Lekarz: Jestem lekarzem (pediatrą nefrologiem) i nie stosuję "czerwonej pieczątki". Dlaczego?
90% wypisywanych przeze mnie leków muszę wypisywać z odpłatnością 100% (wg nowej ustawy), ponieważ refundacja dotyczy jedynie zarejestrowanych wskazań. Zarejestrowane wskazania w olbrzymiej większości nie obejmują stosowania leków u dzieci! Dlaczego? Cały świat je stosuje.
Analogiczna, jednocześnie najbardziej tragiczna sytuacja jest w onkologii dziecięcej.
Wasze pytania do ministra Arłukowicza
- środa, 04 stycznia 2012
-
-
Alicja Kruk: - Dlaczego wprowadza się w błąd opinię publiczną informując, że chorzy na cukrzycę typu I, dzieci z cukrzycą, kobiety z cukrzycą ciążową i pacjenci stosujący pompy insulinowe będą mieli paski do glukometrów refundowane? Prawda jest taka, że tylko użytkownicy niektórych gleukometrów skorzystają z tego przywileju, bo paski do używanych przez ok. 70 procent diabetyków innych gleukometrów - w tym Accu Chek - dostępne dotąd jako refundowane, w promocji w niektórych aptekach za 1 grosz, obecnie kosztują 50zł.
- Dlaczego jako powód nieznalezienia się na liście niektórych pasków (nazwa nie pada, ale wiadomo powszechnie, że chodzi m.in. o Accu Chek), podaje się, że nie spełniają kryterium nowoczesności, pobierają więcej krwi niż paski innych producentów, skoro jednocześnie od wielu miesięcy blokuje się wciągnięcie na listę leków refundowanych właśnie takie - spełniające kryterium nowoczesności, pobierające mało krwi - paski do glukometru Accu Chek Nano?
Joanna Rz. Co NFZ zamierza zrobić w sprawie profilaktyki neutropenii (spadku białych krwinek) po chemioterapii? Są na to leki, ale refundowane do leczenia, a nie do profilaktyki, mimo, że zalecenia onkologiczne uwzględniają takie podanie tych leków.
Po co marnować pieniądze na refundację antybiotyków? To nie jest leczenie przewlekłe, a nadal są na liście.Adam J., aptekarz: We wszelkich wywiadach oraz konferencjach minister zdrowia Bartosz Arłukowicz jak również prezes NFZ Jacek Paszkiewicz informują, że apteka MA OBOWIAZEK wydać lek na receptę z pieczęcią " do refundacji NFZ". Proste pytanie: CZY LEKARZ POSIADAJĄCY KONTRAKT Z NFZ MA OBOWIĄZEK W RAMACH UMOWY SWIADCZENIA WYSTAWIĆ PRAWIDŁOWĄ RECEPTĘ? Bo na żadnej konferencji takie określenie nie padło.
Agnieszka Wojtasik-Spyra, lekarz: Przy większości leków na liście refundacyjnej znajduje się uwaga "we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach na dzień wydania decyzji". Niestety, nie udostępniono lekarzom spisu zarejestrowanych wskazań wszystkich refundowanych leków, a te różnią się nawet pomiędzy różnymi generykami zawierającymi tą samą substancję leczniczą. I niestety nie obejmują wszystkich wskazań klinicznych, ustalanych i rekomendowanych przez specjalistyczne międzynarodowe grupy ekspertów. Te niejasności i niedoprecyzowania budzą o wiele większy niepokój niż samo ustalanie ubezpieczenia pacjenta czy poziomu odpłatności danego leku. Oznacza to bowiem, że lek refundowany jest tylko w niektórych jednostkach chorobowych - takich, na jakie został zarejestrowany. A te informacje nie zostały nigdzie zebrane i opublikowane "na dzień wydania decyzji".
Okulistka z Wielkopolski: Dlaczego lekarze mają określać poziom refundacji wszystkich leków, których w wykazie jest ponad 2000 i których wykaz ma się zmieniać co 2 miesiące? Czy nie prościej byłoby ewentualnie określanie poziomu refundacji tylko leków o różnym poziomie refundacji, których jest ok. 230?
amalfi: Dlaczego aptekarz może, ale nie MUSI poprawić oczywistej pomyłki lekarza w określeniu refundacji.
Dlaczego lekarz musi brać pod uwagę charakterystykę produktu leczniczego a nie zalecenia towarzystw naukowych? Największa wada tej ustawy to refundacja zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego.Bartłomiej Klinger: Dlaczego na liście refundacyjnej nie ma analogów długodziałających dla cukrzyków - Levemira lub Lantusa? Jeśli są niebezpieczne, należy je wycofać z aptek!
Marek Kowalówka, informatyk z branży farmaceutycznej: Jak wykonać art.9 pkt 2. ustawy refundacyjnej (dotyczący zakupu leków m.in. przez apteki szpitalne, szpitale czy przychodnie) skoro ministerstwo nie udostępniło niezbędnych informacji dotyczących sposobu wyliczania cen leków (m.in. nie został wskazany produkt stanowiący podstawę limitu, nie podano dziennej dawki dobowej przyjętej przez ministerstwo dla każdego produktu z listy)? Ceny detaliczne i marże zostały określone jako sztywne tylko dla aptek otwartych. Jeżeli to nie zostanie szybko wyjaśnione, to zacznie się potem oskarżanie szpitali, że kupowały leki po niewłaściwych cenach. Jestem informatykiem w branży farmaceutycznej od 1991 roku i takiego bałaganu prawnego jeszcze nie widziałem.
Piotr: Lekarze i apteki próbują się tłumaczyć m.in. tym, że brak systemu informatycznego, który by wspomógł nowe przepisy. Na Śląsku taki system działa już od 1999 (system START - Rejestr Usług Medycznych ). Dlaczego ten system nie może być rozpowszechniony na cały kraj? Co jest w nim nie tak skoro na Śląsku się sprawdza? Rozszerzenie tego sprawdzonego systemu na pewno będzie tańsze i szybsze niż zamawianie nowego.
Marek Tomala, kardiolog: Dlaczego obecnie wprowadzana reforma nie rozpoczęła się od wprowadzenia systemu informatycznego, który w sposób automatyczny sprawdzałby to czy pacjent jest ubezpieczony i przypisywałby stopień refundacji leku konkretnemu pacjentowi?