Banksy grasuje po ulicach Los Angeles. Nowe prace

Murale anonimowego brytyjskiego artysty pojawiły się na ulicach Los Angeles. To reakcja street art-owca na odmowę zaproszenia go na galę Akademii Filmowej. Banksy ma dużą szansę na Oscara za film dokumentalny ?Wyjście przez sklep z pamiątkami?, ale statuetki nie odbierze, bo jako osoba anonimowa, nie może być zaproszony na scenę. 

"Pastelowe wykluczenie"

W nocy z niedzieli na poniedziałek na ścianie budynku w centrum Los Angeles pojawił się mural 'Pastelowe wykluczenie'. To najnowsza odpowiedź Banksy'ego na odmowę zaproszenia go na galę oscarową. Pojawiające się na zachodnim wybrzeżu USA murale 'Los Angeles Times' przedstawia jako 'przemyślany atak' artysty.

"Wygląda trochę jak słoń"

Na cysternie z wodą przy autostradzie wzdłuż Pacyfiku u wjazdu do Santa Monica Banksy umieścił napis: 'Wygląda trochę jak słoń'.

O tym, że najsłynniejszy dziś twórca graffiti nie dostał zaproszenia na uroczystość, choć jego film 'Wyjście przez sklep z pamiątkami' ma nominację i spore szanse na wygraną, pisaliśmy tydzień temu.

Znaki drogowe za wschodniego Los Angeles

Przewodniczący Akademii Tom Sherak, zaniepokojony zagrożeniem 'godności' gali oscarowej przez zakapturzonego artystę, spotkał się z producentem jego dokumentu - Jaimim D'Cruzem. Obaj rozważyli potencjalne wersje wydarzeń i przestraszeni możliwością pojawienia się na scenie np. 'grupy osób w małpich maskach' (jak głosi legenda to jedno z ulubionych przebrań Banksy'ego) zgodnie ustalili, że potencjalną statuetkę odbierze 'bez zbędnej błazenady' sam producent.

"Pastelowy strzelec" na ścianie sklepu Urban Outfitters

- Jeśli Banksy nie uważa za stosowne pokazania swojej twarzy na ceremonii, my nie uważamy za stosowne zapraszania go na scenę - skomentował decyzję przewodniczący Akademii Tom Sherak.

Billboard Banksy'ego. Już go usunięto.

Banksy od lat wytworzył wokół siebie atmosferę tajemniczości. Rozpoczął swoją podziemną działalność w Bristolu od pokrywania sprayem budynku rady miejskiej, autostrady M32 i nocnego klubu Thekla. Jego prace szybko stały się bardzo znane i pożądane. Miał już wystawy w takich miastach jak Nowy Jork czy Los Angeles, a nawet Betlejem.

Chłopiec przy Sunset Boulevard

Film 'Wyjście przez sklep z pamiątkami' pokazuje życie zaangażowanych grafficiarzy. - Chcieliśmy, aby nasz film zrobił dla street artu to, co Karate Kid dla sztuk walki. Żeby każde dziecko wyszło na ulice z puszką sprayu w dłoni. Skończy się tak, że nasz film może zrobić dla street artu to, co Szczęki dla surfingu - mówił Banksy.

Pies z Santa Monica

Zarówno fani Banksy'ego, jak i organizatorzy oscarowej gali podejrzewają, że artysta grasujący od tygodnia po Los Angeles, szykuje coś specjalnego, żeby zaznaczyć swoją obecność podczas rozdania nagród filmowych. Co to będzie, okaże się w nocy z 27 na 28 lutego.

DOSTĘP PREMIUM