• wtorek, 08 marca 2022
 • To był 13. dzień walk w Ukrainie. Jednym z najważniejszych wydarzeń było zakazanie importu ropy naftowej i gazu z Rosji do USA. Wielka Brytania zdecydowała zaś o zakończeniu importu rosyjskiej ropy z końcem 2022 roku. Komisja Europejska zaprezentowała natomiast plan uniezależnienia od rosyjskich surowców. Zapraszamy do poniższej relacji.

  www.tokfm.pl
 • Natychmiastowe wstrzymanie importu ropy z Rosji do Niemiec wprowadziłoby chaos na uliach i uniemożliwiłoby komunikację - powiedziała we wtorek minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock w programie Bild Live. Dodała jednak, że Putin musi być maksymalnie izolowany i trzeba zrobić wszystko, by zatrzymać wojnę na Ukrainie.

  www.tokfm.pl
 • Rosjanie przeprowadzili nalot na akademik i fabrykę; w wyniku ataku akademik został całkowicie zniszczony - poinformował we wtorek na Facebooku Serhij Suhomłyn, mer położonego na zachód od Kijowa Żytomierza.

  www.tokfm.pl
 • We wtorek wieczorem w kilku miastach Ukrainy, w tym w Charkowie ogłoszono alarmy przeciwlotnicze - poinformował ukraiński portal Suspilne. Syreny odezwały się też w Sumach, Trościańcu i Łebedynie w obwodzie sumskim na północnym wschodzie kraju.

  www.tokfm.pl
 • Yum Brands Inc, spółka matka m.in. sieci KFC, wstrzymuje inwestycje w Rosji - podał we wtorek Reuters, powołując się na informacje firmy. Agencja zauważa, że Rosja to kluczowy rynek dla spółki, zapewnił jej rekordowy rozwój w zeszłym roku.

  www.tokfm.pl
 • FIFA podjęła decyzję w sprawie meczu barażowego do piłkarskich mistrzostw świata Polska - Rosja, który miał zostać rozegrany 24 marca w Moskwie. Działacze ukarali Rosję walkowerem w związku z inwazją tego kraju na Ukrainę.

  www.tokfm.pl
 • 300-tysięczne miasto jest skazane na głód - mówi PAP o sytuacji w położonym na południu Ukrainy Chersoniu historyk Roman Kabaczij. Oprócz braków na sklepowych półkach zwrócił też uwagę na możliwą katastrofę ekologiczną związaną z jedną z największą w Europie ferm drobiu. Już teraz z głodu zdychają niektóre z 3 mln hodowanych tam ptaków.

  www.tokfm.pl
 • Decyzje o dostawie broni ofensywnej muszą być podejmowane na poziomie całego NATO jednogłośnie; nie możemy podjąć jakichkolwiek samodzielnych kroków, ponieważ nie jesteśmy stroną tej wojny - powiedział we wtorek w Oslo premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Storem.

  www.tokfm.pl
 • Około 5000 cywilów zostało ewakuowanych z miasta Sumy na północnym wschodzie Ukrainy we wtorek w ramach tymczasowego zawieszenia broni - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

  www.tokfm.pl
 • Brytyjski premier Boris Johnson zapewnił, że Wielka Brytania solidaryzuje się z Polską i gotowa jest zwiększyć dla niej wsparcie wojskowe, jeśli będzie to potrzebne - przekazało we wtorek jego biuro po spotkaniu z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim.

  www.tokfm.pl
 • Ok. 5 proc. rosyjskich pojazdów wojskowych i broni użytych w inwazji na Ukrainę zostało zniszczonych lub unieszkodliwionych - przekazał we wtorek urzędnik ministerstwa obrony USA. Dodał też, że Rosja wciąż ma do dyspozycji 11 okrętów desantowych, którymi może przeprowadzić atak z Morza Czarnego.

  www.tokfm.pl
 • Ukraiński okręt patrolowy Słowiańsk został zatopiony przez siły rosyjskie - poinformowała we wtorek marynarka wojenna Ukrainy w wiadomości zamieszczonej na Facebooku.

  Jak podkreślono w komunikacie, Słowiańsk został zaatakowany z powietrza i uległ poważnemu uszkodzeniu, a załoga odważnie broniła jednostki do końca.

  Część członków załogi udało się uratować, ale pozostali przepadli bez wieści.

  Zaznaczono że Słowiańsk od pierwszych dni rosyjskiej agresji prowadził działania obronne na morzu.

  www.tokfm.pl
 • Omówiłem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem realizację porozumień dotyczących korytarzy humanitarnych - poinformował we wtorek wieczorem na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  www.tokfm.pl
 • Rosyjskie siły wielokrotnie próbowały zająć miasto Mikołajów na południu Ukrainy, ale wszystkie ataki zostały odparte przez wojska ukraińskie - poinformował we wtorek doradca ukraińskiego prezydenta Ołeksij Arestowycz.

  - Potrzebowaliby 10 razy więcej sił, by zdobyć Mikołajów ? powiedział Arestowycz w telewizyjnym wystąpieniu.

  Wcześniej we wtorek Arestowycz mówił, że trwają działania obronne w Kijowie, Sumach, Czernihowie, Mikołajowie i Zaporożu, a "heroicznie trzymają się" też Charków i Ochtyrka.

  www.tokfm.pl
 • Stany Zjednoczone poinformowały we wtorek o nowej kolumnie rosyjskich wojsk, zbliżającej się do Kijowa z północnego wschodu. Według Pentagonu główna kolumna sił Rosji, nadciągających do stolicy z północy, stoi od kilku dni w bezruchu.

  www.tokfm.pl
 • Na terytorium Ukrainy giną najemnicy rosyjskiej grupy Wagnera - poinformował we wtorek wywiad ukraiński.

  www.tokfm.pl
 • Wzywam Komisję Europejską i naszych kolegów z Europy Zachodniej do wypracowania mapy drogowej w kierunku osiągnięcia niezależności od rosyjskiej ropy, gazu i węgla - powiedział we wtorek w Oslo premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Storem.

  Podczas konferencji prasowej po spotkaniu Morawiecki podkreślił, że do końca tego roku gazociąg Baltic Pipe będzie gotowy. - Będziemy pompować 10 mld metrów sześciennych gazu z Norwegii. Dzisiaj wiemy, że będziemy niezależni od rosyjskiej ropy i gazu - powiedział premier.

  www.tokfm.pl
 • Bitwa pod Kijowem z 8 marca. Na czerwono zaznaczone są rejony obwodu kijowskiego kontrolowane przez Rosjan. Prawie żadnych drastycznych zmian od wczoraj - podaje reporter The Kyiv Independent.

  www.tokfm.pl
 • Norwegia wspiera walkę dzielnych Ukraińców; jesteśmy gotowi do pomocy uchodźcom wojennym - powiedział we wtorek premier Norwegii Jonas Gahr Store po spotkaniu w Oslo z premierem Mateuszem Morawieckim. Zapowiedział także wsparcie Ukrainy w odbudowie.

  www.tokfm.pl
 • Polskie władze gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Rammstein i przekazać je do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki - napisał w oświadczeniu minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

  www.tokfm.pl
 • Państwowy koncern Ukroboronprom jest gotów zapłacić milion dolarów za każdy wykradziony lub zdobyty, ale sprawny samolot rosyjskich sił powietrznych - poinformował we wtorek ukraiński Deputowany Dawyd Arachamia.

  www.tokfm.pl
 • Rosyjscy jeńcy wojenni, wzięci do niewoli podczas inwazji Rosji na Ukrainę, będą traktowani zgodnie z normami międzynarodowego prawa humanitarnego, a później będą pracować na rzecz odbudowy ukraińskiej gospodarki - powiedział we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhen Jenin.

  www.tokfm.pl
 • W ciągu ostatniej doby w Charkowie zginęło 27 cywilów - napisał we wtorek na Facebooku Serhij Bolwinow, szef departamentu śledczego komendy obwodowej policji w Charkowie. Dodał, że w regionie od początku konfliktu zginęło 170 cywilów.

  www.tokfm.pl
 • Były minister obrony Gruzji Irakli Okruaszwili przyłączył się do zagranicznych ochotników, walczących na Ukrainie z Rosją - podało we wtorek ukraińskie ministerstwo obrony na Twitterze.

  Były minister obrony Gruzji dołączył do ukraińskiego Legionu Międzynarodowego. "Pomaga nam walczyć"

  Były minister obrony Gruzji dołączył do ukraińskiego Legionu Międzynarodowego. "Pomaga nam walczyć"

  Były minister obrony Gruzji Irakli Okruaszwili przyłączył się do zagranicznych ochotników, walczących na Ukrainie z Rosją - podało we wtorek ukraińskie ministerstwo obrony na Twitterze.

  www.tokfm.pl
 • Rosyjska telewizja RT (dawniej Russia Today) wniosła do Sądu UE wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji i rozporządzenia Rady UE z 1 marca 2022 r. w sprawie sankcji w związku z działaniami Rosja destabilizującymi sytuację na Ukrainie, która ograniczała działalność stacji w UE - podał na Twitterze Ireneusz Kolowca z TSUE.

  www.tokfm.pl
 • Charków jest w pełni kontrolowany przez Siły Zbrojne Ukrainy - poinformował we wtorek na Telegramie szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Cywilnej Ołeh Synegubow.

  "Siły Zbrojne Ukrainy mocno bronią Charkowa. Wróg rosyjski nie podejmuje nawet aktywnej ofensywy, poza ostrzałem przedmieść. Według dowództwa obrony Charkowa, miasto jest całkowicie kontrolowane przez Siły Zbrojne Ukrainy" - napisał Synegubow.

  www.tokfm.pl
 • Do Polski przybyło 1,25 mln uchodźców z Ukrainy; tylko we wtorek, do godz. 15 granicę ukraińsko-polską przekroczyło 78,5 tysiąca osób - podała Straż Graniczna. Wtorek to trzynasty dzień inwazji rosyjskiej na Ukrainę.

  www.tokfm.pl
 • ONZ zaprzeczyła we wtorek medialnym doniesieniom, jakoby zakazała swoim pracownikom używania takich słów, jak "wojna", czy "inwazja" na określenie rosyjskiego ataku na Ukrainę.

  www.tokfm.pl
 • Od początku inwazji Rosji na Ukrainę do ojczyzny wróciło około 133 tys. mężczyzn - podała ukraińska straż graniczna.

  www.tokfm.pl
 • Fragmenty rosyjskiej rakiety Kalibr, zestrzelonej przez ukraińską obronę przeciwlotniczą, trafiły w magazyny celne pod Kijowem, wywołując pożar - poinformowało Radio Swoboda. Obecnie trwa akcja ratunkowa.

  www.tokfm.pl
 • Rosyjskie siły odizolowały ukraińskie miasto Mariupol nad Morzem Azowskim, ale nie wkroczyły jeszcze do niego - przekazał we wtorek anonimowo urzędnik ministerstwa obrony USA, na którego powołuje się agencja Reutera.

  www.tokfm.pl
 • Zwracam się do was jako obywatel, jako prezydent wielkiego kraju, który ma marzenia: wszyscy walczymy za nasz kraj - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski we wtorek przemawiając w brytyjskiej Izbie Gmin.

  Zełenski porównał walkę, którą Ukraina prowadzi przeciw rosyjskiej napaści do walki, którą Wielka Brytania toczyła przeciwko Niemcom w czasie II wojny światowej.

  Podziękował Wielkiej Brytanii, za udzielane wsparcie, ale wezwał do stworzenia strefy zakazu lotów nad Ukrainą.

  Podkreślił, że w czasie rosyjskiej inwazji zginęło do tej pory 50 dzieci.

  Ukraiński prezydent otrzymał owację na stojąco.

  www.tokfm.pl
 • Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił wprowadzenie z końcem 2022 r. embarga na ropę naftową z Rosji - poinformował we wtorek brytyjski minister biznesu i energii Kwasi Kwarteng. Dostawy z Rosji pokrywają obecnie 8 proc. brytyjskiego popytu na ropę.

  www.tokfm.pl
 • "Nie schodzę do schronu, zostaję w domu. Człowiek do wszystkiego się przyzwyczaja" [RELACJA Z CHARKOWA]

  "Nie schodzę do schronu, zostaję w domu. Człowiek do wszystkiego się przyzwyczaja" [RELACJA Z CHARKOWA]

  Sytuację w Charkowie, który od początku inwazji próbują zdobyć Rosjanie, relacjonował w TOK FM dr Mykola Pakhnin - kierownik Centrum Ukraińsko-Polskiego Rozwoju - przebywający cały czas w mieście. Jak mówił, jest gotowy do walki z bronią, jeśli zajdzie taka potrzeba. Na razie jednak, w pobliskiej jednostce obrony terytorialnej "wszystkie wakaty są już zajęte". Chętnych jest bardzo wielu.

  www.tokfm.pl
 • Dyrektor amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) William Burns powiedział we wtorek, że obecnie nie ma co liczyć na szybkie zakończenie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Według wywiadu USA na Ukrainie do tej pory zginęło od 2 tys. do 4 tys. rosyjskich żołnierzy.

  - Myślę, że Putin jest teraz zły i sfrustrowany. Prawdopodobnie podwoi wysiłki i spróbuje zmiażdżyć ukraińskie wojsko, nie zważając na ofiary cywilne - powiedział Burns podczas dorocznego przesłuchania przed komisją ds. wywiadu Izby Reprezentantów.

  Szef CIA podkreślił, że Stany Zjednoczone dokonały "intensywnej wymiany informacji wywiadowczych" z Ukrainą. Dodał, że analitycy jego agencji nie widzą możliwości, aby Putin osiągnął swój cel, jakim było zdobycie Kijowa i ustanowienie tam marionetkowego rządu.

  www.tokfm.pl
 • Pokojowe protesty przeciw rosyjskiej agresji odbyły się we wtorek w miastach obwodu zaporoskiego i charkowskiego - poinformowały media ukraińskie.

  www.tokfm.pl
 • Brytyjski premier Boris Johnson zapowiada plan Marshalla, który ma pomóc odbudować Ukrainę.

  www.tokfm.pl
 • Tempo natarcia sił rosyjskich na terytorium Ukrainy znacznie spadło - oświadczył we wtorek doradca ukraińskiego prezydenta Ołeksij Arestowycz na briefingu.

  - Obecnie na niektórych kierunkach, na których wcześniej nacierali, (żołnierze rosyjscy) zostali praktycznie zatrzymani. Siły, które nadal posuwają się do przodu, robią to małymi grupami, przeprowadzają wcześniej zwiad i nie stanowią istotnego zagrożenia w tych miejscach, które wymieniają w swoich komunikatach informacyjnych - oznajmił Arestowycz.

  Dodał, że trwają działania obronne w Kijowie, Sumach, Czernihowie, Mikołajowie i Zaporożu. Według niego "heroicznie trzymają się" też Charków i Ochtyrka.

  www.tokfm.pl
 • Inwazja na Ukrainę nie zakończy się zwycięstwem Rosji; Putin nie jest w stanie wziąć całego kraju - ocenił w swoim wystąpieniu prezydent USA Joe Biden.

  www.tokfm.pl
 • PILNE

  Prezydent Joe Biden ogłosił embargo na import rosyjskiej ropy i gazu do USA.

  Joe Biden ogłosił zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej i gazu do USA

  Joe Biden ogłosił zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej i gazu do USA

  Amerykański prezydent zaznaczył także, iż zdaje sobie sprawę, że niektórzy europejscy sojusznicy mogą nie być w stanie dołączyć do embarga na rosyjską energię.

  www.tokfm.pl
 • Podczas wtorkowej debaty przedstawiciele wszystkich frakcji w Parlamencie Europejskim podkreślali konieczność niesienia pomocy zaatakowanej przez Rosję Ukrainie. Brutalna napaść wymaga najwyższego potępienia, a solidarność musi być przekuta w konkretne działania - mówili.

  www.tokfm.pl
 • 61 szpitali na Ukrainie nie działa z powodu ataków sił rosyjskich - powiedział we wtorek ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko, cytowany przez agencję Reutera.

  www.tokfm.pl
 • Organizacja Narodów Zjednoczonych zakazała swoim pracownikom używania słów "wojna" lub "inwazja" w odniesieniu do sytuacji na Ukrainie, twierdzi Irish Times. Do sprawy odniósł się na Twitterze Dmytro Kuleba "Trudno uwierzyć, że ONZ mogłaby zasadniczo narzucić ten sam rodzaj cenzury, jaki Kreml narzuca teraz w Rosji, zakazując używania słów 'wojna' i 'inwazja' wśród pracowników ONZ. Wzywam ONZ do szybkiego odrzucenia takich raportów, jeśli są fałszywe. Stawką jest reputacja ONZ" - napisał szef MSZ Ukrainy.

  www.tokfm.pl
 • Około 130 tys. obywateli krajów trzecich już wjechało do Unii Europejskiej z Ukrainy, w tym tysiące Hindusów, Nigeryjczyków i obywateli Turcji. Nie wierzcie w kłamstwa Putina. Jeśli uciekasz przed wojną Putina, jesteś mile widziany w Unii Europejskiej - mówiła podczas debaty w PE unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson.

  www.tokfm.pl
 • Musimy zrobić wszystko, żeby zapobiec rozlaniu się tego konfliktu poza Ukrainę - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Rydze.

  Dziś Kanada odnawia swoje operacje na wschodniej flance NATO - mówił premier Kanady Justin Trudeau.

  www.tokfm.pl
 • Grożenie przez prezydenta Rosji Władimira Putina bronią atomową jest próbą zniechęcenia Zachodu do niesienia pomocy Ukrainie - powiedziała we wtorek Avril Haines, dyrektor Wywiadu Narodowego USA. - Putin nadal uważa, że może Ukrainę pokonać - dodała.

  www.tokfm.pl
 • Rosyjskie dowództwo wojskowe wydaje rozkazy bombardowania infrastruktury cywilnej i dzielnic mieszkalnych - poinformował we wtorek na swojej stronie internetowej Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiad wojskowy - GUR MO).

  "Oprócz tego, wbrew zapewnieniom propagandystów do bombardowań nie jest używana broń precyzyjna, lecz bomby niekierowane OFAB-250-270, FAB-500 i OFZAB-500. Powoduje to znaczne straty wśród ludności cywilnej i zniszczenia infrastruktury cywilnej. Takie bombardowania to kolejna oczywista zbrodnia przeciwko ludzkości armii okupanta" - czytamy w oświadczeniu.

  www.tokfm.pl
 • Trzy tysiące ciężarówek zawierających 20 tys. ton pomocy humanitarnej otrzymała Ukrainę w ciągu ostatnich 6 dni - poinformował we wtorek premier Denys Szmyhal. Oprócz tego ponad 10 mld hrywien (1,5 mld zł) wpłynęło na specjalny rachunek Narodowego Banku Ukrainy otwarty w celu wspierania ukraińskiej armii.

  www.tokfm.pl
 • Niekryjący sympatii do Władimira Putina - lider włoskiej Ligi Północnej Matteo Salvini był dziś w Przemyślu. Jak deklarował, "chciał nieść pomoc", ale nie spotkał się z przychylnym przyjęciem.

  Prezydent miasta, Wojciech Bakun, przygotował dla włoskiego polityka koszulkę z podobizną Władimira Putina.

  www.tokfm.pl
 • Drugi konwój ewakuacyjny wyjechał we wtorek po południu z Sum do Połtawy przez korytarz humanitarny, utworzony na mocy tymczasowego porozumienia o zawieszeniu broni z Rosją - poinformował zastępca szefa sztabu prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

  Informacje te potwierdził na Facebooku szef Połtawskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Dmytro Łunin.

  www.tokfm.pl
 • Wybuch miny w pobliżu Czernihowa zabił trzy osoby i zranił troje dzieci - poinformowała we wtorek francuska agencja AFP, powołując się na ukraińską rzeczniczkę praw człowieka Ludmyłę Denisową.

  "Cywile znajdowali się w samochodzie - dorośli zginęli na miejscu, dzieci zostały przetransportowane do szpitala" - podała Denisowa. Dodała, że miny przeciwpiechotne są zakazane prawem międzynarodowym.

  www.tokfm.pl
 • Dla Rosjan zdobycie stolicy Ukrainy pozostaje celem numer - powiedział szef miejskiej administracji wojskowej generał Mykoła Żyrnow, cytowany przez portal Ukrinform.

  - Nasza obrona terytorialna nadal umacnia swoje pozycje. Dla obrony ważne są odcinki Dymer-Kijów, Kozielec-Browary, Korostyszów-Kijów, Pyriatyn-Boryspol - powiedział Żyrnow.

  Zaznaczył jednocześnie, że trwające wysiłki obrony terytorialnej mają przygotować stolicę do walk w każdych warunkach.

  - Wznosimy umocnienia i barykady na wszystkich liniach obrony. Każdego dnia nasza armia otrzymuje coraz więcej broni i sprzętu bojowego - stwierdził.

  www.tokfm.pl
 • Rosyjskie wojsko zabiło w poniedziałek dwie osoby, które próbowały nakarmić zwierzęta w ogrodzie zoologicznym w Ekoparku Feldmana w Charkowie na Ukrainie - podała we wtorek agencja Ukrinform.

  www.tokfm.pl
 • Dziesiątki miliardów euro będą potrzebne na odbudowę systemu energetycznego Ukrainy po zakończeniu wojny - ocenił we wtorek minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko.

  www.tokfm.pl
 • W obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy wojska rosyjskie ostrzelały mikrobus z oznakowaniem Czerwonego Krzyża, którym podróżowały wychowawczynie z sierocińca; trzy kobiety nie żyją, a dwie zostały ranne - poinformowała we wtorek w komunikatorze Telegram przewodnicząca rady obwodowej Anna Zamaziejewa.

  www.tokfm.pl
 • Komisja Europejska chce zmniejszenia zależności UE od rosyjskiego gazu w 2022 r. o dwie trzecie. Planuje to zrealizować poprzez przejęcie na alternatywne dostawy tego surowca i szybszy rozwój czystej energii.

  Szacuje się, że obecnie ok. 40 procent gazu importowanego do UE pochodzi z Rosji.

  www.tokfm.pl
 • "Niesamowite, jak propaganda zohydza Ukraińców". Ekspertka o tym, co można odczytać z mediów Putina

  "Niesamowite, jak propaganda zohydza Ukraińców". Ekspertka o tym, co można odczytać z mediów Putina

  Czy władze Rosji mogą zmienić swoje podejście do wojny, patrząc na powrót cynkowych trumien z martwymi żołnierzami? Anna Maria Dyner mówiła w TOK FM, że Zachód niewiele wie, co się dzieje w głowach polityków na Kremlu. Sama - żeby to zrozumieć - "dokonuje dużego psychicznego wysiłku", oglądając rosyjską telewizję. - To jest niestety stek rzygowin, który się stamtąd wylewa - mówiła, przepraszając za dosadność opisu.

  www.tokfm.pl
 • Brazylijski minister spraw zagranicznych Carlos Franca oświadczył we wtorek, że jego kraj chce pomóc zaprowadzić pokój na Ukrainie, ale nie potępił rosyjskiej inwazji, argumentując, że Brazylia nie stanie po żadnej ze stron konfliktu.

  www.tokfm.pl
 • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z premierem Izraela Naftali Benetem na temat pośrednictwa tego kraju w rozmowach z Rosją.

  www.tokfm.pl
 • Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała we wtorek na Twitterze, że w okręgu wołyńskim zdemaskowano rosyjskiego agenta, który próbował wstąpić do miejscowej obrony terytorialnej.

  www.tokfm.pl
 • "Po raz kolejny okupant zademonstrował swoją podłość, próbując wedrzeć się do miasta właśnie w momencie zorganizowania korytarza humanitarnego dla ludności cywilnej starającej się opuścić oblężony Mariupol" - napisały władze położonego nad Morzem Azowskim Mariupola.

  www.tokfm.pl
 • - Rosyjscy żołnierze zachowują się jak terroryści i tchórze. W ciągu 11 dni rosyjscy okupanci zniszczyli ponad 200 ukraińskich szkół, 34 szpitale, ponad 1500 budynków mieszkalnych. Wiemy już, że 38 ukraińskich dzieci zostało zamordowanych. Potwierdzono, że ogółem ponad 400 cywilów zostało zabitych, a ponad 800 rannych. Te dane są z pewnością niepełne - powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w opublikowanym we wtorek na Twitterze wystąpieniu.

  www.tokfm.pl
 • Wkrótce może dojść do spotkania prezydentów Stanów Zjednoczonych i Polski: Joe Bidena oraz Andrzeja Dudy w Waszyngtonie - wynika z nieoficjalnych informacji Onetu.

  www.tokfm.pl
 • Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin podczas telefonicznej rozmowy z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem we wtorek przekazał mu, że papież Franciszek jest głęboko zaniepokojony wojną na Ukrainie - poinformował Watykan.

  www.tokfm.pl
 • Rosjanie zniszczyli centralny szpital w Iziumie, 45-tysięcznym mieście w obwodzie Charkowskim - poinformował we wtorek w serwisie Facebook zastępca burmistrza Wołodymyr Macokin.

  "To izba przyjęć naszego centralnego szpitala miejskiego. Prawdopodobnie kolejna tajna baza NATO" - ironizował Macokin we wpisie.

  "Pacjenci wydostawali się spod gruzów, jak kto mógł" - dodał.

  www.tokfm.pl
 • Biuro Praw Człowieka ONZ poinformowało we wtorek, że zweryfikowało na Ukrainie śmierć 474 cywilów oraz 861 osób rannych, od początku rosyjskiej inwazji na ten kraj.

  www.tokfm.pl
 • Nie może być zgody państwa na żerowanie na ludzkiej krzywdzie, dlatego na moje polecenie prokuratura zajmie się bulwersującymi przypadkami naciągania uchodźców - napisał we wtorek szef MS Zbigniew Ziobro, odnosząc się do informacji medialnych o działalności pseudotaksówkarzy.

  Chodzi o osoby, które za przejazdy na krótkich, kilkukilometrowych odcinkach, np. między dwoma dworcami kolejowymi, biorą od zdezorientowanych Ukraińców duże kwoty - np. kilkaset złotych - całkowicie nieadekwatne do wykonanej usługi.

  Pierwsza o tej sprawie poinformowała "Gazeta Wyborcza".

  Ukrainiec chciał ewakuować rodzinę do Polski. Został oszukany: przelał pieniądze, ale transport się nie pojawił

  Ukrainiec chciał ewakuować rodzinę do Polski. Został oszukany: przelał pieniądze, ale transport się nie pojawił

  Mieszkający w Mławie 28-letni Ukrainiec próbował ewakuować swoją rodzinę z trójką dzieci z ogarniętej wojną ojczyzny. W internecie znalazł ogłoszenie i skontaktował się z firmą przewozową. Przelał też pieniądze. Transport, którym jego bliscy mieli dotrzeć do Polski, nie pojawił się. Sprawą zajęła się policja.

  www.tokfm.pl
 • Wzywamy etycznie i społecznie odpowiedzialnych przedstawicieli światowego biznesu do zaprzestania lub zawieszenia współpracy z Rosją, co pomoże zatrzymać finansowanie przemocy, morderstw i zbrodni przeciwko ludzkości - napisał we wtorek na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

  Polityk wezwał również do wsparcia Ukrainy i Ukraińców finansowo, humanitarnie i w każdy inny możliwy dla światowych przedsiębiorstw sposób.

  www.tokfm.pl
 • Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zabitych zostało już 41 dzieci, a 76 kolejnych odniosło obrażenia - podała agencja Ukrinform, cytując ukraińską rzeczniczkę praw człowieka Ludmyłę Denysową.

  www.tokfm.pl
 • "Prezydent Chin Xi Jinping podczas wideokonferencji z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem wyraził poparcie dla francusko-niemieckich starań o zawieszenie broni na Ukrainie" - poinformowało w komunikacie biuro prezydenta Francji.

  www.tokfm.pl
 • Prezydent USA Joe Biden ogłosi we wtorek zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej do USA - powiedział senator Demokratów Chris Coons w wywiadzie dla CNN. Podobne informacje podały inne media. Według Bloomberga do akcji nie włączą się państwa europejskie.

  Prezydent ma ogłosić swoją decyzję w przemówieniu planowanym na 16.45 czasu polskiego.

  www.tokfm.pl
 • 22 ukraińskich policjantów zginęło, a 88 zostało rannych od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę - poinformowała we wtorek Narodowa Policja Ukrainy w komunikacie.

  Oprócz tego siedmioro funkcjonariuszy policji zaginęło, a troje znalazło się w niewoli.

  www.tokfm.pl
 • Wciąż widoczne są oznaki gotowości kierownictwa wojskowo-politycznego Białorusi do możliwego udziału ich sił zbrojnych w działaniach wojennych przeciwko Ukrainie po stronie Federacji Rosyjskiej - podał we wtorek sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

  "Dokonano częściowego przegrupowania sił lądowych i wojsk operacji specjalnych" - dodał.

  Ukraiński sztab: Są oznaki, że Białoruś przygotowuje się do wojny po stronie Rosji

  Ukraiński sztab: Są oznaki, że Białoruś przygotowuje się do wojny po stronie Rosji

  Wciąż widoczne są oznaki gotowości kierownictwa wojskowo-politycznego Białorusi do możliwego udziału ich sił zbrojnych w działaniach wojennych przeciwko Ukrainie po stronie Federacji Rosyjskiej - podał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  www.tokfm.pl
 • Badaczka konfliktów i pokoju Simone Wisotzki ostrzega przed niebezpieczeństwami czyhającymi na kobiety, które uciekły z Ukrainy. We wtorek w wywiadzie dla telewizji ARD stwierdziła, że istnieją pojedyncze sygnały, że handlarze ludźmi zbliżają się do uciekających z Ukrainy samotnych kobiet i dziewcząt.

  www.tokfm.pl
 • Rosja ponosi na Ukrainie ogromne straty i za kilka dni straci już więcej żołnierzy niż podczas 10-letniej wojny w Afganistanie - oświadczył we wtorek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Dodał, że Rosja straciła setki elitarnych desantowców i bojowników specnazu a w ciągu 12 dni obecnej wojny żołnierze ukraińscy i siły obrony terytorialnej zniszczyli ponad 300 rosyjskich czołgów, tysiące transporterów opancerzonych, 40 samolotów i prawie 70 śmigłowców.

  www.tokfm.pl
 • Do Francji przyjechało od 25 lutego 5 tys. wojennych uchodźców z Ukrainy, 500 dotarło do Paryża - poinformował we wtorek premier Jean Castex.

  Część Ukraińców traktuje Francję jako kraj tranzytowy: chcą wyjechać do Wielkiej Brytanii, inni do południowej Europy. Uchodźcy przybywają głównie autobusami i pociągami z Berlina oraz samolotami.

  www.tokfm.pl
 • Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, też uzgadniając wsparcie wojskowe, aby pomóc naszym przyjaciołom z Ukrainy - powiedział we wtorek w Londynie premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson na spotkaniu z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej.

  www.tokfm.pl
 • Jeśli NATO nie chce, albo nie może zamknąć nieba nad Ukrainą, to dajcie nam chociaż broń i zrobimy to sami - wezwał we wtorek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiOU) Ołeksij Daniłow.

  "Właśnie teraz, w tej chwili, w tym dniu potrzebujemy jak najszybszej i praktycznej pomocy, od której zabezpieczenia zależy zwycięstwo Ukrainy i brak klęski Zachodu. To kwestia ochrony ukraińskiego nieba - przekazanie lotnictwa bojowego i systemów obrony powietrznej" - dodał.

  www.tokfm.pl
 • Z powodu konieczności niesienia doraźnej pomocy humanitarnej, inspektorzy sanitarni nie prowadzą żadnych czynności kontrolnych ws. dystrybuowania żywności dla uchodźców z Ukrainy - poinformował we wtorek Główny Inspektor Sanitarny.

  www.tokfm.pl
 • Władze Mołdawii zaapelowały we wtorek do państw członkowskich Unii Europejskiej o nadzwyczajną pomoc w związku z masowym napływem uchodźców z ogarniętej rosyjską inwazją Ukrainy.

  www.tokfm.pl
 • Oddziały 25. samodzielnej brygady zmechanizowanej 6. armii rosyjskiej odniosły dotkliwe straty w rejonie Charkowa i cofnęły się na terytorium Rosji, by odzyskać zdolności do walki - podał we wtorek sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  www.tokfm.pl
 • Rosyjskie wojska atakujące Ukrainę spisują się zaskakująco słabo, w pierwszych dniach inwazji nie udało im się opanować żadnego dużego miasta. Jednym z powodów jest systemowa korupcja w sektorze wojskowym Rosji, prowadząca do błędów w ocenie sytuacji i problemów z zaopatrzeniem - pisze we wtorek portal Politico.

  www.tokfm.pl
 • Litr benzyny za 10 zł? Ekspert uważa, że to realny scenariusz. "Gdy świat odetnie się od rosyjskiej ropy"

  Litr benzyny za 10 zł? Ekspert uważa, że to realny scenariusz. "Gdy świat odetnie się od rosyjskiej ropy"

  Cena benzyny może w najbliższych dniach sięgnąć 7 zł za litr. Jak przekonują eksperci, na tym się nie skończy. - Bariera 10 zł za litr zostanie przebita, gdy świat zdecyduje się odciąć od dostaw rosyjskiej ropy naftowej. Najmocniej to odcięcie odczuje Europa, bo importuje z Rosji największą część surowca - mówił w TOK FM Robert Tomaszewski, analityk ds. energetycznych Polityka Insight.

  www.tokfm.pl
 • Szacujemy, że przez Warszawę do tej pory przewinęło się około 200 tysięcy Ukraińców. W miejskich szpitalach urodziło się 7 dzieci, których mamy przybyły z Ukrainy - poinformowała na briefingu rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk.

  www.tokfm.pl
 • Wsparcie Polski dodatkowymi funduszami w związku z przyjęciem przez nasz kraj uchodźców z Ukrainy - to główny temat rozmowy marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego z szefową PE Robertą Metsolą. - Jest pełne zrozumienie, że w tej materii jak najszybciej powinny być podjęte działania - powiedział Grodzki.

  www.tokfm.pl
 • Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) umieściła na Telegramie nagranie, na którym dwóch mężczyzn, określonych jako schwytani rosyjscy żołnierze, opowiada o zbrodniach wojennych dokonywanych przez Rosjan na Ukrainie i wzywa rodaków, aby nie wierzyli propagandzie.

  "Wzywają swoich rodaków, aby nie wierzyli rosyjskiej propagandzie i nie szli na wojnę na Ukrainie" - przekazało także SBU.

  www.tokfm.pl
 • Od wtorku na antenie Biełsat TV można oglądać codzienne audycje informacyjne w języku ukraińskim. Dotychczas widzowie stacji mogli oglądać wiadomości po białorusku i rosyjsku.

  www.tokfm.pl
 • Kluby Lewicy i PSL, a także koła opowiedziały się za dalszymi pracami nad projektem specustawy o pomocy ukraińskim uchodźcom; zapowiedziano zgłoszenie do projektu poprawek.

  www.tokfm.pl
 • Do Charkowa przybyła dostawa wyrzutni przeciwpancernych pocisków NLAW od krajów NATO.

  www.tokfm.pl
 • Najważniejsi operatorzy internetowi w Niderlandach poinformowali, że zablokują we wtorek co najmniej sześć stron rosyjskich mediów państwowych m.in. kanał RT oraz Sputnik.

  www.tokfm.pl
 • Liczba uchodźców z Ukrainy w Niemczech stale rośnie; od początku rosyjskiej inwazji niemiecka policja federalna potwierdziła przybycie ponad 64,6 tys. uchodźców wojennych ? poinformował rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych.

  www.tokfm.pl
 • Na wniosek Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej, na terytorium Rosji zablokowano "Wot Tak", redagowany po rosyjsku portal Biełsat TV skierowany do odbiorców na przestrzeni postsowieckiej - poinformował PAP główny specjalista ds. promocji Biełsat TV Miłosz M. Dobrzyński.

  www.tokfm.pl
 • Bojownicy KORD ratują dzieci przed ostrzałem w Makarowie (obwód kijowski)

  www.tokfm.pl
 • Hiszpania mogłaby magazynować i regazyfikować jedną trzecią gazu potrzebnego Europie, jednak do tej pory brakuje wystarczających podłączeń rurociągowych ze środkowoeuropejskim systemem gazowym - napisał "La Razon".

  www.tokfm.pl
 • Sejm skierował rządowy projekt ustawy o pomocy ukraińskim uchodźcom do dalszych prac w komisji administracji i spraw wewnętrznych. Posiedzenie komisji ma rozpocząć się jeszcze o godz. 14.

  www.tokfm.pl
 • Do Włoch przybyło dotąd około 20 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy - poinformował wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri. Zapewnił, że wszyscy mają zagwarantowaną opiekę medyczną, w tym testy na koronawirusa i szczepienia przeciwko COVID-19.

  www.tokfm.pl
 • "Rosjanie zmienili nasze dzieci w 'dzieci wojny'. Które śpią w piwnicach, stale są pod ostrzałami rakietowymi, widzą uzbrojonych najeźdźców, którzy grabią, rozstrzeliwują, kradną. Mój siedmioletni syn widzi wojnę tak jak na (tym) rysunku. Teraz to pozostanie na zawsze w pamięci naszych dzieci" - napisał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak na Twitterze. Do wpisu dołączył zdjęcie dziecięcego rysunku.

  www.tokfm.pl
 • "Dziesiątki rosyjskich czołgów T-72 i pojazdów bojowych BMP-2 zbliżają się Kijowa od wschodu" - informuje obecny na miejscu dziennikarz Julian Ropcke z "Bilda". I dodaje, że "znajdują się one 9 km na wschód od granic miasta".

  www.tokfm.pl
 • Rosyjscy politycy na wysokich stanowiskach wierzą, że walczą z nazistami, ale mordując naszych obywateli, prowadzą wojnę z własnymi obawami - przekazał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w nagraniu opublikowanym na Twitterze.

  www.tokfm.pl
 • Strzelanie do cywilów - Siły Zbrojne Ukrainy zamieściły kolejne wideo.

  www.tokfm.pl
 • Według informacji Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w dwunastej dobie od rozpoczęcia agresji wojska rosyjskie obniżyły tempo natarcia, jednakże wciąż kontynuują je na wszystkich kierunkach, zaś armia ukraińska prowadzi skuteczne działania obronne zadając przeciwnikowi znaczne straty - informuje w analizie Ośrodek Studiów Wschodnich.

  www.tokfm.pl
 • Wojna na Ukrainie spowodowała największy kryzys humanitarny od czasu drugiej wojny światowej - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem.

  Stoltenberg dodał, że prezydent Rosji Władimir Putin zapłaci prawdziwą cenę za agresję przeciwko Ukrainie, a Rosja już została odizolowana od sceny politycznej całego świata.

  www.tokfm.pl
 • Należy zapobiec eskalacji "sytuacji na Ukrainie" i nie dopuścić, by wymknęła się ona spod kontroli - powiedział przywódca ChRL Xi Jinping podczas wideokonferencji z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

  Xi wyraził ubolewanie, że w Europie "znów rozgorzały płomienie wojny". Zadeklarował poparcie dla rozmów pokojowych pomiędzy Rosją a Ukrainą oraz sprzeciw wobec sankcji nakładanych za Moskwę. Zaapelował o "maksymalną powściągliwość", by nie dopuścić do "eskalacji napięć" - przekazała państwowa chińska telewizja CCTV.

  www.tokfm.pl
 • Wystąpienie wicepremiera Henryka Kowalczyka było haniebne; tyrada, którą wygłosił, to nic innego jak policzek dla milionów Polaków, którzy wzięli na swoje barki pomoc dla naszych ukraińskich braci - mówili w Sejmie politycy KO o wypowiedzi wicepremiera na sali plenarnej.

  "Wypowiedź sterowana z Moskwy?". Minister Kowalczyk obraża posłankę. "Haniebne"

  "Wypowiedź sterowana z Moskwy?". Minister Kowalczyk obraża posłankę. "Haniebne"

  - Wystąpienie wicepremiera Henryka Kowalczyka było haniebne. Tyrada, którą wygłosił, to nic innego jak policzek dla milionów Polaków, którzy wzięli na swoje barki pomoc dla naszych ukraińskich braci - mówili w Sejmie politycy KO o słowach wicepremiera na sali plenarnej. Kowalczyk zasugerował, że wypowiedź jednej z posłanek opozycji była "sterowana z Moskwy".

  www.tokfm.pl
 • Rosyjska kolumna wojskowa została zniszczona w obwodzie kijowskim dzięki wiadomościom o przemieszczaniu się wrogiego sprzętu, wysłanym przez Ukraińców na specjalnym oficjalnym czacie - podaje agencja Ukrinform.

  "Tym razem Służba Bezpieczeństwa Ukrainy otrzymała współrzędne wrogiego sprzętu z oznakowaniem 'V' w obwodzie kijowskim. Wiadomości sprawdzono i przekazano wojskowym" - napisała na Telegramie państwowa służba łączności specjalnej.

  "Wynik widać na zdjęciu: ogniste 'powitanie' okupantów" - czytamy.

  www.tokfm.pl
 • W mieście Rubiżne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy trzy osoby zginęły w ciągu doby w wyniku ostrzałów ze strony wroga - poinformowała ukraińska policja państwowa.

  www.tokfm.pl
 • Niemiecki koncern Uniper ogłosił, że nie zamierza zawierać nowych długoterminowych kontraktów na zakup rosyjskiego gazu, choć zrealizuje do końca zakupy, przewidziane obowiązującymi kontraktami. Firma spisuje też na straty zaangażowanie w Nord Stream 2.

  www.tokfm.pl
 • Niestety w ciągu trzynastu dni wojny zginęło 22 policjantów, 88 zostało rannych, 7 zaginęło, 3 zostało schwytanych. Wszystko - podczas wykonywania oficjalnych zadań przeciwdziałania rosyjskiemu wrogowi - podała ukraińska policja państwa.

  www.tokfm.pl
 • Niemcy i ich infrastruktura krytyczna mogą w każdej chwili stać się celem cyberataków związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę - podaje tygodnik "Spiegel", opierając się na specjalnym raporcie Federalnego Urzędu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego (BSI). Atak ma być wymierzony w "cele o wysokiej wartości".

  www.tokfm.pl
 • Wyłączenie odpowiedzialności karnej urzędnika publicznego zapisane w projekcie specustawy nie dotyczy przywłaszczenia korzyści majątkowej bądź osobistej, zapisy te odnoszą się do pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru - podkreślił szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

  Ustawa o pomocy Ukrainie: będzie wsparcie finansowe dla tych, którzy pomagają uchodźcom

  Ustawa o pomocy Ukrainie: będzie wsparcie finansowe dla tych, którzy pomagają uchodźcom

  Dofinansowanie do mieszkania dla Ukraińców zagwarantuje specustawa. Dotyczy każdego, kto zdecydował się ugościć uchodźców w swoim domu.

  "Nie próbujcie tam przemycić np. przepisów o bezkarności urzędników". Tusk o ustawie ws. pomocy Ukraińcom

  "Nie próbujcie tam przemycić np. przepisów o bezkarności urzędników". Tusk o ustawie ws. pomocy Ukraińcom

  - Pokażcie, co jest w projekcie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy i nie próbujcie tak, jak to było w czasie pandemii, w tej ustawie przemycić jakichś niezwiązanych z tą dramatyczną sytuacją przepisów - zaapelował szef PO Donald Tusk, zwracając się do rządzących.

  www.tokfm.pl
 • W Bremie aktywiści wymalowali na statku przewożącym rosyjską ropę hasło "Peace - not oil" (pokój - nie ropa). W ubiegłym tygodniu w Hamburgu doszło do podobnej akcji na frachtowcu z węglem - pisze portal tygodnika "Spiegel".

  www.tokfm.pl
 • "Maluch o pulchnych policzkach, w niebieskiej, dzianinowej czapce ze zwierzątkiem z kreskówek. Jego twarz zastyga w przerażeniu" - fotograf Jérôme Sessini z "The New Yorker" uchwycił cywilów unikających moździerzy, podczas ucieczki z miasta Irpień.

  www.tokfm.pl
 • - Muszę przypomnieć, że atak przeciwko jednemu z krajów NATO, oznacza atak przeciwko nam wszystkim - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken w czasie wspólnej konferencji prasowej z premier Estonii Kają Kallas.

  Blinken wezwał Rosję do otwarcia korytarzy humanitarnych i przekazał, że Zachód zrobi wszystko, aby ochronić ukraińską ludność przed rosyjską agresją. Powiedział także, że pomoc i wysiłki na rzecz zwiększenia zdolności Ukrainy do samoobrony zostaną zwiększone.

  www.tokfm.pl
 • Wśród skonfiskowanego we Włoszech majątku rosyjskich oligarchów są też warte 8 milionów euro dwie wille nad jeziorem Como, należące do objętego sankcjami prezentera telewizji, propagandzisty Władimira Sołowjowa. Miejscowe władze mówią, że nikt go tam nie znał i nie miał z nim kontaktu.

  www.tokfm.pl
 • Koncern Shell planuje wycofanie się z rosyjskiego rynku ropy i gazu; pierwszym krokiem całej operacji jest natychmiastowe wstrzymanie wszystkich transakcji spotowych rosyjskiej ropy - podała agencja Reutera.

  www.tokfm.pl
 • Mapa linii kolejowych na Ukrainie - to ten środek transportu najczęściej wybierają uchodźcy.

  www.tokfm.pl
 • Cześć ukraińskiego festiwalu filmów dokumentalnych Docudays UA uznawanego za największe tego typu wydarzenie w tym kraju odbędzie się w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Na miejsce projekcji wybrano krakowskie kino Kijów.

  www.tokfm.pl
 • "W wyniku rakietowo-bombowych uderzeń rosyjskiej armii w Mariupolu uszkodzono budynek, w którym mieści się konsulat generalny Grecji i biuro Specjalnej Misji Monitorującej OBWE oraz zostały zniszczone biura konsulatów honorowych Słowenii, Azerbejdżanu i Albanii w Charkowie" - podaje ukraińskie MSZ.

  Podkreślono, że atak na biura misji dyplomatycznych stanowi złamanie międzynarodowego prawa humanitarnego i konwencji wiedeńskich.

  www.tokfm.pl
 • Komisja Europejska przedstawi plan ograniczenia importu rosyjskiego gazu o dwie trzecie w ciągu roku i zrekompensowania tego energią odnawialną jako element zmniejszenia swojej zależności od Rosji po inwazji tego kraju na Ukrainę - informuje "Financial Times".

  www.tokfm.pl
 • Szef ukraińskiego MSZ poinformował, że Rosja przetrzymuje 300 tys. cywilów jako zakładników w Mariupolu, a tym samym uniemożliwia ich ewakuację pomimo porozumień z Międzynarodowym Czerwonym Krzyżem. "Jedno dziecko zmarło wczoraj z powodu odwodnienia. Zbrodnie wojenne są częścią przemyślanej strategii Rosji. Wzywam wszystkie państwa, aby publicznie domagały się od Rosji wypuszczenia ludzi" - napisał Dmytro Kułeba.

  www.tokfm.pl
 • Niemiecka prokuratura federalna rozpoczęła śledztwo w sprawie możliwych rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie - poinformował we wtorek minister sprawiedliwości Marco Buschmann.

  www.tokfm.pl
 • Na Ukrainie mamy obecnie do czynienia z największym kryzysem humanitarnym od 77 lat; należy stworzyć system opieki zdrowotnej mogący pomóc uchodźcom - podkreślił w Kopenhadze dyrektor regionalny WHO na Europę Hans Kluge.

  "Największy kryzys humanitarny w Europie od 1945 roku". Szef WHO o sytuacji w Ukrainie

  "Największy kryzys humanitarny w Europie od 1945 roku". Szef WHO o sytuacji w Ukrainie

  Na Ukrainie mamy obecnie do czynienia z największym kryzysem humanitarnym od 77 lat - powiedział w Kopenhadze dyrektor regionalny WHO na Europę Hans Kluge. Jak dodał, należy stworzyć system opieki zdrowotnej mogący pomóc uchodźcom. - Budujcie system, który będzie w stanie przyjąć kobiety i dzieci. Trzeba będzie zapewnić szczepienia oraz pomoc psychologiczną - mówił do władz państw UE graniczących z Ukrainą.

  www.tokfm.pl
 • Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro potwierdził, że jego kraj prowadzi negocjacje z administracją prezydenta USA Joe Bidena m.in. w sprawie energii. Według mediów mają one służyć eliminacji embarga na wenezuelskie produkty paliwowe w związku z nałożonymi na Rosję sankcjami po inwazji na Ukrainę.

  www.tokfm.pl
 • Wojna na Ukrainie zakończy się dla Rosji całkowitą porażką, którą można będzie porównać jedynie z upadkiem nazistowskich Niemiec - twierdzi agent rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Ujawnia też, że agenci FSB nic nie wiedzieli o planach inwazji.

  www.tokfm.pl
 • Sejm rozpoczął pierwsze czytanie projektu ustawy dotyczącej wsparcia uchodźców z Ukrainy. Zakłada on, że będą oni mogli otrzymać numer PESEL i korzystać z polskich usług publicznych, m.in. opieki zdrowotnej i edukacji.

  www.tokfm.pl
 • Liczba uchodźców wojennych z Ukrainy sięgnęła już 2 mln - poinformował we wtorek na Twitterze Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi.

  www.tokfm.pl
 • Setki uchodźców wyjeżdżają z Przemyśla do Warszawy.

  www.tokfm.pl
 • Bułgarski premier Kirił Petkow powiedział w parlamencie, że Bułgaria nie poprze sankcji przeciw Rosji, jeśli będą one zagrażały bułgarskim interesom. Dodał, że jeśli Unia takie sankcje przyjmie, Bułgaria poprosi o ustanowienie dla niej wyjątku.

  Petkow sprecyzował, że chodzi o import ropy i gazu. - Rozważamy każdą sankcję oddzielnie. Pewnych decyzji nie możemy poprzeć, ponieważ wstrzymanie dostaw ropy z Rosji oznacza dla nas poważne problemy - tłumaczył.

  www.tokfm.pl
 • Prace Sejmu będą prowadzone w niecodziennym trybie w związku z ustawami ważnymi dla bezpieczeństwa państwa, w tym specustawą o pomocy dla Ukraińców, którą chcemy uchwalić w środę - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Dodała, że w piątek o godz. 16 rozpocznie się uroczyste zgromadzenia posłów i senatorów.

  www.tokfm.pl
 • SMS-y o treści "Żyjemy" już nie dochodzą. Trwa dramat mieszkańców Mariupola. Miasta, które "postawiło się propagandzie rosyjskiej"

  SMS-y o treści "Żyjemy" już nie dochodzą. Trwa dramat mieszkańców Mariupola. Miasta, które "postawiło się propagandzie rosyjskiej"

  Do wczoraj jeszcze dostawałem krótkie SMS-y od ludzi z Mariupola, w tym też mojej rodziny. Pisali: "Żyjemy". To najważniejsze, bo od wielu dni miasto nieustannie jest pod ostrzałem Rosjan - mówił w TOK FM Andrzej Iwaszko. Po tym, jak Rosjanie zburzyli wieżę telekomunikacyjną w Mariupolu, "telefony zamilkły". - Oni tam siedzą w piwnicach w ciemnościach. Sytuacja jest katastrofalna - podkreślił prezes Polsko-Ukraińskiego Stowarzyszenia Kulturalnego w Mariupolu.

  www.tokfm.pl
 • "Obrońcy Mariupola pilnie podjęli szereg działań w celu ewakuacji ludności cywilnej jedyną drogą: oczyszczono drogi z min, usunięto zapory inżynieryjne itd. Z miasta nie wypuszczono jednak dzieci, kobiet i osób starszych. Rosjanie przypuścił atak w kierunku korytarzy humanitarnych - piszą Siły Zbrojne Ukrainy.

  Ukraińskie wojsko: Rosjanie rozpoczęli atak w kierunku humanitarnego korytarza z Mariupola

  Ukraińskie wojsko: Rosjanie rozpoczęli atak w kierunku humanitarnego korytarza z Mariupola

  Rosjanie nie wypuścili ludzi z Mariupola, rozpoczęli atak w kierunku korytarza humanitarnego - poinformował we wtorek sztab Połączonej Operacji Sił Zbrojnych Ukrainy.

  www.tokfm.pl
 • Komisja Europejska przygotowała nowy pakiet sankcji wobec Rosji i Białorusi za atak na Ukrainę - przekazało PAP źródło unijne. Według projektu trzy białoruskie banki mają zostać wykluczone z systemu SWIFT. Na listach sankcyjnych mają się też znaleźć kolejni rosyjscy oligarchowie.

  Z informacji PAP wynika też, że KE proponuje również zakaz eksportu technologii morskich do Rosji.

  www.tokfm.pl
 • "Bardzo się staramy, żeby wolontariusze się nie wypalili, bo przed nami długi bieg". Apel do rządu o szybką pomoc

  "Bardzo się staramy, żeby wolontariusze się nie wypalili, bo przed nami długi bieg". Apel do rządu o szybką pomoc

  - Na razie mamy ogromną pomoc wolontariuszy, ale zdajemy sobie sprawę, że za tydzień, dwa czy trzy pewnie nie będzie już takiego zrywu i wtedy problemy dopiero się zaczną - mówi wicestarosta z Chełma Jerzy Kwiatkowski. Aktywiści i samorządowcy apelują do rządu o wspólne rozmowy, także z Ukraińcami, o tym, jak będą funkcjonować w naszym społeczeństwie w dłuższej perspektywie.

  www.tokfm.pl
 • Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck w wywiadzie dla telewizji RTL i ntv wyraził wątpliwość, czy Rosja spełni swoją groźbę wstrzymania dostaw gazu ziemnego rurociągiem Nord Stream 1. - Nie spodziewam się, by do tego doszło - powiedział.

  www.tokfm.pl
 • Kurs euro ok. godziny 11 we wtorek spadł poniżej 4,9 zł. Złoty w stosunku do wspólnej waluty umocnił się o blisko 1,5 proc.

  www.tokfm.pl
 • Prezydent Zełenski planuje dziś wystąpić na wideo przed brytyjskim parlamentem, podaje Nexta.

  www.tokfm.pl
 • www.tokfm.pl
 • Unia Europejska szykuje kolejny pakiet sankcji na Rosję i Białoruś. Wstępnie mówi się o wykluczeniu trzech białoruskich banków z systemu SWIFT, donosi agencja Reutera.

  www.tokfm.pl
 • Rosyjscy żołnierze strzelają w powietrze, by rozproszyć protestujących w Czapłynce.

  www.tokfm.pl
 • Z Irpienia w obwodzie kijowskim ewakuowano ponad 150 osób - poinformował szef regionu Ołeksij Kułeba na komunikatorze Telegram.

  Ludzie wywożeni są z Irpienia do wsi Romaniwka i dalej do Kijowa.

  www.tokfm.pl
 • W atakowanym przez Rosjan Mariupolu na wschodzie Ukrainy ludzie chowają zwłoki swoich sąsiadów na podwórkach, a w związku z brakiem prądu i gazu gotują jedzenie na ogniskach - podaje mariupolska rada miejska, cytowana przez Ukrinform.

  "Rosyjscy okupanci nadal uderzają w Mariupol, wszystkie dzielnice są zrujnowane przez wrogi ogień" - napisała mariupolska rada miejska.

  www.tokfm.pl
 • Krótko po ślubie pary ochotników ze 112. kijowskiego batalionu, Lesji i Wałerija, ukraiński sztab generalny poinformował we wtorek na Facebooku, że w stanie wojennym przepisy dotyczące małżeństw zostają uproszczone.

  Uchwała ukraińskiego rządu stanowi, że tymczasowo można dokonać rejestracji małżeństwa bez osobistej obecności pana młodego lub panny młodej.

  Nagranie z polowego ślubu Lesji i Wałerija obiegły media społecznościowe.

  www.tokfm.pl
 • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał w wystąpieniu, że w ciągu 13 dni wojny Rosjanie stracili więcej sprzętu wojskowego niż w ciągu ostatnich 30 lat.

  Po opisaniu dramatycznej sytuacji w okupowanych ukraińskich miastach, prezydent poinformował m.in., że "w Mariupolu dziewczynka zmarła w wyniku odwodnienia". - Okupanci chcą nas pozbawić prawa do życia, a my tego prawa musimy bronić - podkreślił Zełenski.

  "W Mariupolu dziewczynka zmarła w wyniku odwodnienia". Zełenski o okrucieństwie okupanta

  "W Mariupolu dziewczynka zmarła w wyniku odwodnienia". Zełenski o okrucieństwie okupanta

  Zawsze 8 marca witamy cały świat świętem kobiet, naszych kobiet, dziewcząt, towarzyszek, matek. Zawsze, ale nie dziś, kiedy mamy tyle śmierci, tyle smutku, tyle cierpienia. Bo trwa wojna: pełnoskalowa i terrorystyczna przeciwko naszemu narodowi - mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i opisał dramatyczną sytuację Mariupola, w którym zmarła dziewczynka w wyniku odwodnienia.

  www.tokfm.pl
 • Zarząd Główny Związku Artystów Scen Polskich ZASP-Stowarzyszenia podjął decyzję o zawieszeniu planowanej współpracy pomiędzy ZASP a Sojuzem Tieatralnych Diejatielej Rossijskoj Fiedieracyi (STD RF), której zapis miał zawierać list intencyjny - napisano w liście do STD RF.

  www.tokfm.pl
 • Charków - tak teraz wygląda miasto

  www.tokfm.pl
 • "W Homlu zauważono pociąg z wyposażeniem rosyjskich wojsk powietrznodesantowych" - napisał MotolkoHelp, który zajmuje się śledztwami z Białorusi i o Białorusi.

  www.tokfm.pl
 • Rośnie liczba ofiar ostrzału miasta Sumy. W nocnych nalotach zginęło co najmniej 21 cywilów.

  www.tokfm.pl
 • Ceny niklu na LME (londyńskiej giełdzie metali) wzrosły o ponad 100 proc., przekraczając poziom 100 tys. dolarów za tonę. Stało się to po tym, jak dzień wcześniej cena tego metalu wzrosła o kilkadziesiąt procent. W rezultacie handel niklem na LME został zawieszony.

  Pierwotną przyczyną wzrostu cen niklu były obawy o dostawy tego metalu (wykorzystywanego np. w przemyśle samochodowym), związane z rosyjską napaścią na Ukrainę i sankcjami nałożonymi na Moskwę przez kraje zachodnie. Jednak gwałtowny wzrost cen metalu był efektem tzw. short squeeze, czyli gwałtowne zamykanie pozycji krótkich, co powoduje wzrost popytu na instrument bazowy.

  www.tokfm.pl
 • Rosja złamała międzynarodowe prawo humanitarne, atakując cywilów - zarzuciła organizacja Human Rights Watch (HRW). W miniony weekend w wyniku bombardowania odcinka drogi pod Kijowem, którym uciekali cywile, zginęło ośmioro z nich - informowała organizacja.

  - Przez kilka godzin 6 marca 2022 r. rosyjskie wojska bombardowały odcinek drogi, którą uciekało setki cywilów - przekazano w oświadczeniu na stronie HRW.

  www.tokfm.pl
 • Już niedługo rosyjska ambasada w Pradze może zmienić adres bez przeprowadzki. Władze miasta rozważają przemianowanie ulicy, przy której leży, na Bohaterów Ukrainy. Na razie przemalowały barierki na pobliskim wiadukcie w ukraińskie barwy.

  www.tokfm.pl
 • Ukraińskie służby ds. sytuacji nadzwyczajnych o bardzo trudnej sytuacji w miejscowościach rejonu buczańskiego, gdzie okupanci spowodowali humanitarną katastrofę. "W związku z okupacją nie ma dostępu do szeregu miast i miejscowości, w tym m.in. do Buczy, Worzela, Hostomla, Irpienia. Na terytorium tych miejscowości trwają działania bojowe. Rosjanie prowadzą ciągły ostrzał budynków mieszkalnych i obiektów infrastruktury".

  www.tokfm.pl
 • "Solidarność w działaniu. Wielka Brytania przyznała ukraińskim uchodźcom 50 wiz, a Polacy w ciągu dwóch tygodni przyjęli 1,2 mln Ukraińców. "Jesteśmy hojni, jak tylko możemy, jesteśmy bardzo, bardzo hojni" - mówi Boris Johnson" - Donald Tusk pisze na Twitterze.

  www.tokfm.pl
 • Rosyjskie siły na Ukrainie są coraz bardziej zdesperowane, co przejawia się "podwajaniem przez nie brutalności" - ocenił brytyjski minister obrony Ben Wallace. Zapowiedział przekazanie Ukrainie kolejnej partii broni i sprzętu wojskowego.

  www.tokfm.pl
 • Bardzo liczymy na to, że w ciągu tego posiedzenia Sejmu ustawa ws. pomocy dla uchodźców zostanie przyjęta; Senat deklaruje również bardzo szybkie prace - mówił szef KPRM Michał Dworczyk. Podkreślił, że ustawa ta jest potrzebna, by zorganizować w Polsce pobyt uchodźców.

  www.tokfm.pl
 • Borodzianka pod pełną kontrolą armii rosyjskiej - Julian Ropcke, dziennikarz "Bilda" publikuje zdjęcia.

  www.tokfm.pl
 • Australijska rafineria Viva Energy poinformowała w oświadczeniu, że przestanie kupować rosyjską ropę w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

  Tym samym rafineria dołącza do rosnącej liczby firm, które zrywają więzi handlowe z tego powodu - wyjaśnia agencja Reutera.

  www.tokfm.pl
 • Po pierwszej fali uchodźców z Ukrainy nadejdzie druga, która będzie składała się z bardziej dotkniętych wojną osób - poinformował na konferencji prasowej Filippo Grandi, wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR).

  - Jeśli wojna będzie trwała dalej, będziemy odnotowywać więcej osób, które nie mają środków do życia, ani kontaktów poza Ukrainą. W przyszłości sytuacja do opanowania przez kraje europejskie będzie bardziej złożona i zajdzie potrzeba większej solidarności ze strony Europy i krajów spoza kontynentu - przekazał Grandi.

  www.tokfm.pl
 • Ponad 106 mln euro pomocy na rzecz ofiar rosyjskiej inwazji na Ukrainę zebrały w jeden dzień holenderskie media podczas akcji "Razem dla Ukrainy".

  www.tokfm.pl
 • Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy podało, że "to pierwsza wojna w historii ludzkości, kiedy armia rosyjska odmawia odebrania swoich poległych żołnierzy z powrotem".

  www.tokfm.pl
 • Obecnie najtrudniejsza sytuacja humanitarna na Ukrainie jest w rejonie buczańskim w obwodzie kijowskim - podają ukraińskie służby ds. sytuacji nadzwyczajnych. W miejscowościach okupowanych przez Rosję jej żołnierze dokonują zabójstw i gwałtów, kradną.

  "Okupanci kradną, zabijają i gwałcą cywilów". Mają też blokować dostawy wody i jedzenia

  "Okupanci kradną, zabijają i gwałcą cywilów". Mają też blokować dostawy wody i jedzenia

  Obecnie najtrudniejsza sytuacja humanitarna na Ukrainie jest w rejonie buczańskim w obwodzie kijowskim - podają ukraińskie służby ds. sytuacji nadzwyczajnych. W okupowanych miejscowościach rosyjscy żołnierze mają dokonywać zabójstw i gwałtów, a także kraść.

  www.tokfm.pl
 • "Tych wiosek fizycznie już nie ma. Ostatni czołg w konwoju niszczy je, aby nikt nie mógł zgłaszać ruchów Rosjan" - informuje bułgarski dziennikarz śledczy Christo Grozew i cytuje wiadomość od przyjaciela mieszkającego blisko Hostomla.

  www.tokfm.pl
 • Aby powstrzymać Władimira Putina, przestańmy kupować od niego gaz. Kupując rosyjski gaz, finansujemy wojnę, którą potępiamy na forum świata - apeluje były prezydent Francji Francois Hollande. Minister ds. przemysłu Agnes Pannier-Runacher sprzeciwia się jednak całkowitemu zaprzestaniu kupowania gazu od Rosji.

  www.tokfm.pl
 • Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk przekazała, że strona rosyjska zaplanowała zakłócenie pracy korytarza humanitarnego z miejscowości Sumy. - Przygotowywane są manipulacje z trasą, tak aby zmusić ludzi, by pojechali inną drogą - nieuzgodnioną i niebezpieczną - powiedziała Wereszczuk.

  www.tokfm.pl
 • "Unia Europejska w tym tygodniu przestawi plan wspólnej emisji obligacji, z której środki mają zostać przeznaczone na wydatki na energię i obronę" - poinformowała agencja Bloomberg. Dodano, że emisja ma być odpowiedzią na problemy, z jakimi państwa członkowskie zetknęły się po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

  www.tokfm.pl
 • Embargo na import z Rosji "wszystkich węglowodorów", czyli przede wszystkim gazu i ropy jest konieczne, by powstrzymać wojnę - ocenił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

  www.tokfm.pl
 • Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że podczas wtorkowej wizyty w Londynie będzie namawiał premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona do tego, by zakres zamrożenia aktywów oligarchów rosyjskich był jak najszerszy, tak by była to pośrednia presja na cały świat biznesu rosyjskiego.

  www.tokfm.pl
 • Rządy, które odmawiają wsparcia Ukrainie nie dają sobie dobrego świadectwa - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Jego zdaniem, takie postawy nie wpłyną pozytywnie na relacje z Polską.

  www.tokfm.pl
 • Ukraińscy żołnierze niszczą rosyjski sprzęt - obwód mikołajowski

  www.tokfm.pl
 • Trwa ewakuacja pierwszej grupy mieszkańców z miasta Sumy.

  www.tokfm.pl
 • Ruszyła ewakuacja mieszkańców podkijowskiego Irpienia - podały władze w Kijowie.

  www.tokfm.pl
 • Z atakowanego przez Rosjan Charkowa na wschodzie Ukrainy ewakuowano do tej pory pociągami ponad 600 tys. ludzi - poinformował szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Charków to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Ukrainy.

  www.tokfm.pl
 • "Putin prawdopodobnie uderzy na będące w NATO kraje bałtyckie, jeśli wygra w Ukainie" - ostrzega w wywiadzie dla Politico pochodzący z Łotwy wiceszef Komisji Europejskiej Waldis Dombrowskis.

  www.tokfm.pl
 • Dzieci z Ukrainy, przebywające w Polsce dłużej niż trzy miesiące są objęte obowiązkiem wykonania szczepień ochronnych, zgodnie z programem - podało Ministerstwo Zdrowia.

  www.tokfm.pl
 • W tej chwili nie jest planowana ewakuacja konsulatu generalnego we Lwowie, czy też pozostałych na miejscu pracowników ambasady w Kijowie na czele z ambasadorem Bartoszem Cichockim - podkreślił wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

  www.tokfm.pl
 • - Okupacja Ukrainy oznacza koniec Putina - mówi minister obrony Wielkiej Brytanii, podaje "The Independent".

  www.tokfm.pl
 • Jesteśmy w fazie wstępnej śledztwa, organizacyjnej; włączają się nowe państwa - powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, pytany o zbieranie materiałów dot. zbrodni wojennych na Ukrainie w śledztwie w tej sprawie.

  www.tokfm.pl
 • www.tokfm.pl
 • "Kobiety są wojownikami. Zamiast bukietów kwiatów - chwyciły za broń" - czytamy we wpisie Gwardii Narodowej Ukrainy. Z okazji Dnia Kobiet opublikowała ona zdjęcia walczących Ukrainek.

  www.tokfm.pl
 • - Rozpoczęliśmy ewakuację korytarzem humanitarnym miasta Sumy. Od Sumy - cywile, do Sumy - towary humanitarne. Wierzymy, że "autorzy korytarzy do kraju, z którego nikt nie chce się ewakuować" nie zamkną drzwi i nikomu nie stanie się krzywda - poinformował Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy.

  www.tokfm.pl
 • Wielka Brytania poprze Polskę, jeśli ta zdecyduje się dostarczyć Ukrainie myśliwce - powiedział brytyjski minister obrony Ben Wallace. Ostrzegł jednak, że może to mieć dla Polski bezpośrednie konsekwencje.

  www.tokfm.pl
 • We wtorek ropa nadal drożała na światowych rynkach. Na giełdzie Nymex w Nowym Jorku ropa kosztowała 122,83 dol. za baryłkę, co oznacza wzrost o 2,87 proc. Z kolei gaz w Holandii podrożał rano o 18 proc., do 270 euro za MWh.

  www.tokfm.pl
 • "Przepis o bezkarności urzędniczej obowiązuje w wielu krajach Europy Zachodniej". Przykład? Premier nie podał

  "Przepis o bezkarności urzędniczej obowiązuje w wielu krajach Europy Zachodniej". Przykład? Premier nie podał

  Dlaczego w ustawie dotyczącej uchodźców z Ukrainy rządzący upchnęli przepis gwarantujący bezkarność za decyzje podejmowane w czasie pandemii COVID-19? Według premiera nic złego się nie stało. - Przepis o bezkarności urzędniczej jest normalnym przepisem, który obowiązuje w wielu krajach Europy Zachodniej - przekonywał Mateusz Morawiecki.

  www.tokfm.pl
 • Kijów nie jest odcięty, ale z dostawami nie jest dobrze. W dużych sklepach jest problem z warzywami, po mięso stoją kolejki. Jest problem z lekami, bo od jakiegoś czasu nie widziałem otwartej apteki - powiedział ambasador RP w Ukrainie Bartosz Cichocki.

  "Z dostawami nie jest dobrze. Jest problem z lekami". Ambasador RP o życiu w oblężonym przez Rosjan Kijowie

  "Z dostawami nie jest dobrze. Jest problem z lekami". Ambasador RP o życiu w oblężonym przez Rosjan Kijowie

  Kijów nie jest odcięty, ale z dostawami nie jest dobrze. W dużych sklepach jest problem z warzywami, po mięso stoją kolejki. Jest problem z lekami, bo od jakiegoś czasu nie widziałem otwartej apteki - powiedział ambasador RP w Ukrainie Bartosz Cichocki.

  www.tokfm.pl
 • Ulga podatkowa za pomaganie Ukraińcom: jak ją uzyskać? Podpowiadamy

  Ulga podatkowa za pomaganie Ukraińcom: jak ją uzyskać? Podpowiadamy

  Zwolnienie z podatku od darowizn. To, że pomagaliśmy, musimy mieć na papierze. Pomoc dla ukraińskich uchodźców przebywających w Polsce będzie zwolniona z podatku. Tak wynika z przyjętego przez rząd projektu ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy.

  www.tokfm.pl
 • Siły rosyjskie wysadziły mosty na Dońcu w mieście Izium we wschodniej Ukrainie; lokalna ludność potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej, ale Rosjanom jak dotąd nie udało się zająć miasta - podaje Ukrainska Prawda.

  www.tokfm.pl
 • Władze ukraińskie podają, że rosyjskie wojska ostrzelały autobus ewakuacyjny i kilka wiosek w rejonie Kijowa. Trzy osoby zostały ranne.

  www.tokfm.pl
 • Ukraińcy opublikowali kolejne nagranie pokazujące uderzenie z drona Bayraktar TB2. Tym razem zniszczony miał zostać rosyjski system obrony przeciwlotniczej.

  www.tokfm.pl
 • "Wojna Putina sprowadziła na Ukrainę tragedię i cierpienie. Inspiruje mnie przyjęcie przez naród polski uchodźców ukraińskich. Zobaczyłem to na własne oczy. Stany Zjednoczone i Polska będą nadal współpracować, aby odpowiedzieć na agresję Rosji na Ukrainie" - napisał na Twitterze Sekretarz Stanu USA Antony Blinken.

  www.tokfm.pl
 • Co najmniej 18 cywilów, w tym dwoje dzieci, zginęło w poniedziałek w rosyjskim bombardowaniu bloków mieszkalnych w mieście Sumy na północy Ukrainy - przekazał doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko. Ostrzegł, że liczba ofiar najpewniej wzrośnie.

  www.tokfm.pl
 • Wstępne szacunki mówią, że koszt utrzymania miliona ukraińskich uchodźców to kilka miliardów zł, a może nawet 10 mld zł, jeśli weźmiemy pod uwagę system edukacji, opieki zdrowotnej, zabezpieczenia społecznego - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

  www.tokfm.pl
 • Brytyjska Izba Gmin przyjęła w poniedziałek przed północą projekt ustawy o przestępczości gospodarczej, która ma zwiększyć możliwości rządu w zakresie ścigania rosyjskich oligarchów. Projekt trafi teraz do Izby Lordów i, jak się oczekuje, wejdzie w życie w ciągu kilku dni.

  www.tokfm.pl
 • Lądowe Siły Zbrojne Ukrainy podają, że od początku wojny zginęło 12 tys. rosyjskich żołnierzy. Zniszczono 303 czołgi, 1036 pojazdów opancerzonych, 120 systemów artyleryjnych. Zestrzelono 48 samolotów, 80 helikopterów.

  www.tokfm.pl
 • Wiktor Janukowycz zwrócił się do prezydenta Ukrainy, aby ten "powstrzymał rozlew krwi i osiągnął porozumienie za wszelką cenę".

  www.tokfm.pl
 • Sztab generalny armii ukraińskiej zaapelował we wtorek do obywateli, by wszelkie informacje sprawdzali w oficjalnych źródłach, zanim powielą je w mediach społecznościowych. "Wróg chce zasiać wśród nas panikę" - ostrzegł sztab na Facebooku.

  www.tokfm.pl
 • Polska powinna wystąpić na forum UE o wprowadzenie nowego systemu relokacji uchodźców z Ukrainy, analogicznego do tego z 2015 roku - powiedział były przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

  www.tokfm.pl
 • Złoty we wtorek rano pozostaje stabilny, kurs euro wynosi nieco ponad 4,96 zł a kurs dolara niewiele przekracza 4,57 zł.

  www.tokfm.pl
 • www.tokfm.pl
 • Cztery osoby zginęły minionej doby wskutek rosyjskiej agresji w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - podały ukraińskie państwowe służby ds. sytuacji nadzwyczajnych.

  W poniedziałek Rosjanie z nową siłą przeprowadzili ostrzały i bombardowania osiedli mieszkaniowych i różnych obiektów w Charkowie oraz w miejscowościach w obwodzie charkowskim, powodując wiele szkód i pożarów - czytamy też w komunikacie.

  www.tokfm.pl
 • - Siły rosyjskie rozlokowały swój sprzęt między budynkami mieszkalnymi w ukraińskich miejscowościach i wykorzystują cywilów jako żywe tarcze - powiedział doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko.

  "Specjalnie stoją w podwórkach, byśmy nie mieli możliwości teraz ich wyprzeć z tych terytoriów. Bo rozumieją, że nie będziemy strzelać do domów, do obiektów cywilnych, do ludzi. I na tym polega cały cynizm sytuacji - podkreślił Denysenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

  www.tokfm.pl
 • "Siły rosyjskie koncentrują się na wschodnich, północno-zachodnich i zachodnich obrzeżach Kijowa", podało Study of War w Waszyngtonie. "W ciągu 24-96 godzin mogą przeprowadzić atak na stolicę" - dodało.

  www.tokfm.pl
 • - Rozmontować machinę wojenną Władimira Putina możemy tylko poprzez bardzo mocne i zdecydowane sankcje; aby uderzenie w Rosję było skuteczne, musi być konsekwentne i długotrwałe - mówił premier Mateusz Morawiecki przed wylotem do Wielkiej Brytanii i Norwegii. Zaapelował o zaniechanie kupowania od Rosji ropy i gazu.

  www.tokfm.pl
 • Rosja stała się najbardziej obłożonym sankcjami państwem na świecie - poinformowała turecka agencja Anatolia. W ciągu niespełna dwóch tygodni od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę na Rosję nałożonych zostało 2778 nowych sankcji, co razem z poprzednio obowiązującymi retorsjami podniosło ich łączną liczbę do 5532 - podała.

  www.tokfm.pl
 • 67,8 proc. Polaków opowiedziało się za rezygnacją z rosyjskiego gazu, ropy i węgla, a 52,7 proc. byłaby gotowa zapłacić wyższe podatki dla sfinansowania lepszego uzbrojenia Polski - wynika z sondażu United Surveys dla "DGP" i "RMF FM".

  Polacy popierają rezygnację z rosyjskiego gazu, ropy i węgla [SONDAŻ]

  Polacy popierają rezygnację z rosyjskiego gazu, ropy i węgla [SONDAŻ]

  67,8 proc. Polaków opowiedziało się za rezygnacją z rosyjskiego gazu, ropy i węgla, a 52,7 proc. byłaby gotowa zapłacić wyższe podatki dla sfinansowania lepszego uzbrojenia Polski - wynika z sondażu United Surveys dla "DGP" i "RMF FM".

  www.tokfm.pl
 • Aby samoloty Sojuszu mogły się w miarę bezpiecznie poruszać nad Ukrainą, musiałyby wcześniej zostać zniszczone wojskowa infrastruktura rosyjska i elementy uzbrojenia. Inaczej tego rodzaju misja miałaby charakter po prostu samobójczy - mówi w rozmowie z "GW" Robert Pszczel, były szef biura informacyjnego NATO w Moskwie.

  www.tokfm.pl
 • Polskie firmy nie tylko powstrzymują się od eksportu na Wschód, lecz także ograniczają i zamykają swoje fabryki. Za naszą granicą jest ok. 200 polskich zakładów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

  www.tokfm.pl
 • "Fala uciekających przed wojną uchodźców z Ukrainy odstraszyła przemytników towarów. Nawet papierosy, które dotąd szły w tirach i busach, są w odwrocie" - czytamy w "Rzeczpospolitej"

  www.tokfm.pl
 • Decyzja o ewentualnej ewakuacji zbiorów z terytorium Ukrainy należy do władz tego państwa. Na razie takiej decyzji nie ma. Nie powinniśmy wywierać żadnych nacisków w tej sprawie. Gdyby zaszła taka potrzeba, mamy wszystko przygotowane - mówi PAP wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

  www.tokfm.pl
 • Cztery osoby cywilne zginęły w ciągu minionej doby w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy wskutek rosyjskich ostrzałów - poinformowały ukraińskie państwowe służby ds. sytuacji nadzwyczajnych.

  www.tokfm.pl
 • Siły rosyjskie naruszyły swoje zobowiązania wynikające z międzynarodowego prawa humanitarnego dotyczące nieprowadzenia masowych lub nieproporcjonalnych ataków na szkodę ludności cywilnej. Osoby odpowiedzialne mogą być ścigane za zbrodnie wojenne" - pisze Andrew Stroehlein z Human Rights Watch. 

  www.tokfm.pl
 • - Jestem przeciw tej okropnej wojnie. Całym sercem jestem teraz z narodem ukraińskim. Jednocześnie czuję na sobie obowiązek, by wspierać tę część rosyjskiego społeczeństwa, która nie ma wątpliwości, że ta wojna to hańba dla Rosji. Ci ludzie są w tej chwili zdruzgotani - mówi PAP dramatopisarz i reżyser Iwan Wyrypajew.

  www.tokfm.pl
 • Jadący autem osobowym: 29-letnia kobieta z dwójką dzieci - rocznym i dwuletnim - zginęli po zderzeniu z ciężarówką na A2 w pow. łowickim (woj. łódzkie). Rannych zostało dwóch mężczyzn. Wszyscy to obywatele Ukrainy - podał rzecznik woj. straży pożarnej mł. bryg. Jędrzej Pawlak.

  Łódzkie. W wypadku pod Łowiczem zginęła Ukrainka i dwoje dzieci. Trwa ustalanie przyczyn zdarzenia

  Łódzkie. W wypadku pod Łowiczem zginęła Ukrainka i dwoje dzieci. Trwa ustalanie przyczyn zdarzenia

  Na autostradzie A2 doszło w nocy do zderzenia samochodu osobowego z ciężarówką. Jak informuje nas straż pożarna, w aucie osobowym jechało siedem osób. - 29-letnia Ukrainka oraz dwoje dzieci nie żyją - mówi Jędrzej Pawlak, oficer prasowy Łódzkiego Komendanta PSP w Łodzi.

  www.tokfm.pl
 • Rzecznik Departamentu Stanu USA oskarżył o kłamstwo ministra spraw zagranicznych Rosji. "To zwykłe kłamstwo. Specjalna operacja wojskowa Rosji podżega do wojny na Ukrainie. Ukraina nie chce wojny" - napisał.

  www.tokfm.pl
 • Najnowsze zdjęcia z obleganego przez Rosjan Mariupola - zdjęcia opublikował pułk azowski.

  www.tokfm.pl
 • Ruszyło przyjmowanie wniosków od podróżnych oraz organizatorów turystyki o zwrot pieniędzy wpłaconych na imprezy turystyczne odwołane z powodu agresji Rosji na Ukrainę - przypomina Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wypłaty będą realizowane z Turystycznego Funduszu Pomocowego.

  www.tokfm.pl
 • Wojska rosyjskie na Ukrainie kontynuują ofensywę, ale tempo ich przesuwania się znacznie spadło - przekazał sztab generalny ukraińskiej armii w komunikacie zamieszczonym na Facebooku

  Wiadomo też, że grupy armii ukraińskiej prowadzą operację obronną "w granicach stref operacyjnych: południowej, wschodniej i północnej, na wyznaczonych pozycjach".

  www.tokfm.pl
 • Ponad 100 pracowników i około 200 ukraińskich ochroniarzy jest przetrzymywanych przez Rosjan na terenie czarnobylskiej elektrowni atomowej - informuje BBC. Mają ograniczony dostęp do leków i jedzenia.

  www.tokfm.pl
 • Komisja Europejska ma przedstawić dziś plan uniezależnienia się od rosyjskiego gazu.

  Według Bloomberga, pakiet przewidujący między innymi sięgnięcie po nowe źródła dostaw pozwoli na zmniejszenie importu rosyjskiego gazu o prawie 80 procent już w tym roku.

  www.tokfm.pl
 • Australijska minister spraw zagranicznych Marise Payne oświadczyła, że jej rząd nałożył sankcje na 10 osób "o strategicznym znaczeniu dla Rosji" za ich rolę w zachęcaniu do wrogości wobec Ukrainy - informuje agencja Associated Press.

  - Obejmuje to prowadzenie i rozpowszechnianie fałszywych narracji o "denazyfikacji" Ukrainy, wysuwanie błędnych oskarżeń o ludobójstwo na etnicznych Rosjanach we wschodniej Ukrainie oraz promowanie uznania tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej za niepodległe - poinformowała Payne.

  www.tokfm.pl
 • Japonia nałoży kolejne sankcje na Rosję i Białoruś w związku z inwazją na Ukrainę, zamrażając aktywa należące do 32 oligarchów, urzędników państwowych i instytucji - poinformowało japońskie ministerstwo finansów.

  Decyzję podjęto ze względu na eskalację inwazji Rosji na Ukrainę, w którą "wyraźnie zaangażowana jest Białoruś" - sprecyzowało ministerstwo.

  www.tokfm.pl
 • W Żytomierzu rosyjscy żołnierze zaatakowali fabrykę czołgów, lotnisko i skład ropy - informują ukraińskie media.

  www.tokfm.pl
 • 1,7 mln osób, głównie kobiet i dzieci - tyle osób uciekło z Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji, informuje UNHCR na Twitterze.

  www.tokfm.pl
 • Prezydent Rosji Władimir Putin wykluczył użycie poborowych i rezerwistów w działaniach wojennych na Ukrainie - poinformowała niemiecka agencja prasowa DPA.

  - Zadania będą rozwiązywane tylko przez żołnierzy zawodowych. Oni zapewnią bezpieczeństwo i pokój mieszkańcom Rosji" - oświadczył Putin.

  Putin wychwala żołnierzy: Możecie być z nich dumni. Zapewnia, że poboru rezerwistów nie będzie

  Putin wychwala żołnierzy: Możecie być z nich dumni. Zapewnia, że poboru rezerwistów nie będzie

  Władimir Putin przygotował specjalne orędzie z okazji Dnia Kobiet. Jak informuje agencja DPA, prezydent Rosji wykluczył użycie poborowych i rezerwistów w działaniach wojennych na Ukrainie.

  www.tokfm.pl
 • Rosyjskie samoloty zrzuciły w nocy bomby na dzielnice mieszkalne w Sumach; przekazał szef obwodowej administracji państwowej, Dmytro Żywiecki. Są ofiary w ludziach i straty materialne. Wśród zabitych i rannych są dzieci.

  W nocy zbombardowana została też Ochtyrka.

  Nocne bombardowania ukraińskich miast. Co najmniej 14 osób nie żyje. Wśród ofiar są dzieci

  Nocne bombardowania ukraińskich miast. Co najmniej 14 osób nie żyje. Wśród ofiar są dzieci

  Rosyjskie samoloty zbombardowały w nocy z poniedziałku na wtorek miasta Sumy i Ochtyrka zabijając co najmniej 14 osób i wyrządzając znaczne zniszczenia. Wśród ofiar są dzieci - przekazały miejscowe władze.

  www.tokfm.pl
 • Rosjanie nie pozwalają mieszkańcom podkijowskiej Buczy wychodzić z mieszkań, ostrzeliwują ulice - powiedział mer miasta Anatolij Fedoruk, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

  - Były próby naszych sił zbrojnych... kiedy faktycznie wyparły rosyjskie wojska, ale po dobie (Rosjanie) znowu weszli - mówił też mer. Jak dodał, siły rosyjskie kontrolują wszystkie główne drogi.

  www.tokfm.pl
 • Wieża telewizyjna w Melitopolu jest kontrolowana przez Rosjan, informuje "Ukraińska Prawda".

  www.tokfm.pl
 • Ukraina wezwała Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości Hadze do jak najszybszego zastosowania środków zapobiegawczych w przypadku oskarżeń Rosji o ludobójstwo - poinformowała agencja Ukrinform.

  www.tokfm.pl
 • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o ściągnięciu żołnierzy sił pokojowych z całego świata wraz z bronią i sprzętem do kraju, w celu wzmocnienia armii ukraińskiej w odpieraniu rosyjskiej agresji - poinformowała agencja Ukrinform.

  www.tokfm.pl
 • W walkach na przedmieściach Charkowa zginął generał major Witalij Gierasimow, szef sztabu rosyjskiej 41 armii - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na ukraińskie ministerstwo obrony.

  Według agencji w walkach z wojskami ukraińskimi zginęło lub zostało rannych także wielu innych wysokich rangą oficerów rosyjskich.

  Nie żyje rosyjski generał Witalij Gierasimow. Ukraińcy poinformowali, że został zabity pod Charkowem

  Nie żyje rosyjski generał Witalij Gierasimow. Ukraińcy poinformowali, że został zabity pod Charkowem

  W walkach na przedmieściach Charkowa zginął generał major Witalij Gierasimow, szef sztabu rosyjskiej 41 armii - poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform powołując się na ukraińskie ministerstwo obrony.

  www.tokfm.pl
 • Rosyjski resort obrony zapowiedział lokalne zawieszenia broni na Ukrainie od godz. 7 GMT (godz. 8 czasu polskiego), aby umożliwić ewakuację ludności cywilnej przez korytarze humanitarne - podaje AFP. Chodzi głównie o cywilów z Kijowa, Sumy, Charkowa, Mariupola i Czernihowa.

  Dotąd nie ma reakcji strony ukraińskiej na komunikat ministerstwa obrony Rosji.

  www.tokfm.pl