Różne twarze Marszu Niepodległości. 'Ten pochód to szalenie złożone zjawisko' [ZDJĘCIA TOMASZA FENSKE]

'To jedno z bardziej złożonych i fascynujących zjawisk społecznych współczesnej Polski' - tak Marsz Niepodległości komentuje Tomasz Fenske, reporter TOK FM, który od lat relacjonuje to wydarzenie. Prezentujemy zdjęcia, jakie wykonał w czasie tegorocznego zgromadzenia.
Marsz Niepodległości 2019 Marsz Niepodległości 2019 Tomasz Fenske, TOK FM

Tomasz Fenske uchwycił w obiektywie niezwykle zróżnicowane twarze Marszu Niepodległości

W zgromadzeniu wzięły udział tysiące ludzi. Co do dokładnych liczb nie ma zgody - organizatorzy mówią o 150 tys. uczestników, a warszawski ratusz - o 47 tys. ludzi. 

Marsz Niepodległości 2019 Marsz Niepodległości 2019 Tomasz Fenske, TOK FM

Różne twarze Marszu Niepodległości

"Warto pamiętać, że ten pochód to szalenie złożone zjawisko" - napisał reporter TOK FM, który od lat relacjonuje Marsz Niepodległości. 

Marsz Niepodległości 2019 Marsz Niepodległości 2019 Tomasz Fenske, TOK FM

Marsz i rekonstrukcje

W marszu wzięły udział m.in. grupy rekonstrukcyjne, wielu uczestników pojawiło się w strojach wojskowych. Czy było spokojnie? - Było kiedyś więcej agresji, teraz się sytuacja ustabilizowała - mówił reporterowi TOK FM jeden z uczestników marszu. Inny podkreślał, że w pochodzie bierze udział od czterech lat i nigdy nie widział żadnej niepokojącej sytuacji. 

Marsz Niepodległości 2019 Marsz Niepodległości 2019 Tomasz Fenske, TOK FM

Marsz i rodziny z dziećmi

NA trasie marszu pojawiło się wiele rodzin z dziećmi, które co roku przywoływane są jako dowód tego, że zgromadzenie jest bezpiecznie, spokojne i całkowicie naturalne. Ale już rozmówczynie, które na Marszu Niepodległości były pierwszy raz, wzdrygały się na odgłos wybuchających petard. Zgromadzeniu, jak co roku, towarzyszyły race, produkujące ogromną ilość dymu. Przy czym zgodnie z prawem używanie środków pirotechnicznych w czasie imprez masowych - a taką imprezą jest Marsz Niepodległości - jest zabronione. 

Marsz Niepodległości 2019 Marsz Niepodległości 2019 Tomasz Fenske, TOK FM

Zaczęli od różańca, poszli z krzyżem

Nim marsz ruszył, uczestnicy zgromadzeni na Rondzie Dmowskiego odmówili różaniec. Również różaniec znalazł się na plakacie promującym zgromadzenie - na nim jednak, owinięty wokół zaciśniętej pięści, przypominał kastet.

Jak informował Fenske, im dalej od czoła marszu, tym jest głośniej - więcej jest petard, więcej dyskusyjnych transparentów i haseł.

Marsz Niepodległości 2019 Marsz Niepodległości 2019 Tomasz Fenske, TOM FM

Marsz pod ochroną

Marsz Niepodległości to, poza jego uczestnikami, również setki policjantów i członków straży marszu. W tym roku policjanci zdecydowali się wynieść Obywateli RP, którzy zgromadzili się na trasie marszu. 

Marsz Niepodległości 2019 Marsz Niepodległości 2019 Tomasz Fenske, TOK FM

Obywatele za płachtą

Obywateli RP, którzy na trasie marszu zebrali się spontanicznie - nie mieli zgody na taką kontrmanifestację - straż marszu odgrodziła od uczestników płachtami. Chodziło o to, żeby... nie prowokować. 

Na Rondzie de Gaulle'a uczestnicy marszu, z transparentem Brygady Świętokrzyskiej, napotkali na swojej drodze, a konkretnie obok niej, usuniętych przez policję Obywateli RP, skandujących "Konstytucja!". Odpowiedzieli im, na kibicowską modłę: "Czego bronicie, pajace! Czego bronicie!".

Zobacz to na wideo >>>

Marsz Niepodległości 2019 Marsz Niepodległości 2019 Tomasz Fenske, TOK FM

"Fascynujące zjawisko"

"W mojej opinii to jedno z bardziej złożonych i fascynujących zjawisk społecznych współczesnej Polski" - komentuje Marsz Niepodległości Tomasz Fenske. 

Marsz Niepodległości 2019 Marsz Niepodległości 2019 Tomasz Fenske, TOK FM

Uczestniku, czy znasz organizatorów?

Uczestnicy w swojej większości na pewno nie orientują się, kto przewodzi temu marszowi - mówił na antenie TOK FM prof. Andrzej Rychard. A organizatorem Marszu Niepodległości jest Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, którego prezesem jest Robert Bąkiewicz, w przeszłości koordynator mazowieckich struktur ONR, dziś m.in. redaktor naczelny Mediów Narodowych, który na Twitterze przedstawia się w pierwszej kolejności jako rzymski katolik. 

Marsz Niepodległości 2019 Marsz Niepodległości 2019 Tomasz Fenske, TOK FM

Taki był X Marsz Niepodległości

X "Marsz Niepodległości" organizowany został pod hasłem "Miej w opiece Naród cały!" pochodzącym z pieśni maryjnej "Z dawna Polski Tyś Królową". Jego organizatorzy podkreślali, że polska tożsamość narodowa jest nierozłączna z wiarą katolicką.

Więcej o:
Komentarze (70)
Marsz Niepodległości 2019 na zdjęciach Tomasza Fenske
Zaloguj się
 • rozterka47

  Oceniono 18 razy 10

  Nie rozumiem jak można brać niemowlaka , tam gdzie pełno huku , dymu i chemii w powietrzu . traktowanie dziecka jak rekwizytu .

 • pollako

  Oceniono 18 razy 6

  Polska będzie niepodległa jak polscy przestaną być terroryzowani przez kościół kat.

 • zueoko

  Oceniono 13 razy 5

  Patriotyzm to jedno, nacjonalizm drugie. To drugie zawsze prowadzi do wojen, gwałtów, nienawiści międzyludzkiej, zaściankowości i relatywizmu moralnego. Nacjonalizm to zło!

 • kamster

  Oceniono 18 razy 4

  Kilkadziesiąt tysięcy ciemniaków z jakimiś Bóstwami na sztandarach. Jak w tym kraju ma być dobrze skoro dorośli ludzie wierzą w bajki?

 • zakrzyczny

  Oceniono 7 razy 3

  Proszę by, Ci od Brałna wytłumaczyli jak w codziennym użytkowaniu sprawdza się paradoksalny model - nacjonalistyczny patriotyzm i ślepe posłuszeństwo wobec wysłanników obcego państwa.

 • wojto51

  Oceniono 6 razy 2

  Dzięki temu "marszowi" dzisiejsze święto nie jest moim świętem

 • marek.krajewski63

  Oceniono 6 razy 2

  Dzien Niepodleglosci
  Smutne swieto, bo ta niepodlegslosc sie stracio przez nasze narodowe spory i zwady, przez sklocenie i prywate, przez nieumiejetnosc wspolpracy i niestawianie Polski jako najwyzszy priorytet. A teraz sie ciesza, obchodza to swieto, gdy kraj podzielony.....jak kiedys.

 • alfred.ziemniak

  Oceniono 12 razy 2

  95% tych ludzi nie zna historii Polski, dat, nazwisk, wydarzeń, żałosne

 • sir.fred

  Oceniono 10 razy 2

  Kto maszeruje z neofaszystami, sam jest neofaszystą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX