Na dziś kończymy relację.
75. rocznica Powstania Warszawskiego
- czwartek, 01 sierpnia 2019
-
-
Marsz narodowców zakończył się przemówieniami na placu Krasińskich.
-
Policjanci wynoszą Obywateli RP z placu Krasińskich.
-
O godz. 20.30 na Pl. Piłsudskiego rozpocznie się koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki, a o 21 na Kopcu Powstania Warszawskiego zapłonie ogień pamięci.
-
Obywatele RP siedzą pod pomnikiem na pl. Krasińskich. Policja negocjuje z nimi, by opuścili to miejsce. Marsz narodowców jeszcze tu nie dotarł.
-
Zostałam spisana za rozdawanie tej ulotki
— Agata Szczęśniak (@a_szczesniak80) August 1, 2019
?Organizatorom nie pasuje? pic.twitter.com/LfBBriD8Fv -
Szczecin.
-
A tak było w Szczecinie
-
Na marszu narodowców widać flagi ONR i Młodzieży Wszechpolskiej. Słychać skandowanie "Narodowe Siły Zbrojne". Jest około tysiąca osób, pilnują ich policjanci.
-
-
-
-
O godz. 17:03 jeszcze przy dźwiękach ostatnich syren wyruszył Marsz Milczenia, organizowany przez Stołeczny Komitet Marszu Milczenia'44 pod honorowym patronatem Pani Wandy Traczyk-Stawskiej, ps. Pączek. W wydarzeniu bierze udział kilkaset osób.
-
On August 1 at 5pm #Warsaw pays tribute to the soldiers of the Home Army fighting in the Warsaw ???? Uprising. pic.twitter.com/ScDOv90NfU
— Warsaw (@ewarsaw) August 1, 2019 -
Godzina "W" na Rondzie Dmowskiego w Warszawie@Radio_TOK_FM @TOKFM_NEWS pic.twitter.com/Rq5TJBMtEZ
— Krzysztof Horwat (@horwatk) August 1, 2019 -
#Wrocław #Powstanie44
— Małgorzata Waszkiewicz (@magaciak) August 1, 2019
Pl. Dominikański pic.twitter.com/EJLM91UkVQa tak wyglądała godzina "W" we Wrocławiu
-
#GodzinaW pod pomnikiem Gloria Victis. #PowstanieWarszawskie #Pamietamy #WarszawaPamięta https://t.co/67ZnmxTcFP
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) August 1, 2019 -
-
-
-
Wyją syreny. Godzina "W".
W godzinę "W" włączono na minutę syreny alarmowe miejskiego i wojewódzkiego systemu alarmowania. Dodatkowo uruchomiono syreny ręczne na Mokotowie, Ursynowie, Pradze Północ i Południe, Powązkach, w Śródmieściu oraz w Wilanowie i we Włochach.
-
Na rondzie Dmowskiego są już tysiące osób.
-
W asyście żołnierzy z Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki złożyli kwiaty na grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera" na Wojskowych Powązkach. Podczas uroczystości obecni byli powstańcy, harcerze, a także córka generała, Jadwiga Chruściel, z którą prezydent i premier przywitali się.
Wcześniej wieniec na grobie gen. Chruściela złożył szef MON Mariusz Błaszczak.
W Powstaniu Warszawskim Antoni Chruściel "Monter" był dowódcą całości walczących sił. 9 września 1944 r. skierował list do dowódcy AK gen. Tadeusza Bora - Komorowskiego, domagaj?c się odroczenia decyzji kapitulacji. Awansowany do stopnia generała brygady rozkazem Naczelnego Wodza z 14 września 1944 r. "za wybitne dowodzenie i przykład osobistego męstwa w walkach o Warszawę".
Po kapitulacji oddziałów powstańczych przebywał w obozach jenieckich w Niemczech, gdzie uwolniły go oddziały amerykańskie. Po demobilizacji oddziałów polskich w 1948 r. pozostał na emigracji w Londynie. Od 1956 r. mieszkał w Waszyngtonie; tam też zmarł w 1960 r. W 2004 r. jego prochy zostały przewiezione do Polski i pochowane na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. (PAP)
-
O godz. 16:30 rozpoczęła się manifestacja środowisk narodowych. O godz. mają odśpiewać Rotę.
-
Dzisiaj o 17.00 zatrzymaj się i oddaj cześć Powstańcom Warszawskim. #WarszawaPamięta #Pamiętamy #GodzinaW #PowstanieWarszawskie pic.twitter.com/57fJtrLsRW
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) August 1, 2019 -
"Warszawa została zniszczona, ale nie została złamana" - podkreślał w Warszawie szef niemieckiej dyplomacji, Heiko Maas. Polityk przyjechał do stolicy Polski w związku z obchodami 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Spotkał się prezydentem Andrzejem Dudą oraz ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem. Maas podkreślał, że to Niemcy ponoszą odpowiedzialność za okrucieństwo w stosunku do Polski. Wyraził wstyd za to co jego rodacy zrobili i prosił o przebaczenie. Heiko Maas odwiedził też Muzeum Powstania Warszawskiego.
-
Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski przekonywał za to, że powstańcy zrobili po prostu to co należało zrobić. -Wychowywani w wolnej Polsce po latach niewoli, którą pamiętali rodzice i nauczyciele, byliśmy uczeni w domach, w szkole i w harcerstwie, że najważniejsza jest ojczyzna - mówił podczas uroczystości.
-
W Warszawie odbywają się kolejne uroczystości związane z 75 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.
Przed Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego na ulicy Wiejskiej jego uczestnicy po raz kolejny usłyszeli podziękowania. Między innymi od prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego. - Dzisiaj, jutro, mówimy przede wszystkim o tych wartościach, mówimy o tym przesłaniu i nauce, która płynie z Powstania Warszawskiego, z państwa podziemnego, lat konspiracji, z waszej walki, z waszego wysiłku. Mówimy o tych najwyższych wartościach, powtarzając je za wami, dlatego, że przecież to wy nas uczycie, jakie wartości były najważniejsze - mówił Trzaskowski.