Rusza 61. MFF w Berlinie. Wszystko, co musisz wiedzieć

10 dni, 6 konkursów i ponad 400 filmów - tak w skrócie można opisać rozpoczynające się Berlinale. Już po raz 61 berliński Potsdamer Platz zamieni się w mekkę gwiazd dużego ekranu i miłośników kina z całego świata. Pierwszy pokaz filmu i wielka ceremonia otwarcia odbędą się już dziś wieczorem. Prezentujemy wszytko, co powinieneś wiedzieć zanim zacznie się jeden z najbardziej prestiżowych festiwali w Europie.

Festiwalowy niedźwiedź

To już 61. odsłona festiwalu. W jego logo od samego początku, czyli od 1951 roku, widnieje niedźwiedź - symbol Berlina.

Promieniujące ''B''

Tegoroczny plakat festiwalu to stylizowane na lata '20 wielkie, białe ''B'' emanujące promienie na czerwonym tle. Afisze zostały już porozwieszane po całym Berlinie.

Plakaty festiwalowe zmieniają się co roku.

Złoty Niedźwiedź

Reżyserzy mogą startować w 6 różnych konkursach. Najważniejszym jest Konkurs Główny, w którym w tym roku widzowie zobaczą 16 filmów z całego świata. Najlepszy zostanie uhonorowany statuetką Złotego Niedźwiedzia.

Warto zaznaczyć polski akcent w Konkursie Głównym - jeden z nominowanych filmów, ''El premio'', to koprodukcja polsko - meksykańsko - francusko - niemiecka.

Kto za tym stoi? Dieter Kosslick

Dieter Kosslick jest dyrektorem festiwalu już od 10 lat. Jako wiceprezes Europejskiej Akademii Filmowej, jest jedną z najbardziej wpływowych osób w świecie kinematografii. W przeszłości podejmował wiele kontrowersyjnych decyzji dotyczących filmów - m.in. nie przyjął na Berlinale filmu ''Życie na podsłuchu'', który później zdobył Oskara i Złotego Globa.

Kto wybierze zwycięzcę?

Do Berlina przyjechali już członkowie jury. W tym roku przewodzić im będzie Isabella Rossellini, włoska reżyserka i aktorka, znana m.in z filmu ''Blue Velvet''. Razem z nią najlepeszy film festiwalu wybiorą Jan Chapman, Sandy Powell, Guy Maddin, Nina Hoss i Aamir Khan. 

Potsdamer Platz najważniejszym miejsce w Berlinie

Potsdamer Platz to jeden z największych placów w stolicy Niemiec. Jest uważany za kulturalne i rozrywkowe centrum Berlina - codziennie odwiedza go poand 70 tys. gości. To właśnie tam co roku odbywa się festiwal - organizatorzy mają do dyspozycji trzy kina, w których jest łącznie 40 ekranów. Zaraz obok znajduje się również Muzeum Kinematografii oraz akademia filmowa.

Długie kolejki do kas

Berlinale jest festiwalem, który co roku przyciąga najwięcej widzów na świecie. Niektórzy spędzili całą noc przed kasami, żeby dostać bilety na filmy swoich ulubionych twórców. Jest w czym wybierać - w tym roku we wszystkich konkursach wystartuje ponad 400 obrazów z całego świata.

"Prawdziwe męstwo" filmem otwarcia

Projekcja ''Prawdziwego męstwa'', filmu braci Cohen, będzie pierwszym festiwalowym seansem. Film zdobył aż 10 nominacji do Oskarów, nie bierze jednak udziału w żadnym z berlińskich konkursów.

DOSTĘP PREMIUM