Dziękujemy za śledzenie naszej relacji. Kończymy na dziś i zapraszamy do śledzenia najświeższych informacji na Gazeta.pl.
Zamachy w Paryżu. Hollande zapowiada "zmiany w konstytucji", Obama "intensyfikację działań"
- poniedziałek, 16 listopada 2015
-
-
PILNE
Donald Tusk i Jean-Claude Juncker nie mogą wylecieć z Turcji po szczycie G-20. Pojawiły się obawy co do bezpieczeństwa ich samolotu - informuje Reuters, powołując się na unijnych urzędników. Szef Rady Europejskiej i szef Komisji Europejskiej mieli odlecieć z tureckiej Antalyi w poniedziałek. Ale usłyszeli, że właśnie "ze względu na obawy o bezpieczeństwo" będą musieli poczekać do wtorku - aż będzie mogła ich zabrać inna maszyna. Tureckie służby badają sprawę. Tymczasem inne samoloty odlatują z Antalyi zgodnie z rozkładem - informuje Reuters.
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk
-
Obywatele Francji, wracający do kraju z Syrii, mogą być zatrzymywani w areszcie domowym - podaje agencja AFP powołując się na źródła w rządzie.
-
Francuska policja przeszukała mieszkanie jednego z zamachowców samobójstwo na przedmieściach Paryża. Prawdopodobnie tam terroryści spotkali się przed dokonaniem ataków.
-
- Serbska policja zatrzymała mężczyznę z syryjskim paszportem, zawierającym dokładnie takie same dane co ten, znaleziony przy jednym z zamachowców - podaje "The Independent". Oba dokumenty wystawiono na nazwisko Almohammad Ahmad. Różnią się tylko zdjęciem.
Już wcześniej pojawiły się spekulacje, że paszport, który miał przy sobie terrorysta, był podróbką. Policja w Serbii sądzi, że mogą one pochodzić od jednego fałszerza.
Wcześniej greckie władze informowały, że osoba z tym paszportem zarejestrowała się jako uchodźca na wyspie Lesbos. Pojawienie się identycznego paszportu może poddawać w wątpliwość teorię, że jeden z zamachowców dostał się do Europy, podszywając się pod uchodźcę.
-
Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin w wywiadzie dla francuskiego dziennika katolickiego "La Croix" powiedział, muzułmanie mogliby zostać zaangażowani w zbliżający się Rok Miłosierdzia.
- 'Miłosierny' jest najpiękniejszym imieniem Boga muzułmanów, którzy mogą brać udział w tym Świętym Roku, jak chciałby tego papież Franciszek - stwierdził kardynał
- W świecie poszarpanym przez przemoc to właściwy moment, by zacząć ofensywę miłosierdzia. Można zrozumieć, że po zamachach pojawiła się chęć odwetu, ale trzeba ją naprawdę zwalczyć - oświadczył kardynał Parolin.
Jak powiedział, życzeniem papieża jest to, by Rok Miłosierdzia służył spotkaniu ludzi, zrozumieniu i przezwyciężeniu nienawiści. Ten cel zdaniem sekretarza stanu powinien być po atakach w Paryżu jeszcze bardziej wyraźny
-
Wieża Eiffla, zamknięta zaraz po zamachach w Paryżu, po południu została znów otwarta dla publiczności i do środy będzie iluminowana w barwach narodowych Francji - na niebiesko-biało-czerwono.
Wieżę Eiffla otwarto tuż przed godz. 16 30 czasu polskiego, po "zweryfikowaniu i dopełnieniu środków bezpieczeństwa". Na prośbę mer Paryża Anne Hidalgo wieża będzie "iluminowana w kolorach flagi francuskiej" w poniedziałek, wtorek i środę wieczór od zmroku do godziny 2 w nocy.
Oprócz tego na poziomie 1 piętra od strony Trocadero będzie wyświetlana łacińska dewiza miasta Paryża "Fluctuat nec mergitur" - targany falami, lecz nie tonie.
-
W mediach pojawiają się kolejne szczegóły tragicznego wieczoru w Paryżu. "27 pocisków uderzyło w tę tarczę, trzymaną przez policjantów, którzy wyeliminowali dwóch zamachowców w Bataclan" - czytamy w opisie zdjęcia. Przypomnijmy, że jednostki antyterrorystyczny francuskiej policji BRI i RAID szturmowały salę koncertową, w której terroryści przetrzymywali zakładników.
-
Na skutek zamachów w Paryżu czeskie władze ogłosiły w poniedziałek zaostrzenie środków bezpieczeństwa w Pradze i innych czeskich miastach. We wtorek, z okazji przypadającego w ten dzień święta narodowego, spodziewanych jest szereg zgromadzeń i manifestacji.
AFP pisze, że z okazji święta spodziewanych jest szereg demonstracji skrajnej prawicy, o wydźwięku antyislamskim, ale także na rzecz poparcia uchodźców.
- W kontekście podwyższonego napięcia związanego z atakami w Paryżu wzmacniamy obecność policji na ulicach Pragi - oświadczył dziennikarzom premier Bohuslav Sobotka.
-
Szef Pentagonu Ash Carter i dyrektor amerykańskiego wywiadu James Clapper wydali w poniedziałek nowe instrukcje dla personelu wojskowego i służb wywiadowczych, by ułatwić pogłębienie współpracy z Francją w zakresie wymiany danych wywiadowczych - podał Pentagon.
- Ze względu na niedawne ataki na Francję, która jest naszym najstarszym sojusznikiem i u której boku stoimy, USA i Francja postanowiły zintensyfikować wymianę danych wywiadu - poinformował rzecznik Pentagonu Peter Cook w komunikacie.
-
PILNE
Obama wyklucza użycie sił lądowych USA w walce z IS. Przemawiając po zakończeniu szczytu G20 w Antalyi Obama zapowiedział, że koalicja pod wodzą USA walcząca z Państwem Islamskim w Iraku i Syrii zdwoi wysiłki, realizując obecną strategię, a nie pójdzie w nowym kierunku, nawet jeśli dżihadyści zagrozili uderzeniem w Waszyngton - relacjonuje Reuters.
- Możemy odbić terytorium i dopóki będą tam nasze wojska, możemy je utrzymać. Ale nie rozwiązuje to zasadniczego problemu, jakim jest wyeliminowanie dynamiki, która tworzy tego rodzaju ekstremistyczne grupy - mówił.
-
Łączenie tematów migracji i zagrożenia terrorystycznego może być bardzo niebezpieczne - oceniła w poniedziałek szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE w Brukseli.
Według Mogherini zagrożenie terrorystyczne, konflikt w Syrii i walka z Państwem Islamskim, odpowiedzialnym za piątkowe zamachy w Paryżu, były ważnym tematem obrad ministrów.
-
PILNE
Jeśli na propozycję KE zgodzą się państwa członkowskie, osoby prywatne nie będą mogły kupić np. niektórych rodzajów kałasznikowa. W Polsce prawo na to zezwala, jednak aby nabyć taką broń - która przynajmniej w założeniu ma służyć do celów sportowych - trzeba mieć pozwolenie.
Po zamachach we Francji KE chce ograniczeń w dostępie do broni
Komisja Europejska ma zaproponować, by na terenie UE osoby prywatne nie mogły kupować broni półautomatycznej, podobnej do tej używanej przez wojsko. KE chce też ostrzejszych zasad kontroli broni.
-
Prezydent zwrócił uwagę, że środki bezpieczeństwa będą oznaczały zwiększenie wydatków, ale - jak podkreślił - "bezpieczeństwo jest ważniejsze niż zasady budżetowe". Powiedział m.in., że w ciągu dwóch lat we francuskiej policji stworzonych zostanie 5 tys. miejsc pracy i że w siłach zbrojnych nie będzie redukcji do 2019 roku.
- Terroryzm nie zniszczy republiki, to my zlikwidujemy terroryzm - zakończył Hollande.
-
- Muszą być rozwiązane grupy czy stowarzyszenia, które namawiają do aktów terroru - apeluje prezydent.
-
Hollande mówił też o znowelizowaniu konstytucji tak, aby osobom z podwójnym obywatelstwem można było zabronić wjazdu na terytorium Francji, jeśli będą stanowiły "zagrożenie terrorystyczne".
- Prawo musi zezwalać na pozbawianie osób z podwójnym obywatelstwem obywatelstwa Francji, jeśli zostaną skazane za terroryzm - stwierdził. Hollande podkreślał też potrzebę szybszego wydalania cudzoziemców stanowiących szczególnie poważne zagrożenie dla ładu i bezpieczeństwa publicznego.
-
- To okrutne, ale trzeba to powiedzieć: w piątek to Francuzi zabijali innych Francuzów. Na naszej ziemi żyją osoby, które od przestępczości przechodzą do radykalizacji, a następnie do zbrodni terrorystycznych - mówi Hollande.
-
- Niezbędna jest skuteczna obrona granic zewnętrznych Europy oraz pomoc dla krajów regionu: Turcja, Liban - mówi prezydent Francji. - Jeśli nie ochronimy naszych (europejskich - red.) granic zewnętrznych, to wrócą granice państwowe i to, co widzimy już dziś: mury i druty kolczaste i nastąpi rozpad Unii Europejskiej - ostrzega.
Hollande mówi też o potrzebie walki z przemytem broni.
-
- Mieszkańcy Syrii i innych terenów opanowanych przez tzw. Państwo Islamskie uciekają stamtąd. Oni są także ofiarami tych samych terrorystów - mówi Hollande. - Dlatego tak ważne jest, by Europa przyjęła tych, którzy proszą o azyl i odesłała tych, którzy na to nie zasługują - podkreśla.
-
- W najbliższych dniach spotkam się z prezydentem Obamą i prezydentem Putinem, by połączyć nasze siły - zapowiada Hollande.
-
- Francja zintensyfikuje działania an terenie Syrii. Wczoraj wydałem rozkaz, by zrzucono bomby na centrum działania organizacji Państwo Islamskie. Będziemy kontynuować te działania. W czwartek wypłynie lotniskowiec Charles de Gaulle - mówi prezydent Francji.
-
- Ci którzy starali się rzucić wyzwanie naszej republice, zawsze przegrywali, i tak będzie tez tym razem - deklaruje prezydent Francji. - Nie mamy do czynienia z wojną cywilizacji, ponieważ Ci zabójcy nie reprezentują żadnej cywilizacji - mówi.
-
- Tzw. Państwo Islamskie walczy z nami, ponieważ Francja jest krajem wolności i praw człowieka - mówi Hollande. - Nasza republika nie może zostać pokonana przez nędznych zabójców - deklaruje. - Wolne narody nie dadzą się zastraszyć - dodaje.
-
PILNE
Prezydent Francji François Hollande przemawia przed połączonymi izbami parlamentu. - Francja jest w stanie wojny - zaczyna.
-
Barack Obama w wystąpieniu na szczycie G20 w Turcji nawiązuje do zamachów w Paryżu. - Paryż nie jest osamotniony. Jesteśmy zjednoczeni przeciwko temu zagrożeniu - mówi.
-
PILNE
Dwóch z siedmiu mężczyzn, zatrzymanych przez belgijską policję, pozostanie w areszcie jako podejrzani o działalność terrorystyczną i kierowanie zamachem terrorystycznym - poinformowała belgijska prokuratura. Wcześniej podawaliśmy, że pięciu z zatrzymanych zostało zwolnionych z aresztu.
-
Pomimo ataku terrorystycznego w Paryżu, Kanada wciąż zamierza wycofać się z prowadzenia bombardowań organizacji Państwo Islamskie w Syrii - powiedział nowy premier Kanady Justin Trudeau. Wycofanie kanadyjskich myśliwców z operacji przeciwko IS było jedną z pierwszych decyzji nowego premiera po objęciu urzędu dwa tygodnie temu.
-
PILNE
Koło Turynu na północy Włoch poszukiwany jest uciekający samochodem człowiek, który według władz francuskich brał udział w piątkowych zamachach w Paryżu - podała włoska agencja Ansa. W stan gotowości postawione zostały wszystkie patrole policji drogowej w całym Piemoncie. Jak wyjaśniono, trwa pościg za 32-letnim obywatelem Francji, Baptiste Burgy. Ustalono, że wjechał on z Francji do Włoch w niedzielę przez przejście graniczne w mieście Ventimiglia.
-
PILNE
Pięć z siedmiu osób aresztowanych w weekend w Brukseli już jest na wolności. Zwolnienie tych osób (podejrzanych o powiązania z zamachem w Paryżu), potwierdziła belgijska prokuratura. Sąd nie zdecydował jeszcze o losie dwójki pozostałych zatrzymanych.
-
-
PILNE
Belgijskie media: Zakończyła się operacja policyjna w Molenbeek.
-
Poszukiwany Salah Abdeslam w latach 2009-2011 pracował w STIB - firmie świadczącej transport publiczny w Brukseli.
Według informacji podanych przez pracodawcę, Abdeslam był technikiem w dziale tramwajów w Ixelles, zamożnej części aglomeracji. Został zwolniony ze względu na częste nieobecności, jednak - jak podał rzecznik - nie był uznany za osobę o radykalnych poglądach.
-
Podczas szturmu na Molenbeek słychać było dwie duże eksplozje - podaje w swojej relacji International Business Times.
-
Trzeci z braci Abdeslam (Ibrahim zginął w samobójczym zamachu, Salah jest poszukiwany) został zwolniony z aresztu.
Policja zatrzymała Mohammeda Abdeslama w sobotę po zamachach w Paryżu.
-
PILNE
Państwo Islamskie opublikowało nowe nagranie, w którym ostrzega kraje biorące udział w nalotach na Syrię, że "podzielą los Francji". Terroryści grożą też zamachem na Waszyngton.
-
Mieszkańcy dzielnicy i media stale informują o odgłosach przypominających wybuchy w Molenbeek.
-
Policja prosi media, aby nie transmitowały akcji z Molenbeek.
Prawdopodobnie istnieje obawa, że podejrzani mogą śledzić doniesienia medialne i uzależniać od nich swoje działania.
-
PILNE
Belgijska telewizja RTBF zdementowała informacje o aresztowaniu Salaha Abdeslama podczas akcji sił bezpieczeństwa w Brukseli. Wcześniej o aresztowaniu informowała telewizja RTL.
Według RTBF podczas operacji policyjnej zatrzymano jedną osobę, ale nie jest to Abdeslam.
Oczekujemy na komunikat służb.
-
Chwila grozy w centrum Brukseli. Policja poinformowała o podejrzanym samochodzie przecznicę od budynku Komisji Europejskiej. Na miejsce przyjechali saperzy, jednak po pół godzinie okazało się, że był to fałszywy alarm.
-
Z relacji mediów obecnych na miejscu wynika, że Salah Abdelsam został aresztowany w swoim domu. Policja wpuściła gaz łzawiący.
-
PILNE
W Molenbeek aresztowano poszukiwanego listem gończym Francuza Salaha Abdelsama
Salah Abdelsah odpowiadał za logistykę ataku, jest bratem Ibrahima, który zginął w ataku samobójczym. Przeczytaj więcej o zamachowcach >>>
-
PILNE
Są pierwsze zatrzymania w Molenbeek, gdzie trwa akcja brukselskiej policji. Według dziennikarzy w tej części miasta słychać odgłosy wybuchów. W Molenbeek mieszkało dwóch mężczyzn spośród sprawców paryskich zamachów.
Policjanci prowadzą przeszukania domów, a funkcjonariusze sił specjalnych na ulicy Delaunoy przez megafony apelują do mieszkańców, by otwierali okna i wychodzili na zewnątrz. Ruch pojazdów na ulicy został wstrzymany.
-
Turcja miała ostrzegać Francję przed Omarem Ismailem Mostefai'em, zamachowcem-samobójcą z Bataclan. Francja nie zgłosiła się jednak po dalsze informacje na jego temat. O wcześniejszych ostrzeżeniach powiedział wysoki turecki urzędnik.
Jedyne zdjęcie Mostefai'a pochodzi z amatorskiego wideo.
-
Mózg operacji - urodzony w Belgii Abdelhamid Abaaoud - najprawdopodobniej przebywa teraz w Syrii.
-
Trwa szturm w Molenbeek.
-
Szef MSW Francji na konferencji prasowej: Podczas przeszukań aresztowano 23 osoby i odnaleziono 31 sztuk broni
-
Tureckie władze: Dwukrotnie informowaliśmy Francję o tym, że może dojść do zamachu - w grudniu 2014 i czerwcu 2015 roku.
Z kolei biuro premiera Davida Camerona podało, że w ubiegłym miesiącu udaremniono atak na Wielką Brytanię.
-
PILNE
Francuzi potwierdzili tożsamość głównego organizatora zamachów - to urodzony w Brukseli Abdelhamid Abaaoud. Wcześniej taką informację podały belgijskie media.
29-letni Abaaoud wychował się w imigranckiej dzielnicy Molenbeek Saint Jean. Jest on najbardziej poszukiwanym podejrzanym o terroryzm w Belgii. Służby uważają, że miał on związki z zastrzelonymi w styczniu w miejscowości Verviers dwoma dżihadystami. Belg marokańskiego pochodzenia był prawdopodobnie mózgiem siatki działającej w tym kraju i kierował nią z Aten.
YouTube.com Frank Buis/RoyalPress Amsterdam
YouTube.com Frank Buis/RoyalPress Amsterdam
-
PILNE
Policja przeprowadza szturm na budynek przy Rue Delaunoy w brukselskiej dzielnicy Molenbeek. Akcje policji w tej części miasta trwają od soboty, kiedy odkryto związki Molenbeek z zamachowcami.
-
Wznawiamy relację na żywo z wydarzeń po zamachach w Paryżu.
-
Dziękujemy za śledzenie naszej relacji. Kończymy na dziś, zapraszamy do śledzenia najświeższych informacji na Gazeta.pl!
- niedziela, 15 listopada 2015
-
Piramida Cheopsa skąpana w barwach narodowych Egiptu, Libanu i Francji. W ten sposób upamiętniono ofiary zamachów w Bejrucie, Paryżu i katastrofy rosyjskiego samolotu nad Synajem.
-
Paryskie szpitale zaktualizowały bilans ofiar piątkowych zamachów. Okazuje się, że jest ich 129, a nie jak wcześniej podawano 132. Trzy osoby, które zmarły piątkowej nocy, zostały już wcześniej uwzględnione w bilansie.
-
Francuskie myśliwce wyruszają na bombardowanie Rakki.
-
"New York Times", cytując oficerów amerykańskiego wywiadu, podaje że zamachowcy z Paryża kontaktowali się przed dokonaniem ataków z islamistami w Syrii. Zdaniem informatorów gazety Państwo Islamskie nie tyle inspirowało, co koordynowało ataki we Francji.
-
Marcin Świerczyński, analityk "Polityki Insight", zauważa że Francja najpewniej ma w regionie jedynie 12 samolotów - 6 Rafale w Zjednoczonych Emiratach i 6 Mirage-200 w Jordanii. "Na Rakkę rzucili więc wszystko, co mają, wziąwszy pod uwagę niezbędny zapas" - napisał ekspert.
-
Francuskie ministerstwo obrony poinformowało, że w nalocie na Rakkę zniszczono punkt dowodzenia, centrum rekrutacyjne, skład amunicji i obóz treningowy dla dżihadystów. Ataki wspierało lotnictwo USA.
200-tysięczna Rakka w środkowej Syrii od początku 2014 roku kontrolowana jest przez bojowników Państwa Islamskiego. Miasto uważane jest za stolicę Państwa Islamskiego.
-
We francuskim ataku na Rakkę 10 myśliwców zrzuciło 20 bomb. Samoloty wystartowały z baz w Jordanii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
-
PILNE
Francja prowadzi naloty na Rakkę, uznawaną za stolicę Państwa Islamskiego - podaje francuskie ministerstwo obrony.
-
Bilal Hadfi miał być jednym z zamachowców-samobójców, którzy wysadzili się pod Stade de France. Informację tę przekazała CNN Nathalie Goulet, francuska senator. Doniesienie nie jest jeszcze oficjalnie potwierdzone.
Hadfi miał urodzić się w 1995 roku, mieszkał w Belgii. Jego nazwisko wcześniej ujawnił już "The Washington Post". Według amerykańskiego dziennika mężczyzna walczył w szeregach Państwa Islamskiego w Syrii.
Goulet powiedziała też, że ukrywający się przed policją podejrzany to najprawdopodobniej terrorysta, który przygotował ładunki wybuchowe użyte w zamachu w Paryżu. Ma to być jeden z trzech braci zaangażowanych w atak.
-
- Jeśli do Europy wjechało kilkaset tysięcy młodych Syryjczyków, to z nich można stworzyć wojsko. Z nas też kiedyś tworzono legiony i biliśmy się o naszą wolność - mówił w TVP Info Witold Waszczykowski, przyszły szef MSZ.
Waszczykowski wskazywał, że kryzys uchodźczy trzeba rozwiązać na miejscu, w Syrii. Najlepiej zbrojnie, choć bez bezpośredniego udziału Europy. - Czy wyobraża sobie pani, że wyślemy wojsko, aby biło się za Syrię, a kilkaset tysięcy Syryjczyków na Unter den Linden w Berlinie będzie piło kawę i przyglądało się, jak my walczymy o ich bezpieczeństwo? - pytał polityk dziennikarkę.
- Nikt nie domaga się, żeby walczyły kobiety i dzieci - zastrzegł. - Ale dziesiątki tysięcy młodych Syryjczyków, którzy wyskakują z pontonów z iPadami i pytają się nie o wodę, żywność i ubranie, ale gdzie można naładować komórkę, mogłyby z naszą pomocą odwojować sobie państwo - mówił Waszczykowski.
-
Syryjski paszport znaleziony przy ciele jednego z zamachowców w Paryżu należał do Ahmada alMohammada, który przybył do Europy Zachodniej szlakiem bałkańskim - poinformował Jannis Muzalas, grecki minister ds. migracji.
25-letni alMohammad został zarejestrowany jako uchodźca na greckiej wyspie Leros 3 września. Jeszcze we wrześniu urzędnicy odnotowali jego pojawienie się w Chorwacji. Wcześniej o alMohammadzie mówiły serbskie władze, pobyt mężczyzny na terytorium kraju potwierdziła też Chorwacja.
Źródła zbliżone do francuskiego wymiaru sprawiedliwości podały AFP, że mężczyzna nie był znany służbom specjalnym.
Nie wiadomo, czy terrorysta, który wysadził się pod Stade de France był posiadaczem dokumentu, czy też został on skradziony bądź sfałszowany.
-
AFP o szczegółach udaremnionej akcji terrorystów w Turcji. Policja zatrzymała w piątek w Stambule pięć osób, w tym osobę powiązaną ze słynnym :Jihadi Johnem", który niedawno miał zginąć w nalocie dronów.
Chodzi o Aine Lesley Davisa, obywatela brytyjskiego urodzonego w Londynie, który dołączył do islamistycznych bojówek. Brytyjskie media opisywały ją jako czołowego bojownika Państwa Islamskiego w Syrii. Nie wiadomo, kiedy Davis i jego współpracownicy dostali się do Turcji.
Tureckie służby badają, czy spisek w Stambule ma jakiekolwiek powiązania z zamachami w Paryżu.
-
W miejscach, w których doszło do ataków paniki, natychmiast znajdowali się funkcjonariusze francuskiej policji. Atmosfera w Paryżu jest niezwykle napięta.
-
Turcja udaremniła w Stambule spisek terrorystyczny tego samego dnia, w którym doszło do zamachów w Paryżu - donosi AFP.
Tymczasem iracki wywiad poinformował, że ostrzegał państwa koalicji walczącej z Państwem Islamskim o niebezpieczeństwie ataków na dzień przed zamachem w Paryżu. Według Irakijczyków Abu Bakr al-Baghdadi zarządził atak na siły koalicji, Iran i Rosję "za pomocą bomb, zabójstw i porwań w najbliższych dniach".
-
Do wybuchów paniki doszło co najmniej w kilku punktach Paryża. Korespondent TVN24 podaje, że na Placu Republiki znaleziono niezidentyfikowany pakunek. Francuska policja informowała o wybuchu petardy, który stał się przyczyną ucieczki ludzi zgromadzonych na placu. Na miejscu zjawiła się uzbrojona policja. Po kilku minutach ludzie wrócili, ale korespondentka "Guardiana" przyznaje, że atmosfera jest bardzo nerwowa.
Panika wybuchła także w jednej z restauracji, w których w piątek doszło do zamachu. Polka, która przyszła na miejsce oddać hołd ofiarom zamachu, rozmawiała z TVN24. - Jakaś kobieta zaczęła krzyczeć i wszyscy zaczęli uciekać. Ja upadłam, jedna dziewczyna była ranna. Policja kazała się schować, zamknęliśmy się od środka w piwnicy baru szybkiej obsługi. Po dziesięciu minutach wyszliśmy - mówiła.
Ludzie mieli też uciekać spod sali Bataclan, na chwilę zamknięto też Centre Pompidou, gdzie znajduje się muzeum sztuki nowoczesnej.
-
PILNE
Bilans ofiar wzrósł do 132 osób po tym, jak trzy osoby zmarły w szpitalu - podaje AFP.
-
AP donosi także o wybuchu paniki przy kambodżańskiej restauracji, gdzie w piątek doszło do zamachu. Policja miała tam wkroczyć z bronią.
-
Według "Le Monde" przyczyną wybuchu paniki na Placu Republiki była petarda. Może to wyjaśniać doniesienia o strzałach. Ludzie wracają już na plac.
-
"Le Figaro" pisze o strzałach na Placu Republiki. Policja uspokaja, że to fałszywy alarm.
-
Na Twitterze pojawiło się wideo pokazujące atak paniki na Placu Republiki [ZOBACZ TUTAJ] >>>
-
"Le Figaro" pisze o tłumach żałobników opuszczających w popłochu Plac Republiki. Na miejsce miała wejść uzbrojona policja.
-
PILNE
Ewakuacja Placu Republiki w Paryżu, przyczyna nie jest znana - podaje AP.
-
Zidentyfikowano ciała kolejnych dwóch terrorystów, którzy zginęli podczas zamachów w Paryżu - podała francuska prokuratura. Obaj napastnicy byli mieszkającymi w Belgii Francuzami.
-
Francuska policja opublikowała list gończy za Abdeslamem Salahem, który podejrzewany jest o udział w zamachu. Policja ostrzega, że urodzony w Belgii mężczyzna "może być niebezpieczny".
-
Francois Hollande chce przedłużenia stanu wyjątkowego na trzy miesiące - podaje AFP za źródłami we francuskim parlamencie.
-
PILNE
Francuska policja ściga mężczyznę - najprawdopodobniej jednego ze sprawców piątkowych zamachów - podaje agencja AP.
-
Bataclan, paryska sala koncertowa, w której terroryści dokonali w piątek największej masakry, "nie zostanie nigdy zamknięta", choć na razie wymaga remontu - oświadczył jeden z jej dyrektorów.
-
Zidentyfikowano ciało drugiego zamachowca z Paryża - podaje AFP za źródłami w służbach bezpieczeństwa.
-
Kolejne nagranie ze szczytu w Turcji. Władimir Putin przywitał się z Barackiem Obamą. Rosyjski przywódca wyraźnie odzyskuje pewność siebie.
-
- Tu, na szczycie G20, wysyłamy mocną wiadomość, że jesteśmy silniejsi niż terroryzm - powiedziała w Turcji Angela Merkel. Kanclerz podkreśliła, że kluczowe dla Niemiec jest wzmocnienie zewnętrznych granic Unii Europejskiej.
-
"Russia Today" opublikował nagranie wideo pokazujące rozmowę między Obamą i Putinem podczas szczytu G20. Widać, że została naprędce zaaranżowana na korytarzu ośrodka konferencyjnego.
-
Według amerykańskiego dyplomaty cytowanego przez AFP Barack Obama i Władimir Putin odbyli "konstruktywną rozmowę" podczas szczytu G20.
Przywódcy mieli zgodzić się, że konieczne jest zawieszenie broni w Syrii i rozpoczęcie rozmów pokojowych w Syrii pod nadzorem ONZ. Według źródeł Reutersa natomiast negocjacje mieliby nadzorować Amerykanie.
Obama miał też z zadowoleniem odnieść się do rosyjskich działań wojskowych w Syrii wymierzonych w Państwo Islamskie.
-
CBS dotarło do zdjęcia syryjskiego paszportu znalezionego przy jednym z zamachowców. Władze wciąż nie potwierdziły, czy mężczyzna na zdjęciu to ten sam, który wysadził się w Paryżu. W wątpliwość poddaje się nawet autentyczność samego dokumentu.
-
PILNE
W zamachy we Francji było zaangażowanych trzech braci. Jeden z nich wciąż może być na wolności - podaje AFP cytując źródło w służbach bezpieczeństwa.
-
Szczyt G20 w tureckiej Antalyi rozpoczął się minutą ciszy dla upamiętnienia ofiar ataków terrorystycznych we Francji.
W związku z zamachami w Paryżu wojna w Syrii z pewnością zdominuje spotkanie przywódców dwudziestu najbogatszych krajów świata w tureckiej Antalyi. Dla zachowania bezpieczeństwa nadmorski kurort zamieniono w twierdzę.
Umocniony zwycięstwem w wyborach parlamentarnych przed dwoma tygodniami prezydent Recep Tayyip Erdogan, gospodarz szczytu, będzie zapewne próbował umocnić pozycję Turcji jako kraju kluczowego w rozwiązaniu konfliktu w Syrii. Oczekuje się, że będzie próbował przekonać innych przywódców do tureckiego pomysłu bezpiecznej strefy w północnej Syrii, wyłączonej z wszelkiej działalności zbrojnej, gdzie schronienie znajdą uchodźcy. Nie jest to jednak idea bezinteresowna - Turcja liczy dzięki temu na zahamowanie postępów w Syrii sił kurdyjskich, sprzymierzonych z Kurdami z Partii Pracy Kurdystanu (PKK), z którą rząd w Ankarze znowu walczy na tureckiej ziemi.
Prócz kwestii syryjskiej, na nieco ponad dwa tygodnie przed rozpoczęciem konferencji klimatycznej w Paryżu szczyt G20 będzie ostatnią okazją zbliżenia stanowisk najbardziej rozwiniętych krajów w sprawie walki z globalnym ociepleniem, co wymaga od krajów wyłożenia pieniędzy np. na inwestycje ograniczające emisje CO2 do atmosfery.
Jeśli światowe negocjacje zakończą się sukcesem, w stolicy Francji zostanie zawarte w grudniu najbardziej ambitne porozumienie klimatyczne, które miałoby zacząć obowiązywać po 2020 roku i zastąpić protokół z Kioto, po tym gdy nie udało się porozumieć w tej sprawie w Kopenhadze w 2009 r. Społeczność międzynarodowa postawiła sobie za cel niedopuszczenie do tego, by średnia temperatura wzrosła o ponad 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej. Konferencja COP21 potrwa od 30 listopada do 11 grudnia.
Szczyt w Antalyi będzie okazją do szeregu spotkań dwustronnych. Kreml zapowiedział, że Putin spotka się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, brytyjskim premierem Davidem Cameronem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, saudyjskim królem Salmanem, premierem Włoch Matteo Renzim, a także szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.
Dwudniowy szczyt zgromadzi ok. 13 tys. uczestników, do których trzeba dodać 2,5 tys. akredytowanych dziennikarzy oraz rzesze lobbystów z organizacji pozarządowych i świata biznesu. Ich bezpieczeństwa pilnować będzie 12 tys. policjantów i żandarmów. Na liczącej 30 kilometrów drodze z lotniska do kompleksu 30 hoteli, gdzie zatrzymają się uczestnicy szczytu, co 50 metrów rozstawiony będzie policjant. Szyby w hotelach wymieniono na kuloodporne, a w pilnowaniu całej strefy pomoże 350 kamer.
-
Nieoficjalne spotkanie Władimira Putina z Barackiem Obamą podczas szczytu G20 trwało ponad pół godziny - poinformowała Svetlana Lukash, członkini rosyjskiej delegacji na szczyt.
-
Policja i służby bezpieczeństwa wciąż poszukują co najmniej jednego podejrzanego "bezpośrednio zamieszanego" w zamachy w Paryżu - podaje "The Washington Post". Niewykluczone, że poszukiwane są nawet dwie osoby.
Śledczy próbują ustalić, czy poszukiwani znajdują się w grupie siedmiu osób zatrzymanych niedawno w Belgii.
-
Bartosz Węglarczyk z "Rzeczpospolitej" zauważa, że Obama i Putin podczas spotkania na szczycie G20 rozmawiali bez doradców. "To oznacza, że to kluczowa rozmowa" - pisze dziennikarz.
-
PILNE
Stany Zjednoczone wraz z Francją mają zintensyfikować naloty przeciwko Państwu Islamskiemu w Syrii i Iraku - poinformował Ben Rhodes, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa.
*
W kuluarach szczytu G20 Rhodes przyznał też, że Państwo Islamskie jest gotowe zaatakować każde państwo, które jest członkiem antyislamistycznej koalicji walczącej w Syrii i Iraku. Zastrzegł, że nie ma realnego zagrożenia ataku na USA.
-
W tureckiej Antalyi rozpoczął się szczyt G20. Media donoszą już o spotkaniu Baracka Obamy z Władimirem Putinem. Nie wiadomo jednak jak długo i o czym rozmawiali przywódcy.
-
Korespondent Radia Zet, powołując się na belgijską prokuraturę, podaje że dwóch terrorystów zabitych w Paryżu to mieszkający w Brukseli Francuzi. Informację tę przekazała także belgijska publiczna telewizja RTBF.
Wczoraj belgijska policja przeszukiwała domy w dzielnicy Molenbeek w Brukseli.
-
Eksperci od wczoraj zastanawiają się, w jaki sposób niewychwytywalny dla służb mogli kontaktować się terroryści. Bo, że kontaktowali się jest oczywiste. Jeden z portali pisze, że możliwe jest, że używali konsoli Playstation 4. Gracze mogą się ze sobą kontaktować przez Skype lub na czacie. Jak zauważa portal, takie rozmowy są nie do uchwycenia.
-
Wczoraj cytowaliśmy wypowiedź Pawła Kukiza o zamachach. Posłowi dostało się za nią nawet od fanów.
Kukiz po ataku w Paryżu o dziczy i lewactwie. Nawet fani zniesmaczeni
Reakcją posła Pawła Kukiza na zamach terrorystyczny w Paryżu był wpis na Facebooku: ?Zastanawiam się, kto jest większym zbrodniarzem - ta dzicz czy polityczne liberalne lewactwo, które dzicz sprowadziło?. Wielu fanów zdecydowanie się od niego odcięło
-
PILNE
Premier Francji poinformował, że zidentyfikowano 100 ze 129 ofiar piątkowych zamachów.
-
Niektórzy są w czepku urodzeni.
Zamachy w Paryżu. Przeżył tragedię na Heysel i atak w Paryżu. "To dzięki pocałunkowi Jana Pawła II"
Niezwykła historia włoskiego kibica Juventusu. Massimiliano Natalucci przeżył piątkowe zamachy w Paryżu, choć był o trzy metry od terrorystów. 30 lat wcześniej przeżył inną wielką tragedię na stadionie Heysel. - To dzięki pocałunkowi papieża Jana Pawła II - powiedziała jego siostra.
-
PILNE: W Brukseli aresztowano siedem osób, które mogą mieć związek z zamachami w Paryżu. Wcześniej podawano, że zatrzymano 5 osób.
Przeszukania w Brukseli, a także wcześniejsze zatrzymania dwóch Belgów i Francuza w Belgii w związku z zamachami w Paryżu podsycają obawy o bezpieczeństwo w tym sąsiadującym z Francją kraju.
Wideo z wcześniejszego zatrzymania można obejrzeć pod tym linkiem.
Belgijskie media informują o powiązaniach zamachowców z Paryża z brukselską dzielnicą Molenbeek Saint Jean. Jeden z samochodów wykorzystanych podczas ataków, był według śledczych zarejestrowany w Belgii. Szary Volkswagen Polo został zauważony obok sali Bataclan, w której zastrzelono 89 ludzi uczestniczących w koncercie.
Samochód został wynajęty przez mieszkającego w Belgii Francuza. Mężczyzna został zatrzymany w sobotę rano na belgijskiej granicy podczas kontroli innego pojazdu, którym poruszał się wraz z dwoma innymi osobami.
Belgijski samochód został też zauważony w pobliżu paryskiej kawiarni, która również została zaatakowana. W sobotę został on namierzony w Brukseli w dzielnicy Molenbeek.
-
PILNE
Bruksela: W piątek szczyt ministrów sprawiedliwości i MSW UE w Paryżu.
-
Policja już go usunęła.
W Gdańsku zawisł antyimigrancki transparent
Na wiadukcie nad Armii Krajowej na wysokości przystanku Odrzańska ktoś powiesił transparent, a na nim hasło ?Jeb... Islam?.
-
W podparyskiej miejscowości Montreuil odnaleziono drugi samochód zamachowców (lub osób, które z nimi współpracowały).
Dziennikarz ''Gazety Wyborczej'' wrzucił na Twittera zdjęcie auta.
Wczorajsze doniesienia o ''strzałach i wybuchach'' w pobliskim Bagnolet okazały się nieprawdziwe - było to głośne i hucznie obchodzone wesele.
-
Świadkowie z Bataclan: jeden z napastników był kobietą.
To nowy wątek - wcześniej wiedzieliśmy, że w sali koncertowej było czterech terrorystów. Tożsamość Francuza poznaliśmy dziś, nieoficjalnie podawane są nazwiska dwóch kolejnych mężczyzn, którzy mieli być uchodźcami. Czwartym napastnikiem - wg relacji ludzi - miała być kobieta.
Na razie władze nie skomentowały tych doniesień.
CHARLES PLATIAU/REUTERS
-
W trakcie południowej modlitwy Anioł Pański Franciszek zwrócił się do tysięcy wiernych na placu Świętego Piotra: "Pragnę wyrazić mój ból z powodu zamachów terrorystycznych, które w piątek późnym wieczorem zbroczyły krwią Francję powodując liczne ofiary".
Papież oświadczył: Tak wielkie barbarzyństwo wywołuje w nas przerażenie i skłania do zadania pytania, jak serce człowieka może planować i realizować tak straszne wydarzenia, które wstrząsnęły nie tylko Francją, ale całym światem.
- W obliczu takich czynów nie można nie potępić tej gorszącej obrazy godności osoby ludzkiej. Chcę z mocą powtórzyć, że droga przemocy i nienawiści nie rozwiązuje problemów ludzkości! - podkreślił papież. "Bluźnierstwem" nazwał posługiwanie się imieniem Boga.
-
Radosław Sikorski, były minister spraw zagranicznych, był gościem programu ''Dzień dobry TVN''. - Sytuacja jest bardzo poważna. NATO powinno być ostateczną gwarancją bezpieczeństwa swoich członków. Polisą ubezpieczeniową i bronić głównie swojego terytorium. Bardzo się martwię. Po kryzysie waluty euro, teraz trzeszczy nam w szwach strefa Schengen. Jakby do tego szło jeszcze wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to i mamy przerażający scenariusz. Uważam, że Europa powinna być w stanie zabezpieczyć swoje przedpola. Oba przedpola są w ogniu. Na wschodzie - Ukraina, na południu - Libia i Syria. Uważam, że Donald Tusk słusznie postuluje uszczelnienie granic, a to wymaga aspektu siłowego, polityki bezpieczeństwa z prawdziwego zdarzenia.Powinniśmy jako Europa umieć zabezpieczyć nasze granice i ustabilizować kraje w naszym bezpośrednim sąsiedztwie. Nie interweniować, jeśli nie mamy na to siły. Ale nie wolno prowadzić polityki, kiedy deklaruje się, że odsuwa się prezydenta Asada od władzy, a potem nie idzie za tym adekwatny udział działań - analizował Sikorski.
-
Dlaczego zamachowy wysadzili się przed stadionem? Okazuje się, że planowali oglądać mecz i możliwe, że dokonać zamachu na trybunach. Wtedy ofiar byłoby o wiele więcej. Oto najnowsze ustalenia francuskich mediów.
Francuskie media ustaliły wersję wydarzeń. Zamachowcy nie mieli biletów na mecz
?L'Equipe? ustaliła inną wersję wydarzeń na Stade de France niż ?Wall Street Journal?: żaden z zamachowców samobójców nie miał biletu na mecz, a próbę wejścia podjęło dwóch.
-
PILNE
Nieoficjalne informacje o zamachowcach, o których pisaliśmy we wpisie o 8.34.
W serbskich mediach pojawiają się informacje, że mężczyźni zostali zidentyfikowani jako Ahmed Almuhamed i Abbdul Akbak B. (nazwiska nie podano). Pierwszy miał wjechać do UE przez Serbię, a drugi dostał się do Europy przez Grecję. Obaj jako uchodźcy. Niektóre portale pokazują skan dowodu jednego z domniemanych zamachowców - jest on bardzo niewyraźny, nie widać danych.
29-letni Francuz, dwie osoby z prawdopodobnie fałszywymi paszportami [CO WIEMY O ZAMACHOWCACH]
Urodzony w Paryżu w 1985 roku Omar Ismael Mostefai wysadził się w powietrze w sali koncertowej w Paryżu. To jedyny z oficjalnie zidentyfikowanych zamachowców. Policja zatrzymała osoby, które mogły być powiązane z zamachami.
-
KORESPONDENT
- Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda normalnie. Rano kawiarnie w X dzielnicy świeciły pustkami, co w niedzielne poranki jest rzeczą niezwykłą. Nie wszędzie można dojść - policja odgrodziła barierkami miejsca, w których doszło do zamachu - relacjonuje z Paryża Magdalena Paciorek, reporterka TOK FM, która od wczoraj jest w Paryżu.
Na placu Republiki, w pobliżu miejsca zamachów, gromadzą się ludzie. Składają kwiaty i świece. - Nie boimy się, nie damy się zastraszyć - mówią reporterce TOK FM.
Fot. Magdalena Paciorek, TOK FM
Fot. Magdalena Paciorek, TOK FM
Fot. Magdalena Paciorek, TOK FM
-
Nieoficjalnie: dwa syryjskie paszporty, które znaleziono wczoraj przy ciałach zamachowców, to fałszywki. Możliwe, że zostały spreparowane w Turcji.
Wątek nieprawidłowości w paszportach pojawiał się wcześniej - dokumenty miały różnić się nieznacznie wyglądem były też nieprawidłowości w numerach seryjnych.
-
Fot. za YouTube
Pojawiło się wideo z sali Bataclan. Seb Snow, który nagrywał koncert, zarejestrował moment ataku. Pod koniec 20-sekundowego nagrania słychać serię strzałów. Jeden z gitarzystów przestaje grać, drugi ucieka ze sceny. Na tym fragmencie nagrania nie słychać żadnych okrzyków.
W sali koncertowej zginęło najwięcej osób - prawie 90.
-
Francuskie media podają, że trzech z zamachowców pochodziło z Belgii. Wątek belgijski jest badany od wczoraj. Jak pisaliśmy jeden z samochodów wykorzystanych przez zamachowców był zarejestrowany w Belgii i został wynajęty przez Francuza mieszkającego w Belgi.
-
PILNE
Kolejne aresztowania w rodzinie Omara Ismaila Mostefaia, zamachowca z sali Bataclan. Jak podaje AFP zatrzymano nie dwie, a aż sześć osób.
-
Wczoraj podano informację, że policja aresztowała ojca i brata jednego z zamachowców samobójców. Wczoraj podano tylko, że jednego z zamachowców zidentyfikowano po liniach papilarnych i że był to Francuz, który był znany służbom ze względu na poglądy. Dziś wiemy już więcej o terroryście.
Dziś wiemy, że był to Omar Ismail Mostefai, 29-latek, wychowany na paryskich przedmieściach, który od dobrych kilku lat miał problemy z prawem - głównie chodziło o drobne kradzieże.
Mężczyzna, pomimo tego, że nie siedział w więzieniu, był znany służbom ze względu na ''radykalizm poglądów''. Ale nie był pod lupą śledczych zajmujących się monitorowaniem organizacji terrorystycznych. Wg nieoficjalnych informacji był w Syrii w 2013 i 2014 r. Ostatnio odwiedził Algierię.
Brat, zatrzymany przez policję, mówił, że Omar w ostatnim czasie regularnie chodził do meczetu i utrzymywał chłodne stosunki z rodziną.
Co wiadomo o pozostałych zamachowcach? Pojawiają się informacje, że nie jeden, a dwóch terrorystów, przedostało się przez Grecję do Europy. Jeden z nich miał 15 lat.
AMR NABIL/AP
-
Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze, czyli FBI wesprze Francuzów w dochodzeniu dotyczącym ataków terrorystycznych w Paryżu.
-
Cały świat solidaryzuje się z ofiarami zamachów. Podświetlanie budynków to niejedyny gest. Wczoraj wieczorem w nowojorskiej Metropolitan Opera orkiestra pod batutą Placido Domingo zagrała ''Marsyliankę'', hymn Francji.
Gest nie był planowany, ludzie zgromadzeni w operze czekali na pierwsze nuty uwertury ''Toski'' Pucciniego. Jak zareagowali? Wstali. Na koniec burza oklasków i okrzyki ''Viva la France''.
Minutą ciszy ofiary uczcili też koszykarze NBA.
-
Przypominamy, że władze Francji zapowiedziały ''odwet''. Francuskie służby bezpieczeństwa kontynuują dziś poszukiwania osób, które mogły mieć związek z zamachami. Pierwsze tropy prowadziły do Belgii.
Francuska policja i służby bezpieczeństwa sprawdzają, czy prawdą jest, że jeden z samochodów wykorzystanych przez zamachowców był zarejestrowany w Belgii i został wynajęty przez Francuza mieszkającego w Belgii. W związku z tą sprawą w sobotę w imigranckiej dzielnicy Brukseli zatrzymano pięć osób.
-
Wg najnowszych informacji co najmniej 20 cudzoziemców jest wśród 129 śmiertelnych ofiar piątkowych zamachów w Paryżu - podała w nocy z soboty na niedzielę agencja AFP. Nie ma informacji by wśród zabitych byli Polacy.
Według wstępnych ustaleń w zamachach w stolicy Francji zginęło co najmniej trzech obywateli Belgii, dwóch Portugalczyków, dwóch Rumunów, dwóch Algierczyków, trzech obywateli Chile, dwóch Meksykanów i dwie młode Tunezyjki.
Zginęli także Hiszpan, Marokańczyk, Brytyjczyk i Amerykanin.
Szwedzkie MSZ podało, że wśród zabitych może być obywatel Szwecji. (PAP)
-
Dzień dobry, wznawiamy naszą relację na żywo. Dziś będziemy śledzić kolejne doniesienia ws. zamachów w Paryżu. Zapraszamy.
-
Na dziś kończymy naszą relację na żywo. Oto najbardziej aktualne podsumowanie wydarzeń:
Zamachy w Paryżu. Nocny szturm na salę koncertową Bataclan. 129 osób nie żyje [CO WIEMY]
Oficjalne informacje: wiemy, że terroryści zabili w Paryżu co najmniej 129 osób. W tym prawie 100 zakładników, uwięzionych w sali koncertowej Bataclan. Do serii zamachów doszło w sześciu różnych miejscach Paryża. Prezydent Francji ogłosił stan wyjątkowy, przywrócono kontrole na granicach.
- sobota, 14 listopada 2015
-
Pojawiają się sprzeczne informacje na temat tego, czy jeden z napastników podawał się za uchodźcę na jednej z greckiej wysp.
Wbrew temu, co wcześniej sugerowały niektóre źródła, badania odcisków palców nie zostały jeszcze przeprowadzone. Jedyna pewna informacja to fakt, że przy jednym z napastników znaleziono paszport, który został wcześniej zarejestrowany na wyspie Leros. Odciski pobrane od właściciela paszportu mają zostać dopiero porównane z odciskami palców ze szczątków terrorysty.
Służby wywiadowcze USA uważają, że paszport mógł zostać podrobiony. Terroryści bardzo często posługują się fałszywymi dokumentami.
-
Czym jest ISIS i dlaczego pokonać je mogą tylko kraje muzułmańskie? Wyjaśnia Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Czym jest ISIS i dlaczego pokonać je mogą tylko kraje muzułmańskie? [EKSPERT WYJAŚNIA W 10 PUNKTACH]
Państwo Islamskie to organizacja terrorystyczna, a jego celem jest globalna ekspansja. Prowadzi dżihad uznając, że to islam został zaatakowany na Bliskim Wschodzie. Ekspert z PISM Patrycja Sasnal tłumaczy, że ISIS mogą na lądzie zwalczyć tylko kraje muzułmańskie.
-
Rząd Wielkiej Brytanii na jutro zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego.
-
Drugi z podejrzanych o dokonanie zamachów w Paryżu mógł przybyć przez Grecję - poinformował Reuters powołując się na greckie źródła rządowe.
Grecja została poproszona o sprawdzenie odcisków palców dwóch napastników. Nie ma jednak informacji, czy już to zrobiono. - Śledztwo trwa - informuje źródło.
-
Hotel Pullman i okolica wieży Eiffla.
-
PILNE
MSW potwierdziło, że był to fałszywy alarm. Okolica wieży Eiffla prawdopodobnie była ewakuowana z powodu akcji w hotelu Pullman.
Według reportera BBC w Paryżu, turysta przebywający w hotelu miał poinformować policję, że widział coś podejrzanego.
-
Akcja w hotelu Pullman prawdopodobnie była fałszywym alarmem. Nie wiadomo jednak, co dzieje się w okolicy Wieży Eiffla.
-
PILNE
Policja przeszukuje pokoje w hotelu Pullman.
-
Zamknięta została stacja Pola Marsowe, najbliższa Wieży Eiffla
-
Policja weszła do hotelu Pullman
-
PILNE
Trwa akcja policyjna w hotelu Pullman
Okolica Wieży Eiffla została ewakuowana.
-
"Musimy mieć świadomość, że pomyliliśmy się w Europie. Tworzyliśmy integrację europejską, skomplikowany system prawny, mając nadzieję że reszta świata będzie importować ten system wartości. A okazało się, że reszta świata ma to gdzieś i nie chce przyjmować tych standardów"
- Ze względu na zobowiązania międzynarodowe nie możemy odmówić przyjęcia wniosku o azyl polityczny. Nie możemy odmówić wniosku, ale to nie oznacza przyznania azylu - mówił w TVN24 Witold Waszczykowski, przyszły szef MSZ.
-
Ambasada Francji w Warszawie przy ulicy Pięknej. Chodnik przed budynkiem zatonął w zniczach i kwiatach
Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
-
Mimo zamachów w Paryżu, Francja będzie kontynuować swoją interwencję w Syrii, z zamiarem zniszczenia Państwa Islamskiego - zapowiedział premier Francji Manuel Valls.
"Jesteśmy w stanie wojny", "uderzymy we wroga, aby go zniszczyć" we Francji, Europie i Syrii - mówił premier w wywiadzie dla telewizji TF1, dodając, że odpowiedź Francji "będzie na tym samym poziomie co atak".
CHARLES PLATIAU / REUTERS
-
Samochody z aplikacji Uber są dziś w barwach francuskiej flagi. To jeden z setek gestów solidarności z Francją, które są składane na całym świecie
-
Paryżanie zbierają się na Placu Republiki w centrum miasta, by oddać hołd ofiarom piątkowych zamachów w mieście. Zapalają znicze i składają kwiaty. Przychodzą mimo policyjnych ostrzeżeń przed gromadzeniem się w miejscach publicznych
CHRISTOPHE ENA / AP
-
Piłkarz reprezentacji Francji Lassana Diarra poinformował, że w jednym z piątkowych zamachów terrorystycznych w Paryżu zginęła jego kuzynka. 30-letni zawodnik tego wieczoru grał w meczu towarzyskim z Niemcami na Stade de France.
"Moja kuzynka Asta Diakite była jedną z ofiar jednej z wczorajszych strzelanin - tak jak setki innych niewinnych Francuzów. Była dla mnie przewodnikiem, wsparciem, starszą siostrą...W tej atmosferze terroru ważnym jest, byśmy - jako reprezentanci naszego kraju i jego różnorodności - zjednoczyli się w walce z tym horrorem, który nie ma żadnego koloru, ani religii. Brońmy miłości, szacunku i pokoju" - zaapelował w opublikowanej na Facebooku wiadomości Diarra, który jest muzułmaninem.
STEPHANE MAHE / REUTERS
-
-
Moment, w którym prezydent Francois Hollande dowiedział się, że doszło do zamachów. Hollande oglądał mecz Francja-Niemcy na Stade de France. Po otrzymaniu informacji o zamachach przeszedł do pomieszczenia ochrony, z którego telefonował, a następnie opuścił stadion
French Presidental Palace
-
Ekspert: Państwo Islamskie rozszerza zakres swej dotychczasowej strategii, która polegała dotychczas na budowaniu kalifatu w Syrii i Iraku i coraz częściej zaczyna przeprowadzać zamachy poza tymi krajami
Eksperci: zamachy są oznaką zmiany strategii budowania kalifatu
Ataki w Paryżu są dowodem, że Państwo Islamskie zmienia strategię budowania kalifatu i zwraca się ku międzynarodowemu terroryzmowi - twierdzą eksperci. - Są też oznaką słabości IS, które ostatnio ponosi straty w Iraku i Syrii.
-
Więcej informacji o terrorystach:
- Poruszali się co najmniej dwoma samochodami - czarnym Seatem i czarnym Volkswagenem Polo. Ten drugi był wynajęty w Belgii przez obywatela Francji
- Jeden z napastników został zidentyfikowany jako obywatel Francji, urodzony 21 listopada 1985 roku w Courcouronnes, na południe od Paryża. Był znany policji od 2010 roku jako osoba o poglądach radykalnych
- Przy innym napastniku znaleziono syryjski paszport. Osoba ta urodziła się we wrześniu 1990 roku
- Siedmiu terrorystów strzelało z karabinków AK, kaliber 7,62 mm. Kamizelki wybuchowe były zrobione z materiału wybuchowego (nadtlenek acetonu), zapalnika i śrub
-
Wall Street Journal: Co najmniej jeden z napastników, którzy dokonali ataku pod Stade de France, miał bilet na mecz. Nie został jednak wpuszczony przez ochronę.
-
PILNE
Zmienia się bilans ofiar. Zginęło 129 osób, a ok. 350 zostało rannych. 99 z nich jest w stanie krytycznym
-
PILNE
Prokurator: Zamachy zorganizowały trzy ekipy napastników.
-
Tak wygląda teraz ambasada Francji w Warszawie
-
PILNE
Ministerstwo sprawiedliwości Belgii podało, że podczas akcji w Brukseli aresztowano kilka osób. Poszukiwania były związane z samochodem na belgijskich rejestracjach, w którym byli widziani sprawcy jednego z zamachów.
-
Jeden z zamachowców - Francuz - miał 30 lat i pochodził z Courcouronnes. Policja interesowała się nim od 2010 roku.
Został zidentyfikowany na podstawie odcisków palców.
-
PILNE
Francuska policja poprosiła policję grecką o sprawdzenie dziesięciu podejrzanych osób.
-
Szefowa Human Rights Watch w Europie: "Złoty medal dla Polski za najbardziej niedorzeczną i ignorancką reakcję na zamachy w Paryżu". Chodzi o zapowiedź, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców.
-
Sytuacja jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszego kraju nie uległa żadnej zmianie - oświadczył szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
-
Nie ma potwierdzenia, że osoba, która zarejestrowała się jako uchodźca na wyspie Leros to ta sama osoba, która dokonała zamachu w okolicy Stade de France.
-
-
Radykalny palestyński Hamas, sprawujący władzę w Strefie Gazy, i organizacja Islamski Dżihad potępiły zamachy w Paryżu, do których przyznało się Państwo Islamskie.
- Terroryzm nie ma religii - powiedział Bassem Naim, szef rady ds. stosunków międzynarodowych Hamasu. Nafez Azzam z biura politycznego Islamskiego Dżihadu, rywala Hamasu w Strefie Gazy, nazwał ataki w Paryżu "przesłaniem nienawiści". Zaznaczył, że islam "odrzuca mordy popełniane na oślep".
-
W Brukseli, w dzielnicy Molenbeek pojawili się saperzy. Trwają tam przeszukania związane z atakami terrorystycznymi w Paryżu. Podejrzenia śledczych zostały skierowane w stronę Belgii po tym, jak świadkowie wczorajszych zamachów widzieli ich sprawców w samochodzie na belgijskich rejestracjach.
-
Donald Tusk: Dobro jest silniejsze od zła.
-
Szef dyplomacji Niemiec Frank-Walter Steinmeier poinformował, że kraje uczestniczące w konferencji na temat Syrii chcą, by w tym kraju w ciągu 18 miesięcy odbyły się wybory. Dodał, że zapadła decyzja o pilnym rozpoczęciu rozmów z opozycją w Syrii.
W konferencji w Wiedniu uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych i przedstawiciele USA, Rosji i ponad 10 innych krajów, w tym regionalnych wrogów - Iranu i Arabii Saudyjskiej. Głównym punktem spornym między USA, Rosją i Iranem pozostaje przyszłość prezydenta Syrii Baszara el-Asada.
-
Greckie ministerstwo odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne: Syryjczyk, którego paszport znaleziono przy jednym z terrorystów, rejestrował się jako uchodźca na wyspie Leros w październiku.
-
PILNE
Zakończyła się ewakuacja rannych z pociągu TGV. Potwierdzono, że zginęło pięć osób, a 49 osób jest rannych. Nie ma dowodów na związek z atakami terrorystycznymi.
-
41-letni mężczyzna z Vendome, który został zatrzymany na lotnisku Gatwick miał wyrzucić podejrzany pakunek do kosza na śmieci. Część źródeł mówi o broni, część o niewielkim ładunku wybuchowym.
-
PILNE
Francuz z bronią aresztowany na lotnisku Gatwick, pod Londynem.
-
PILNE
W Molenbeek, dzielnicy Brukseli trwają przeszukania związane z atakami w Paryżu. Jeden mężczyzna został aresztowany.
-
PILNE
Według AFP przyczyną wypadku TGV mogła być zbyt wysoka prędkość. Pięć osób zginęło, a siedem osób jest rannych.
-
Miejsce wykolejenia z lotu ptaka
-
Nie ma dowodów na powiązanie wypadku TGV z atakami terrorystycznymi.
-
PILNE
Pociąg TGV wykoleił się w okolicy Eckwersheim we Francji. Nie wiadomo jeszcze, jakie były przyczyny wypadku.
Według Le Parisien pociąg stanął w płomieniach i spadł do kanału. Jest pięć ofiar i wielu rannych.
-
Erna Solberg, premier Norwegii, popłakała się podczas konferencji prasowej nt. zamachów w Paryżu.
-
Cel ISIS to ekspansja globalna; to organizacja terrorystyczna, prowadzi dżihad motywowany faktem, że to islam został zaatakowany na Bliskim Wschodzie - mówi ekspert z PISM Patrycja Sasnal. Dlatego, jej zdaniem, ISIS mogą na lądzie zwalczyć tylko kraje muzułmańskie.
Państwo Islamskie wzięło odpowiedzialność za piątkowe zamachy w Paryżu, w których - według ostatnich danych - zginęło 127 osób. Dżihadyści ostrzegli, że Francja pozostanie jednym z ich głównych celów do momentu, aż jej władze nie zrezygnują z dotychczasowej polityki. Wcześniej tego dnia odpowiedzialnością za ataki w Paryżu obarczył IS prezydent Francji Francois Hollande.
- Państwo Islamskie to organizacja podobna do Al-Kaidy, wyznająca ideologię dżihadyzmu. Jest to więc organizacja terrorystyczna dżihadystyczna. Oznacza to, że prowadzą zbrojny dżihad w rozumieniu wojny religijnej motywowanej faktem, że to islam został zaatakowany na Bliskim Wschodzie przez Stany Zjednoczone i różne koalicje, dlatego teraz prowadzą dżihad przeciwko nim - powiedziała PAP Sasnal ekspertka ds. bliskowschodnich z PISM.
Jak wyjaśniła, ideologia ISIS opiera się na skrajnie wypaczonym rozumieniu islamu i religijnego muzułmańskiego piśmiennictwa historyczno-społeczno-politycznego. - Ta ideologia łączy się z tym, co robiła Al-Kaida. Różnica polega na tym, że Al-Kaida miała cel globalnego dżihadu, ale lokalnie nie budowała struktur państwowych. Natomiast ISIS ma ambicje tworzenia państwa i jednocześnie prowadzenia globalnego dżihadu - powiedziała Sasnal.
-
PILNE
AFP podaje nowe informacje o liczbie rannych - znacznie wzrosła. Teraz mowa o 300 rannych. 80 osób jest w stanie absolutnie krytycznym.
-
Przed ambasadą Francji w Warszawie składane są kwiaty. Zapalają znicze, płaczą, modlą się. Pojawili się m.in. Ewa Kopacz, prezydent czy liderzy partii. Przychodzą też mieszkańcy stolicy, żeby solidaryzować się z ofiarami zamachu. Na zdjęciu Tomasz Siemoniak i ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler w uścisku.
19187486
19187486
SŁAWOMIR KAMIŃSKI
Tomasz Lis, redaktor naczelny ''Newsweeka''
SŁAWOMIR KAMIŃSKI
-
Jak informują francuskie media sytuacja w paryskich szpitalach jest bardzo trudna. W zamachach rannych zostało ok. 300 osób, 80 z nich jest w stanie określanym jako ''absolutnie krytyczny''. Lekarze muszą dzielić rannych na tych, którzy wymagają natychmiastowej pomocy. Paryżanie ustawiają się w kolejkach, by oddać krew.
JEROME DELAY/AP
JEROME DELAY/AP
-
PILNE
''Liberation'' podaje: jeden z terrorystów z Bataclan zidentyfikowany po odciskach palców. Był to Francuz znany służbom z radykalnych poglądów. Miał około 30 lat. Nie są podawane jego personalia. Inne media podają, że przy ciele kolejnego z zamachowców znaleziono też paszport egipski.
Wcześniej pojawiły się doniesienia o paszporcie syryjskim.
PETER DEJONG/AP
-
PILNE
AFP na Twitterze: Wieża Eiffla jest zamknięta dla turystów do odwołania. Wcześniej informowaliśmy, że wiele instytucji publicznych jest nieczynnych - galerie, biblioteki, muzea, szkoły... Władze zalecają mieszkańcom miasta, by nie wychodzili z domów jeśli nie jest to konieczne.
YVES HERMAN/REUTERS
-
Europa znajduje się w stanie wojny i trzeba wyciągnąć z tego konsekwencje zarówno na forum UE, jak i w Polsce - tak przyszły wicepremier i minister szkolnictwa wyższego w rządzie PiS Jarosław Gowin odniósł się do zamachów terrorystycznych w Paryżu. - Niestety wydarzyło się to, co od początku było oczywiste. Otwarcie granic europejskich dla nieograniczonych rzesz imigrantów i fałszywa ideologia multikulturalizmu radykalnie zwiększyła wzrost zagrożenia atakami terrorystycznymi. Europa znajduje się w stanie wojny i trzeba wyciągnąć z tego konsekwencje zarówno na forum unijnym, jak i w Polsce - powiedział Gowin.
-
Imagine Dragons, jeden z zespołów, który grał w sali koncertowej, do której doszło do zamachu, wrzucili zdjęcie ze swojego poprzedniego koncertu. - To dom sztuki i miłości. Nie pozwolimy nikomu tego odebrać - napisali.
-
PILNE
Francuska policja podaje, że przy przy ciele jednego z zamachowców znaleziono syryjski paszport. W mediach pojawiają się informacje, że ustalono również tożsamość drugiego napastnika - był narodowości francuskiej.
To jedna z niewielu informacji dotyczących ewentualnych sprawców. Jak na razie władze niechętnie wypowiadają się na ich temat. Informacje o napastnikach ubranych na czarno wykrzykujących ''Allah Akbar'' pojawiają się tylko w opowieściach świadków zamachów.
Pojawiają się komentarze, że syryjski paszport mógł być podrzucony specjalnie, by zwiększyć niechęć do uchodźców z Syrii.
-
Horst Seehofer premier Bawarii, poinformował, że istnieje hipoteza o związku między aresztowaniem w Niemczech 5 listopada, a wczorajszymi zamachami - podaje francuski Liberation na swojej stronie internetowej. Aresztowany wtedy mężczyzna posiadał broń automatyczną i materiały wybuchowe.
-
PILNE
Lokalne portale podawały informacje, że na przedmieściach Paryża słychać strzały i eksplozje. Nad Bagnolet miał latać policyjny śmigłowiec. Władze zdementowały te doniesienia.
-
Kolejne wypowiedzi naszych polityków, Tym razem Paweł Kukiz o zamachach w Paryżu. Zastanawiam się, kto jest większym zbrodniarzem - ta dzicz czy polityczne liberalne lewactwo, które dzicz sprowadziło. R.I.P. ''Lewactwo'' pojawia się znów. Wcześniej mówił o ''oszalałym lewactwie'' Witold Waszczykowski.
-
YVES HERMAN/REUTERS
Jak już pisaliśmy na ulicach Paryża są dziś setki policjantów i żołnierzy.
- Można powiedzieć, że zamachy w Europie w ostatnich miesiącach są we Francji, stąd można wyciągnąć pochopne wnioski, że francuskie służby nie działają najlepiej - powiedział kierownik katedry nauk o bezpieczeństwie UW prof. Andrzej Misiuk. Dodał jednak, że byłoby to zbyt duże uproszczenie, bez spojrzenia na skomplikowaną strukturę społeczną, w której nabrzmiało wiele problemów. - We Francji mieszka kolejne pokolenie mieszkańców z dawnych kolonii francuskich z północnej Afryki, które nie akceptuje swojej roli we Francji i jeszcze do tego dochodzą zjawiska związane z terroryzmem islamskim, Al-Kaidą, Państwem Islamskim. To wszystko się nakłada i to we Francji zbiera dziś tragiczne żniwo - mówi ekspert w rozmowie z PAP.
-
Na lotniskach w Paryżu wznowiono kontrole paszportową, robią się gigantyczne kolejki. Sfrustrowani pasażerowie wrzucają zdjęcia tłumów pasażerów, którzy utknęli na terminalach.
Tuż po zamachach prezydent Francji, Francois Hollande, ogłosił ''zamknięcie granic''. Oznacza to w praktyce szczegołowe, drobiazgowe kontrole wszystkich, którzy chcą wyjechać lub wjechać do kraju. Obojętnie jaką drogą.
Kontrole, zwłaszcza na granicy z Francją, zwiększyły też Włochy.
Fot. za Twitter.com
-
Ewa Kopacz na konferencji prasowej mówi o meldunku, który dostała od służb. - Współpracują ze swoimi odpowiednikami w całej Europie. Nie ma potrzeby podniesienia stopnia zagrożenia antyterrorystycznego w Polsce - mówi Kopacz. Zapewniła, że służby pracują jak zawsze 24 h na dobę.
-
PILNE
Przypominamy:
Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) opublikowali oficjalne oświadczenie, w którym wzięli na siebie odpowiedzialność za piątkowe zamachy w Paryżu. W dokumencie podkreślono, że ataki zostały dokładnie zaplanowane. W oświadczeniu dżihadyści ostrzegają, że Francja pozostanie jednym z ich głównych celów do momentu, aż jej władze nie zrezygnują z dotychczasowej polityki. Chodzi m.in. o bombardowania terenów zajmowanych przez bojowników i ''obrazę Proroka''.
-
PILNE
ŁUKASZ CYNALEWSKI, AG
- Polska nie widzi politycznych możliwości wykonania decyzji o relokacji uchodźców - mówi w wywiadzie dla portalu wpolityce.pl Konrad Szymański, minister ds. europejskich w rządzie Beaty Szydło. - Polska musi zachować pełną kontrolę nad swoimi granicami, nad polityką azylową i migracyjną - dodał.
Jego wypowiedź odbija się już echem w zachodnich mediach. Beata Szydło, desygnowana wczoraj na premiera, która złożyła kwiaty przed ambasada Francji nie chciała tych słów komentować. Zbyła dziennikarzy. - To jest dzień na zadumę i solidaryzowanie się z rodzinami ofiar - powiedziała dziennikarzom podczas krótkiego briefingu.
-
Katarzyna Kiedrzynek, bramkarka klubu Paris Saint-Germain, którego zawodniczki były na stadionie podczas wybuchów, roztrzęsionym głosem opisuje:
- Zamachy to szok, nikt nie czuje się bezpiecznie. Siedzimy w szatni i czekamy na decyzję trenera, czy będzie trening. Ale nikt nie ma do tego głowy. Wszystkie przez całą noc rozmawiałyśmy z rodzinami i znajomymi. Jedna koleżanka ileś godzin siedziała w zamkniętej restauracji. Mam nadzieję, że samoloty do Polski będą normalnie latały. Jeśli nie - wrócę nawet na rowerze.
Katarzyna Kiedrzynek to bramkarka jednego z najlepszych klubów kobiecej piłki nożnej, Paris Saint-Germain, a jednocześnie fanka piłkarzy Lecha Poznań. Mieszka i trenuje w miasteczku pod Paryżem. Piątkowy wieczór, gdy doszło do zamachów, miała spędzić w stolicy Francji, ale - jak mówi - dzięki własnemu lenistwu tak się nie stało.
-
PILNE
Tymczasem na londyńskim lotnisku Gatwick trwa ewakuacja. Władze podają, że ''ze względów bezpieczeństwa''.
-
PASCAL ROSSIGNOL/REUTERS
Na ulicach Paryża dziś tysiące mundurowych - policjanci i żołnierze są na dworcach i ulicach.
-
Przed ambasadami Francji w różnych krajach ludzie kładą kwiaty. Na zdjęciu kobieta modli się przed placówką w Rzymie.
GREGORIO BORGIA/AP
VALENTYN OGIRENKO/REUTERS
Na zdjęciu: Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy, składa kwiaty przed francuską ambasadą we Kijowie.
-
- Francja jest na pierwszej linii frontu walki z terroryzmem, ale to walka wszystkich Europejczyków - napisał w liście do prezydenta Francois Hollande'a szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jak dodał nie można pozwolić by terroryści osiągnęli swoje cele. - To oburzający atak przeciwko Francji i całej Europie - napisał.
Szef Rady Europejskiej podkreślił, że Francuzi to silny naród, którzy przezwycięży tę tragedię. Wyrażając swoją solidarność zapowiedział wsparcie dla Paryża. - Zapewnimy, że ten tragiczny, haniebny akt terroru nie odniesie swoich celów: dzielenia, straszenia, podważania równości i braterstwa, wartości, które stanowią o wielkości francuskiego narodu - podkreślił.
-
W sieci pojawiło się kilkuminutowe wideo pokazujące uciekających ludzi z sali koncertowej. Z wewnątrz budynku słychać strzały, widać leżących na ulicy ludzi - nie wiadomo, czy są ranni czy nie żyją. Ostrzegamy, nagranie jest drastyczne.
Panika i chaos. Dziennikarz nagrał z okna momentu tuż po ataku na Bataclan [DRASTYCZNE NAGRANIE]
Tłum wybiegający z drzwi, krzyki, ranni i strzały w tle - dramatyczne nagranie mieszkańca Paryża pokazuje chwile tuż po tym, jak uzbrojeni terroryści wtargnęli do sali koncertowej w Paryżu.
-
PILNE
Francois Hollande, prezydent Francji, mówi o ''akcie wojny'' bojowników Państwa Islamskiego. Jego zdaniem za śmierć ludzi odpowiadają siły ''z zagranicy'' z pomocą ''z wnętrza Francji''. - Ataki w Paryżu zaplanowano poza granicami Francji, jednak zamachowcy uzyskali pomoc wewnątrz kraju - mówił.
To kolejne już przemówienie Hollande'a w ciagu kilkunastu godzin. Prezydent ogłosił trzydniowa żałobę narodową.
-
PILNE
Reuters: Państwo Islamskie opublikowało niedatowane nagranie. Mowa na nim o tym, że Francja nie będzie żyła w spokoju dopóki trwają bombardowania.
Agencja Reutera informuje, że materiał wideo został opublikowany przez grupę uznawaną za przedstawicieli medialnych IS: al-Hajat Media Center. Na nagraniu bojownik wzywa muzułmanów mieszkających we Francji do przeprowadzania zamachów na terytorium kraju i walki z "niewiernymi". - Tak długo jak będziecie prowadzić bombardowania, nie zaznacie pokoju. Będziecie się nawet bać wyjścia na zakupy - mówił po arabsku mężczyzna otoczony innymi dżihadystami.
Jednocześnie IS zaapelowało do tych, którzy nie mogą wyjechać do Syrii, aby walczyć po stronie dżihadystów do pozostania we Francji i prowadzenia na jej terytorium "świętej wojny".
-
Część polskich publicystów odlatuje na Twitterze. Tomasz Terlikowski chce nawracać wyznawców islamu, Sławomir Jastrzębowski próbuje przekonać, że przyjmowanie uchodźców oznacza śmiertelne niebezpieczeństwo dla nas wszystkich.
-
Tymczasem Witold Waszczykowski w RMF FM powiedział: Oszalałe lewactwo tłumaczy nam, że to my jesteśmy winni, że Zachód jest winny...
Przypominamy, że Waszczykowski w rządzie Beaty Szydło będzie ministrem spraw zagranicznych.
-
PILNE
Najnowszy bilans: 127 ofiar śmiertelnych. 99 osób w stanie krytycznym.
-
Tomasz Lis, redaktor naczelny tygodnika ''Newsweek'' pisze: Barbarzyńcy próbują zamienić miasto miłości w miasto strachu.
-
W Paryżu dziś szkoły, biblioteki czy muzea są zamknięte. Nie działa kilka linii metra.
-
- Nie sposób wyrazić ogromu bólu na wieść o zamachach w Paryżu minionej nocy. W imieniu polskich Władz i swoim własnym przekazuję Panu najszczersze kondolencje dla poszkodowanych i ofiar ślepego terroru, który ponownie wstrząsnął wczoraj podstawami współczesnej Europy - napisała na Twitterze Ewa Kopacz.
-
Cezary Tomczyk, rzecznik rządu, poinformował na Twitterze, że o godzinie 11 premier Ewa Kopacz zapali znicz przed Ambasadą Francji. O godzinie 11.15 odebranie meldunku od służb w CAT przy ABW.
-
Budynki na całym świecie podświetlane są w narodowych kolorach Francji. Dołączył do nich m.in. Kraków. Jak podaje radio ZET na biało-czerwono-niebiesko podświetlony będzie Pałac Kultury i Nauki.
-
PILNE
Agencja AFP podaje najnowszy bilans ofiar zamachów w Paryżu. 127 osób nie żyje. 180 jest rannych, z czego aż 80 w stanie krytycznym.
-
- Nie ma przesłanek dla podniesienia stopnia zagrożenia terrorystycznego dla Polski - powiedział koordynator służb specjalnych Marek Biernacki. Sytuacja jest monitorowana - zapewnił.
-
CHARLES PLATIAU/REUTERS
Widok sprzed sali koncertowej, w której doszło do ataków.
CHARLES PLATIAU/REUTERS
-
W sprawie zamachów wypowiedziała się również Kanclerz Niemiec Angela Merkel: atak na wolność trafia nie tylko w Paryż, ale w nas wszystkich.
-
- Europa powinna pokazać swoje przygotowanie i solidarność; taki zamach jak w Paryżu mógł mieć miejsce w każdym zakątku naszego kontynentu, w każdym zakątku świata - powiedział podczas porannego briefingu we Wrocławiu szef MSZ Grzegorz Schetyna. Dziś wszyscy jesteśmy Francuzami - oświadczył. - To wielka tragedia, trudno sobie wyobrazić jej konsekwencje, a także przyczyny. To coś, co pokazuje jakim złem jest terroryzm, jak konieczna jest wspólna z nim walka - powiedział szef MSZ Schetyna.
-
ANDY WONG/AP
Francuska ambasada w Pekinie. Flaga opuszczona do połowy masztu na znak żałoby.
-
Komentatorzy zwracają uwagę, że jest blokada informacyjna. Od ok. 3 nocy nie podawane są nowe informacje o napastnikach. Ich zdaniem to celowe działanie, które wynika z tego, że służby wolą działać bez przekazywania informacji mediom (a za ich pośrednictwem np. innym terrorystom).
-
PILNE
Policja aresztowała ojca i brata jednego z zamachowców samobójców, którzy w piątek wieczorem zabili 89 osób w sali koncertowej Bataclan w Paryżu - poinformowała agencja AFP, powołując się na źródła zbliżone do śledztwa.
-
Dramatyczne apele i poszukiwania bliskich na Twitterze. ''To moja siostra, była na koncercie. Czy ktoś ją widział''. ''Widzieliście mojego brata?''. Pod tagiem ''Bataclan'' pojawiają się zdjęcia ludzi, którzy byli na koncercie w paryskiej sali i z którymi rodziny i przyjaciele od wczoraj nie można się skontaktować. W sali Bataclam terroryści zabili ok. 100 osób Facebook uruchomił swoją funkcję informowania o tym, czy jest się ''bezpiecznym w Paryżu''. Robi tak zawsze po np. katastrofach czy trzęsieniach ziemi.
Fot. za Twitter.com
Fot. za Twitter.com
Fot. za Twitter.com
-
W związku z atakami wyłączono oświetlenie wieży Eiffla. Jak to wyglądało możesz zobaczyć pod tym linkiem.
-
- Specjaliści od terroryzmu niemal odruchowo typują muzułmańskich fundamentalistów, mszczących się za zaangażowanie francuskiej armii w walkę z Państwem Islamskim w Syrii i Iraku - pisze Jędrzej Winiecki z ''Polityki''. Jego zdaniem piątkowa noc 13 listopada staje się francuskim 11 września.
-
Piotr Niemczyk, ekspert ds. bezpieczeństwa, mówił w Sygnałach Dnia: Zamachowcom udało się odciągnąć służby od celów ataków. W piątek były fałszywe alarmy bombowe. Jego zdaniem zamachowcy mogli chcieć się wysadzić na stadionie oraz w sali Bataclan. Zwraca uwagę, że to był starannie przygotowany zamach - nie spontaniczny jak było w redakcji ''Charlie Hebdo'' czy sklepie koszernym na przedmieściach Paryża. Można powiedzieć, że to wypowiedzenie wojny.
Zdaniem Niemczyka podstawowym zadaniem jest teraz identyfikacja sprawców.
Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
-
Piękny gest solidarności z ofiarami zamachów w Paryżu. Znany obiekty są podświetlane w kolorach narodowych Francji - m.in. Chrystus w Rio de Janeiro czy Ratusz w San Francisco. Z kolei wieża Eiffla, z reguły rozświetlona, wyglądała w nocy tak jak na zdjęciu.
Fot. za Twitter.com
STEPHEN LAM/REUTERS
San Francisco
CHRIS HELGREN/REUTERS
Montreal
CARLO ALLEGRI/REUTERS
Nowy Jork
-
Bp Wojciech Polak, prymas Polski, napisał na Twitterze: Modlę się za ofiary paryskiego zamachu, aby Bóg okazał miłosierdzie i dał łaskę opamiętania i nawrócenia wszystkim, którzy stosują przemoc.
-
Turcja potępia zamachy terrorystyczne w Paryżu i traktuje je jako zbrodnię przeciwko ludzkości - poinformował w oświadczeniu premier Ahmet Davutoglu. Szef rządu zapowiedział, że Ankara będzie wspierać Francję w walce z terroryzmem.
- Te ataki są wymierzone nie tylko we Francuzów, ale także w całą ludzkość, demokrację, wolność i uniwersalne wartości. Terror nie ma swojej religii, narodowości i nie reprezentuje sobą żadnych wartości. Terroryzm to zbrodnia przeciwko ludzkości - podkreślił Davutoglu.
-
Zespół U2 odwołał swój dzisiejszy koncert w Paryżu.
-
W związku z zamachami do jakich doszło w piątek wieczorem w Paryżu prezydent Iranu Hasan Rowhani odwołał w sobotę swoje wizyty we Włoszech i Francji - podała państwowa agencja IRNA. Jednocześnie prezydent zdecydowanie potępił akty terroru, do których doszło w Paryżu. - W związku z zamachami terrorystycznymi w Paryżu i przy współpracy z gospodarzami prezydent Iranu przełoży swoje wizyty we Włoszech w Watykanie i we Francji, na bardziej dogodny termin - poinformowała irańska telewizja powołując się na doniesienia agencji IRNA.
Prezydent Rowhani miał też zdecydowanie potępić zamachy, do których doszło w stolicy Francji nazywając je "nieludzką zbrodnią". Przywódca Iranu przypomniał, że jego kraj w przeszłości "był też ofiarą plagi terroryzmu" i dlatego opowiada się za walką z tym zjawiskiem. Paryskie ataki terrorystyczne potępiło też MSZ Iranu.
-
Z całego świata płyną kondolencje. M.in. USA, Turcja czy Iran nazwały zamachy ''zbrodnią przeciwko ludzkości''.
-
Fot. za Twitter.com
W mediach społecznościowych pojawia się ten symbol solidarności z ofiarami zamachów - Pray for Paris/ Módl się za Paryż. W pacyfkę wpisana jest wieża Eiffla.
-
Tak w tej chwili wygląda ambasada Francji w Warszawie.
-
-
Turcja ogłosiła właśnie, że uznaje ataki w Paryżu za zbrodnię przeciwko ludzkości. Władze kraju ogłosiły też, że chcą całkowicie współpracować z Francją w walce z terroryzmem.
-
Pojawiają się różne doniesienia o liczbie ofiar. Według niektórych mediów nieoficjalnie liczba zabitych może wynosić nawet 150 osób. Jednak ostatnimi danymi oficjalnymi jest liczba 120 ofiar.
-
Serwis Flightradar donosi, że na razie ruch lotniczy do Paryża odbywa się bez przeszkód.
-
Montreal. Mieszkańcy przyszli pod konsulat Francji okazać swoją solidarność.
-
PILNE
Agencja AFP pisze, że oprócz zabitych, ponad 200 osób jest rannych, w tym 80 w stanie ciężkim. Agence France Presse powołuje się przy tym na "źródła bliskie śledztwu".
-
TVP Info donosi, że pomimo późnej pory warszawiacy przychodzą pod ambasadę Francji, żeby zapalać znicze.
-
Na miejscu jest dziennikarka TVN Anna Kalczyńska. Na bieżąco relacjonuje, co dzieje się w stolicy Francji.
-
Okładki sobotnich dzienników:
Nazajutrz po krwawych zamachach w Paryżu, francuskie okładki dzienników w czarnych barwach. Redakcje piszą jednomyślnie: to, co miało miejsce w stolicy, to horror.
-
Również World Trade Center zostało podświetlone w kolorach francuskiej flagi
-
MSZ wydał oświadczenie w sprawie zamachów. "Wzywamy Polaków przebywających w Paryżu i całej Francji do szczególnej ostrożności oraz ścisłego respektowania zaleceń miejscowych władz w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego. W chwili obecnej nie mamy informacji o tym, by wśród ofiar piątkowych zamachów byli obywatele polscy".
-
Amerykańskie służby poinformowały, że nie istnieje groźba ataku na Stany Zjednoczone. FBI i odpowiednik polskiego MSW monitorują wydarzenia w Paryżu.
-
Cztery osoby zabite, w tym na pewno trzech terrorystów, na Stade de France.
-
Pożar w Calais NIE MIAŁ związku z atakami terrorystycznymi w Paryżu. Był spowodowany przez usterkę instalacji elektrycznej.
-
Osoby uratowane z rąk porywaczy
-
Po sprzecznych informacjach z kilku źródeł, szef paryskiej policji potwierdził, że czterech policjantów zginęło podczas szturmu na Bataclan. Napastnicy mieli pasy wypełnione materiałami wybuchowymi.
-
Francuzi opuszczając Stade de France śpiewali Marsyliankę
-
PILNE
Prokuratura: Wspólnicy terrorystów mogą być nadal na wolności
-
Nicolas, uwolniony z Bataclan: Widziałem jak muzycy opuszczali scenę. Przez dwie godziny ukrywałem się w suficie toalety.
Inny uwolniony: Żeby się uratować, musiałem schować się pod jednym z ciał i tak udało mi się dotrzeć do łazienki. Zostałem postrzelony w kostkę. Nigdy nie widziałem tylu martwych ludzi. Jestem w szoku.
-
PILNE
Szef paryskiej policji: Nie mamy jeszcze pewności, ale prawdopodobnie wszyscy sprawcy zostali "zneutralizowani". Napastnicy chodzili po ulicach i strzelali w kawiarnie.
-
Donald Tusk wystosował list do prezydenta Hollande'a.
"Drogi Francoise (...) Dziś Francja jest na pierwszej linii walki z terroryzmem, ale nie jest sama. To walka wszystkich Europejczyków i wszystkich obywateli wolnego świata (...) Będziemy domagać się, aby na szczycie G20 światowi liderzy odpowiedzieli na groźbę ekstremistów"
-
MSW nie potwierdza, aby jakikolwiek policjant zginął podczas szturmu na Bataclan.
-
Mer Paryża Anne Hidalgo: Stoimy, jesteśmy zjednoczeni. Apeluję do wszystkich o zdjednoczenie.
-
Duży patrol policji w okolicy katedry Notre Dame
-
Jutro w Paryżu zamknięta będzie większość urzędów, szkół, muzeów, boisk sportowych i dużych sklepów.
-
PILNE
Pałac Elizejski doprecyzował, że granice nie będą zamknięte. Przywrócono natomiast kontrole na granicach.
-
Prokurator: W ataku w rejonie Rue Alibert (10 dzielnica) zginęło 14 osób, a wiele jest ciężko rannych.
-
Świadek: Jeden z napastników mówił o działaniach zbrojnych Francji na terenie Syrii
-
Stacja iTele: Czterech policjantów zginęło podczas szturmu na Bataclan. Terroryści mieli zdetonować pasy wypełnione materiałami wybuchowymi
-
PILNE
Prokurator Francois Molins mówi pięciu "zneutralizowanych" napastnikach i sześciu obszarach, w których doszło do zamachów terrorystycznych.
-
Belgia wprowadza kontrole w ruchu drogowym, kolejowym i lotniczym z Francją. To rutynowa procedura w przypadku zamknięcia granic.
-
Akcja policji w sali koncertowej Bataclan
-
Die Welt: Niemiecka drużyna piłkarska, która grała mecz z Francją na Stade de France, ma być ewakuowana kilkoma małymi busami.
-
Empire State Building i stadion Wembley zostały podświetlone w kolory francuskiej flagi.
-
Relacja świadka przytoczona przez TVN24: Pół godziny po rozpoczęciu koncertu usłyszeliśmy wybuchy. Obróciliśmy się i z daleka zobaczyliśmy dwóch młodych ludzi z karabinami maszynowymi, którzy strzelali w tłum. Panika, krzyki, strzały. Po prawej stronie sceny otworzyły się drzwi. My zostaliśmy zablokowani na schodach na 5-10 minut, potem wyszliśmy na dach. Ktoś otworzył nam okno i weszliśmy do jego mieszkania. Widziałem dwóch zamachowców. Byli ubrani po cywilnemu, nie mieli masek.
-
Facebook natychmiast wprowadził możliwość oznaczania się jako "bezpieczny/a"
-
Pojawiają się dwie wersje informacji o ofiarach. Część mediów podaje, że bilans sięga 160 osób, część, że zginęło 140 osób. Wszyscy powołują się na źródła w paryskim magistracie.
-
30 osób uwolnionych z Bataclan składa zeznania w pobliskiej restauracji. Zdaniem jednego z uwolnionych, terroryści mieli mówić o "winie prezydenta Hollande'a".
-
PILNE
Zastępca mera Paryża: W samym Bataclan zginęło 118 osób, a około 40 w innych miejscach
-
Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego potępiła zamachy i nazwała je "odrażającymi i nikczemnymi".
-
MSZ Francji: Ruch lotniczy odbywa się normalnie, pociągi kursują
-
MSW Francji: W Paryżu rozmieszonych zostało dodatkowych 1500 żołnierzy.
-
PILNE
Pożar w sudańskiej części obozu dla uchodźców w Calais. Na miejscu jest Tomasz Sekielski, który potwierdził prawdziwość doniesień. "Nie wiadomo czy pożar Dżungli to celowe podpalenie. Warunki bezpieczeństwa w obozie są tragiczne" - informuje.
-
PILNE
Policja: W Bataclan zginęło około stu osób
-
- Informacje o tym, co tam się działo są koszmarne. Policjanci zastali tam sceny apokaliptyczne. Najprawdopodobniej terroryści rzucili tam co najmniej jeden granat - mówi dziennikarz RFI Piotr Moszyński.
-
-
Oprócz tych, którzy zginęli w zamach samobójczych i szturmie na Bataclan, terroryści są nadal na wolności. Służby apelują o ostrożność.
-
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego analizuje sytuację w związku z zamachami terrorystycznymi we Francji pod kątem zagrożenia w Polsce. Nie ma takiego zagrożenia - zapewnił rzecznik prasowy ABW płk Maciej Karczyński.
-
Stacja iTele: Kilkadziesiąt porwanych osób zginęło.
-
PILNE
Zakończył się szturm na salę Bataclan. Dwóch terrorystów zostało zabitych. Część porwanych opuszcza budynek
-
Na fanpage'u zespołu Eagles of Death Metal, który występował dziś w Bataclan pojawiła się informacja, że współpracownicy próbują ustalić co dzieje się z członkami zespołu.
-
Le Figaro podaje, że część linii metra jest zamkniętych, a autobusy nie jeżdżą w okolicach miejsc zamachów.
-
Wszystkie stacje telewizyjne zostały poproszone, aby NIE transmitować na żywo szturmu na Bataclan. Policja usuwa kamery.
-
Świadek w rozmowie z agencją AFP: Zamachowiec krzyczał "Allahu Akbar" zanim zaczął strzelać
-
Telefon alarmowy do konsula dyżurnego Ambasady RP w Paryżu w nagłych przypadkach zagrożenia: 0033680580220.
Na razie ambasada nie ma informacji, że wśród ofiar ataków są obywatele polscy
-
PILNE
Do zamachów terrorystycznych doszło w siedmiu różnych miejscach Paryża - poinformowała agencja AFP.
-
Pięć eksplozji i strzały z broni automatycznej w pobliżu sali koncertowej Bataclan
-
Francuska policja: Dwa zamachy były samobójcze a jeden, w okolicy Stade de France, bombowy.
-
PILNE
Trwa szturm na salę koncertową Bataclan. Reuters podaje, że w okolicach klubu słychać wybuchy.
-
Porwany Benjamin Cazenoves znajduje się w sali koncertowej Bataclan i pisze na Facebooku: "Jestem na pierwszym piętrze. Część osób żyje. Terroryści zabijają jednego po drugim", a w drugim wpisie: "Żyję, jest wiele ciał"
Wcześniej francuskie media podawały informacje o tym, że dziennikarz uciekł.
-
Prezydent Andrzej Duda przekazał Francuzom wyrazy współczucia.
-
PILNE
Ekspert ds. terroryzmu w NBC News: Zamachy mogły zostać przeprowadzone przez Al-Kaidę. Nie wykluczam również Państwa Islamskiego
-
Sprawcą jednego z ataków nieopodal paryskiego Stade de France był zamachowiec samobójca
-
Mieszkańcy Paryża przy podawaniu informacji o dostępnym schronieniu używają oznaczenia #PorteOuverte (fr. otwarte drzwi).
-
PILNE
Le Parisien informuje, że łącznie doszło do sześciu ataków w różnych miejscach.
-
Stany Zjednoczone są gotowe dostarczyć Francji jakąkolwiek niezbędną pomoc. - Chcę, by to było jasne: jesteśmy z Francuzami w walce z terroryzmem i ekstremizmem - powiedział prezydent Obama w specjalnym wystąpieniu w Białym Domu.
- piątek, 13 listopada 2015
-
Hollande zdecydował też o zamknięciu granic.
-
PILNE
Przemawia prezydent Francois Hollande: Zostanie wprowadzony stan wyjątkowy, wstrzymany może zostać ruch drogowy. Będą też przeszukania w całym regionie. Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenie całej Francji.
-
Ambasada RP w Paryżu sprawdza, czy wśród ofiar są polscy obywatele.
-
Za kilkanaście minut w Paryżu odbędzie się nadzwyczajne spotkanie rady ministrów.
-
Policja wzywa, aby mieszkańcy Paryża nie wychodzili z domów.
-
Więcej o strzelaninie w Les Halles - prawdopodobnie doszło do niej w głównej hali targowej.
Roland Darré | Wikimedia Commons
-
Na Stade de France komunikat, aby kibice ewakuowali się powoli i spokojnie. Policjanci dookoła stadionu pomagają w ewakuacji.
-
PILNE
Francuska policja: Bilans ofiar wzrósł do 60.
-
MSW Francji wraz z prezydentem Francois Hollandem, premier Manuelem Vallsem i szefem MSW Bernardem Cazeneuve stworzyli specjalny sztab kryzysowy.
-
Paryżanie za pomocą mediów społecznościowych informują o bezpiecznych miejscach, zapraszają do swoich domów.
-
Według stacji Europe 1, do kolejnego ataku doszło w dzielnicy Les Halles, niedaleko Luwru i Centrum Pompidou.
-
Liczba ofiar strzelanin oraz wybuchów, do których doszło w centrum oraz na północy Paryża, wzrosła do co najmniej 35 osób - podaje agencja AP, cytując źródła policyjne. W sali koncertowej Bataclan napastnicy przetrzymują ok. 100 zakładników.
-
Kolejne trzy osoby zginęły w wyniku wybuchu w pobliżu stadionu narodowego, na którym odbywał się mecz towarzyski piłki nożnej między francuską i niemiecką reprezentacją narodową. Prezydent Francji Francois Hollande został ewakuowany ze stadionu, skąd udał się do MSW.
-
Do strzelanin doszło w 10. i 11. dzielnicy miasta. Wiadomo, że sprawcy użyli broni automatycznej. Wg policji zakładnicy przetrzymywani są w paryskiej sali koncertowej Bataclan. Zginęło tam już 15 osób.