"Nasze ciała są grobami zwierząt". Słynni wegetarianie

Od 9 do 15 maja trwa międzynarodowy tydzień wegetarianizmu. Idea stara jak świat, w dzisiejszym nastawionym na konsumpcję świecie nadal jest traktowana podejrzliwie i zarezerwowana dla środowisk alternatywnych. Tymczasem wielu mężów stanu, ludzi nauki i sztuki w poprzednich wiekach rezygnowało z jedzenia mięsa. 

Pitagoras i Platon

Wegetarianami byli dwaj starożytni filozofowie Pitagoras i Platon. Ten pierwszy, urodzony w VI w. p.n.e., miał być znany ze wstrętu, jaki wywoływał w nim przelew krwi i akt zabójstwa. W "Żywocie Pitagorasa" czytamy, że filozof nie tylko nie jadł zwierzęcego pokarmu, ale nigdy i w żaden sposób nie zbliżał się do rzeźników lub myśliwych. Odradzał też spożywanie mięsa swoim uczniom:

 

"Pitagoras był takim mędrcem, że sam
Nigdy nie jadł mięsa i nazywał to grzechem" (Diogenes Laertios, "Żywot Pitagorasa").

 

Od Pitagorasa zasady wegetarianizmu przejął Platon, o czym świadczą fragmenty "Dialogów". Wypowiedzi nawiązujące do wegetarianizmu znajdują się m. in. w "Tiamajosie", gdzie Platon wielokrotnie wyraża przekonanie, że dieta wegetariańska jest nakazem bogów. Według niego przodkowie Greków nie tykali tego, co ma duszę.

Leonardo da Vinci / fot. Shutterstock Leonardo da Vinci / fot. Shutterstock Leonardo da Vinci / fot. Shutterstock

Leonardo da Vinci

"Od wczesnych lat życia wyrzekłem się jadania mięsa. Przyjdzie czas, gdy ludzie tacy jak ja będą patrzeć na mordercę zwierząt tak samo, jak teraz patrzą na mordercę ludzi?" - zapisał humanista.

 

Leonardo da Vinci całe życie pozostawał na diecie wegetariańskiej. Dobrowolne zrzeczenie się spożywania mięsa, szczególnie, gdy miało się do niego dostęp, uchodziło w XV wieku za coś niezwykłego. Da Vinci najbardziej zasłynął jako malarz, za sprawą obrazów "Mona Lisa" i "Ostatnia Wieczerza". W Polsce szczególnie znane jest także dzieło "Dama z gronostajem", bo jest jedyną pracą artysty, jaka znajduje się w polskich zbiorach.

 

W jego zapiskach można znaleźć takie uwagi: "Człowiek jest królem zwierząt tylko dlatego, że jego brutalność przewyższa brutalność zwierzęcą. Żyjemy dzięki śmierci innych, jesteśmy chodzącymi grobami". Bardzo kochał zwierzęta. Czasem kupował na targu zwierzę w klatce, po to tylko, żeby je potem wypuścić na wolność.

Lew Tołstoj Lew Tołstoj fot, Wikipedia

Lew Tołstoj

Dla wielu wegetarianizm był postawą wynikająca z dążenia do zachowania równowagi na świecie i wyrzeczenia się przez człowieka przemocy. - Jak możemy oczekiwać idealnych warunków na Ziemi, gdy nasze ciała są grobami zamordowanych zwierząt? Dopóki będą istniały rzeźnie, będą istniały i pola bitew - uważał Lew Tołstoj, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu w europejskiej literaturze.

 

- Człowiek może zdrowo żyć nie zabijając zwierząt dla pożywienia. Dlatego też, jeżeli zjada mięso, uczestniczy w odbieraniu zwierzętom życia tylko po to, aby zaspokoić swój apetyt. Działanie takie jest więc niemoralne. Wegetarianizm stanowi kryterium, dzięki któremu możemy poznać, czy czyjeś dążenie do moralnej doskonałości jest prawdziwe i szczere - tak pisał autor "Wojny i pokoju".

Gandhi w Indiach w styczniu 1948 r. Gandhi w Indiach w styczniu 1948 r. Fot. AP

Mahatma Gandhi

Twórca współczesnych Indii i propagator pacyfizmu jako celu i jedynej metody walki politycznej za młodu jadł mięso, ale później stał się zadeklarowanym wegetarianinem. Pisał o tym w swoich traktatach podczas pobytu w Londynie. Tam też spotykał się często ze znanym członkiem ruchu wegetarian Henrym Stephensem Saltem podczas zgromadzeń Towarzystwa Wegetarian.

 

Sposób odżywiania się Gandhiego wywodzi się z zasad hinduizmu i dżinizmu, a szczególnie tradycji jego rodzinnego stanu Gujaratu, gdzie większość mieszkańców była wegetarianami. Gandhi eksperymentował z różnymi dietami i ostatecznie doszedł do wniosku, że dieta wegetariańska zaspokaja potrzeby jego organizmu. Wielokrotnie powstrzymywał się od jedzenia używając postu jako broni politycznej. Odmawiał jedzenia nawet w obliczu śmierci głodowej, dopóki jego żądania nie zostały spełnione.

Albert Einstein Albert Einstein .

Albert Einstein

- Nic nie przyniesie większej korzyści ludzkiemu zdrowiu oraz nie zwiększy szans na przetrwanie życia na Ziemi w tak dużym stopniu jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej. Tak więc żyję bez tłuszczów, bez mięsa czy ryb, ale czyniąc tak, czuję się całkiem nieźle. Zawsze wydawało mi się, że człowiek nie narodził się, aby być drapieżnikiem - powiedział Albert Einstein, laureat Nagrody Nobla.

 

W jego czasach coraz więcej wegetarian będzie się odwoływać nie tylko do zasad etyki i moralności, ale też do pożytku i polepszenia stanu zdrowia człowieka, który rezygnuje z mięsa.

Paul McCartney

Argument zdrowotny przeważa nad etycznym wśród współczesnych. EksBeatles Paul McCartney mówi, że "zostając wegetarianinem ratujesz zwierzęta i ludzi chronisz środowisko naturalne i jest to jedna z najzdrowszych rzeczy jakie możesz zrobić!?"

 

Muzyk znany jest ze swojej proekologicznej postawy i z tego, że nie je mięsa. Jedną z ostatnich akcji, którą promował w Anglii, było zachęcenie Brytyjczyków do rezygnacji z dań mięsnych w każdy poniedziałek pod hasłem "Meat Free Monday".

Moby

Amerykański muzyk jest weganinem. Nie tylko nie je mięsa, unika wszystkich produktów pochodzących od zwierząt: jaj, mleka i nabiału. Sprzeciwia się też zabijaniu zwierząt w celu pozyskiwania surowców na ubrania (skóry, futra, wełna, jedwab), wykorzystywaniu ich w celach rozrywkowych (polowania, zoo, rodeo, cyrk) czy testowaniu na nich kosmetyków.

 

'Pod względem intelektualnym ludzie i zwierzęta mogą się różnić, ale jest oczywiste, że zwierzęta mają bogate życie emocjonalne, czują radość i ból. Bardzo prosto ludziom zapomnieć o prostej zależności pomiędzy hamburgerem a krową, z której on pochodzi'.

DOSTĘP PREMIUM