Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]

Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]

 • wtorek, 02 lipca 2013
 • KONIEC MECZU

  Dziękuję wszystkim za udział w dzisiejszej dyskusji oraz za wszystkie komentarze i opinie! Teksty naszych dyskutantów będą jeszcze dostępne na stronie TOKFM.pl, gdzie wciąż zapraszamy do dyskusji.

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • Rusiłowicz odniosła się do słów dr. Pawła Kaczmarczyka z Ośrodka Badań nad Migracjami UW, który w swoim tekście dla TOKFM.pl rozprawia się z mitami dotyczącymi wpływu imigrantów na rynek pracy i wskazuje, że imigranci nie są konkurencją czy zagrożeniem dla rodzimych pracowników, ale ich uzupełnieniem. - Nie można się z tym nie zgodzić - przyznała Rusiłowicz, podkreślając, że wynika to wprost z przepisów. - One są tak skonstruowane, że przed udzieleniem zezwolenia na pobyt i pracę, procedura obejmuje tzw. test rynku pracy. Najpierw trzeba spróbować znaleźć obywatela polskiego na dane stanowisko i dopiero, kiedy jest to niemożliwe, taką pracę dostać może cudzoziemiec. Sama procedura eliminuje więc ryzyko, że cudzoziemiec zabierze Polakom pracę - wyjaśniła działaczka.

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • Pora na ostatni głos w naszej debacie - głos z anteny Radia. Gościem Agaty Kowalskiej w audycji Post Factum były: Karolina Rusiłowicz z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Zuzanna Rejmer z Polskiego Forum Migracyjnego. - Imigrant to człowiek, którego mamy obowiązek szanować - podkreśliła z całą siłą Rusiłowicz.

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • - Uważam za naturalne oczekiwanie państwa przyjmującego imigrantów, że będą oni szanować kulturę, tradycję i prawo tego państwa. Z kolei imigranci, po legalizacji swego pobytu, mają prawo oczekiwać sprawiedliwego traktowania i nieutrudniania im rozwoju ekonomicznego i społecznego. Procesy asymilacyjne zachodzą naturalnie. Moim zdaniem, państwo nie powinno naciskać na ich przyspieszenie - pisze dla TOK FM Armen Artwich, redaktor naczelny czasopisma ormiańskiego „Awedis". I przedstawia ormiański przepis na asymilację z jednoczesnym zachowaniem tożsamości.

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • "Jane, można powiedzieć, miała szczęście. Przynajmniej wiemy, jak miała na imię. Wiemy, że on w Grecji, harując, szykował grunt dla rodziny, ona z dzieciakami w Kenii. Umówili się, że najpierw dojedzie do niego sama, pójdzie do pracy, a gdy trochę zaoszczędzą, ściągną dwójkę najmłodszych". Jane utonęła na w rzece Ewros, w czasie przekraczania granicy. "Znamy nawet dokładną datę utonięcia - 20 września 2010 roku. Tego dnia Jane ostatni raz skontaktowała się z J.K. Wysłała sms, że jest po tureckiej stronie, w okolicach rzeki, i że wieczorem wsiada do dmuchanego pontonu. >Do zobaczenia<"

  To fragment książki Dionisa Sturisa "Gorzkie. Gorzkie pomarańcze", w której między innymi relacjonuje los imigrantów w Grecji.

  Tutaj dostępny fragment książki

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • Paweł Sulik, Radio TOK FM: Chcę jasno napisać, że okłamujemy siebie, że Polska nie potrzebuje imigrantów. Potrzebuje aby się rozwijać gospodarczo i nie zestarzeć się na śmierć. Ale chcę też napisać, że... już ich ma. Oszukani przez ksenofobiczne media i polityków nie uświadamiamy sobie, że kilkaset tysięcy ludzi rocznie, głównie z Ukrainy i Białorusi przekracza polską granicę, aby pracować jako opiekunki do dzieci, sprzątaczki, sprzedawczynie, ostatnio rzadziej jako pracownicy fizyczni w gospodarstwach rolnych. Skłamałbym, że na ich temat w polskich mediach jest cisza. Dowcipy o ukraińskiej sprzątaczce - robocie, czy o gwałcie na Ukraince, to dowcipy prowadzących telewizyjnych i radiowych. Niestety.

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • Naukowo - dr Paweł Kaczmarczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami UW: W debacie naukowej powszechnie zauważa się, że nawet jeśli imigracja nie jest doskonałym panaceum na te problemy, to istotnie ułatwia radzenie sobie z rzeczywistością kryzysu demograficznego. Warto, by wreszcie za dyskusjami na ten temat poszły konkretne działania zmierzające w kierunku stworzenia nowoczesnej polityki migracyjnej.

  Nie ulega wątpliwości, że powinna to być polityka podporządkowana potrzebom rynku pracy Powinna ona w maksymalnym stopniu wykorzystywać już istniejące mechanizmy migracyjne. Najlepszym przykładem są tutaj zapewne migracje z Ukrainy (i innych krajów byłego ZSRR), których cechy pozwalają maksymalizować pozytywne efekty migracji. Wreszcie najbardziej palącą potrzebą jest stworzenie warunków dla integracji tych imigrantów, którzy już obecnie przebywają w Polsce. Problemem większości krajów UE - w tym i Polski - jest bowiem to, iż zastanawiając się nad zachęcaniem nowych imigrantów, nie potrafimy wykorzystać potencjału tych, którzy przybyli już wcześniej. Ich jak najpełniejsze włączenie w życie ekonomiczne i społeczne to nie tylko korzyść dla samych migrantów i ich rodzin, ale i kraju, z którym związali swoją przyszłość.

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • Awad Gabir z Sudanu: "Za to, co dzieje się z imigrantami w nowym kraju, odpowiedzialność jest wspólna: i gości, i gospodarzy. Oczywiście, że gość ma pewne przywileje, ale gospodarz nie może pozwolić, żeby naruszył zasady jego domu. Tymczasem system integracyjny, choćby holenderski, był niedoskonały. Zamiast doprowadzić do prawdziwej imigracji, wręcz zachęcał imigrantów do tworzenia gett. I tak, zdarzają się (choć uważam, że to mniejszość) imigranci, którzy czerpią jedynie korzyści z nowego państwa, a nic albo niewiele dają od siebie.

  W Europie zawiniła krótkowzroczność. Myślano, że imigrantów ściąga się na chwilę, do pracy - silnych i zdrowych ludzi. Nie myślano, co będzie potem. A co z ich dziećmi? A co ze starcami?"

  Czytaj cały wpis Awada Gabira

  I podkreśla: "Przepis na dobrą integrację? Przede wszystkim wymaganiem absolutnie podstawowym jest nauka języka. Ten warunek musi być weryfikowany. Wszelkie programy pomocy powinny być wykonywane etapami i równolegle z weryfikowaniem spełniania wymagań. Nie można rozleniwiać i dawać wszystkiego za darmo."

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • Marek Adam Markowski (FB TOK FM):

  1) Propagowanie trendów multikulturowych nie zbliża nas do Europy, tylko raczej przygotowuje nasze społeczeństwo na akceptację obywateli obcych państw o innej religii i kulturze.

  2) Europa ma już wystarczająco dużo zasobów taniej i mobilnej siły roboczej z biedniejszych państw wspólnoty.

  3) Świata nie da się zuniwersalizować, co ostatnie dziesięciolecia pokazały.

  4) Ksenofobia a dbanie o własne społeczeństwo to dwie różne rzeczy i nad tym można debatować. Vide Szwajcaria, Australia.

  Dziękuję za uwagę.

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • "Powiedzmy przy tym jasno, że część imigrantów po prostu pasożytuje na goszczących ich społeczeństwach. Jeśli taki przyjezdny nie ma zawodu, nie chce się rozwijać, nie chce służyć dobru nowego kraju, to ja postawiłbym przy jego nazwisku wielki znak zapytania. Trzeba podkreślić, że ci, którzy się nie starają, są w mniejszości. Jednak przez tę mniejszość cierpią ci, którzy chcą żyć normalnie, którzy są wdzięczni nowej ojczyźnie za schronienie i wolność." Czytaj cały tekst dr. Hatifa Janabiego z Iraku

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • - Emigranci powinni mieć tylko prawo do sprowadzenia rodziny tylko, jeśli potrafią ją utrzymać ze swojej pracy. Jak nie to nikt im nie pomoże. Pomocą społeczną powinny być objęte dopiero rodziny emigrantów w drugim pokoleniu, jeśli faktycznie pracowali i utracili pracę np w ramach zwolnień grupowych. Można również pomagać emigrantom uciekającym ze stref wojny/kataklizmów. Jednak powinno to dotyczyć WYŁĄCZNIE kobiet i dzieci, a nawet tylko kobiet z dziećmi. Powinny zostawać w obozach dla emigrantów, aż będą mogli wrócić do domu. Mężczyźni i zdrowe, samotne (bezdzietne) kobiety powinny walczyć za kraj lub go po kataklizmie odbudowywać, a nie żyć na cudzym garnuszku - tak uważa użytkownik maaac (z forum pod tekstem otwierającym).

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • Z wątku Polska a obcokrajowcy: - W Białymstoku mamy do czynienia z ludźmi, którzy tatuują sobie swastykę na piersi i równocześnie uważają, że mają prawo składać kwiaty na grobach żołnierzy Armii Krajowej - mówiła w Radiu TOK FM prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich. Podkreśla jednocześnie: - Edukacja jest skuteczniejsza niż policja. Jeśli ktoś odwiedził muzeum Auschwitz, nie namaluje sobie swastyki

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • Inna myśl z wywiadu z prof. Bachmannem: "Jestem zdecydowanym przeciwnikiem propagowania koncepcji multikulturowego społeczeństwa jako sielanki albo raju na ziemi. To jest pewien sposób rozwiązania konfliktów etnicznych i kulturowych, który zakłada kompromisy, podział władzy, decentralizację, autonomię na poziomie grup i jednostek, wzajemny szacunek, równość wobec prawa i praworządność, zamiast takich koncepcji jak asymilacja, budowanie monoetnicznych państw narodowych, albo (dobrowolna albo przymusowa) wymiana ludności.

  Koncepcja multikulturowości nie twierdzi, że można doprowadzić do bezkonfliktowej sytuacji albo rozwiązać wszystkie konflikty. Ona zakłada, że można pokojowo żyć z tymi konfliktami na co dzień. Czytaj cały wywiad Karoliny Głowackiej z prof. Klausem Bachmannem pod hasłem: Kto to jest Europejczyk?

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • "Nie ma już powrotu do odseparowanych krajów-fortec, w ślad za globalizacja przepływów finansowych i wpływów gospodarczych ponadnarodowych korporacji idzie emigracja i tego nie da się zatrzymać, bez względu jak głośno będą gęgać przerażone ruchem gęsi.

  Świat się, proszę Państwa, kurczy i tak będzie, czy Wam się to podoba czy nie - już całkiem niedługo tylko duże ekonomicznie i politycznie jednostki będą miały znaczenie na arenie międzynarodowej. A emigracja? Jeśli nie wprowadzimy w kraju nad Wisłą mądrej ustawy imigracyjnej, na starość będziemy wygryzać tynk ze ścian w samotności i odosobnieniu, bo nie będzie komu na nas pracować. Powodzenia zatem w odcinaniu się od rzeczywistości w błogim przeświadczeniu, iż "co tam wojna, byle polska wieś spokojna". :-) " - to whatawonderfulworld na forum pod naszym tekstem otwierającym.

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • W wątku Polska wobec obcokrajowców: - Jak słyszę o zdarzeniach w Białymstoku to już nie są żarty, a strach. Mamy z żoną zaproszenie na ślub do tego miasta, ale ja nie jadę - mówi TOK FM Awad Gabir z Sudanu. W Polsce mieszka od 1986 roku, pracuje jako tłumacz.

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • Do dyskusji włącza się Paweł Sulik z Radia TOK FM, prowadzący m.in. program "Los Polandos, czyli niepolski punkt widzenia". Pisze na blogu: "Mitologizujemy przybyszów. Uważamy, że przyjeżdżają do nas po zasiłki, popełniać przestępstwa, a w najlepszym przypadku zabrać pracę. Muzułmanie chcą szerzyć euroislam, a Afrykanie zarażać nas wirusem HIV. „Polska dla Polaków” jest chwytliwym sloganem nie tylko dla neofaszystów, największa partia opozycyjna żąda repolonizacji banków, ziemi... a czego jeszcze, to dowiemy się w kampanii wyborczej. Nasza hipokryzja polega na ciągłym narzekaniu, że wyjeżdżają pracować do Wielkiej Brytanii najlepsi Polacy, ale do Polski przyjeżdżają najgorsi z innych krajów"

  Czytaj cały wpis pt. "Jak udaje się Polsce być najbardziej nieprzyjaznym dla imigrantów krajem w Europie?"

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • Imigranci nie zawsze przyjeżdżają z własnej woli. Część z nich to uchodźcy, choćby z Syrii. I tu znów głos Anasa Adiego: - To, co się dzieje w Polsce, to masakra. Uchodźcy są traktowani jak przestępcy. To nie są odosobnione przypadki, to się dzieje nadal. W ostatnim czasie przyjeżdża między innymi do Polski coraz więcej uchodźców z Syrii. Większość z nich spotkała się z nieodpowiednim i niemiłym traktowaniem ze strony urzędników. Chciałbym, aby Polacy jako naród europejski nie byli na ostatnim miejscu, jeśli chodzi o kulturę i etykę w przyjmowaniu uchodźców.

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • Niedawno obchodziliśmy Światowy Dzień Uchodźcy. - Przede wszystkim musimy rozmawiać. Obawy przed imigrantami to naturalna reakcja, nie ma się czego wstydzić - mówiła dla gazeta.pl Agnieszka Kosowicz, prezes zarządu fundacji Polskie Forum Migracyjne.

  Dziś po godz. 18 w "Post Factum" będą dyskutować przedstawicielki Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i właśnie Polskiego Forum Migracyjnego. Zaprasza Agata Kowalska.

  A jak się żyje uchodźcom w Polsce? O tym już za chwilę w naszej debacie

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • - Ksenofobia to dowód, że niewiele się różnimy od średniowiecznych chłopów, którzy obwiniali czarownice za epidemie dżumy - mówi bez ogródek prof. Klaus Bachmann. - Śmieszy mnie trochę ta nasza paranoja wobec imigracji - mówi i podkreśla, że do Ugandy w jeden dzień napływa tylu uchodźców, co Afrykańczyków do Unii Europejskiej przez cały rok.

  Czytaj cały wywiad Karoliny Głowackiej z prof. Klausem Bachmannem pod hasłem: Kto to jest Europejczyk?

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • Zupełnie inaczej: Mieszkam w Azji (dalekiej), tutaj nikt nie mówi o asymilacji Europejczyków - jesteśmy expatami do śmierci - czyli obywatelami innej kategorii niż lokalni obywatele. Nie jest to wygodna i komfortowa sytuacja z wielu powodów - ale obcina problem związany z asymilacją. Myślę, że ten sam status expatów powinien być wprowadzony w Europie! (Maciej Ryczko, FB TOK FM)

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • - Służę Polsce, odkąd tu przyjechałem. Nigdy nie byłem bezrobotny, płacę podatki, tłumaczę polską literaturę na język arabski. Dlaczego tacy jak ja mają być ofiarami problemu, którego nie stworzyliśmy? Dlaczego mam być traktowany tak samo jak szkodliwy fanatyk, przed którym uciekłem z pierwszej ojczyzny? - pyta dr Hatif Janabi.

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • Jeszcze raz ekonomicznie, prof. Adam Noga: Jeśli marzymy o tym, aby za kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat, pracownicy z Afryki czy z Azji rozwiązywali nasze problemy na rynku pracy i w systemach emerytalnych, musimy już dzisiaj tworzyć długofalowe "cywilizowane" warunki akomodacji imigrantów. Na tym polega mistrzostwo zarządzania, że problemy się rozwiązuje w momencie, który wydaje się być najmniej do tego odpowiedni

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • Na marginesie: "nawet nie wyobrażacie sobie jak bardzo odmienni kulturowo są Polacy w UK " (Arek Areczkowsky, z FB Radia TOK FM)

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • - Pozbawianie kogoś praw przynależnych innym, na pewnym obszarze zwanym państwem, tylko dlatego, że urodził się 1 metr, 10 czy 1000 kilometrów od wyznaczonej na mapie granicy jest anachroniczną dyskryminacją - pisze bloger tokfm.pl Docsnugg

  I dodaje: Jako konformiści czy może bardziej eufemistycznie rzecz ujmując: pragmatycy akceptujemy taki stan rzeczy w obawie przed obniżeniem naszego standardu życia w razie niekontrolowanych ruchów migracyjnych, które mogłyby wystąpić po zniesieniu tej dyskryminacji. Jedynym skutecznym środkiem, który bez napięć społecznych pozwoli imigrantów zaakceptować, nie jako tanią siłę roboczą, ale jako pełnoprawnych obywateli jest wyrównanie poziomów życia między najbogatszymi i najbiedniejszymi społeczeństwami.

  Utopia? Zapewne. Ale kto 40 lat temu przypuszczałby, że w Europie znikną zasieki graniczne dzielące państwa?

  Na razie konieczna jest rozsądna polityka imigracyjna, z edukacją zarówno imigrantów jak i autochtonów.

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • dr Hatif Janabi, pisarz, tłumacz. Pochodzi z Iraku: Strasznie mnie denerwują fanatycy religijni! Niech mi ktoś wytłumaczy, dlaczego władze brytyjskie tolerowały i tolerują takich fanatyków muzułmańskich, którzy siedząc w Londynie i ciesząc się ochroną państwa brytyjskiego, wzywają do dżihadu?

  Efekt jest taki, że ci imigranci muzułmańscy, którzy chcą żyć normalnie są z jednej strony narażeni na fanatyków z ich własnego kręgu kulturowego, z drugiej na niechęć nowych społeczeństw. Są między młotem a kowadłem.

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • - Niemcy w latach 60/ 70 mieli bardzo liberalne prawo imigracyjne, obecnie ze względu na ogromne problem z asymilacją imigrantów (szczególnie z Turcji), prawo to zostało mocno zaostrzone. Okazuje się, że nawet drugie pokolenia imigrantów z kręgów obcych kulturowo nie asymilują się, czują się wyobcowani i podatni na skrajne ideologie i populistyczne hasła. Także świat islamu w ostatnich latach bardzo się zmienił. Eksperymenty z socjalizmem i świeckością skończyły się, a na arenę polityczną Egiptu, Turcji, Iranu itd. wkroczyły fundamentalistyczne ugrupowania muzułmańskie, co negatywny wpływ ma na muzułmańskich imigrantów w Europie. Warto mieć świadomość, że idealistyczne spojrzenia z lat 70. na imigrację, multikulti i asymilowanie się dużych grup imigranckich nie wytrzymuje zderzenia z rzeczywistością. Warto żeby Polska oglądając płonące dzielnice Sztokholmu czy Paryża wyciągnęła z tego wnioski - Zenobiusz Wasilewski na profilu Radia TOK FM na Facebooku

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • To jeszcze a propos gospodarki, inna myśl z wypowiedzi Anasa Adi: Jak się Syryjczykowi robi interesy w Polsce? Jeśli chodzi o biznes - w ogóle nie ma problemów. W biznesie nie ma żadnych stereotypów, w biznesie są pieniądze. Polacy potrafią wyczuć, gdzie jest interes, i wtedy nie ma znaczenia ani pochodzenie, ani religia.

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • Trwa dyskusja na naszym profilu na Facebooku. Wojciech Kral ma prostą receptę: Imigranci chcący mieszkać w Europie powinni 1) przechodzić podstawowy kurs języka i kultury państwa, w którym chcą zamieszkać 2) podpisywać deklarację, że będą przestrzegać panujących zasad, konstytucji, tolerancji i praw człowieka. Kto złamie deklarację, powinien ponieść konsekwencje, nawet w formie ekstradycji do kraju pochodzenia.

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • Pora na głos ekonomisty. Prof. Adam Noga: - Obecnie ponad 8 milionów imigrantów, głównie z Afryki, nie ma uregulowanego statusu w Europie, nie płaci podatków, składek emerytalnych i rentowych. Rygorystyczna, ksenofobiczna, walka z taką sytuacją przynosi zazwyczaj odwrotne do zamierzonych efekty.

  Zdecydowanie lepiej jest akomodować tych pracowników w Unii Europejskiej, czyli "cywilizować" ich zatrudnienie. To pozwala na unikanie potężnych kosztów administracyjnych i społecznych; biurokratycznych (ścigania imigrantów) i humanitarnych związanych z ich często nawet dysydenckim losem. Ale też szansa na zdrowszą konkurencję na rynku pracy, wypełnianie na nim luk, których wbrew wysokiemu bezrobociu, jest na nim wiele. Czytaj cały tekst: „Unia będzie szukać pracowników poza swoimi granicami”

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • - Gdyby nie imigranci, którym rząd musi dać zasiłki, aby zagwarantować spokój społeczny, rozkład wynagrodzeń w Europie byłby taki, jak w Meksyku, czy Rosji - 1-2% bogaczy i tyrająca na nich biedota.

  Wszyscy krytykują imigrantów za to, że żyją na koszt podatnika, ale mało kto widzi, iż to oni właśnie są siłą wymuszającą na rządzących politykę socjalną. Kiedy zniknie grupa nacisku wymuszająca owe zasiłki sytuacja zmieni się diametralnie i Niemiec, czy Szwed będzie musiał pracować za takie stawki, za jakie pracuje Polak, czy Chińczyk - to winniepooh pod naszym tekstem otwierającym

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • - To nie problem z rodzaju "zero-jedynkowych". To nie jest wybór pomiędzy całkowita izolacją albo beztroską polityką emigracyjną. Zarówno jeden jak i drugi biegun ogranicza i prowadzi w konsekwencji do katastrofy. Mieszanie genów, idei i pomysłów jest szansą na rozwój. Jednak imigranci często przywożą ze sobą problemy i traumy związane z ich dotychczasowym życiem i krajem. Pozostawienie ich samym sobie lub ich izolowanie to jak przygotowanie pożywki pod wszelkiej maści zbrodnicze ideologie, indoktrynacje choćby religijne - tak jak to ma miejsce w przypadku islamu - pisze Szymon Ściński na profilu TOK FM na Facebooku. Także tam czekamy na Wasze głosy

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • - Pomysł, aby zamykać granice, budować mur między Europą a resztą świata jest szkodliwy, bezsensowny i nigdy się nie sprawdzi. Nie żyjemy w połowie XX wieku, lecz w dobie internetu, a globalizacja, czy to się komuś podoba czy nie, już się nie cofnie. Poza tym Europa, czego nikt nie mówi, bo to nie jest wygodne, przez długie lata żyła z emigracji - tania siła robocza, podatki, system emerytalny (emigranci mają dużo więcej dzieci niż przeciętny Europejczyk).

  Skąd więc problemy? Świat bez granic poszedł do przodu, a szkoła pozostała w poprzedniej epoce. Dzieci nie uczą się o różnorodności kultur i świata, nie wpaja im się ciekawości w stosunku do obcego lecz strach i agresję. Drugim problemem jest kryzys - tam, gdzie nie ma pracy czy perspektyw dla Francuza, Włocha czy Hiszpana, naturalnym jest, że społeczność zwraca się przeciwko przybyszowi z daleka, który pracuje za dużo mniejsze pieniądze i ma o wiele mniejsze wymagania - to komentarz użytkownika anetakruk z forum pod naszym tekstem otwierającym debatę.

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • Co powiem na zarzut, że muzułmanie nie chcą się asymilować? Po pierwsze, to mniejszość. Większość jest zżyta ze społeczeństwem, to są lekarze, nauczyciele. Tylko, że zawsze się widzi tę negatywną część - mówi Anas Adi, mieszkający w Polsce Syryjczyk.

  - Po drugie, to samo można by powiedzieć o Europejczykach, którzy przyjeżdżają do krajów arabskich. Jest ich oczywiście mniej niż muzułmanów w krajach europejskich, ale są. Oni też tam żyją po swojemu, piją alkohol, chodzą ubrani tak jak chcą. I tak samo ktoś u nas może powiedzieć, że oni narzucają swój styl bycia - porównuje.

  I podkreśla zasadę, która powinna obowiązywać obie strony: Jeżeli jesteś gościem, to musisz być grzeczny

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • - W dyskusji o imigracji mówi się przede wszystkim o sferze ekonomicznej, w szczególności zaś rynku pracy. Tymczasem imigranci nie tyle pełnią rolę substytucyjną co komplementarną wobec pracowników rodzimych, a jeśli tak, to ich obecność może poprawiać funkcjonowanie gospodarki i wręcz zwiększać zatrudnienie pracowników rodzimych - pisze dr Paweł Kaczmarczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami UW.

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]
 • Dzień dobry! W południe zaczęliśmy debatę TOKFM.pl na temat: Czy Europa zamyka się na imigrantów?

  Kolejne pytania to, czy skończyła się wiara w społeczeństwa multi-kulti? A jeśli tak, to czy Europa może przetrwać bez imigracji, choćby demograficznie? Jaki wpływ imigracja ma na europejską gospodarkę? Tutaj wyjaśnienie, dlaczego chcemy o tym rozmawiać i garść często powtarzanych argumentów obu stron.

  Do rozmowy zaprosiliśmy imigrantów mieszkających w Polsce, ekonomistów, socjologów, polityków, psychologów.

  Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji na blogach.

  Debata będzie miała swoje odsłony także na antenie Radia TOK FM.

  www.tokfm.pl
  Czy Europa zamyka się na imigrantów? [DEBATA TOKFM.PL]

DOSTĘP PREMIUM