Matura z religii? [DEBATA TOK FM]

Matura z religii? [DEBATA TOK FM]

 • poniedziałek, 26 listopada 2012
 • KONIEC MECZU

  www.tokfm.pl
  Matura z religii? [DEBATA TOK FM]
 • Ostatni nasz dyskutant - Zbigniew Nosowski - przekonuje, że religia może być przedmiotem maturalnym. Naczelny miesięcznika "Więź" podkreśla:

  Nauczanie religii w szkole jest nauczaniem wiedzy, a nie wiary. I tak jak jest matura z wiedzy o tańcu, tak swobodnie mogłaby być matura z religii. Dodatkowo, tak samo jak jest teraz oddzielnie matura z języka własnego, a oddzielnie uczy się innych języków i innej kultury, tak samo oddzielnie może być uczona religia własna, a oddzielnie wiedza o innych religiach.

  Nosowski dodaje:

  Szkoła uczy, wychowuje, umacnia w tożsamości. Ma umacniać tożsamość kulturową, narodową, etniczną i tak samo szkoła w demokratycznym kraju ma prawo umacniać uczniów w tożsamościach religijnych, z których się wywodzą.

  Całą opinię redaktora naczelnego "Więzi" można przeczytać TUTAJ >>>

  www.tokfm.pl
  Matura z religii? [DEBATA TOK FM]
 • Matura z religii? YESYESYES! - pisze Provotariusz, nasz bloger.

  "Czytam, słucham, myślę i w końcu się przekonuję do tego pomysłu. Religia w szkole, religia na maturze? Czemu nie, skoro to przedmiot fakultatywny, taki sam jak każdy inny"

  Provotariusz podkreśla, że "jeśli przedmiot ten ma być podstawą do uzyskania świadectwa dojrzałości, potwierdzonego państwowym dokumentem faktem ukończenia pewnego etapu edukacji, to, tak jak w przypadku innych przedmiotów, państwo to musi mieć wpływu na treść nauczania jak również narzędzia weryfikacji efektywności procesu edukacyjnego". I zauważa:

  "Ten postulat wydaje się oczywisty i nie powinien budzić sprzeciwu Kościoła. Skoro religia to taki sam jak inne przedmiot fakultatywny to niech jego program i podręczniki będą zatwierdzane przez MEN, nauczyciele tego jednego z wielu przedmiotów fakultatywnych, tak jak w przypadku pozostałych, powinni mieć przygotowanie kierunkowe (teologia) ale również pedagogiczne. Z automatu należałoby więc zwolnić tych księży czy siostry zakonne, które nie są w stanie wylegitymować się właściwym wykształceniem"

  Polecamy cały tekst! >>>

  www.tokfm.pl
  Matura z religii? [DEBATA TOK FM]
 • "Elementy religioznawstwa powinny trafić do szkół w formie informacji ogólnej" - pisze nasz bloger Adam Jezierski.

  "Katecheci jak sama nazwa wskazuje zajmują się katechezą. Tymczasem uczeń powinien wiedzieć co nieco o islamie, ale nie musi umieć prawidłowo modlić się do Allaha. Wiedza na temat islamu bardzo może mu w życiu pomóc. Szczególnie gdy w przyszłości zostanie premierem albo ministrem spraw zagranicznych, ale również wtedy gdy zostanie hydraulikiem i pojedzie robić wielką kasę w Emiratach. Szczegóły pozna na miejscu, ale jakieś podstawy powinien wynieść ze szkoły. Podobnie ma się sprawa z hinduizmem albo taoizmem."

  TUTAJ można przeczytać cały wpis Jezierskiego >>>

  www.tokfm.pl
  Matura z religii? [DEBATA TOK FM]
 • Paula.eu komentuje sam fakt istnienia religii w szkole i tłumaczy, skąd jej zdaniem biorą się pomysły na wprowadzenie matury z religii:

  "Uciekają praktykujący katolicy, a nasz Kościół robi to, co robi... Mój przykład z prowincji: syn - uczeń będący w czołówce klasy - poprosił o zgodę i wypisanie z lekcji religii wraz z rozpoczęciem nauki w klasie szóstej (kto ma dziecko w tym przedziale wiekowym to doskonale wie jak wyglądają lekcje religii i jaki poziom reprezentują). W przeciągu jednego półrocza oceny poleciały na łeb i szyję z większości przedmiotów, tymczasem test szóstoklasisty wypadł świetnie na tle szkoły (powyżej 31 punktów). Do tego okazało się, że "poginęły" dobre oceny w drodze między kartkówkami, sprawdzianami a dziennikiem (szczęśliwie dziecko zbierało "materiały dowodowe"). Teraz jest w wymarzonym gimnazjum, nie uczęszcza na "dobrowolne" lekcje religii, ale nie jest już samotnym outsiderem (panie katechetki nazywały syna w podstawówce ateistą, gdy inne dzieci chciały wiedzieć dlaczego syn przestał chodzić na religię), teraz jest już ich większa grupa..."

  Dziękujemy za ten komentarz!

  www.tokfm.pl
  Matura z religii? [DEBATA TOK FM]
 • Prof. Łuków twierdzi:

  "Gdybyśmy wprowadzili maturę z religii, to by było tak, jakbyśmy chcieli kogoś sprawdzać na maturze z uczciwości. A matura ma wykazywać przede wszystkich opanowanie pewnego zakresu wiedzy i umiejętności o charakterze intelektualnym"

  Rozróżnia przy tym jednak religię od religioznawstwa:

  "Gdyby istniał przedmiot "religioznawstwo", to matura z niego byłaby akceptowalna, bo to byłaby wiedza naukowa, dotycząca znajomości religii, powiązań historycznych. Maturzysta mógłby się wykazać wiedzą - szukaniem powiązań obyczajowych, historycznych. Wtedy religioznawstwo dotyczyłoby wielu religii"

  Polecamy całą opinię profesora! >>>

  www.tokfm.pl
  Matura z religii? [DEBATA TOK FM]
 • "Matura z religii - to brzmi jak jakieś kuriozum. Na katechezie i lekcjach religii chodzi o kształtowanie przede wszystkim moralności, pewnych postaw, wyobrażeń dotyczących porządku świata. Czy można z tego kogoś egzaminować?" - pyta nasz kolejny dyskutant prof. Paweł Łuków, etyk.

  www.tokfm.pl
  Matura z religii? [DEBATA TOK FM]
 • Dyskusja trwa też na naszym Facebooku:

  Tadeusz Chlabicz: "W moim przekonaniu matura powinna się składać z kilku obowiązkowych przedmiotów paru przedmiotów do wyboru - jako zasada, światopogląd nie powinien podlegać ocenie. to jest zawsze źródło tworzących się barier między ludźmi. chyba nie o to chodzi."

  Natalia Majchrzak: "Religia nie jest dla mnie nauką, tylko pewną ideologią. Nauką jest religioznawstwo, którego w Polskich szkołach nie ma. Jak ideologia, a raczej punkty z niej mogą decydować o zdaniu bądź nie zdaniu matury, a w konsekwencji o dostaniu się na studia?

  Wracając do pojęć nauki i ideologii, to przecież kwestie, które są poruszane w Biblii kłócą się z tym, czego jesteśmy uczeni w szkole. Chociażby fakt biblijnego stworzenia świata a teoria ewolucji, wielki wybuch etc."

  Dziękujemy za te głosy! Do kwestii rozróżnienia religii od religioznawstwa będzie się też odnosił niedługo nasz kolejny dyskutant - prof. Paweł Łuków.

  www.tokfm.pl
  Matura z religii? [DEBATA TOK FM]
 • "A co z wymiarem duszpasterskim religii?" - pyta Marek Zając z "Tygodnika Powszechnego". Nasz kolejny dyskutant zastanawia się, czy Kościół rzeczywiście może skorzystać z wprowadzenia religii do palety przedmiotów maturalnych.

  "Podejmując decyzję, że religia będzie przedmiotem maturalnym, wtłacza się ową religię w sztywne wymagania programowe. Jeżeli ma być przeprowadzony egzamin maturalny z religii, to religia staje się stricte katolickim religioznawstwem czy też nauką o historii katolicyzmu, o jego związkach z kulturą itd. Tym samym Kościół musi sobie odpowiedzieć na pytanie: jeżeli dzisiaj wielu katechetów traktuje religię jako okazję duszpasterską, to czy po wprowadzeniu matury z religii nadal będą mogli ją wykorzystywać w tym wymiarze? Bo przecież nikt nie będzie zadawał pytania na maturze: jak być lepszym?" - zauważa Zając.

  www.tokfm.pl
  Matura z religii? [DEBATA TOK FM]
 • Mincer ciekawie reasumuje:

  "Lubimy powoływać się na tradycję tolerancji i wielokulturowości dawnej I Rzeczypospolitej. Może czas już przejść od sentymentalnego uwielbienia do praktycznej lekcji tego, co pozwoli nam konkurować i współpracować w coraz bardziej zglobalizowanym i zróżnicowanym świecie."

  www.tokfm.pl
  Matura z religii? [DEBATA TOK FM]
 • "Większość komentatorów skupiła się na pierwszych słowach cytowanego oświadczenia: „egzamin maturalny z religii”. Mnie zafrapowały za to ostatnie trzy: „integralna wizja świata”. Cóż znaczy tutaj słowo „integralna” – nierozdzielnie związana z całością, z uniwersum? A może rozumieć to należy jako spójną wizję świata? Czy jednak taka wizja – w świecie doświadczanych przez nas różnic kulturowych, migracji społeczeństw, zbierania efektów „mcdonaldyzacji społeczeństwa” – jest jeszcze możliwa?"

  Te pytania na blogu Instytutu Obywatelskiego zadaje Tomasz Mincer. I skupia się w swojej ciekawej analizie właśnie na "integralnej wizji świata":

  "Niezależnie od tego, jak Kościół pojmuje ową integralność wizji świata kształtowaną na lekcjach religii, również państwo musi zadać sobie podobne pytanie. Na ile współczesna edukacja nadąża za dostępnym na wyciągnięcie ręki światem kulturowej i społecznej różnorodności?"

  www.tokfm.pl
  Matura z religii? [DEBATA TOK FM]
 • "Absurd" - tak w skrócie o pomyśle matury z religii mówi kolejny z naszych dyskutantów prof. Jan Hartman. Twierdzi:

  "Wprowadzenie religii na maturze oznaczałoby zmianę całej idei matury i dołączenie do tego porządku poznawczego jakiegoś innego porządku - religijno-światopoglądowego. W związku z tym, dla zapewnienia równouprawnienia wszystkich obywateli, trzeba by im dostarczyć alternatywy, a więc umożliwić zdawanie matury z takiego wyznania, do jakiego przynależą, np. z islamu, judaizmu. No, ale zostają wtedy uczniowie niewierzący. Z czego miałaby być dla nich matura? Ze światopoglądu laickiego?"

  Zapytaliśmy więc profesora, czy akceptowalny byłby dla niego inny przedmiot, np. wiedza o chrześcijaństwie?

  "A o co by pytano na maturze? O zbrodnie Kościoła? O zacofane i ciemnogrodzkie doktryny czy koncepcje, których nie brakowało? Trudno mi sobie wyobrazić, żeby coś takiego było w Polsce możliwe. Chrześcijaństwo nie jest przedmiotem nauczania obiektywnego w szkole, jest natomiast przedmiotem indoktrynacji finansowanej przez państwo."

  Polecamy całą opinię etyka >>>

  www.tokfm.pl
  Matura z religii? [DEBATA TOK FM]
 • No a gdyby... Pomysł wprowadzenia matury z religii nie jest niczym nowym. Już sześć lat temu Roman Giertych, ówczesny minister edukacji, zapowiadał, że taki przedmiot w ofercie będzie już w... 2010 roku. Ta sprawa miała być "przesądzona", jednak po zmianie rządów od pomysłu odstąpiono.

  Giertych jednak obstaje przy swoim zdaniu. W rozmowie z Gazeta.pl przyznał w piątek:

  "Jeżeli wprowadzimy fakultatywną maturę z religii, to szybko się przekonamy, czy dzieci będą do niej przystępować. Na razie widzę, że rodzice chcą, by dzieci uczyły się religii. Spada liczba szkół, w których w ogóle nie uczy się religii. I wcale nie maleje odsetek dzieci uczestniczących w tych zajęciach. Jeżeli rodzice i młodzież będą sobie życzyć matury z religii, to czemu jej nie zrobić?"

  www.tokfm.pl
  Matura z religii? [DEBATA TOK FM]
 • "Jak można traktować równoprawnie wiarę i wiedzę? Da się ocenić głębokość wiary? Jak? Za pomocą wierceń? Przecież nawet nie da się formułować pytań w oparciu o podręcznik, czyli Biblię, bo ta roi się od sprzeczności" - pisze na blogu Oby.watel. I ostro punktuje:

  "Czego więc uczą się uczniowie na lekcjach religii? Hipokryzji i zakłamania? Bo na pewno udawania, że przekazywane treści traktują poważnie. Że mając do dyspozycji komputery, konsole, telewizję satelitarną i nieograniczony dostęp do wiedzy wierzą w gadające węże ogrodowe, wieloryby transportowe (Jonasz), świętych obcowanie i w wniebowstępowanie."

  Oby.watel dodaje:

  "Religia na maturze? Yes, yes, yes! 3 razy "Tak"! Subito! Wprowadzenie jej do szkół zaowocowało tym, że tempo laicyzacji wzrosło. To, co nie udało się komunistom, to udało się duszpasterzom i ich wiernym owieczkom w parlamencie. Chwała więc Episkopatowi, że nie ustaje w wysiłkach, by liczbę apostazji zwiększyć i odwracanie się od religii przyspieszyć."

  Zgadzacie się z tą opinią?

  www.tokfm.pl
  Matura z religii? [DEBATA TOK FM]
 • Ks. Michalczyk odnosi się w swoim tekście do felietonu prof. Magdaleny Środy. Według niego, to właśnie przez takie postawy, jak etyczki, dyskusja merytoryczna jest niemożliwa. Przypomnijmy, co pisała Środa:

  "Roszczeniowość biskupów w tym względzie jest wyjątkowo szkodliwa. Młodzi ludzie już dziś tracą kilkaset godzin w ciągu swojej edukacji na lekcje religii, które na nic się nie przekładają: ani na wiarę (w Polsce procesy laicyzacji nabierają niewiarygodnego tempa), ani na postawy moralne (dzięki religii nie zmienił się ani poziom przemocy, ani uczciwości, ani praworządności), ani na wiedzę (licealiści nie mają pojęcia o Biblii). To stracony czas, stracone możliwości i stracone pieniądze, oczywiście dla państwa, bo Kościół, dzięki państwowej katechezie nieźle sobie dorabia.

  Domaganie się w tej sytuacji matury z religii jest po pierwsze dziwaczne, po drugie szkodliwe. Dziwaczne, ponieważ trudno sobie wyobrazić egzamin z wiary, miłości bliźniego czy dziewictwa Maryi. Szkodliwe, ponieważ obniżyłoby to rangę szkoły jako miejsca, gdzie - w przeciwieństwie do Kościoła - zdobywa się wiedzę, która podlega obiektywnym kryteriom weryfikacji."

  Cały felieton prof. Środy można przeczytać TUTAJ >>>

  www.tokfm.pl
  Matura z religii? [DEBATA TOK FM]
 • Tak dla religii na maturze - pisze nasz pierwszy dyskutant ks. Grzegorz Michalczyk, rektor Warszawskiego Kościoła Środowisk Twórczych. Dzisiaj przekonuje:

  "Bardzo podoba mi się pomysł wprowadzenia egzaminu maturalnego z religii. Byłem nauczycielem religii przez kilkanaście lat (głównie w liceum) i nie mam wątpliwości, że z takiej możliwości skorzystałoby wiele osób zainteresowanych późniejszymi studiami teologicznymi, filozoficznymi, religioznawczymi, czy związanymi z historią sztuki. Egzamin maturalny byłby poza tym oczywistą konsekwencją funkcjonowania religii jako fakultatywnego przedmiotu nauczania, równoprawnego z innymi przedmiotami, a dla wybierających ją – i dla nauczycieli religii – dodatkową motywacją (co zapewne ucieszy narzekających na poziom katechezy w szkole)".

  Jego zdaniem, problematyczne jest jednak samo dyskutowanie w sposób merytoryczny na ten temat.

  "Zdaję sobie sprawę, że nie brakuje przeciwników takiego rozwiązania. Boję się jednak, że uczciwa i merytoryczna debata na ten temat jest niemożliwa. (...)Nie będzie żadnej rozsądnej dyskusji na temat matury z religii. Ani nawet sensownego sporu o miejsce lekcji religii w szkolnym nauczaniu. Kogo bowiem z jej krytyków interesuje to, co w czambuł potępia? „Podstawa programowa” nauczania religii w szkole? „Dyrektorium katechetyczne”? A może „Program nauczania religii”? Kto przejrzał, choćby pobieżnie, podręczniki, oceniając ich jakość, merytoryczną zawartość i estetykę? A subtelna choćby refleksja nad cywilizacyjnymi i kulturowymi fundamentami naszego kontynentu (że o tysiącu lat europejskich uniwersytetów z wydziałami teologicznymi nie wspomnę)? Nie słyszałem nigdy sensownej dyskusji na ten temat"

  Cały tekst ks. Michalczyka można przeczytać TUTAJ >>>

  www.tokfm.pl
  Matura z religii? [DEBATA TOK FM]
 • "Kościół wytacza naprawdę ciężkie działo, ale gdy odejmiemy patos okaże się, że o kasę tu chodzi" - to jedna z tez przytoczonych przez Michała Simona. Bloger prezentuje dwugłos w tej sprawie - sam jest za maturą z religii ("zastosujmy zasady aikido – wykorzystajmy siłę ataku episkopatu na niezależność państwa przeciwko nim. Wygrana będzie ich wiele kosztować"), ale przytacza też kontrę ("religia na świadectwie maturalnym nie przyniesie korzyści. Skończy się jak z ustawą aborcyjną - zapisy swoje, a rzeczywistość skrzeczy. Zamiast kompromisu (choćby zgniłego) kapitulacja państwa przed kościołem").

  Polecamy ten dwugłos!

  www.tokfm.pl
  Matura z religii? [DEBATA TOK FM]
 • W sprawie matury z religii głos zdążyło zabrać już kilka osób. Jednym z najmocniejszych jest Haliny Bortnowskiej. Jej zdaniem, religia jako przedmiot maturalny zmieni się w "szczebelek drabinki kariery".

  "Moim zdaniem włączenie religii w paletę maturalną nie pomoże w niczym, prawie na pewno zaszkodzi. Możemy znów dużo stracić. Aby podnosić atrakcyjność lekcji religii, sami możemy stwarzać dodatkowe bodźce: na przykład konkursy wiedzy religijnej z aktualnym programem, wyróżnieniami i dyplomami. Dla laureatów możemy na własnym terenie otwierać szczególne możliwości na uczelniach chrześcijańskich - stypendia, wyjazdy".

  Tutaj możecie przeczytać cały jej tekst na ten temat >>>

  www.tokfm.pl
  Matura z religii? [DEBATA TOK FM]
 • Religia przedmiotem maturalnym - to propozycja Kościoła. - Egzamin maturalny z religii pozwoli w większym stopniu na kształtowanie w absolwentach szkół ponadgimnazjalnych integralnej wizji świata - przekonywali biskupi po ostatnim spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.

  My pytamy: czy matura z religii to dobry pomysł? Zapraszamy do dyskusji!

  www.tokfm.pl
  Matura z religii? [DEBATA TOK FM]