''Patos? Młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania'' [DEBATA TOKFM.pl]

''Patos? Młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania'' [DEBATA TOKFM.pl]

 • środa, 01 sierpnia 2012
 • KONIEC MECZU

  Na dzisiaj kończymy już naszą debatę - dziękuję za wszystkie opinie, głosy i komentarze!


  Relację kończymy, ale to nie znaczy, że dyskusję również - zapraszamy na blogi TOKFM.pl, a ten tekst będziemy aktualizowali o kolejne ciekawe wpisy.


  Dziękujemy i zapraszamy na kolejne debaty TOKFM.pl!


  www.tokfm.pl
  ''Patos? Młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania'' [DEBATA TOKFM.pl]
 • Tomasz Sawczuk z "Kultury Liberalnej" trzeźwo pisze o rozmawianiu o historii. Komentuje też protesty przeciw organizacji koncertu Madonny w dniu rocznicy. Jego zdaniem, odwoływaniem tego występu na pewno nie pomoże się pamięci o historii:


  quote

  Powagi istotnych wydarzeń nie buduje się poprzez rozdmuchiwanie balonów, na rozkaz, stojąc na baczność. Powaga taka musi być efektem znaczenia, jakie ludzie nadają im w swoim codziennym życiu. Tego zaś nie da się wykreować odgórnie, tak jak trudno odgórnie wykreować sympatię dla tej lub innej osoby publicznej


  fot. Maciej Spychał

  Dodaje też, że nie można popadać w skrajności - współczesnych Polaków nie należy odcinać od historii, wręcz odwrotnie.


  quote

  Znajomość własnych korzeni, chęć pielęgnowania przeszłości ze świadomością zobowiązań także wobec przyszłych pokoleń może być znakomitym źródłem postawy obywatelskiej na co dzień. Tej wielkiej Pani ? Historii - trzeba jednak w codziennej praktyce przyznać właściwą rolę: inspiratorki, nie przełożonej; nauczycielki, nie dyktatorki; przyjaciółki, nie gwałcicielki. Wtedy, szanując i znając powstańców, będziemy mogli swobodnie oceniać ich czyny, wspominać o nich, rozważać w tym kontekście nasze działania, ale także chodzić na koncerty. W rezultacie proporcje pomiędzy podniosłą powagą, a prozą codzienności okażą się właściwe - szczere i znośne  quote

  Jedyny sposób, który mamy, żeby troszeczkę zneutralizować niebezpieczeństwo brutalnego zakłamywania rzeczywistości i dziejów, to odchylenie nauczania szkolnego z historii wojen, dynastii, traktatów w kierunku historii autentycznego życia: obyczajów, stylu życia. Tylko w ten sposób świat szkolnych nauczycieli historii może się obronić przed presją państwa, żeby używać propagandowo lekcji historii.  www.tokfm.pl
  ''Patos? Młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania'' [DEBATA TOKFM.pl]
 • Pora na liberalne spojrzenie na obchody rocznicy. Leszek Jażdżewski, naczelny pisma "Liberte!", na blogu pisze:


  quote

  Można oczywiście powiedzieć: ''mam to wszystko gdzieś, ta krew i powstania to dawno i nieprawda, gderanie stetryczałych dziadków. Ja tu mam dom na głowie, pracę i rodzinę, a ta Polska, drogi, urzędy, służba zdrowia, a już zwłaszcza polityka to jedno wielkie gówno''. Również taki użytek możemy zrobić z naszej wolności. I nie będzie to w naszych dziejach w czasach pokoju nic nadzwyczajnego ani nowego. I dlatego wciąż aktualne są gorzko brzmiące słowa Winstona Churchilla o Polakach:
  Pozostaje to tajemnicą i tragedią historii że naród gotów do wielkiego heroicznego wysiłku, uzdolniony, waleczny, ujmujący powtarza zastarzałe błędy w każdym prawie przejawie swoich rządów. Wspaniały w buncie i nieszczęściu, haniebny i bezwstydny w triumfie. Najdzielniejszy pośród dzielnych, prowadzony przez najpodlejszych wśród podłych.
  Jakże chciałbym mieć dowód na to, że się mylił, że to już nieaktualne?


  Zgadzacie się z taką oceną myślenia o rocznicy?  www.tokfm.pl
  ''Patos? Młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania'' [DEBATA TOKFM.pl]
 • Godzina "W"...  www.tokfm.pl
  ''Patos? Młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania'' [DEBATA TOKFM.pl]
 • Dzisiaj nie mogło też nie paść pytanie o koncert Madonny, przeciw któremu pojawiły się protesty. Zadał je Paweł Sulik w Popołudniu TOK FM Zbigniewowi Hołdysowi. W odpowiedzi usłyszał:


  quote

  Ludzie do samego Powstania nabierają dystansu. Nowe pokolenie przyjmuje to trochę - przepraszam za to porównanie - jak amerykańskie zdarzenie pod Little Bighorn, czyli wojnę, którą Amerykanie przegrali ze zjednoczonymi plemionami indiańskimi: gdy było świeżo po niej, była omawiana jako krwawe zdarzenie, które wywołało falę zemsty. Potem zaś samo to zdarzenie stało się motywem wielu filmów westernowych nie o kanwie patriotycznej.
  Młodzi ludzie dzisiaj budują więc jakąś fantazyjną wizję Powstania, opartą co prawda na prawdziwej przesłance, myśląc, że kiedyś byli tacy młodzi ludzie jak oni, którzy wyszli bronić tego miasta. A to zupełnie coś innego, niż polityczna konotacja tego zrywu.
  Ci młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania, niż tą pełną patosu. Dodatkowo, upłynął już stosowny czas i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby koncert, chociażby Madonny, się odbył; żeby ci, którzy go nie pochwalają na niego nie poszli, a ci, dla których Powstanie jest sprawą odległą i mało pasjonującą - poszli.


  A co Wy myślicie o sprzeciwie wobec koncertu Madonny?


  www.tokfm.pl
  ''Patos? Młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania'' [DEBATA TOKFM.pl]
 • Piotr Gursztyn na stronie internetowej "Rzeczpospolitej" opublikował bardzo interesujący komentarz pt. "Zawsze po stronie zwycięzców". Publicysta pisze:


  quote

  Każda rocznica Powstania Warszawskiego wiąże się w przykry sposób z koniecznością słuchania wielu komunałów. Generalnie sprowadzają się on do tego, że Polacy - często z uzupełnieniem -"jako jedyni na świecie" - mają dziwny zwyczaj celebrowania narodowych klęsk. I tylko klęsk


  I kontynuuje:


  quote

  Wyznam, że wolę być w kręgu admiratorów męstwa Leonidasa i jego 300 Spartan (plus Tebańczyków i Tespijczyków, bo oni też pozostali tam do końca) niż zwycięstwa Kserksesa. To fundament naszej cywilizacji - szacunek dla najwyższej ofiary i zrozumienie, że zwycięstwo nie jest jedynym kryterium w ocenie. Wolę czuć sympatię do powstańców Bar Kochby niż legionistów burzących Jerozolimę. Rację mieli powstańcy w gettach okupowanej Polski niż ich wrogowie z SS  Wniosek Gursztyna?


  quote

  Stronnicy komunału nie uwzględniają też pewnej okrutnej, niemożliwej do pominięcia, prawdy. Są w dziejach momenty, że przebieg zdarzeń może być tylko zły, lub bardzo zły. Zaś zaniechanie i rezygnacja będzie czymś najgorszym. Że obowiązuje reguła "walcz albo giń". Leonidas wiedział, że możliwość dogadania się z Kserksesem jest iluzją. Ta prawda dotyczy równie mocno bardzo wielu przełomowych chwil w polskiej historii  www.tokfm.pl
  ''Patos? Młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania'' [DEBATA TOKFM.pl]
 • A na blogu Marsylianka, nie do końca na serio, propozycja:


  quote

  Skoro ciągle się kłócimy o rocznice i obchody świąt zarówno tych, które upamiętniają nasze traumy (Powstanie Warszawskie), jak i tcyh, które upamiętniają nasze zwycięstwa (31 sierpnia, 4 czerwca, Bitwa Warszawska). Albo jakaś z opcji politycznych próbuje zawłaszczyć jakieś święto, albo jest zimno i obchody nie wychodzą (11 listopoda), proponuję uchwalić nowe święto - Święto Euro 2012


  Bloger ironizuje, że "był to sukces i państwa i społeczeństwa, więc jest nadzieja, że tym razem zjednoczy ono wszystkich (nawet PiS uznał Euro za sukces)".


  quote

  Będzie to święto dla każdego. Zwykli kibice napiją się piwa i zjedzą kiełbaski (korzyść dla restauratorów). Inni poprzebierają się za kibiców różnych narodowości (Poznań znów zapełnią "Irlandczycy", którzy odtworzą piękną pieśń, Wrocław zapełnią "kibice czescy"). Zwolennikom PiSu, żeby owo święto zaakceptowali w 100% pozwólmy, żeby udawali kibiców hiszpańskich (niech mają takie małe poczucie sukcesu). A w Gdańsku zwolennicy pojednania polsko-niemieckiego odtworzą wspólne kibicowanie drużynie Niemieckiej (coś dla osób propagujących otwartość i tolerancję)  www.tokfm.pl
  ''Patos? Młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania'' [DEBATA TOKFM.pl]
 • Jan Ołdakowski w TVN24 tłumaczył rano rolę Muzeum Powstania Warszawskiego i komentował zaangażowanie młodych ludzi w uroczystościach upamiętniających wybuch Powstania:


  quote

  Chcemy opowiadać, że Powstanie jest lekcją, z której można wyciągnąć wnioski; że bardzo dobrze, że żyjemy w czasach pokoju. Mam nadzieję, że Muzeum Powstania Warszawskiego to muzeum ostatniego polskiego powstania, że już nigdy nie będzie powstań. Ale żeby tak zrobić, to młodzi ludzie muszą być aktywni, silni i musimy doprowadzić do sytuacji, kiedy nikt nam nie będzie zagrażał na żadnym polu".
  Dzisiejsi młodzi ludzie w tamtych swoich rówieśnikach widzą osoby, które były gotowe na opór, przeciwstanienie się czemuś niedobremu. I takiego wzorca szukają w dzisiejszym czasie, wzorca osób, które są gotowe powiedzieć "nie" jakiemuś bardzo dużemu złu


  www.tokfm.pl
  ''Patos? Młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania'' [DEBATA TOKFM.pl]
 • Sprawę jednak zupełnie inaczej widzi Wojciech Krysztofiak, który na stronie "Newsweeka" pisze:


  quote

  Rocznica Powstania Warszawskiego powinna być obchodzona radośnie ? jako święto symbolizujące to, że warto bić się o wolność. Poniesiona wielka ofiara przez Polaków w czasie wojny, w szczególności podczas ostatniej, naszej niepodległościowej bitwy, stała się treścią żywiąca następne pokolenia w ich walce z sowieckim okupantem. Klęska Powstania przeistoczyła się w pamięć naszej wolności, bez której nie bylibyśmy zdolni do podjęcia trudu wyrwania się z komunistycznego spętania. Wyzwoliliśmy się; mamy swój własny kraj, który daje nam wiele możliwości rozwoju, w którym, mimo naszych narzekań, życie jest pełne sensu; w którym wolność rozkwita.


  Jego zdaniem, wolność jest wartością radosną, więc Powstanie Warszawskie przyczyniło się do tego, iż "możemy żyć i rozwijać się w radosnym kraju".

  quote

  Nie apeluję o zapominanie o ofiarach; kwiaty należy złożyć pod pomnikami Powstańców. Ale również warto świętować radośnie, dziękując, iż sowiecki żołdak i jego pezetperowski sługus nie uczą już naszych dzieci w naszych szkołach. W tym dniu więc bawmy się naszą wolnością w hołdzie dla bohaterskich dziadków i babć, których ofiara przyczyniła się do tego, iż dzisiaj możemy uśmiechać się  www.tokfm.pl
  ''Patos? Młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania'' [DEBATA TOKFM.pl]
 • Marzena Chińcz, wydawczyni magazynu "Femka" i nasza blogerka, komentuje:


  quote

  Z przerażeniem patrzę na dzieci bawiące się w wojnę i ochoczo ginące na barykadach, coraz bardziej urealnionych przez gry miejskie. Dla nich to nic innego jak dobra zabawa. Zaprogramowanie, że to jest ?fajne? i społecznie pożądane. Do tego gry komputerowe pełne krwi i przemocy, czym więcej krwi tym lepsza zabawa. Młodym świat wirtualny miesza się z rzeczywistością, z którą ma niewiele wspólnego. W szkołach też nikt nie uczy, z wojna, powstania to smród rozkładających się, gnijących i palonych ciał, walające się trupy i ich fragmenty. Bród, choroby. Patrzenie na śmierć i cierpienia przyjaciół i rodziny. Masowe gwałty i dzieciobójstwo. Cierpienie i traumy do końca życia zarówno żołnierzy jak i ludności cywilnej, która najbardziej ucierpiała i nie miała żadnej możliwości obrony. Patrzymy na uśmiechających się ze zdjęć powstańców i powstanki, nie zdając sobie często sprawy, że pół godziny wcześniej patrzyli na śmierć i cierpienie, a metr od ujęcia jest być może jakiś grób, albo jeszcze niepochowane ciało. W późniejszej fazie powstania już nie grzebano zabitych, zostawali tam gdzie polegli. W ruinach, kanałach, na środku ulic, a raczej tego co z nich zostało


  Chińcz dodaje, że samym powstańcom należy się chwała i pamięć, ale:


  quote

  Czy musimy gloryfikować i stawiać za wzór do naśladowania największą rzeź ludności cywilnej w II wojnie światowej? Dwieście tysięcy cywili, siedemnaście tysięcy powstańców. Systematyczna i planowa eksterminacja miasta. Tysiące zgwałconych kobiet, często jeszcze dziewczynek. Masowa likwidacja inteligencji polskiej. Młodzież, która mogła służyć swą wiedzą i postawą narodowi została posłana praktycznie bez broni na rzeź, żeby zdobyć miasto przed stojącą po drugiej stronie Wisły Armią Czerwoną  www.tokfm.pl
  ''Patos? Młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania'' [DEBATA TOKFM.pl]
 • Tymczasem na warszawskich Powązkach trwają obchody rocznicy wybuchu Powstania:  www.tokfm.pl
  ''Patos? Młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania'' [DEBATA TOKFM.pl]
 • Głos na temat towarzyszących obchodom koncertów zabrał Piotr Gadzinowski:


  quote

  W Polsce czci się odwagę przywódców rozpoczynających walkę w skrajnie niekorzystnych dla podległych im wojsk warunkach. Czci się irracjonalizm, nawet głupotę polityczną. Racjonalne poddanie się w obliczu klęski, aby ocalić ludność cywilną i podległe wojsko, w Polsce uważane jest za hańbę.
  Kiedy teraz słucham sławiące Powstanie pioseneczki odśpiewywane przez przeróżne Morowe Panny, widzę poważne ordery na piersiach kapeli Lao Che nadane im przez prezydenta Komorowskiego za sławienie przegranego Powstania, to widzę też jak mało jest w Polsce autentycznej odwagi  Tu warto przytoczyć, jak wyglądała gra miejska z okazji 68. rocznicy Powstania Warszawskiego. Relacja Polskiej Agencji Prasowej:


  quote

  Uczestnicy szukali ukrytych w stolicy kartonowych sylwetek artystów walczących w Powstaniu, m.in. piosenkarza Mieczysława Fogga oraz poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
  Jak powiedziała PAP Anna Bosiacka z Muzeum, naturalnej wielkości makiety powstańców rozlokowano w ośmiu dzielnicach Warszawy. Byli to na przykład walczący artyści, np. Gajcy i Baczyński; były też postaci związane z satyrycznym teatrem lalkowym; muzycy powstania; a także osoby współtworzące radiostację "Błyskawica", która w czasie powstania zmieniała swoje miejsce nadawania;
  Przy pomocy mapy, gracze musieli odnaleźć przynajmniej pięć postaci, np. poetów. Uczestnicy musieli też poznać losy odnalezionej przez siebie postaci. "Nie było łatwo, również ze względu na panujący upał, ale to był świetny sposób na spędzenie niedzieli. Za rok też na pewno wezmę udział w grze, tylko tym razem lepiej się przygotuję" - powiedział Damian, student pierwszego roku polityki społecznej. (...)
  W tym roku chcieliśmy zaprezentować sylwetki artystów, którzy uczestniczyli w Powstaniu Warszawskim - powiedział podczas niedzielnego finału gry dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. "Pociągają nas bardzo wyraziste postawy, a wśród powstańców widzimy ludzi zdecydowanych, obdarzonych cechami, które sami chcielibyśmy posiadać" - tłumaczyła popularność kolejnych gier miejskich Bosiacka


  Waszym zdaniem to był dobry pomysł?


  www.tokfm.pl
  ''Patos? Młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania'' [DEBATA TOKFM.pl]
 • Podoba Wam się ten projekt z okazji rocznicy wybuchu Powstania?


  Marika & Maleo Reggae Rockers - Idziemy w noc | "Morowe Panny" from Muzeum Powstania Warszawskiego on Vimeo.


  Jak tłumaczy Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego:


  quote

  Postanowiliśmy opowiedzieć prawdziwą i niezwykle poruszającą historię w nowoczesny sposób


  Udało się? Prof. Jan Hartman sprzeciwia się m.in. takiej formie obchodów:


  quote

  Sposób, w jaki przedstawia się Powstanie Warszawskie w dyskursie publicznym, jest całkowicie bałamutny. Straciliśmy w przestrzeni publicznej elementarną wrażliwość - przestaliśmy płakać nad śmiercią 200 tys. ludzi. To doprawdy żenujące


  www.tokfm.pl
  ''Patos? Młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania'' [DEBATA TOKFM.pl]
 • A w Komentarzach TOK FM o obecności Powstania Warszawskiego w dyskursie publicznym dyskutowali Michał Sutowski i Piotr Skwieciński, zapraszamy do wysłuchania tej dyskusji:

  www.tokfm.pl
  ''Patos? Młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania'' [DEBATA TOKFM.pl]
 • Bardzo ciekawy tekst Azraela:


  quote

  Po roku 1989 próbuje się na siłę rozpatrywać Powstanie w kategoriach romantyzmu, patriotyzmu czy polskiej mitologii. Historia Powstania była zawsze manipulowana, zarówno za czasów PRL, jak obecnie. Powstanie Warszawskie zostało wprzęgnięte w tak zwaną ?politykę historyczną?, doraźną walkę polityczną. Usiłuje się budować nową mitologię polską i tworzyć nową tożsamość narodową.  quote

  Patrząc na coroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania, widzę, że przybierają one formę pop-Powstania. Szokująca była dla mnie wypowiedź dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego sprzed kilku lat, Jana Ołdakowskiego, że rocznica jest dobrą okazją do wspólnego, rodzinnego, uwaga! - radosnego, przeżywania rocznicy.

  Samo muzeum jest hołdem dla powstańców, ale zapomina cywilach, którzy zginęli ?mimo woli?. Przeżywanie rocznicy to wspominanie powstańców, ludność cywilna i jej ofiara są usuwane na bok. Same obchody powoli zaczynają przypominać piknik - na razie jeszcze bez grilla; inscenizacje, śpiewy, zabawy na barykadach.


  Zgadzacie się?


  www.tokfm.pl
  ''Patos? Młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania'' [DEBATA TOKFM.pl]
 • quote

  Oddaję hołd, ale nie popieram celebracji tej porażki


  Tak obchody rocznicy Powstania komentuje kolejny nasz bloger. Podobnie jak prof. Hartman, uważa on:


  quote

  Co roku Rocznicę przesłania się jakimś rodzajem współczesnej zabawy dla gawiedzi, gdzie występują młodzi ludzie w rekonstrukcjach, czyli w takich zabawach w gry wojenne na ulicy.
  Komercjalizacja przesłania wymiar tragedii - porażki, skomplikowanej sytuacji warszawiaków i Polski jako Państwa, które nie ma szans utrzymać własnej suwerenności


  www.tokfm.pl
  ''Patos? Młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania'' [DEBATA TOKFM.pl]
 • Swoją analizę na temat rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego publikuje dzisiaj w "Rzeczpospolitej" Łukasz Warzecha. On też twierdzi, że spór o Powstanie zabrnął tak daleko, że najrozsądniej jest już chyba po prostu się niego nie mieszać, lecz "w milczeniu pochylić głowę". Publicysta jednak podkreśla, że gdyby ostatecznie trzeba było wybrać którąś ze "stron", to jego zdaniem trzeba wybrać "bezdyskusyjną cześć":


  quote

  Co zrobić, jeżeli z jednej strony mamy Kutza i Sikorskiego oraz masy lemingów z wbitymi do mózgów schematami o "uwielbieniu dla martyrologii", a z drugiej pewną grupę bezkrytycznych czcicieli, dla których kwestionowanie sensu naszych narodowych zrywów, nawet w najłagodniejszej i najbardziej merytorycznej formie, jest synonimem zdrady?
  Tu - co koniecznie trzeba zaznaczyć - nie ma równowagi. Obóz "antypisowski" podważa to, co niezbędne dla istnienia narodowej pamięci. A bez niej, jak wiadomo, żaden naród nie jest w stanie w dłuższym czasie utrzymać swojej tożsamości. Z tych dwóch postaw, gdyby stanąć przed ostatecznym wyborem, trzeba wybrać raczej bezdyskusyjną cześć niż magmowe i beztożsamościowe "fajnopolactwo" (jak to określa Rafał Ziemkiewicz).
  Czy dziś przed takim wyborem już stoją ci, którzy z jednej strony chcą pielęgnować pamięć i okazać szacunek bohaterom, a z drugiej nie godzą się, że o polskich zrywach i historycznych klęskach nie wolno krytycznie debatować? Każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Może po prostu najrozsądniej jest w milczeniu pochylić głowę?  www.tokfm.pl
  ''Patos? Młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania'' [DEBATA TOKFM.pl]
 • Dyskusja trwa także na naszym profilu Facebookowym:


  Katarzyna Syrek-Sobol pisze:  Łukasz Dybalski:  Katarzyna Strykowska:  Dziękujemy za te opinie!


  www.tokfm.pl
  ''Patos? Młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania'' [DEBATA TOKFM.pl]
 • Krytycznie o sporze wokół rocznicy Powstania Warszawskiego wypowiada się też nasza blogerka Mebaisog:


  quote

  Politycy, gdy nie mają nic do zaproponowania, zaczynają podpierać swoje istnienie wydarzeniami historycznymi, które będą uwiarygadniać ich polityczne działania. Przyklejenie się jednej partii do mitu Solidarności lat 80-tych czy celebrowanie z przesadną powagą rocznic narodowych ma przenosić idee tych rocznic na partyjne tło. Jeżeli w szeregach nie ma działaczy ze śladami starć z milicją na plecach to partia musi jakoś pisać swoją historię i dużo mówić o historii innych w nadziei, że te historie zleją się w jedno tło i utorują drogę do władzy


  Dodaje też, że dzisiaj powinno się szanować powstańców za odwagę i dziękować, że my żyjemy w czasach pokoju:


  quote

  Dzisiaj usłyszymy po raz kolejny dźwięk syren i po raz kolejny zatrzymamy się na chwilę by w ten sposób upamiętnić tamte walki. Być może w miejscu, w którym będziemy stać kilkadziesiąt lat temu upadł pod ciężarem pocisku mały Powstaniec. A potem róbmy dalej swoje. Idźmy na koncert Madonny albo do Kościoła. W końcu mamy wolność, o którą także oni walczyli. W końcu mamy wybór jakiego oni nigdy mieli.


  www.tokfm.pl
  ''Patos? Młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania'' [DEBATA TOKFM.pl]
 • Miszczun w komentarzach naszej debaty pyta, zauważając podział na opcję "tryumfalistów" ("PiS&Co.") i tych, którzy uważają powstanie za "straszliwą tragedię" ("Hartman"):


  quote

  Co ma zrobić reszta, która nie chce być zaszeregowana w żadnym z tych "zacnych" towarzystw?


  Rzeczywiście - prof. Hartman uważa, że dyskurs o samym Powstaniu został zawłaszczony:


  quote

  Budowanie mitologii narodowej i publicznego oraz państwowego rytuału wokół wydarzeń historycznych jest specjalnością prawicy, ruchów politycznych mentalnie zakorzenionych w XIX wieku, a więc w epoce kreowania świadomości narodowej środkami symbolicznymi. Społeczeństwo liberalne nie ma takiej silnej potrzeby budowania aury mitycznej wokół wydarzeń historycznych, a przecież 4 czerwca to data zwycięstwa państwa liberalnego. Taką potrzebę ma natomiast właśnie prawica. Państwa zaś chętnie korzystają z tego zapału prawicy, aby wypełnić deficyt symboliczny, który towarzyszy państwom liberalnym.


  Ale może więc rację ma z kolei prof. Norman Davies, który zaczął rozważać, czy nie lepiej - właśnie z powodu podziałów - zaniechać organizacji obchodów rocznicy?


  www.tokfm.pl
  ''Patos? Młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania'' [DEBATA TOKFM.pl]
 • Wróćmy na chwilę do opinii prof. Daviesa, który komentując obchody rocznicy wybuchu Powstania stwierdził w Poranku TOK FM, że "jest coś niezdrowego w tonie tych celebracji. Myślę, że żałoba nie powinna być związana z triumfalizmem i samozadowoleniem".


  Z historykiem polemizuje Piotr Skwieciński z "Rzeczpospolitej":


  quote

  W tej chwili czegoś takiego jak tryumfalizm nie widzę. Narracje historyczne są rozmaite, a źródła i informacje - jest ich bardzo dużo i są obiektywne. Świadomość tego, że Powstanie Warszawskie zakończyło się klęską, że zostało zburzone miasto i że zginęła ogromna liczba mieszkańców jest powszechną świadomością


  Zgadzacie się z publicystą?


  www.tokfm.pl
  ''Patos? Młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania'' [DEBATA TOKFM.pl]
 • O historii i obchodach rocznicy porozmawialiśmy z prof. Janem Hartmanem z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Etyk mocno skrytykował banalizowanie Powstania Warszawskiego:


  quote

  Niesmak budzi sposób, w jaki powstanie jest propagandowo opracowywane przez ostatnie kilkanaście lat. Tamto wydarzenie było przede wszystkim straszliwą tragedią, a tymczasem jego potworność, związana ze śmiercią ponad 200 tys. ludzi, jest zupełnie przesłonięta przez retorykę chluby i dumy


  Jego zdaniem historia jest przede wszystkim po to, aby ją poznawać i powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, czego się o niej dowiadujemy:


  quote

  Jedyny sposób, który mamy, żeby troszeczkę zneutralizować niebezpieczeństwo brutalnego zakłamywania rzeczywistości i dziejów, to odchylenie nauczania szkolnego z historii wojen, dynastii, traktatów w kierunku historii autentycznego życia: obyczajów, stylu życia. Tylko w ten sposób świat szkolnych nauczycieli historii może się obronić przed presją państwa, żeby używać propagandowo lekcji historii  www.tokfm.pl
  ''Patos? Młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania'' [DEBATA TOKFM.pl]
 • Ifarrafi skomentował wstęp naszej debaty:


  quote

  Według mnie powinno się właśnie próbować docierać do młodych osób. Starsze pokolenie dobrze sobie zdaje z tego sprawę, również już ma wyrobione własne zdanie. Ich zdania nie zmienimy, na ich wizję tych trudnych czasów już nie wpłyniemy. Postawmy zatem na młodzież. Kształtujmy im pogląd ich własną historię. Przedstawmy im fakty i dajmy szansę na wybór własnego stanowiska. Jeżeli nasza wspaniała młodzież będzie się zastanawiać, czy powstanie wybuchło słusznie, czy wręcz przeciwnie, czy odnieśliśmy zwycięstwo, czy klęskę, to możemy mówić o sukcesie. Uczmy młodych patriotyzmu. Sprawmy, żeby dzwony oraz syreny podczas godziny "W", o 17:00, zaparły dech w piersiach, dotknęły, wstrząsnęły...


  A może zamiast hucznych, kilkudniowych obchodów, wystarczy tylko ta jedna godzina - "W"? Polecam filmik, który pojawił się na serwisie YouTube 30 lipca:  www.tokfm.pl
  ''Patos? Młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania'' [DEBATA TOKFM.pl]
 • Nasz bloger, Michał, wspomina jak on obchodził rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego... grą uliczną. Z jego opisu jednak wynika, że w niczym to nie przypomina obecnych obchodów:


  quote

  Pamiętam jak byłem 11-15 letnim chłopakiem z warszawskiej drużyny harcerskiej w latach 80. Co roku pierwszego sierpnia odbywała się harcerska gra uliczna. Chodziliśmy po mieście, po piwnicach, po mieszkaniach, w których spotykaliśmy się z powstańcami.
  Prawdę mówiąc nie pamiętam już szczegółów, ale nie było w tym nic z radosnej zabawy, a raczej nastrój powagi, zadumy, jakiejś tajemniczości, a czasem nawet grozy. W niczym to nie przypominało dzisiejszych rekonstrukcji, czyli zabawy w wojnę.
  No i na pewno wiedzieliśmy, że Powstanie zakończyło się klęską, zniszczeniem miasta oraz śmiercią setek tysięcy cywilów, równie heroicznych co powstańcy. Gra kończyła się na Powązkach, gdzie paliliśmy znicze oraz apelem wszystkich harcerzy pod pomnikiem Małego Powstańca, apelem wszystkich drużyn


  Całe wspomnienie przeczytacie na blogu Marsylianka. Co myślicie o dzisiejszych rekonstrukcjach, nie tylko wybuchu Powstania - to dobry pomysł?


  www.tokfm.pl
  ''Patos? Młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania'' [DEBATA TOKFM.pl]
 • Prof. Davies zwrócił też uwagę na ważny aspekt obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - rozumienie tamtego wydarzenia:


  quote

  Żałoba nie powinna być związana z triumfalizmem i samozadowoleniem. Nie wiem, czy dzieci uczestniczące w tych uroczystościach wierzą, że Polacy powstanie wygrali. Ale na pewno lekceważy się te straszne koszty ludzkie. W Polsce widzę albo triumfalizm, albo samobiczowanie. A potrzebna jest spokojna trzeźwa żałoba  A, między innymi, tak wyglądały obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w 2010 roku:
  www.tokfm.pl
  ''Patos? Młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania'' [DEBATA TOKFM.pl]
 • quote

  Zbliżamy się do czasu, kiedy obchody powinny się skończyć. Miałem podobne wrażenia w Wielkiej Brytanii w czasie 75. rocznicy I wojny światowej. Pomyślałem, że czas kończyć z tym wszystkim, bo po tylu latach ludzie nie pamiętają atmosfery wypadków historycznych


  Tak o obchodach kolejnych rocznic mówił w Poranku TOK FM prof. Norman Davies, autor bestsellerowej książki "Powstanie'44". Profesor krytykuje m.in. uczczenie kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego twierdząc, że "jest coś niezdrowego w tonie celebracji" tego wydarzenia.
  Zgadzacie się z historykiem?  www.tokfm.pl
  ''Patos? Młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania'' [DEBATA TOKFM.pl]
 • Dzień dobry! Zaczynamy kolejną debatę TOKFM.pl!


  Dzisiaj zapraszamy do dyskusji na temat patriotyzmu i tego, jak mówimy o naszej historii. Oczywiście przy okazji 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.


  Jak myślicie: jak powinniśmy mówić o naszej trudnej historii? Czy powinniśmy kłaść nacisk na smutne rocznice, czy szukać tych bardziej wesołych? Traktować je tak samo? A może w ogóle zrezygnować z czegoś takiego, jak "obchody rocznicy"?

  Zapraszamy do debaty!


  www.tokfm.pl
  ''Patos? Młodzi ludzie mają zupełnie inną wizję Powstania'' [DEBATA TOKFM.pl]

DOSTĘP PREMIUM