Żony polityków i ich przygody z polityką

Hillary Clinton, Nelly Rokita, Livia Klausova... Żony polityków nie mają łatwego życia - zainteresowanie opinii publicznej, bycie pod ostrzałem, utracona prywatność. Bycie na świeczniku ma też jasne strony - ciekawe życie, podróże, wielki świat. I władza. Oto żony znanych przywódców, które same próbowały (i próbują) swoich sił w Wielkiej Polityce. Którym się udało stać kimś więcej niż tylko żoną swojego męża?

Livia Klausowa

Żona prezydenta Czech Vaclava Klausa, Livia (pierwsza z lewej), nie wyklucza, że będzie ubiegać się o urząd głowy państwa - napisał w poniedziałek czeski dziennik "Lidove noviny".

Źródła z otoczenia małżonki czeskiego przywódcy twierdzą, że niektórzy politycy głównego nurtu Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), czołowego ugrupowania centroprawicowej koalicji rządzącej, poparliby kandydaturę pani Klausovej w przypadku bezpośrednich wyborów prezydenckich.

- Ludzie mnie o to pytają. W chwili obecnej tego nie rozważam - powiedziała cytowana przez "Lidove noviny" Livia Klausova. Dziennik podkreśla, że jednoznacznie nie wykluczyła startu w ewentualnych wyborach.

Hillary Clinton

Żona byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Billa Clintona, sama próbowała swoich sił w walce o najwyższy urząd w kraju. Partia Demokratyczna w prawyborach zdecydowała jednak o starcie Baracka Obamy w prezydenckim wyścigu. Na otarcie łez Obama po wygranych wyborach dał jej stanowisko sekretarza stanu w swoim gabinecie.

Clinton nie była tylko żoną swojego męża - po jego odejściu ze stanowiska ambitna prawniczka została senatorem - była pierwszą kobietą w senacie ze stanu Nowy Jork.

Hillary Clinton pojawiła się na liście 25 najbardziej wpływowych kobiet XX wieku tygodnika ''Time''.

Pavla Topolánková

Żona Mirka Topolanka, premiera Czech, zelektyzowała czeską scenę polityczną w 2006 roku, kiedy ogłosiła, że będzie w Ostrawie startować na senatora z ugrupowania, które jest politycznym przeciwnikiem partii męża.

Pani Topolánková, która poznała swojego męża jeszcze na uniwersytecie i była jego asystentką w senacie. Napisała w oświadczeniu: ?Ponieważ nie otrzymałam oferty kandydowania z partii mojego męża, ODS, zdecydowałam się na start z ramienia Politika 21, której program jest w całości zgodny z moimi prawicowymi poglądami".

Czeski premier - już po przyznaniu nominacji - przyznał się dziennikarzom, że decyzja jego żony o starcie w wyborach może być potraktowana jako swoista "słodka zemsta" za jego romans z partyjną koleżanką i członkinią czeskiego parlamentu Lucie Talmanovą.

Mirek Topolanek słynął ze swoich zdrad i rozrywkowego trybu życia. Brukowce opublikowały jego zdjęcia, kiedy nagi bawił w willach premiera Włoch Silvio Berlusconiego na długo zanim wyszła sprawa z bunga-bunga.

Państwo Topolanek wzięli rozwód na początku marca br.

Nelli Rokita Nelli Rokita Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Wyborcza.pl

Nelly Rokita

Żona Jana Marii Rokity. Aktywna w organizacjach kobiecych, związana z Platformą Obywatelską do 2007 roku. 14 września 2007 została powołana na stanowisko doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego do spraw kobiet. Tego samego dnia jej mąż ogłosił wycofanie się z polityki, motywując swoją decyzję miłością do żony. Była to zaskakująca decyzja - Rokita był jedną z twarzy Platformy Obywatelskiej, nazywany również ?premierem z Krakowa?. Słynie z niezwykłych stylizacji modowo-fryzjerskich i kontrowersyjnych wypowiedzi.

Jolanta Kwaśniewska

Żona Aleksandra Kwaśniewskiego. Prawniczka. Aktywnie zaangażowała się w działalność charytatywną, założycielka fundacji Porozumienie Bez Barier. W ciągu dwóch kadencji męża stała się ikoną stylu i ideałem pierwszej damy - zawsze elegancka. Swoje doświadczenie wykorzystała już po odejściu męża z urzędu. Napisała ''Lekcję stylu'', książkę o tym, jak należy się ubierać. Prowadziła również program telewizyjny, w którym uczyła savoir-vivre'u. Teraz nie unika politycznych wystąpień - wspiera organizacje kobiece, pojawia się również w otoczeniu polityków SLD lub m.in. zjazdach kobiet lewicy. W 2009 roku pojawiła się koncepcja, aby kandydowała w wyborach prezydenckich. Kwaśniewska odmówiła, nie chce angażować się w politykę, choć w sondażach, w których się pojawiała, miała wysokie poparcie.

Leila Ben Ali - pierwsza dama Tunezji Leila Ben Ali - pierwsza dama Tunezji fot. wikipedia/ Creative Commons license

Leila Ben Ali

Żona obalonego na początku tego roku prezydenta Tunezji oficjalnie nie piastowała żadnego stanowiska. Była jednym z najbliższych współpracowników męża i jego doradców. Fryzjerka z wykształcenia opływała w luksusy, część na koszt wszystkich Tunezyjczyków, bo para prezydencka traktowała skarb państwa jak własne konto. Słynna na cały świat stała się po tym, jak uciekła z kraju zabierając ze sobą półtora tony złota wartości 45 milionów euro.

DOSTĘP PREMIUM