławrowem.

  www.tokfm.pl
 • W południe rozpoczęło się posiedzenie rządu, podczas którego ministrowie mają zająć się projektem ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Według ostatnich danych, od początku agresji Rosji na Ukrainę do Polski przybyło ponad milion uchodźców.

  www.tokfm.pl
 • Wojna wywindowała ceny złota do ponad 2 tys. dol. za uncję, ryzyko geopolityczne winduje też ceny palladu, który od napaści Rosji na Ukrainę zdrożał o jedną trzecią - informuje Biuro Strategii Rynkowych PKO BP.

  www.tokfm.pl
 • Polacy chcą Ukrainy w Unii Europejskiej i w NATO [SONDAŻ]

  Polacy chcą Ukrainy w Unii Europejskiej i w NATO [SONDAŻ]

  Polacy "nie mają wątpliwości, że nasz walczący z inwazją sąsiad zasługuje na członkostwo we Wspólnocie Europejskiej i sojuszu północnoatlantyckim" - napisano w komentarzu do sondażu IBRiS opublikowanego w "Rzeczpospolitej".

  www.tokfm.pl
 • Intensywna kampania PR, w którą zaangażowani byli czołowi gracze rekrutowani bezpośrednio ze szwedzkich urzędów państwowych oraz świata biznesu, utorowała drogę do wydania zgody przez Szwecję na budowę gazociągu Nord Stream - pisze "Dagens Nyheter".

  www.tokfm.pl
 • Mieszkańcy Chersonia i Kachowki na południu Ukrainy w poniedziałek po raz kolejny wyszli na wiece, by zaprotestować przeciwko okupacji ich miast przez wojska rosyjskie - poinformowały ukraińskie media.

  www.tokfm.pl
 • Negocjacje między Ukrainą a Rosją mogą się zacząć w poniedziałek o godz. 14 (godz. 13 w Polsce), ale możliwe, że będą przełożone "z powodu problemów logistycznych delegacji ukraińskiej" - podała agencja Ukrinform.

  www.tokfm.pl
 • Mer Kijowa Witalij Kliczko powiadomił w poniedziałek, że w pobliżu ukraińskiej stolicy toczą się zacięte walki, a rosyjskie wojska celowo zabijają cywilów i niszczą miasteczka obwodu kijowskiego - Buczę, Hostomel, Worzel i Irpień.

  www.tokfm.pl
 • Uchodźcy z Ukrainy nie chcą przyjeżdżać do wyznaczonych dla nich miejsc na Warmii i Mazurach: w niedzielę do Olsztyna nie dojechał pociąg, bo wszyscy pasażerowie wysiedli na wcześniejszych stacjach, kobiety jadące autobusem do hotelu w Giżycku tuż przed końcem podróży wymusiły na kierowcy powrót do Warszawy.

  www.tokfm.pl
 • Mołdawia otrzyma w najbliższych dniach bezpłatne dostawy paliwa z Rumunii w związku z masowym napływem uchodźców z Ukrainy na skutek inwazji wojsk rosyjskich - poinformował rząd w Kiszyniowie.

  www.tokfm.pl
 • Była minister sprawiedliwości Niemiec Sabine Leutheusser-Schnarrenberger wezwała prokuratora generalnego do wszczęcia śledztwa przeciw prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi z powodu agresji na Ukrainie. - Chodzi o egzekwowanie międzynarodowego prawa karnego - podkreśliła podczas wywiadu w programie

  "Morgenmagazin" ZDF.

  - Istotne jest, by dochodzenie rozpocząć już teraz, aby zabezpieczać dowody, gdy przybędą uchodźcy. Musi stać się jasne, że osoby odpowiedzialne za wywołanie tej wojny nie unikną kary - wyjaśniła Leutheusser-Schnarrenberger.

  www.tokfm.pl
 • Trwa ewakuacja z oblężonego przez siły rosyjskie miasta Wołnowacha w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy. W niedzielę udało się ewakuować kolejnych 261 osób - poinformował szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko na Facebooku.

  Kyryłenko opublikował listę nazwisk ewakuowanych osób. Do tej pory z miasta udało się wydostać ponad 650 osobom.

  www.tokfm.pl
 • Rosyjscy żołnierze weszli na teren międzynarodowego portu lotniczego w Mikołajowie, na południu Ukrainy - poinformował szef administracji obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. Atak jest odpierany przez siły ukraińskie.

  www.tokfm.pl
 • Rosyjski rząd opublikował wideo przedstawiające czołgi poruszające się po drogach w rejonie Kijowa na Ukrainie, podaje Reuters.

  www.tokfm.pl
 • W czwartek prezydent Andrzej Duda spotka się z premierem Kanady Justinem Trudeau oraz wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris - przekazał szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

  Wizytę premiera Kanady w Polsce prezydent Andrzej Duda zapowiedział w miniony piątek na briefingu na przejściu granicznym w Korczowej. Prezydent mówił wówczas, że jeszcze przed wybuchem wojny rozmawiał z Justinem Trudeau, który zapewnił wtedy o swojej gotowości do przyjęcia uchodźców z Ukrainy.

  www.tokfm.pl
 • Rosja próbowała osłabić demokrację Litwy oraz polaryzować społeczeństwo poprzez cyberataki i dezinformację - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken. - Stany Zjednoczone są wierne zapisom art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, to dla nas świętość - podkreślił. - Obronimy każdy cal terytorium NATO, nikt nie powinien wątpić w naszą gotowość - dodał.

  www.tokfm.pl
 • Zniszczenia po niedzielnych ostrzałach miasta Malin w obwodzie żytomierskim - resort spraw wewnętrznych Ukrainy opublikował zdjęcia.

  www.tokfm.pl
 • Rosyjscy dyplomaci, nie możecie wspierać tej krwawej, bratobójczej wojny na Ukrainie; wzywam was wszystkich, byście zrezygnowali w geście protestu - zaapelował Andriej Kozyriew, pierwszy szef MSZ Rosji po rozpadzie ZSRR.

  www.tokfm.pl
 • Niemieckie Stowarzyszenie Dziennikarzy (DJV) wezwało wszystkich niemieckich reporterów zagranicznych przebywających w Rosji do jak najszybszego opuszczenia kraju ze względów bezpieczeństwa i zażądało od rządu w Berlinie pomocy w ich ewakuacji - pisze gazeta "Augsburger Allgemeine".

  www.tokfm.pl
 • Unia Europejska musi przygotować się na przyjęcie około 5 mln osób z Ukrainy - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Podkreślił, że UE powinna wykorzystać wszystkie dostępne środki, by pomóc krajom, które przyjmują uchodźców.

  www.tokfm.pl
 • Rząd Niemiec rozważa możliwość dalszych dostaw broni na Ukrainę, która odpiera rosyjską inwazję. - Rozważamy wszystko, co jest możliwe - powiedziała minister obrony Christine Lambrecht we wspólnym programie telewizji ARD i ZDF. Ale "musi być też jasne, że nie możemy przy tym osłabiać naszej Bundeswehry" - dodała.

  Odnosząc się do rozmów między zachodnimi przywódcami a prezydentem Rosji Władimirem Putinem, Lambrecht oświadczyła, że s? one "bardzo ważne", aby odejść od brutalnej przemocy, zwłaszcza wobec ludności cywilnej.

  - Musimy jednak zobaczyć rezultaty - podkreśliła minister i dodała, że "pilnie potrzebujemy korytarzy", aby ludzie mogli bezpiecznie opuścić oblegane przez Rosjan miasta.

  Niemcy. Rząd rozważa dalsze dostawy broni na Ukrainę. "Nie możemy przy tym osłabiać Bundeswehry"

  Niemcy. Rząd rozważa dalsze dostawy broni na Ukrainę. "Nie możemy przy tym osłabiać Bundeswehry"

  Rząd Niemiec rozważa możliwość dalszych dostaw broni na Ukrainę, która odpiera rosyjską inwazję. - Rozważamy wszystko, co jest możliwe - powiedziała minister obrony Christine Lambrecht we wspólnym programie telewizji ARD i ZDF. Zastrzegła jednak, że "musi być też jasne, iż nie możemy przy tym osłabiać naszej Bundeswehry".

  www.tokfm.pl
 • - Na naszej ziemi decyduje się dzisiaj przyszłość Europy, czy ktoś jeszcze w Europie padnie ofiarą takiej agresji - powiedziałw dwunastym dniu rosyjskiej inwazji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. I dodał: "O przyszłości Europy zdecyduje opór Ukraińców". - - Ile jeszcze śmierci i zniszczenia potrzeba, by zabezpieczyć niebo nad Ukrainą? Czym ludzie w Charkowie czy Mikołajowie różnią się od ludzi w Hamburgu czy Wiedniu? - pytał też.

  Zełenski: Na naszej ziemi decyduje się przyszłość Europy. Mówił też o bojkocie importu paliw od "terrorystów"

  Zełenski: Na naszej ziemi decyduje się przyszłość Europy. Mówił też o bojkocie importu paliw od "terrorystów"

  Bronimy się przed inwazją już 12. dzień. Na naszej ziemi decyduje się dzisiaj przyszłość Europy, czyli to, czy ktoś jeszcze w Europie padnie ofiarą takiej agresji - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zapowiedział, że jeśli rosyjska agresja będzie kontynuowana, wezwie Zachód do bojkotu importu paliw od "terrorystów".

  www.tokfm.pl
 • Trwa ewakuacja z Irpen w obwodzie kijowskim. W ciągu dwóch godzin z miasta wyjechało do dwóch tysięcy osób.

  www.tokfm.pl
 • Wstępnie fundusz specjalny przewidziany w projekcie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy zakłada koszt pomocy w wysokości około 8 mld zł - powiedział szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

  www.tokfm.pl
 • Kijów odrzucił propozycję Moskwy dotyczące otwarcia korytarzy humanitarnych do Rosji i Białorusi - informuje AFP, powołując się na źródła rządowe.

  www.tokfm.pl
 • "Poranek dla rosyjskich demonów w Ukrainie nie zaczyna się od kawy" - podaje ukraińska piechota morska. I informuje, że w nocnej operacji żołnierze zaatakowali zajęte przez Rosjan lotnisko w rejonie Chersonia. Zniszczyli m.in. 30 śmigłowców.

  www.tokfm.pl
 • Delegacja rosyjska poleciała na Białoruś na trzecią rundę rozmów między Rosją a Ukrainą, poinformowały rosyjskie media państwowe.

  www.tokfm.pl
 • Co najmniej 150 dziennikarzy wyjechało z Rosji po rozpoczęciu przez ten kraj inwazji na Ukrainę 24 lutego - podał portal NV. Według tego serwisu główną przyczyną jest wprowadzenie w Rosji cenzury dotyczącej sił zbrojnych.

  Po podpisaniu przez prezydenta Władimira Putina tzw. ustawy o fake newsach, na mocy której grozi do 15 lat więzienia za przekazywanie informacji niezgodnej z oficjalnym obrazem działań rosyjskiej armii, przestało pracować w Moskwie wiele zachodnich stacji telewizyjnych.

  www.tokfm.pl
 • Opole. Studenci pomagają uciekającym przed wojną matkom z dziećmi. "Mamy u siebie trzy niemowlaczki"

  Opole. Studenci pomagają uciekającym przed wojną matkom z dziećmi. "Mamy u siebie trzy niemowlaczki"

  Uniwersytet Opolski udostępnił około 60 pokoi uchodźcom w swoim miasteczku akademickim. Zostały w pełni wyposażone w środki higieniczne, jedzenie czy naczynia. Są już też pierwsi goście. - Matka z dwójką dzieci, w tym jedno niemowlę, zapukała do naszego akademika. Ktoś powiedział jej, że tutaj może znaleźć miejsce i znalazła je - mówi rzecznik uczelni.

  www.tokfm.pl
 • Dziewięć ciał wydobyto spod gruzów zbombardowanego przez siły rosyjskie lotniska w Winnicy, w środkowej części Ukrainy - poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na służby ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie winnickim.

  "Nadal trwają poszukiwania ludzi pod gruzami na terytorium lotniska (?). Według stanu z godz. 7 w poniedziałek spod gruzów na terenie lotniska Winnica wydostano 15 osób, w tym dziewięć martwych (pięciu cywilów, czterech wojskowych)? - poinformowały służby ds. sytuacji nadzwyczajnych na Facebooku.

  www.tokfm.pl
 • Od 24 lutego w wyniku rosyjskich ostrzałów i działań bojowych w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy zginęło 133 cywilów, w tym pięcioro dzieci; rannych jest 319 osób cywilnych - poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na dane policji.

  Ogółem, wraz z wojskowymi, zabitych na terenie obwodu jest 209, a rannych - 443.

  www.tokfm.pl
 • W sondażu Instytutu Badania Opinii Insa 74 procent Niemców opowiedziało się za wykluczeniem byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera z partii SPD ze względu na jego związki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i rosyjskim biznesem. Wśród wyborców SPD aż 82 procent chce wyrzucenia Schroedera - pisze dziennik "Tagesspiegel".

  www.tokfm.pl
 • Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze rozpoczął pracę nad wnioskiem Ukrainy, która domaga się nakazania Rosji natychmiastowego wstrzymania działań zbrojnych na Ukrainie.

  Agencja Reutera poinformowała, że na rozprawie nie pojawili się przedstawiciele Rosji. Sędzia Joan Donoghue powiedziała, że trybunał "ubolewa" nad decyzją Moskwy o niestawieniu się na posiedzeniu.

  www.tokfm.pl
 • Na rynkach zagranicznych widać załamanie rubla. Rosyjska waluta spadła o 8 proc. w stosunku do dolara - informuje w poniedziałek Reuters. Powodem tak gwałtownego spadku jest możliwość zaostrzenia sankcji przez Zachód ze względu na kontynuowanie przez Rosję wojny na Ukrainie.

  www.tokfm.pl
 • Jestem tu bardzo ostrożny ze względu na położenie Polski i konieczność skoncentrowania się na pomocy wojskowej i humanitarnej - zaznaczył b. szef MON Tomasz Siemoniak (PO) pytany, czy Polska powinna się zgodzić na udział swych obywateli w Legionie Międzynarodowym w Ukrainie.

  www.tokfm.pl
 • Francja i Unia Europejska wciąż są w stanie wprowadzić dalsze sankcje wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę - powiedział w telewizji BFM francuski minister finansów Bruno Le Maire.

  - Tak, wciąż mamy możliwości manewru. Wszystkie opcje są na stole - oświadczył.

  www.tokfm.pl
 • Prezydent Rosji Władimir Putin i jego rodak, biznesmen Arkady Rotenberg zostali pozbawieni wszystkich funkcji w Międzynarodowej Federacji Judo (IJF) w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Putin już wcześniej został zawieszony jako honorowy prezydent organizacji.

  Putin posiada czarny pas w judo i jest współautorem książki pt. "Judo: Historia, Teoria, Praktyka".

  www.tokfm.pl
 • W południe zbiera się Rada Ministrów, która zajmie się projektem ws. pomocy uciekinierom wojennym z Ukrainy - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Jak wskazał, rozwiązania mają zapewnić uchodźcom efektywną opiekę.

  Projekt specustawy o pomocy Ukraińcom. Sprawdzamy, co polski rząd przygotował dla uchodźców

  Projekt specustawy o pomocy Ukraińcom. Sprawdzamy, co polski rząd przygotował dla uchodźców

  Polski rząd pilnie zajmuje się kwestią specustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy. RMF FM dotarło do szczegółów projektu przygotowanego MSWiA. Zawarto w nim szereg rozwiązań systemowych, które mają pomóc uchodźcom w wejściu na rynek pracy i dostępie do świadczeń.

  www.tokfm.pl
 • Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oszacował straty Rosjan

  "Wróg stracił już ponad 11 tys. żołnierzy". Ukraiński sztab informuje o stratach Rosjan

  "Wróg stracił już ponad 11 tys. żołnierzy". Ukraiński sztab informuje o stratach Rosjan

  Ponad 11 tys. żołnierzy straciła armia rosyjska w ciągu 11 dni agresji na Ukrainę - podał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Poinformował też o stratach sprzętowych Rosjan.

  www.tokfm.pl
 • Dlaczego trzeba patrzeć na Mołdawię? "Kiszyniów jest pełen obaw, że konflikt się rozleje. Opór byłby niemożliwy"

  Dlaczego trzeba patrzeć na Mołdawię? "Kiszyniów jest pełen obaw, że konflikt się rozleje. Opór byłby niemożliwy"

  Wojna, która zaczęła się w Ukrainie, może się rozlać na Mołdawię. A wynika to z sytuacji, która trwa od ponad trzech dekad i dotyczy Naddniestrza, czyli zbuntowanego regionu Mołdawii, nieuznawanego przez świat - w tym przez Rosję. - To stąd przyjechali ludzie, którzy w 2014 roku tworzyli siły bezpieczeństwa w Donbasie - mówił w TOK FM Jakub Pieńkowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

  www.tokfm.pl
 • Sześć miast zostało zajętych przez wojska rosyjskie w obwodzie zaporoskim Ukrainy: Połohy, Wasylówka, Tokmak, Berdiańsk i Melitopol - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na władze obwodu.

  Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą działania obronne w pobliżu miast Hulajpołe, Orichiw oraz w kierunku Wasylówki i Bałabynego - dodano.

  www.tokfm.pl
 • Jako "kompletnie niemoralną? określił przedstawiciel prezydenta Ukrainy rosyjską propozycję, zgodnie z którą mieszkańcy oblężonych ukraińskich miast mogliby się ewakuować, jeśli pojadą do Rosji lub na Białoruś.

  Według tego źródła, cytowanego przez agencję Reutera, obywatele Ukrainy powinni móc opuścić swoje domy przez terytorium Ukrainy. Przedstawiciel prezydenta zarzucił też Rosji umyślne utrudnianie dotychczasowych prób ewakuacji.

  Ukraina: korytarze humanitarne będą otwarte przez Rosjan. Kierunki ewakuacji budzą obawy

  Ukraina: korytarze humanitarne będą otwarte przez Rosjan. Kierunki ewakuacji budzą obawy

  Korytarze humanitarne mają prowadzić do Rosji i na Białoruś. W weekend nie powiodła się ewakuacja Mariupola.

  www.tokfm.pl
 • Kwestia przekazania Ukrainie myśliwców to jest element dyskusji, która toczy się w NATO; nie jest ona jednomyślna, wiele państw zgłasza zastrzeżenia do tego typu działań - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

  www.tokfm.pl
 • Chiny popierają rozmowy pokojowe pomiędzy Rosją a Ukrainą i są gotowe do współpracy ze społecznością międzynarodową w sprawie ewentualnej mediacji, jeśli to będzie konieczne - oświadczył szef chińskiego MSZ Wang Yi.

  Wang ocenił, że zachęcanie do rozmów pokojowych jest jednym z dwóch głównych zadań stojących obecnie przed społecznością międzynarodową w sprawie Ukrainy. Drugim zadaniem jest zapobieganie dużym kryzysom humanitarnym - powiedział minister, cytowany przez agencję Xinhua.

  www.tokfm.pl
 • Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna (FIG) wszczęła postępowanie dyscyplinarne wobec Rosjanina Iwana Kuliaka za to, że podczas dekoracji po zawodach Pucharu Świata, w obecności rywala z Ukrainy, otwarcie wsparł zbrojny atak Rosji na Ukrainę.

  20-letni Kuliak zajął trzecie miejsce w ćwiczeniach na poręczach symetrycznych podczas weekendowych zawodów PŚ w Dausze. Stojąc na podium obok zwycięzcy - Ukraińca Ilji Kowtuna - w miejscu na stroju, gdzie zwykle znajduje się godło kraju, miał literę "Z", widniejącą także na wojskowym wyposażeniu rosyjskiej armii atakującej Ukrainę.

  www.tokfm.pl
 • Siły zbrojne Ukrainy uszkodziły rosyjski okręt wojenny w pobliżu Odessy na Morzu Czarnym - podał rzecznik sztabu operacyjnego odeskiej obwodowej administracji Wojskowej Serhij Bratczuk, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

  www.tokfm.pl
 • Rosyjscy żołnierze ostrzelali samochód ukraińskiej poczty w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy; zginęły dwie osoby - poinformował szef władz tego regionu Ołeksandr Staruch.

  www.tokfm.pl
 • Noc z niedzieli na poniedziałek minęła w Kijowie spokojnie, działa transport publiczny - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na wiceszefa kijowskiej administracji miejskiej Mykołę Poworoznyka.

  - Miasto ma w pełnym zakresie dostawy energii, wody, ogrzewanie, łączność - oświadczył Poworoznyk. Jak zaznaczył, po zniesieniu godziny policyjnej otwarto sklepy spożywcze i dla zwierząt, a także apteki. Działa też transport naziemny i metro, a na Majdanie włączona została w poniedziałek grająca fontanna i codziennie o godz. 7 i 12 będzie odtwarzany hymn Ukrainy.

  www.tokfm.pl
 • Polityka informacyjna Rosji ma wywołać poczucie zagrożenia na Zachodzie, aby zniechęcić do wspierania Ukrainy, ale nie powinniśmy temu ulegać - podkreślił wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Jak zaznaczył, konsekwentne wpieranie Ukrainy jest także w naszym interesie.

  www.tokfm.pl
 • Wróg koncentruje siły przed nową falą ataków na Kijów, Charków, Czernihów i Mikołajów - poinformował na Facebooku minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Jak zaznaczył, "są istotne postępy? w zakresie dostaw broni i amunicji.

  "Nie będę komentować dostaw, to delikatna sprawa. Niech wróg ma niespodziankę" - napisał Reznikow.

  www.tokfm.pl
 • Była przewodnicząca Centralnej Rady Żydów w Niemczech Charlotte Knobloch w rosyjskiej agresji na Ukrainę dostrzega podobieństwa do II wojny światowej . - To, czego jesteśmy świadkami, to tragedia - i znów tragedia ta została wywołana przez jednego człowieka. Bardzo przypomina mi to tamte czasy - powiedziała.

  www.tokfm.pl
 • Gaz w Europie mocno drożeje. Kontrakty na gaz w Holandii podskoczyły o 17 proc., do 225 euro za MWh ? wynika z poniedziałkowych danych agencji Bloomberg.

  Drożeje także ropa naftowa. Ropa na giełdzie w Nowym Jorku podskoczyła o ponad 8,7 proc., do 125,76 dolarów za baryłkę. Ropa ICE kosztowała 129,45 dolarów za baryłkę, po wzroście o 9,6 proc.

  Cena za baryłkę ropy najwyższa od 14 lat. Globalne giełdy paliw ogarnęła panika?

  Cena za baryłkę ropy najwyższa od 14 lat. Globalne giełdy paliw ogarnęła panika?

  Kurs ropy naftowej poszedł mocno w górę po zapowiedzi przerwania importu surowca z Rosji.

  www.tokfm.pl
 • Ukraińscy rezerwiści "wymienili się obrączkami" na kijowskim punkcie kontrolnym, podaje Reuters.

  www.tokfm.pl
 • W wyniku rosyjskiego ataku lotniczego na miejscowość Malin w obwodzie żytomierskim zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne - poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

  www.tokfm.pl
 • Wójt Hostomla pod Kijowem Jurij Pryłypko zginął w poniedziałek, rozdając chleb i leki - podała gmina Hostomel.

  "Mówiono na niego Illicz. Mógł posyłać ludzi na cztery litery, ale nikomu, nigdy nie odmówił pomocy. Nikt go nie zmuszał iść pod kule okupantów. Mógł jak setki innych przesiedzieć w piwnicy. Ale na niego czekano. I dokonał wyboru" - napisano na Facebooku.

  Zginął rozdając chleb i leki. Rosjanie zastrzelili wójta Hostomla

  Zginął rozdając chleb i leki. Rosjanie zastrzelili wójta Hostomla

  Wójt Hostomla pod Kijowem Jurij Pryłypko zginął w poniedziałek, rozdając chleb i leki - poinformowała gmina Hostomel na Facebooku.

  www.tokfm.pl
 • Minęło jedenaście dni heroicznego oporu. Z powodu ogromnych strat poniesionych przez wroga intensywność działań wojennych chwilowo zmalała - przekazał ukraiński MON. Jednak rosyjscy okupanci próbują skoncentrować siły i środki na nową falę ataków - dodano.

  www.tokfm.pl
 • Rosja prawdopodobnie atakuje ukraińską infrastrukturę komunikacyjną, aby ograniczyć dostęp do wiarygodnych źródeł informacji - podało brytyjskie ministerstwo obrony.

  www.tokfm.pl
 • O odzyskaniu kontroli nad 30-tysięcznym miastem Czuhujew w obwodzie charkowskim poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Potwierdził to również rano przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

  www.tokfm.pl
 • Polska nie wysłała żadnego myśliwca na Ukrainę. Decyzja o tego typu pomocy powinna zapaść na szczeblu NATO i powinna być jednolita dla wszystkich krajów NATO - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

  Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy 1 marca poinformowało, że Ukraina ma otrzymać od zagranicznych partnerów 70 myśliwców MiG-29 i Su-25. Według ich dowództwa Bułgaria miała przekazać Ukrainie 16 MiG-29 i 14 jednostek Su-25; Polska - 28 maszyn MiG-29; Słowacja - 12 myśliwców MiG-29

  www.tokfm.pl
 • Od rana na rynku walutowym notowane jest dalsze osłabienie złotego względem głównych walut. Ok. 7.20 za euro płacono 4,93 zł, za dolara 4,53 zł, a za franka szwajcarskiego 4,92 zł. Duża przecena złotego to efekt wzrostu awersji do ryzyka i umocnienia dolara - skomentowali analitycy PKO BP.

  www.tokfm.pl
 • Unijne sankcje obejmą 54 proc. białoruskiego eksportu do Unii Europejskiej, co może doprowadzić do zmniejszenia tegorocznego PKB tego kraju o 5 proc. - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny. Najbardziej ucierpią eksporterzy drewna i wyrobów z drewna - dodano.

  www.tokfm.pl
 • Izrael będzie nadal próbował mediować między Rosją a Ukrainą, nawet jeśli sukces wydaje się mało prawdopodobny, powiedział premier Naftali Bennett po powrocie z niespodziewanych rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, podał Reuters.

  www.tokfm.pl
 • Zmasowane bombardowania w obwodzie charkowskim trwały od godzin wieczornych w niedzielę - podała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych tego regionu na północnym wschodzie Ukrainy. Jest co najmniej osiem ofiar śmiertelnych, zniszczono domy mieszkalne, budynki administracyjne i placówki medyczne.

  Ukraina. Osiem osób zginęło w nocnych atakach bombowych sił rosyjskich w obwodzie charkowskim

  Ukraina. Osiem osób zginęło w nocnych atakach bombowych sił rosyjskich w obwodzie charkowskim

  Zmasowane bombardowania w obwodzie charkowskim trwały od godzin wieczornych w niedzielę - podała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych tego regionu na północnym wschodzie Ukrainy. Jest co najmniej osiem ofiar śmiertelnych, zniszczono domy mieszkalne, budynki administracyjne i placówki medyczne.

  www.tokfm.pl
 • Jeśli Polska będzie zagrożona atakami rakietowymi, dysponujemy możliwościami ochrony strategicznych celów - zapewnia w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

  www.tokfm.pl
 • Silna eksplozja w Ługańsku, podaje NEXTA. "Wygląda na to, że pali się skład ropy".

  www.tokfm.pl
 • Oblegane przez siły rosyjskie miasta Irpień i Bucza w okolicach Kijowa są pozbawione wody, prądu i żywności - poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oraz mieszkańców.

  Sztab podkreślił, że jednocześnie żołnierze rosyjscy zabronili mieszkańcom wychodzić z domów.

  W obleganych przez Rosjan Irpieniu i Buczy brak wody, prądu i żywności

  W obleganych przez Rosjan Irpieniu i Buczy brak wody, prądu i żywności

  Oblegane przez siły rosyjskie miasta Irpień i Bucza w okolicach Kijowa są pozbawione wody, prądu i żywności - poinformował w poniedziałek portal Ukrainska Prawda, powołując się na Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oraz mieszkańców.

  www.tokfm.pl
 • W dwunastym dniu inwazji wojska rosyjskie kontynuują ataki rakietowe i bombowe na ukraińskie miejscowości - poinformował w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wykorzystywane są lotniska na terytorium Białorusi.

  www.tokfm.pl
 • Sztab Główny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że z powodu dużych strat rosyjskiego wojska w wojnie z Ukrainą Kreml zarządził tajną mobilizację w Kraju Krasnodarskim w Rosji - podała Ukraińska Prawda.

  www.tokfm.pl
 • Rząd Korei Południowej ogłosił zaprzestanie współpracy z siedmioma rosyjskimi bankami w związku ze zbrojną agresją Rosji na Ukrainę. Seul zawiesił transakcje m.in. z Centralnym Bankiem Rosji.

  Południowokoreański MSZ wyjaśnił, że sankcje wprowadzone przez Seul obejmują w szczególności zawieszenie transakcji finansowych, a także zalecenie zawieszenia obrotu obligacjami rządowymi.

  www.tokfm.pl
 • Moskwa rekrutuje do wojny na Ukrainie Syryjczyków wyszkolonych w walce miejskiej - pisze w niedzielę "Wall Street Journal". Według amerykańskich urzędników, na których powołuje się gazeta, Syryjczycy mają wspomóc rosyjskie wojska, które szykują się do wejścia w głąb miast.

  Amerykanie ostrzegają: Rosja rekrutuje Syryjczyków, którzy wyszkoleni są do walki w mieście

  Amerykanie ostrzegają: Rosja rekrutuje Syryjczyków, którzy wyszkoleni są do walki w mieście

  Moskwa rekrutuje do wojny na Ukrainie Syryjczyków wyszkolonych w walce miejskiej - pisze w niedzielę "Wall Street Journal". Według amerykańskich urzędników, na których powołuje się gazeta, Syryjczycy mają wspomóc rosyjskie wojska, które szykuj się do wejścia w głąb miast.

  www.tokfm.pl
 • Samochód szwajcarskiego dziennikarza Guillaume'a Briqueta został ostrzelany przez Rosjan w nocy z niedzieli na poniedziałek obwodzie mikołajowskim. Napastnicy następnie obrabowali rannego w twarz i przedramię mężczyznę - podał ukraiński internetowy kanał telewizyjny Hromadske.

  Rosyjscy żołnierze zaatakowali i okradli szwajcarskiego dziennikarza. Mężczyzna trafił do szpitala

  Rosyjscy żołnierze zaatakowali i okradli szwajcarskiego dziennikarza. Mężczyzna trafił do szpitala

  Samochód szwajcarskiego dziennikarza Guillaume'a Briqueta został ostrzelany przez Rosjan w nocy z niedzieli na poniedziałek obwodzie mikołajowskim. Napastnicy następnie obrabowali mężczyznę rannego w twarz i przedramię - podał ukraiński internetowy kanał telewizyjny Hromadske.

  www.tokfm.pl
 • Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że na prośbę prezydenta Francji Emmanuela Macrona otwarte zostaną korytarze humanitarne z Kijowa, Mariupola, Charkowa i Sum, podaje Reuters, powołując się na agencję Interfax. Jak wynika z mapy umieszczonej przez RIA Nowosti, mają one jednak prowadzić do Rosji lub na Białoruś. Z Kijowa - lądem do Białorusi i dalej samolotami do Rosji, a z Charkowa - prosto do Biełgorodu w Rosji.

  www.tokfm.pl
 • Na znak żałoby z powodu ofiar wojny na Ukrainie figura Dawida Michała Anioła we Florencji została przykryta czarną tkaniną. Umieszczono na niej flagę ukraińską. Mieszkańcy miasta przyczepili też wstążki w jej kolorach: żółtym i niebieskim.

  www.tokfm.pl
 • Lokalne media donoszą o wznowieniu ostrzału Mikołajowa na południu Ukrainy, pisze BBC. Reporter "New York Times" Michael Schwirtz opublikował w nocy nagranie, na którym widać rozbłyski eksplozji na "wschodnich peryferiach miasta".

  www.tokfm.pl
 • Członkowie ostatniej grupy misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zostaną ewakuowani z Ukrainy - poinformowała w poniedziałek OBWE.

  www.tokfm.pl